Philodendron. Hemşirelik ve üreme. Nakil ve sulama

Tırmanma filodendron, bir ağaç olan sözde bir taban olmadan büyüyemeyen bir ev bitkisidir. Philodendronların birçok çeşidi vardır. Bu bitki muazzam boyutlara ulaşabilir, bu nedenle büyümenin daha rahat olacağı ve çok daha ilginç görüneceği geniş bir oda onlar için en uygun olacaktır..

Philodendron’un hem büyüklük hem de gelişim açısından birçok sözde akrabası vardır. En benzerlerinden biri monstera’dır (philodendron gibi, aroid ailesinin bir parçasıdır, ancak biraz farklı bir türdendir). Sıradan bir küçük apartman dairesinde büyümek için en uygun fiyatlı, tırmanma gibi bir filodendronun alt türüdür. Diğerlerinden farklı olarak, sıradan bir tencerede veya sepette yetiştirilebilir, fazla yer kaplamaz ve oldukça iddiasız olduğu ve gölgede iyi büyüdüğü için kur yapmak için fazla zaman almaz..

Küçük bir apartman dairesinde de oldukça iyi büyüyecek olan bu kültürün birkaç türü daha var. Bu, warty gibi ilginç bir “isim” altında bir filodendron olarak kabul edilebilir. Bu bitkinin yaprakları diğer türlere göre biraz daha dekoratiftir, ancak yine de bir taban olmadan güzel ve sağlıklı büyümeyecektir..

Sello, güzel ama oldukça küçük yaprakları ile ayırt edilen başka bir filodendron türüdür. Bu bitkinin büyümesi maksimum 1,5 metreye ulaşsa da ve öyle görünüyor ki, sıkışık bir dairede büyüdüğünde rahatsızlık getirmeyecek gibi görünse de, bitki genişliğinde oldukça geniş büyüyebilir. Bitkilerin boyutları farklı olsa veya farklı türde olsalar bile, onlar için bakım tamamen aynı olacaktır (bu, kültürün evde yetiştirilmesi durumunda geçerlidir).

Evde tırmanan bir filodendronun bakımı

filodendron bakımı

Sıcaklık

Tırmanma filodendronu ısıyı iyi tolere eder. Diğer birçok bitkinin yaz dönemini tolere etmesi oldukça zorsa, sürekli nem ile beslenmesi şartıyla filodendron iyi yaşar. En rahat hava sıcaklığı 25 derecedir. Kışın, optimum sıcaklık 15 dereceden düşük değildir. Taslak tek düşman olarak kabul edilir, bu nedenle sokakta mahsul yetiştirmeniz önerilmez..

Aydınlatma

Hemen hemen tüm filodendron türleri, yeterince parlak ışıkta büyümeyi tercih eder. Tesis büyük bir fuayede veya geniş bir salonda olsa bile, gölge toleransına rağmen yine de ışığa ihtiyaç vardır. Bu kültürün ışıksız mükemmel gölgede iyi yetişen sadece birkaç türü vardır, bunlar tırmanma ve kızaran filodendrondur. Güneşin doğrudan ışınlarının bitkiye çarpmaması gerektiğini unutmayınız..

sulama

Bir apartman dairesinde tırmanma filodendronu nasıl düzgün bir şekilde büyütülür

Tırmanma Philodendron, yeterli miktarda nemle büyümeyi tercih eden bir mahsuldür, bu nedenle iyi büyüme için ana faktörlerden biri sürekli ve kapsamlı sulamadır. Bu, özellikle dünyanın anında kuruduğu yaz günlerinde önemlidir. Sulamadan sonra, zemin tamamen doyduğunda, tahliye edilen su standdan boşaltılmalıdır. Ancak kışın, bitkiyi oldukça dikkatli bir şekilde sulamanız gerekir. Hava sıcaklığı yeterince düşükse, aşırı nem zararlı olabilir. Hem şiddetli su basması hem de kuruma yıkıcı hale gelecektir, bu nedenle hem hava sıcaklığını hem de toprağın durumunu dikkatlice izlemeniz gerekir. Sulamada önemli bir nokta sudur – içinde kireç olmamalıdır.

Sonuç olarak, bir şehir apartmanının veya evinin musluğundan gelen su kültür için tehlikeli değildir, ancak bir kuyudan gelen veya mutlaka belirli bir oranda kireç içeren bir kuyu yardımıyla çıkarılan su büyük olasılıkla tamamen uygun değildir. . Bir tür filodendron var – şişe filodendronu, bu nedenle bu bitki nem olmadan birkaç gün kolayca dayanabilir, ancak daha fazla değil. Bu tür yapraklarında su biriktirdiği için günlük sulama yapmadan rahatlıkla yaşayabilir..

Nem seviyesi

Tırmanma filodendronu için, havanın kendisinin yeterince yüksek nemi çok önemlidir. Dışarıda kış olduğunda ve evlerde ısıtma açıldığında, hava oldukça bayat ve kurudur, bu nedenle yapraklara her gün su püskürtmeniz veya duş almanız önerilir. Bazen yosun liflerinden veya hindistancevizinden yapılmış özel bir boru, böyle bir bitki için destek görevi görür. Nemlendirmek aynı zamanda filodendronu iyi nemlendirebilir. Tüpün hem sulama hem de ıslatma için ılık olması gerektiği unutulmamalıdır. Tüm yaprakları ıslak bir bezle silmek, bitkiye sadece güç vermekle kalmaz, aynı zamanda daha parlak ve güzel olmasını sağlar. Birçok insan çeşitli yaprak cilaları kullanmayı tercih eder..

Üst giyim

Philodendron hemen hemen her parça ile çoğalabilir.

Philodendron tırmanışı, on iki aydan yaklaşık sekiz ay boyunca aktif olarak büyür. En güçlü büyüme Mart’tan Eylül’e kadar sürer. Bu dönemde bitkinin özellikle sürekli beslenmeye ihtiyacı vardır. Ayda birkaç kez, aktif büyüme sırasında kültürü beslemek gerekir. Hepsinden iyisi, bitkileri gerekli tüm bileşen ve maddelerle dolduran özel gübreler buna uygundur. Gübre azot içeriyorsa bitkinin daha hızlı büyüyeceğine inanılıyor. Bu nedenle, acil büyüme için özel bir ihtiyaç yoksa, azot içermeyen bir gübre seçmeniz gerekir..

Aktar

Tırmanan filodendronun periyodik olarak yeniden dikilmesi gerekiyor. Her baharda genç bir bitki ekilir ve yaşamın üçüncü yılından itibaren iki yıllık aralıklarla ekilebilir. Kültür her yıl boyut olarak arttığından, saksı her yıl bir öncekinden daha geniş olmalıdır. Zaten yetiştirilmiş bitkiler için, toprağı yukarıdan değiştirmek yeterlidir, tekrar dikmek artık gerekli değildir. Bitki sadece sıkışık koşullarda öldüğünden, sadece saksı mahsulün boyutuna karşılık gelmelidir. Toprağın bileşimi için birkaç seçenek vardır, ancak en iyisi çim, turba ve humus toprağı karışımıdır ve kum ekleyin. Yetişkin bitkiler için turba, iğne yapraklı ve yapraklı toprakların kumla karışımı uygundur..

Tırmanan filodendronun çoğaltılması

filodendron insan sağlığı için oldukça tehlikeli olabilir

Tırmanan filodendron, hemen hemen her yerinde çoğalabilir. Üreme için gövdenin, bitkinin tepesinin, doğrudan köklerin, yaprakların, tohumların bir kısmını alabilirsiniz. Bir filodendronu apikal kesimlerle çoğaltmak en yaygın olanıdır. Her şeyin yolunda gitmesi için en önemli koşul, 30 dereceye kadar bir sıcaklık ve yeterince yüksek bir nemdir. Bu nedenle, bir filodendronu yaz veya ilkbaharda çoğaltmak daha iyidir, kışın böyle bir işlem için uygun koşullar yaratmak çok zordur. Gerekli nemi oluşturmak için sıradan bir kavanoz olan özel bir cam veya polietilen kapak alabilirsiniz. Kesimlerin iyi büyümesi için sürekli havalandırılmaları gerekir. Bu iki günde bir veya daha sık yapılmalıdır. Sap kökleniyorsa, bunu nemli kum kullanarak yapmak daha iyidir. Philodendron’un periyodik olarak budanması gerekir, bu daha iyi büyümesini sağlar, daha genç olmasını sağlar.

Zararlılar ve hastalıklar

Tırmanma filodendronuna uygun şekilde bakılırsa, tüm gereksinimler karşılanırsa, zararlı böcekler ona saldırmaz. Ancak prensipte, bu bitki türü için birkaç düşman vardır. En tehlikelisi kındır. Tehlikelidir çünkü ortaya çıktığı ilk aralıklarda hiç görünmez, çok azdır. Ancak bitkinin yapraklarına yerleşen ölçek böceği, suyu emmeye başlar, bunun sonucunda kültür kurur, yapraklar solar ve sonunda bitki ölür. Örümcek akarları ve tripler de bitkiye zarar veren diğer kötü düşmanlardır..

Philodendron’a tırmanmanın insan sağlığı için oldukça tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır. Ürettikleri meyve suyu, mukoza zarı üzerinde ve sadece cilt üzerinde çok kötü bir etkiye sahip olabilir. Her türlü yaralanmayı önlemek için önlem almanız gerekir. Tırmanan bir filodendrona bakarken, meyve suyunun açıkta kalan cilde bulaşmaması için eldiven giymek zorunludur. Kültürün bakıldığı alet ve eller eldivenli olmasına rağmen iyice yıkanmalıdır. Evde çocuklar varsa, hiçbir durumda bitkiye dokunmalarına izin verilmemelidir. Hayvanlar da filodendrondan uzak tutulmalıdır çünkü onlara anlatılması en zor şey tehlikeli olduğudur..