Çilek nasıl doğru ekilir - 4 dikim yöntemi

Bahçe arsanıza çilek dikmek için bir yatak ayırmaya karar verdikten sonra, birkaç güvenilir ekim yöntemini öğrenmeniz gerekir. Meyve hasadının ne kadar iyi olacağına ve çalıların verimliliğini artırmaya yardımcı olacak ek önlemlere ne sıklıkla başvurmanız gerektiğine bağlıdır..

Bağımsız çalılara çilek dikmek

Bağımsız çalılara çilek dikmek

Bahçe çileğinin çalıları (çileğin gerçek adı) yaklaşık 45-60 cm mesafede bulunur.Bıyık çıkan bıyıklar düzenli olarak çıkarılmalı ve çalılar birbirine dolanmamalıdır. Bu bakım ile çalıların yoğun büyümesi, iri meyvelerin gelişmesi ve yüksek verim sağlanır..

Avantajlar: bitkilerin iyi havalandırılması, gri çürümenin önlenmesi, ekim materyalinden tasarruf.

Dezavantajları: bitkiler sık ​​sık ayıklama, gevşetme, malçlama ve bıyık kesme gerektirir.

Sıra sıra çilek dikmek

Sıra sıra çilek dikmek

Sıralar, bahçıvanın her iki taraftan rahatça yaklaşabilmesi, dikim ve hasat için özen gösterebilmesi için 40 cm’lik bir mesafede oluşturulmuştur. Çalılar 15-20 cm geriye çekilerek birbirinden ekilir. Ayıklamaya, gevşetmeye ve bıyıktan kurtulmaya ihtiyaçları vardır..

Avantajlar: Bu şekilde ekilen çilekler uzun süre meyve verme özelliğine sahiptir. 5-6 yıl boyunca iyi bir hasat verecektir..

Dezavantajları: zahmetli bakım.

Yuvalara çilek dikmek

Yuvalara çilek dikmek

Yuvalar altıgen şeklinde düzenlenmiştir: biri ortada, diğer 6 parça etrafında 5-6 cm geri çekilerek oturur.Yuvalar sıralar halinde büyür, aralarındaki mesafe yaklaşık 40 cm’dir, sıralarda da gereklidir. sıraya uyun ve altıgenleri birbirinden 30 cm uzağa yerleştirin.

Avantajlar: küçük bir alana çok sayıda çalı dikme ve yüksek verim toplama yeteneği.

Dezavantajları: dikim materyalinin önemli tüketimi.

Çileklerin halı ekimi

Çileklerin halı ekimi

Bu yöntem en ucuz ve en kolay yöntemlerden biridir. Bakım, bahçenin bağımsız büyümesine katkıda bulunan bıyıkların kesilmesini sağlamaz. Özel mikro iklimlendirme ve doğal malç oluşumu nedeniyle, çalılar yabani otlarla aşırı büyümez ve sık sık gevşetme gerektirmez..

Avantajlar: yöntem, düzenli olarak gelip siteye bakma fırsatı olmayan yaz sakinleri tarafından seçilmektedir. Çalıların altında depolanan nem, çileklerin sık sık sulanmadan büyümesine ve meyve vermesine olanak tanır..

Dezavantajları: birkaç mevsimden sonra meyveleri öğütmek mümkündür.

En çok beğendiğiniz ve verimi en yüksek ekim yöntemini seçin!