Mazı katlanmış veya dev. Mazı iğne yapraklı ağaç fotoğrafları ve çeşitleri

Dev (veya katlanmış) bir mazı, lifli kırmızımsı kahverengi bir kabuğa ve yoğun, alçak bir tacı olan büyük bir ağaçtır (yaklaşık 60 m boyunda, vahşi ve 16-12 m ekili). Soğuk kışlarda, ekili katlanmış mazı donmaya karşı hassastır. Moskova’da 16 yaşında 2,3 m yüksekliğe ulaşan ve taç çapı 1,5 m olan bir çalı örneği vardır..

Mazı’nın iskelet (ana) dalları yatay olarak düzenlenmiştir, küçük dallar da “sarkık” uçludur. Katlanmış mazıda, batı mazıdan farklı olarak, dar yapraklar yaklaşık 1 mm genişliğindedir ve daha kalabalık hale gelir – sürgündeki her cm’de 8 ila 10 tur vardır. Alt kısımda stoma belirgin beyazımsı şeritler görülebilir. Düzlemde olan yapraklar, yanal olanlar – göze çarpmayan bezler ve düz kenarlarla üst üste katmanlanmıştır. Mazı 10-12 mm, dikdörtgen koniler, üstte oluklu pullar, dipteran ve yassı tohumlar.

Dev mazı anavatanı, Kuzey Amerika’nın Pasifik kıyılarındaki ham bölgelerdir. 1853’ten beri yetiştirilmektedir. Yaklaşık 50 çeşit dev mazı vardır: Ülkemizde nadir görülen “Zebrina”, “Whipcord” ve diğerleri..

Thuja Whipcord, yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde bir cüce katlanmış mazı

Mazı kamçısı – Bu, yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde bir cüce katlanmış mazı. Her yıl büyümesini 7-10 cm arttırır.Ağaç, geniş aralıklı iğnelerle uzun (yuvarlak) zayıf dallanan “sarkık” sürgünlerle küresel bir şekle sahiptir. Uçlar dışarı çıkıyor, keskin, yaz aylarında yeşil ve donlarda “bronz”.

Genç sürgünler, ilkbaharda daha parlak bir gölge haline gelen krem ​​​​rengi bir şeride sahiptir.

Mazı Zebrina (Aureovariegata) – 1868’de yetiştirildi. Vahşilerin aksine, çok daha yavaş büyür. 24 yaşına gelindiğinde, yüksekliği sadece yaklaşık 3 metre olabilir. Tacı yoğun ve alçaktır, uçları “sarkık” olan büyük yatay dallardır. Genç sürgünler, ilkbaharda daha parlak bir gölge haline gelen krem ​​​​rengi bir şeride sahiptir..