Sedir dikimi ve bakımı. Tohumlardan büyüyen Sibirya sediri

Sibirya sediri (Sibirya sedir çamı, Pinus sibirica), Çam ailesinden, her zaman yeşil olan değerli çok yıllık bitkilere ait iğne yapraklı bir ağaçtır. Meyveleri (aynı zamanda tohumdur), çam fıstığı, sayısız faydalı ve iyileştirici özelliğe sahiptir. Sedir ekimi için en uygun koşullar tayga bölgelerindedir. Vahşi doğada, ağaç ilk meyvelerini sadece 40 yaşında vermeye başlar ve ekili ekim ve uygun bakım ile bu çok daha erken, yaklaşık 15-20 yıl içinde gerçekleşebilir..

Tohumlardan büyüyen sedir

Dikim için kanıtlanmış çeşit tohumları satın almanız önerilir. Ekim için en uygun zaman Nisan ayının son haftası veya Mayıs ayının ilk haftasıdır..

Ekim için tohum hazırlığı ekimden yaklaşık doksan gün önce başlar. Tabakalaşma, tohum hazırlamanın ana noktalarından biridir ve onsuz fideler ilk yılda hiç görünmeyebilir. Ekim öncesi tedavi, ayırma, ayırma, sertleştirme ve hastalık korumasını içerir.

Tohumlardan büyüyen sedir

Tohum işleme üç ıslatma ile başlar.

  • Birincisi, boş ve hasarlı somunları belirlemek için yaklaşık üç saat soğuk suda. En kaliteli tohumlar neme doyurulur ve kabın dibine batar ve boş ve ekime uygun olmayan yüzeye yüzer (ekim için kullanılmazlar).
  • İkinci ıslatma – çeşitli mantar ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için yaklaşık iki saat boyunca zayıf bir potasyum permanganat çözeltisinde (açık pembe).
  • Üçüncüsü – üç güne kadar bir süre boyunca yaklaşık 50 derecelik bir sıcaklıkta sıcak suda. Her gün su boşaltılmalı ve taze su ile değiştirilmelidir..

“Su prosedürleri”nden sonra tohumlar (bir kısım) nehir kumu veya nemli turba kırıntısı (üç kısım) ile karıştırılmalıdır. Bitmiş karışım, altta ve her iki tarafta delikler bulunan ahşap bir kaba yerleştirilir. Kumlu tohum tabakasının kalınlığı yaklaşık 20 cm’dir Kap, 4 ila 6 santigrat derece sıcaklıkta karanlık ve serin bir odada tahta bloklar üzerine yerleştirilmelidir..

Her metrekare arazi için yaklaşık 30 gr tohum ve zorunlu gübreleme gerekli olacaktır. Toprağı hazırlar ve gerekli besinlerle zenginleştirir. Besin beslemesi süperfosfat (1 g), potasyum (0,5 g), odun külü (2 g) ve turba toprağından oluşur..

Seçilen alandaki toprak kuru kumlu veya ıslak tınlı olmalıdır..

Tohum ekmek

İlk önce tohumlar toprak karışımından ayrılmalı, bir süre manganez solüsyonunda tutulmalı ve daha sonra kurutulmalı ve toprağa ekilmelidir. Ekim derinliği – 2-3 santimetre. Toprak yüzeyinin küçük bir ince talaş tabakası ile kaplanması tavsiye edilir. Bu malç, yoğun yağışlardan sonra toprağın kurumasını ve sıkışmasını önleyecektir..

Kuşlardan mahsul koruması, özel kalkanlar yardımıyla gerçekleştirilir. Tahta bloklar üzerine yerleştirilmiş söğüt çubuklarından, yeryüzünden yaklaşık 6-7 cm yükseklikte inşa edilebilirler..

Ekilen çam fıstığı ile olukların sulanması gereken bir potasyum permanganat çözeltisi ile mantar ve bulaşıcı hastalıklardan mahsullerin önleyici tedavisi gerçekleştirilir..

Sibirya sedir fidanlarının dikimi

Sibirya sedir fidanlarının dikimi

Yedi veya sekiz yaşındaki fidanlar, nemli bir beze sarılmış toprak bir kese ile birlikte kalıcı bir yere nakledilir. Delikler arasındaki mesafe 4 ila 8 metredir. Dikim çukurunun boyutu fidenin kök boyutundan çok büyük olmamalıdır. Ağaç, humus veya gübre ile karıştırılmış toprağa ekilir..

Yumurtalık oluşumunu, meyve verme ve meyve kalitesini olumsuz etkileyeceğinden, tek başına fidan dikilmesi önerilmez..

Hastalıkla savaş

Fide gövdesindeki beyaz çiçek, az miktarda su ve sıvı çamaşır sabununun köpürtülmesiyle elde edilen sabun köpüğü ile iki kez tedavi edilmelidir..

aşılama fideleri

Aşılı bir sedir fidesi, ilk meyvelerini sadece 15-20 yaşında verecek olan sıradan bir fidenin aksine, yaşamın beşinci veya yedinci yılında meyve vermeye başlar..

Lezzetli ve sağlıklı sedir meyvelerini ancak çok fazla sabır ve iğne yapraklı bitkinin günlük bakımı ile elde edebilirsiniz. Sedir ağacının tam gelişimi ve mahsulün bolluğu, kaliteli bakıma ve iyi yaşam koşullarına bağlıdır..

Evde bir fındıktan sedir nasıl yetiştirilir (video)

Evde çam fıstığı nasıl yetiştirilir?Evde çam fıstığı nasıl yetiştirilir?