İyi bir kuş üzümü hasadı nasıl elde edilir

Kişisel bir arsaya sahip olmak, üzerine en az birkaç kuş üzümü çalı dikmemek günahtır. Lezzetli ve sağlıklı meyveler taze yenebilir, dondurulabilir, kış için reçel yapılabilir. Bunlar C vitamini, antioksidanlar ve diğer faydalı maddeler kaynağıdır, bu nedenle bu meyveyi dikmek için kesinlikle yer ayırmalısınız..

Ama işte kötü şans: Bazı bahçıvanlar kuş üzümü çalılarına nasıl bakılacağını bilmiyor ve düşük verimden şikayet ediyor. Birçok sebep olabilir. Örneğin, patojenler veya zararlı böcekler tarafından bitkilere zarar verilmesi. Sonuç olarak, meyveler o kadar küçük ve ekşi büyür ki, sahibi onları toplamak için zaman kaybetmek bile istemez..

Herkes rekor hasat elde edebilir, sadece arzuyu göstermeniz ve büyüyen çalıların bazı sırlarında ustalaşmanız gerekir..

Sonbaharda iyi bir kuş üzümü hasadı yapılır

Hasat bakımı sonbahardan itibaren yapılmalıdır. Çalıların çevresinde, toprak gevşetilmeli, odun külü serpilmelidir (1 çalı için bir litre kül kutusu yeterlidir), kışın çürüyecek patates kabuklarını kazın.

Gövdeler tohumsuz otlarla kaplıdır..

Soğan kabukları ve kurutulmuş patates kabukları, üst pansuman ve haşere ilaçlama maddesidir..

Kuş üzümü çalıları için nişasta gereklidir. Kışın patates kabukları periyodik olarak bitkilerin altına yerleştirilirse, iyi hasatlar uzun sürmez..

Frenk üzümü haşere kontrolü

Kimyasallar ve gübreler olmadan kuş üzümü verimini artırma yöntemleri

Kar örtüsü kaybolduktan sonra haşere kontrolü başlar. Eski bir lastik galoştan bir parça alın, uzun bir çubuğa çivileyin ve yakın. Her kuş üzümü dalı kostik dumanla fümigasyona tabi tutulmalıdır, bu, meyvenin verimini önemli ölçüde azaltabilen yaprak bitlerine karşı iyi bir önleyici tedbirdir..

Organik kuş üzümü yetiştiriciliği herhangi bir kimyasal maddeye tolerans göstermez. Organik böğürtlen yemek istiyorsanız, kabuklu böceklerden, tomurcuk yaprak bitlerinden kurtulmak ve küllemeyi önlemek için aşağıdaki yöntemi kullanın. Bu nedenle, toprak çözülmeden önce, frenk üzümü çalıları bir sulama kabından kaynar su ile dökülür. Hoş olmayan sonuçlardan korkmaya gerek yok, çünkü suyun dallara çarpmadan önce 70 dereceye kadar soğuması için zamanı var ve bitki yanıkları tehdit etmiyor.

İlkbaharda, tomurcuklar yeni açmaya başladığında, çalılara bir Bordo karışımı püskürtülür ve birkaç yemek kaşığı üre içinde gövde dairelerine dağılır..

Bir hafta sonra, çalılar tekrar püskürtülür, bu sefer soğan kabuklarından yapılan bir demleme ile. Bunun için ihtiyacınız olan:

  • Yarım kova soğan kabuğunu kaynar su ile kaynatın ve bir gün bekletin. Daha sonra süzün ve kullanmadan önce su ekleyin (1 kısım infüzyon için, 2 kısım su için).

Diğer yol:

  • Soğan kabuğu (200 gr) 10 litre ılık su ile dökülerek demlenmeye bırakılır (5 gün), süzülür ve sulandırılmadan kullanılır..

Frenk üzümü çalılarına soğan infüzyonu ile iki kez püskürtün, bir dahaki sefere çiçeklenmeden önce tekrarlayın. Her bitki için yaklaşık bir litre infüzyon tüketilir..

Verimi artırmak için kuş üzümü gübreleme

Verimi artırmak için kuş üzümü gübreleme

Çiçekli frenk üzümü çalılarının döllenmesi gerekir. Bunu yapmak için, 10 litre kaynar su ile bir kavanoz kuru patates kabuğu dökün, kabı sarın ve ürün tamamen soğuyana kadar bir kenara koyun. Üst pansuman kökte 3 litre miktarında uygulanır..

10 litre suda eritilmiş 2 yemek kaşığı süperfosfat, üzerlerinde yumurtalık oluşumu sırasında çalıların altına uygulanır. Bir tutam daha soğan kabuğundan zarar gelmez.

Meyvenin sulanması çok önemlidir, çalıların altındaki zeminin nemli olduğunu sürekli olarak izlemeniz gerekir. Yabani kuş üzümü, kendilerini harika hissettikleri bataklık bölgelerde bulunması boşuna değildir..

Yukarıda açıklanan çalı bakımına ilişkin önerileri dikkate alarak, iyi sonuçlar elde edebilir ve yıllık olarak büyük, tatlı meyveleri hasat edebilirsiniz..