acı bakla bitkisi

Acı bakla bitkisi (Lupinus), baklagil ailesinin bir üyesidir. Bu cins hem çok yıllıkları hem de yıllıkları içerir. Hem otlar hem de küçük çalılar olabilirler..

Acı baklanın popüler adı – “kurt fasulyesi” Latince adıyla uyumludur – aynı zamanda “kurt” kelimesinden gelir. Bitkiye, tohumlarının acı tadı ve zorlu koşullarda bile hayatta kalabilmesi için böyle alışılmadık bir karşılaştırma yapıldı..

Lupinler doğada oldukça yaygındır. Bitki türlerinin çoğu Amerika kıtasında yaşar. Lupinler özellikle dağlık bölgelerde yaygındır. Akdeniz ülkelerinde ve Afrika’da ondan fazla çiçek türü yaşıyor. Kuraklığa karşı yüksek dayanıklılığı nedeniyle bu bitki çöllerde bile görülebilir. Doğada, bu güzel çiçek, bölgedeki diğer bitkileri yerinden ederek inatçı bir ota bile dönüşebilir..

Mükemmel dış özellikler, faydalar ve iddiasızlık, acı baklayı yetiştiricilerin çalışmalarının bir nesnesi haline getirdi. 20. yüzyılın başlarında, Briton Russell, çiçeğin kendi adını taşıyan özel melez formlarını yarattı. Ancak bugün, genetikçilerin ana çalışmaları, çeşitlerin dekoratifliğini iyileştirmeyi değil, hastalıklara karşı dirençlerini amaçlamaktadır..

acı bakla açıklaması

acı bakla açıklaması

Acı bakla kökleri çok önemli bir yapıya sahiptir ve yaklaşık 2 m derinliğe ulaşabilir Çiçeğin köklerinde havadan azotu yakalayan ve bitişik toprağı onunla doyurabilen nodüller vardır. Bu baklagil özelliği, acı baklayı mükemmel bir yeşil gübre bitkisi yapar. Bu çiçeğin bazı türleri bile yem olarak kabul edilir – kısımlarında hayvanlar için tehlikeli olan zehirli alkaloidler yoktur. Bunlar esas olarak yıllık acı bakla türlerini (dar yapraklı, sarı, beyaz) ve çok yapraklı acı baklayı içerir..

Acı bakla sapları otsu veya odunsu olabilir. Üzerindeki yapraklar dönüşümlü olarak düzenlenmiştir ve uzun yaprak saplarına sahiptir. Yaprak bıçaklarının kendileri parmak benzeri bir yapıya sahiptir. Çiçek salkımları sürgünlerin üst kısımlarında bulunur ve fırça şeklindedir. İçlerindeki çiçekler, turta veya dönüşümlü olarak düzenlenebilir. Bazı türlerin çiçek salkımları bir metreye ulaşabilir. Baklagiller için tipik olan beş yapraklı çiçeklerden oluşurlar. Üst yaprakları (“yelken”) en büyüğüdür, her iki tarafında iki “kanat” yaprağı vardır ve altta “tekne” olarak bilinen iki kaynaşmış ve bükülmüş yaprak vardır. Çiçeklerin renk paleti pembe, beyaz, leylak, kırmızı ve sarı tonlarını içerir. Ayrıca, bazı çeşitler toprağın asitliğine bağlı olarak çiçeklerin rengini değiştirebilir..

Kuruduktan sonra, bakla-fasulye çatlar, küçük taneler-tohumlar yayar. Çoğu zaman, farklı acı bakla türleri, boyut, şekil ve renk bakımından farklılık gösteren tohumlara sahiptir..

acı bakla nasıl yetiştiriliracı bakla nasıl yetiştirilir

Acı bakla yetiştirmek için kısa kurallar

Tablo, açık alanda acı bakla yetiştirmek için kısa kuralları göstermektedir..

İniş Acı baklalar ilkbahar başından itibaren fideler aracılığıyla büyütülür, genç fideler en az 3 yaprak göründükten sonra toprağa aktarılır. Tohumlar, kar eridikten sonra veya soğuk havaların başlamasından önce, sonbaharın sonunda hemen bahçe yatağına ekilir..
Aydınlatma seviyesi Bir çiçek parlak bir güneş gerektirir.
Sulama modu Çalılar ilkbaharda daha bol sulanır, daha sonra biraz daha az sulanır..
Toprak Nötr, hafif asidik veya hafif alkali reaksiyona sahip bir tın idealdir..
Üst giyim Gübreler sadece bir yaşında olan bitkiler için gereklidir. Bahardan beri acı baklalar azot içermeyen mineral bileşiklerle beslenir..
Çiçek açmak Çiçeklenme ilkbahar sonu veya yaz başında meydana gelir, yaklaşık 3 hafta sürer..
üreme Tohumlar, kesimler, bölme.
zararlılar Yaprak bitleri, sinek larvaları ve bitler.
Hastalıklar Çeşitli çürüklük türleri, fusarium, antraknoz, pas, mozaik, lekelenme.

Tohumlardan büyüyen acı bakla

Tohumlardan büyüyen acı bakla

Tohum ekmek

İlkbaharın en başında, fideler için çiçek tohumları ekilir. Çim, turba ve kumun yarısı dahil olmak üzere gevşek toprak bunun için uygundur. Ekimden önce tohumların, geçmiş ekim yıllarının acı baklalarının rendelenmiş kuru köklerinden elde edilen bir toz ile birleştirilmesi önerilir. Bu prosedür, fidelerin köklerindeki nodüllerin büyümesini iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Fideler iki hafta içinde görünmelidir. Dostça çimlenmeyi teşvik etmek için, kabı ürünlerle ıslak gazlı bezle kaplayabilir ve ılık bir yere koyabilirsiniz..

LUPINE. Fideler için tohum ekimiLUPINE. Fideler için tohum ekimi

Fide bakımı

Uzun taproot nedeniyle acı baklalar fidede çok uzun süre tutulmamalıdır. Fide evde ne kadar çok zaman geçirirse, ekim sırasında köklerine zarar verme riski o kadar yüksek olur. Bitkiler, en az üç tam teşekküllü yaprak geliştirir gelişmez toprağa aktarılır..

Tohumlardan büyüyen acı bakla, çeşitli özelliklerin transferini garanti etmez. Çoğu zaman, yetiştiriciler buna başvurur. Bu nedenle, beyaz acı bakla tohumlarından farklı renkte çiçek salkımına sahip çalılar büyürse şaşırmayın. Pembe ve mor tonları baskın olarak kabul edilir, bu nedenle çoğunlukla kalıtsaldırlar..

Açık toprağa acı bakla dikimi

Açık toprağa acı bakla dikimi

Bitki dikmek için en iyi zaman ne zaman

Fideler için travmatik olan nakli önlemek için, acı baklayı doğrudan açık toprağa ekebilirsiniz. Bu durumda ekim, kar eridikten sonra Nisan ayında yapılır. Acı baklalar donları -8 dereceye kadar iyi tolere eder, ancak ani sıcaklık değişikliklerinden hoşlanmazlar..

Ekim yeri önceden hazırlanmalıdır – sonbaharda. Aynı zamanda (Ekim ayının sonunda), kıştan önce tohum ekebilirsiniz. Kış acı baklaları doğal koşullarda tabakalaşabilecek ve ilkbaharda fideleri daha dostça olacak..

Toprağa ekerken, tohumlar yaklaşık 2 cm gömülmelidir, yukarıdan yatak turba ile malçlanır. Bu tür acı baklaların çiçeklenmesi yaz sonuna doğru gelecek..

iniş özellikleri

Açık toprağa acı bakla fidanı dikimiAçık toprağa acı bakla fidanı dikimi

Acı bakla dikmek için açık ve aydınlık bir yer uygundur. Bu çiçek toprak konusunda çok seçici değildir, ancak kumlu tınlı toprakları veya tınlıyı tercih eder. Toprağın reaksiyonu hafif asidik veya hafif alkali olabilir. Sonbaharda ilkbahar ekimi için aşırı asitli toprak, ayrıca kireç veya dolomit unu (1 metrekare başına 5 kg) eklenerek kireçlenir. Ekimden 3-4 yıl sonra un uygulamasını tekrarlayın. Toprak çok alkali ise, aynı oranda ekleyerek turba ile asitlendirilebilir..

İlkbaharda, fideler, çalılar arasında yaklaşık 40 cm’lik bir mesafe bırakılarak hazırlanmış bir yatak üzerine dağıtılır.Tam mesafe, belirli bir türün ve çeşidin boyutuna bağlıdır..

Tohumlardan büyümeye ek olarak, acı baklalar vejetatif olarak çoğaltılabilir. Bu yöntem, çiçeğin çeşitli özelliklerini korumanıza izin verir. Çok yıllık türlerden kesimler ilkbahar veya yaz aylarında alınır. İlkbaharda bunun için kök rozetler kullanılır. Yaz aylarında, üreme için aksiller yanal sürgünler kesilir. Bu genellikle çiçeklenmeden önce veya sonra yapılır. Dilimler kömürle toz haline getirilmelidir. Çelikler uyarıcı bir solüsyonda tutulur ve daha sonra hafif kumlu toprağa ekilir. Büyümeyi hızlandırmak için bir sera (paket) kullanabilirsiniz..

Derinde yatan kök nedeniyle çalıyı bölmek oldukça zordur. Bu tür üreme için sadece 3 yaşından büyük bitkiler uygundur. İlkbaharda çalılar kazılır ve parçalara ayrılır..

Bahçede acı bakla bakımı

Bahçede acı bakla bakımı

Bahçedeki acı baklaların bakımı çiçek yetiştiricileri için çok da önemli değil. Bu tür bitkilerin sadece ilkbaharda bol sulamaya ihtiyacı vardır – tomurcuklanma sırasında. Çiçeğin yeterince suyu yoksa çiçeklenme o kadar gür olmaz ve tohumlar küçülmeye başlar. Yaz aylarında, sulama sayısı biraz azaltılabilir..

Gelişimin ilk yılında çok yıllık türler düzenli olarak gevşetilmeli ve dikimlerin yakınında görünen tüm yabani otlar kaldırılmalıdır. Aynı zamanda, yabani otlar, alkaloit içeren türlerin yanında neredeyse hiç büyümez – bu tür acı baklalar onlarla kendi başlarına savaşır..

Yetişkin bitkiler periyodik olarak püskürtülür – bu, bitkilerin yan kökler oluşturmasına yardımcı olur. Ayrıca zamanla kök boğazları açılmaya başlar ve yan rozetler ayrılır. İlk inişten 5-6 yıl sonra bu tür dikimler yenilenmelidir. Bunun nedeni, bu süre zarfında acı bakla çalılarının ortasının ölmesi ve çiçek tarhının özensiz bir görünüm almasıdır..

Budama

Solmuş çiçek salkımlarını düzenli olarak budayarak acı baklaların çiçeklenmesini ilk dona kadar uzatabilirsiniz. Doğrudan pedinküllerde kurumamalıdırlar. Böyle bir prosedür, çok yıllık türlerin ikinci kez çiçek açmasına yardımcı olacaktır. Uzun acı baklaların jartiyerlere ihtiyacı olacak – gövdelerinin gücüne rağmen, kuvvetli rüzgar rüzgarları altında uzanabilir veya kırılabilirler. Bunu önlemek için destekleri kullanın.

Üst giyim

Gelişimin ilk yılında çalılar beslenmez, ilk besleme sadece ekimden sonraki yılın ilkbaharında yapılır. Acı bakla için azot içermeyen bir mineral bileşimi uygundur. Örneğin, yataklara kalsiyum klorür (1 metrekare başına 5 g) ve süperfosfat (1 metrekare başına 20 g) ekleyebilirsiniz. Bu besleme her baharda tekrarlanır. Çiçek açtıktan sonra çalıların altına biraz kül dökebilirsiniz..

Çiçeklenme sonrası acı bakla

Çiçeklenme sonrası acı bakla

Tohum toplama

Olgun acı baklalar çatlar ve tohumları çalının etrafına saçar. Tohumun kaybolmaması için çiçeğin meyvesini önceden kesmek gerekir. Bu, fasulyeler sararıp kuruduğunda yapılır. Genellikle prosedür, gerekli sayıda tohum toplanana kadar tekrarlanır..

Solmuş bitkilerin bakımı

Çiçeklenme sona erdikten sonra, Ekim ayı başlarında, acı baklaların yaprakları ve çiçek sapları kesilir. Aynı dönemde bitkinin tohumlarını da toplayabilirsiniz. Çok yıllık çalılar, yüzeyde görünen kök boğazını toprakla örtmeye çalışarak spud. Bundan sonra, yatak bol miktarda talaşla kaplanır. Dikim için kış barınağı görevi görecekler..

Lupin benim partimdeLupin benim partimde

Zararlılar ve hastalıklar

Tomurcuklanma döneminde, dikimler genellikle yaprak bitlerinden zarar görür. Daha sonra, acı baklalar kök bitinden veya filiz sineklerinin larvalarından muzdarip olabilir. Böcek ilacı tedavisi, çok sayıda zararlıyla başa çıkmaya yardımcı olacaktır..

Çok nemli bir alanda acı bakla bakteriyel enfeksiyonlardan etkilenebilir. Dikimlerde mantar bulunursa, bitkilerin etkilenen kısımları kesilmelidir. Daha fazla enfeksiyonu önlemek ve ekimi önlemek için periyodik olarak suda seyreltilmiş potasyum permanganat (10: 1) ile sulayabilirsiniz..

Bitkilerin zayıflamasını ve hastalıkların gelişmesini önlemek için, çiçeklere uygun şekilde bakmalı ve ürün rotasyonu tekniğini gözlemlemelisiniz. Acı bakladan sonra bahçe yatağı bu bitkilerden yaklaşık 3 yıl dinlenmelidir. Çiçekler, tahılların büyüdüğü yere taşınabilir.

Fotoğraf ve isimleri olan acı bakla çeşitleri ve çeşitleri

Çiçekçilikte birçok acı bakla türünden en sık aşağıdakiler bulunur:

Acı bakla dar yapraklı (Lupinus angustifolius)

acı bakla angustifolia

Veya mavi acı bakla. 1,5 m yüksekliğe kadar otsu türler Lupinus angustifolius hafif tüylü sürgünler oluşturur. Yaprak bıçakları da içeriden hafifçe tüylüdür. Çiçekler genellikle beyaz, pembe veya mor renktedir. kokmuyorlar.

Acı bakla multifoliate (Lupinus polyphyllus)

acı bakla multifoliate

Tür, Kuzey Amerika kıtasının kuzeybatısında yaşar. Lupinus polyphyllus soğuğa dayanıklıdır ve genellikle orta enlemlerde yetiştirilir. Çalıların boyutu 1,2 m’ye ulaşır Sürgünler düz, çıplak. Tüylenme sadece yaprak bıçaklarının arka tarafında bulunur. Uzun yaprak sapları vardır. Çiçek salkımlarının boyutu 35 cm’ye ulaşır, çok sayıda mavi çiçekten oluşur. Çiçeklenme Haziran ayında başlar ve yaklaşık 3 hafta sürer. Yaz sonunda solmuş çiçek salkımlarının zamanında kaldırılmasıyla çalılar tekrar çiçek açacak.

Acı bakla sarısı (Lupinus luteus)

acı bakla sarısı

Bu türün gövdesinde birkaç yaprak plakası vardır ve yüzeyi tüylüdür. Lupinus luteus’un yaprakları da tüylüdür. Uzun yaprak saplarında bulunur ve bıçaklarının sayısı dokuza ulaşır. Salkım salkımı, sarı çiçeklerden oluşan sarmallardan oluşur. Aromaları mignonette kokusuna benzer. Türler yıllık olarak kabul edilir, ancak doğada bazen 4 yıla kadar gelişebilir..

Beyaz acı bakla (Lupinus albus)

acı bakla beyazı

Tek yıllık bir Akdeniz türü, 1,5 m boyunda çalılar oluşturur. Dik gövdeler üstte dallanmaya başlar. Yapraklar içeriden yoğun bir şekilde tüylüdür, böylece tüyler plakanın etrafında ince bir ışık sınırı oluşturur. Levhanın ön yüzü pürüzsüzdür. Lupinus albus çiçekleri kokusuzdur ve çiçeklenme döneminde spiral şeklinde düzenlenmiştir. Renkleri, tür adına rağmen, sadece beyazı değil, aynı zamanda pembe ve açık maviyi de içerir..

Bahçecilikte bulunan diğer acı bakla türleri şunları içerir:

 • ağaç gibi – yüksek (2 m’ye kadar) Kuzey Amerika türleri. Beyaz, sarı veya mor renkte çiçek açar.
 • Uçucu – yemyeşil çalılar ile yıllık. Açtıkça çiçeklerin rengi değişir. Tomurcukları sarımsıdır, daha sonra üst taç yaprağı maviye veya mora döner ve büyüdükçe kırmızıya döner..
 • Cüce – çalıların maksimum yüksekliği yarım metredir. Yapraklar gri-yeşil, çiçekler beyazla serpiştirilmiş koyu mavidir. Aroma tatlı bezelyeyi andırıyor.
 • Küçük yapraklı – 30 cm’ye kadar kısa bir yıllık.Çiçekler beyaz ve mor renkleri birleştirir.
 • çok yıllık – 1,2 m yüksekliğe kadar büyük çalılar oluşturur.Çiçekler mavi renklidir.
 • Nutkanski – 1 m yüksekliğe kadar çalılar. Çiçekler mavi ve beyaz renkleri birleştirir.

Acı baklaların hibrit formları

Bahçe arazilerini süslemek için sıklıkla kullanılan birçok melez acı bakla şekli vardır. En popüler olanlardan bazıları, çok yapraklı acı baklanın hibrit çeşitleridir. Aralarında:

 • Prenses Juliana – 1,1 m yüksekliğe kadar çalılar Çiçek salkımları 40 cm büyüklüğündedir, beyaz-pembe çiçeklerden oluşur. Çeşitlilik Haziran ayında çiçek açar, çiçeklenme bir aydan biraz fazla sürer..
 • Kayısı – çalılar 90 cm yüksekliğe ulaşır. Portakal çiçekleri 40 cm salkım oluşturur. Çiçeklenme Haziran ayının ikinci yarısında başlar ve yaklaşık bir ay sürer..

Briton D. Russell tarafından elde edilen melez çeşitler de popülerdir..

 • Burg Fraulen – kar beyazı çiçeklerle;
 • Maden Schloss – pişmiş toprak kırmızısı çiçeklerle;
 • Minare ve Görkemli – “yelkenleri” beyaz veya başka bir renge sahipken, minyatür boyut ve tek renkli renk çeşitleri grupları.

Acı bakla özellikleri ve uygulamaları

Acı bakla özellikleri ve uygulamaları

Kültürde, acı baklalar sadece süs bitkileri olarak değil, birkaç bin yıldır kullanılmaktadır. Bazı acı bakla çeşitlerinin meyveleri yenilebilir olarak kabul edilir ve bugüne kadar dünyanın farklı ülkelerinde yiyeceklerde kullanılmaktadır. Bu çiçeklerin tohumları çok miktarda protein, lif, vitamin ve sağlıklı yağlar içerir. Bitki fasulyesi soyanın yerini alabilir.

Çiçek tıpta da uygulama bulmuştur. Çoğu türde bulunan alkaloidler ona bir dizi iyileştirici özellik verir, ancak bu maddelerin toksisitesi nedeniyle kendi kendine ilaç almaya değmez. Acı bakla yağı, kozmetik endüstrisinde kullanılan bitkiden çıkarılır. Çiçeğin kardiyovasküler sistem hastalıklarından muzdarip insanlar için faydalı olduğuna dair bir görüş var..