Şakayık dikmek. Bahçede ve ülkede şakayık nasıl dikilir

Dikim için seçilen yerde oldukça büyük bir delik açılmalıdır. Burç başına boyutları, çapı ve derinliği yarım metredir. Ayrıca, delik üçte iki oranında verimli bir karışımla doldurulur. Karışımın bileşenleri: humus, turba, kum, bahçe toprağı, her bir bileşenden yaklaşık bir kova.

Ardından, gübreler serilir. Bir kapta 0,5 kg süperfosfat veya 1 kg kemik unu, bir kaşık demir sülfat ve yaklaşık bir litre kül olabilir. Döllenmiş karışımla deliği sonuna kadar dolduruyoruz. Tabii ki, toprağın küçülmesi için zaman olacakken, ekim deliğini önceden hazırlamak en iyisidir..

Yaz, şakayık dikmek için en uygun olanıdır, yani Ağustos. Soğuk havalar gelmeden bitkinin kök salması ve kök salması için zamanı olacaktır..

Kesimlerde şakayık dikmek en iyisidir. En uygun delenki, 4-5 yıl boyunca bir çalıdan seçilenlerdir. Yeni başlayan çiçekçiler uyarılmalıdır. Bol miktarda böbrek veya en büyüğü ile bir kesim yapmamalısınız. Bir bitki bölündüğünde kökleri zarar görür ve bitkinin ömrünü tam olarak sağlamak için işlevlerini artık yerine getiremez. Solacak ve çiçek vermeyebilir.

Hazırlanan deliğe kesi, üst kısımdaki böbreğin karışımla sadece hafifçe kaplanacak şekilde yerleştirilir. Ardından, fideyi sulayın. Çok su gerekir, bir fide için bir buçuk kova yeterli olacaktır. Toprak küçüldükten sonra, çalı yeniden serpilir. Aynı zamanda, son tomurcuk 5-6 cm derinleştirilmelidir.Tomurcuğu toprağa çok derine batırırsanız, şakayık küçük çiçekler verebilir veya hiç çiçek açmayabilir..

Şakayık dikmek kolay olmasa da, zaman alır, ancak bu yerde çok uzun bir süre, yaklaşık 20 yıl büyüyecek. Çalı nakli gerektirmez. Doğru şekilde bakarsanız, çalı sizi uzun süre memnun edecek, bahçeyi süsleyecek ve narin bir aroma ile koklayacaktır..