Arabis (Rezuha) - açık alanda dikim ve bakım. Tohumlardan Arabis yetiştirmek, üreme yöntemleri. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Arabis (Arabis) veya rezuha – çok sayıda Lahana ailesinin temsilcisi olan ve yaklaşık 100 türden oluşan çok yıllık otsu bitkilerin cinsine aittir. Doğal koşullar altında, çiçek en çok tropik ülkelerde veya ılıman bir iklime sahip bölgelerde yetişir..

Yetiştiriciler hala bu çalının adının nereden geldiğini tartışıyorlar. Halk arasında yaprak bıçağını kaplayan sert tüylerle ilişkilendirilen razuha olarak adlandırılır. Bahçe ekimi için Arabis yaklaşık 200 yıldır kullanılmaktadır. Çiçek tarhları, rabatkiler üzerine yeşil bir dekorasyon olarak dikilir ve alpin kaydırakları oluşturulurken çiçek aranjmanlarına dahil edilir. Aşağıda, açık alanda yetiştirme koşullarında bir bitkinin dikimi ve bakımı ile ilgili ana konular üzerinde duracağız..

Arabis çiçeğinin açıklaması

Bazı çeşitler tek yıllıkken, diğerleri sürünen gövdeli çok yıllık otsu bitkilerdir. Çalılar 30 cm uzunluğa kadar büyür. Yapraklar koyu yeşil renkli, kenarları pürüzlü. Çiçekler tamamen farklı renklerde olabilir. Küçük, yoğun rasemoz salkımlarında toplanırlar. Mayıs ayında çiçeklenme görülür. Bitki, arıları çeken güçlü ve hoş bir koku yayar. Sonbaharda, razuha’nın gövdelerinde tohumlarla dolu baklalar oluşur. Arabis, yaban turpu, Iberis, turp veya hardal gibi diğer turpgillerden bahçe bitkileri ile benzerlikler gösterir. Bu toprak örtüsü, acemi bahçıvanların bile onu yetiştirmesine izin veren, bakımı kolay bir bitki olarak kabul edilir..

Tohumlardan Arabis yetiştirmek

Tohumlardan Arabis yetiştirmek

Tohum ekmek

Döküntü yetiştirmenin en uygun yolu tohum yayılımıdır. Arabis tohumları özel bahçe mağazalarında satılmaktadır. Ekim, sonbaharın sonlarında veya ilkbaharın başlarında doğrudan açık toprağa yapılır. Bunun için, drenaj etkisi sağlayan kum veya küçük çakıl taşları içeren bir toprak karışımı ile doldurulmuş kutular veya başka kaplar kullanılır. Ekim derinliği 0,5 cm’den fazla olmamalı ve fidelerin saklama sıcaklığı 20 dereceden düşük olmamalıdır. Tohumların daha hızlı çimlenmeye başlaması için kaplar dokunmamış bir malzeme ile kaplanmıştır..

İlk yeşil yapraklar göründüğünde, barınağı çıkarın ve sulamayı azaltın. Fideler sıcak ve iyi aydınlatılmış bir yere aktarılır. Kaplardaki toprak zaman zaman gevşetilmeli ve alt tabaka kurumamalıdır..

fide toplama

Güçlü, sağlıklı bir yaprak oluşumundan sonra, fideler farklı kaplara oturtulur veya en az 30 cm mesafeye daldırılır Arabis’i toprak örtüsü şeklinde yetiştirmek için dalmayı reddedebilirsiniz. Fideleri çiçek yatağına göndermeden önce hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için, uygun şekilde sertleştirilmeleri için kaplar her gün dışarı çıkarılır. Bitkileri taslaklarda bırakmanız önerilmez. Dış mekan ekimi için uyarlanmış fideler açık toprağa aktarılır.

Arabis’i açık toprağa dikmek

Arabis'i açık toprağa dikmek

Bu faaliyetler en iyi, fideler üç yaprak oluşturduktan sonra ilkbaharın sonlarında gerçekleştirilir. Rezuha, ışıklı ve açık alanlarda büyümeyi tercih eder, ancak kısmi gölgede bir çalı yetiştirmesine izin verilir. Sadece bu tür koşulların büyümeyi ve çiçeklenmeyi olumsuz etkileyebileceği gerçeğini düşünmeye değer..

Dikim için toprak olarak gevşek, verimli ve orta derecede nemli toprak kullanılır. Toprağın hava geçirgenliğini iyileştirmek için, alt tabakaya küçük çakıl taşları veya kum eklenir. Fakir ve asitli topraklarda, çalı tamamen çiçek açıp gelişemez. Bir deliğe 4 fideye kadar yerleştirilebilir. Bol sulama ile ekimi bitirin. Karmaşık mineral gübreler kullanarak ekimden birkaç gün sonra toprağı gübrelemesine izin verilir. Tohumla yetiştirilen Arabis çalıları, bir yılda çiçek açar.

Arap bakımı

Arap bakımı

Arabis düzenli sulama ve beslenmeye ihtiyaç duyar. Bitki kuraklığa dayanıklıdır. Kök sisteminin çürümemesi için sulama ılımlı olmalıdır. Çalıların yetiştirildiği alan periyodik olarak gevşetilmeli ve yabani otlar temizlenmelidir. Arabilerin şeklini korumak için, büyüyen sürgünlerin budamasına özellikle dikkat etmeye değer. Çiçeklenme süresini arttırmak için, solmuş çiçek salkımları çalıdan çıkarılmalıdır..

Tohum toplama

Tohum toplama, ilk don geçtikten sonra başlar. En iyi koşullar kuru ve güneşli havadır, çünkü bu durumda tohumlar en iyi çimlenme özelliklerine sahip olacaktır. En büyük çiçek salkımları seçilir, gövdenin bir kısmı ile birlikte kesilir ve havada asılı, havalandırılmış bir odada kurutulur. Tohumlar kuruduktan sonra kağıt torba veya kutularda saklanır..

Kış için sığınak

Arabis düşük donma direncine sahiptir ve -7 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Şiddetli donlarda bitki ölebilir. Sonbaharın sonlarında, rezu çalılarının budaması yapılır. Sürgünler, yerden sadece 4 cm uzunluğa kadar olan kütükler kalacak şekilde kısaltılır.Kuru yapraklar veya ladin dalları ile kaplanır..

Arabilerin çoğaltılması

Arabilerin çoğaltılması

Yetiştiriciler çeşitli çoğaltma yöntemleri kullanır: tohumlar, kesimler, çalıları katmanlama ve bölme. Kesimlerin yardımıyla sadece belirli arabis çeşitleri çoğaltılabilir. Bunu yapmak için, bir süre sonra hangi köklerin oluşmaya başlayacağı sayesinde kambiyal tabakanın bir kısmını bırakarak topuklu bir yaprak kopar. Sürgünlerin üst kısımları da ekim malzemesi olarak uygundur. Çelikler bir açıyla kaplara ekilir. Plastik veya camla kaplanmış fideler sıcak ve aydınlık bir yerde saklanır ve düzenli olarak su püskürtülür. Yoğuşma görüldüğünde koruyucu kapak çıkarılır ve fidenin nefes alması sağlanır. Yapraklardaki turgor basıncının geri kazanılmasından sonra, kesimler çiçek yatağına nakledilir..

Bir kesim elde etmek için, sürgünü yere bastırmak ve kök sisteminin oluşumunu başlatmak için yaprak düğüm alanına sabitlemek gerekir. En nadir çeşitler, çalıyı bölerek yayılır. Bu olaylar, Arabis’in çiçeklenmeyi bıraktığı sonbaharda yapılır. Kazılan çalı, birbirinden ayrı olarak ekilen parçalara ayrılmıştır. Bazı bahçıvanlar ana bitkiyi yerden kaldırmaz. Sürgünleri toprağa iğneler ve yaprak boğumlarında kök oluşumunu beklerler. Daha sonra katmanlar ayrılır ve başka bir yere nakledilir..

Hastalıklar ve zararlılar

Arabis çalıları genellikle viral mozaikler tarafından tehdit edilir ve haşereler arasındaki ana tehdit turpgillerden pirelerdir. Mozaik istilasının belirtileri, zamanla yaprak bıçaklarının tüm yüzeyini kaplayan yaprak lekesidir. Hastalıktan kurtulmak neredeyse imkansızdır, bu nedenle hastalıklı çalılar kazılmalı ve imha edilmeli ve site konsantre bir potasyum permanganat çözeltisi ile tedavi edilmelidir. Yakın gelecekte, bu yerde herhangi bir mahsulün yetiştirilmesi önerilmez. Turpgillerden pire ile mücadelede, aşağıdaki ilaçlar başa çıkmaya yardımcı olacaktır: Actellik, Aktara, Karbofos veya Iskra.

Arabis çeşitleri ve çeşitleri

Arabis çeşitleri ve çeşitleri

Bahçe ekimi için genellikle aşağıdaki türler kullanılır:

Alp Arapları – Sibirya bölgelerinde, İskandinav Yarımadası’nda veya Batı Avrupa dağlarında bulunur. Rezuha’nın bu temsilcisi uzun ömürlüdür ve yaklaşık 35 cm yüksekliğe ulaşabilir, üretken sürgünler dallıdır ve vejetatif olanlar yere bastırılır. Alt yaprak tabakası oval yaprak bıçaklarından oluşur ve üst kısım uzun bir kalp şeklindedir. Pembe veya beyaz renkli çiçekler 1 cm çapa kadar büyür. İlkbaharın ortasında çiçek açan küçük salkım salkımlarında toplanırlar. Çiçeklenme süresi yaklaşık bir aydır. Alp arabis çeşitleri içerir: schneeshaube, çift ve pembe.

Arabis bruiform – Alp dağları vatan olarak kabul edilir. Bu çok yıllık bitki 10 cm kadar büyüyebilir ve kabarık küçük yapraklara sahiptir. Çiçekler gür beyaz çiçek salkımları oluşturur.

Araplar Kafkas – alp arabisinden gelir ve Orta ve Küçük Asya’da, Kırım ve Akdeniz ülkelerinde bulunur. Bu çalının yüksekliği 30 cm’ye kadar ulaşabilir, yaprakların şekli dikdörtgen, kenarları tırtıklı, rengi gridir. Yüzeyde hafif tüylenme hissedilir. Çiçeklenme yaz başında görülür, ancak bireysel çiçek salkımlarının yeniden oluşumu sıklıkla meydana gelir. Solmuş çiçeklerin yerinde bir tohum konisi kalır. Arabis Caucasian flora-pleno, variegata ve rosabella gibi çeşitlere ayrılmıştır..

Araplar tükeniyor Balkanlarda yetişen bir rezuha türüdür. Bu kısa yer örtüsünün soluk çiçekleri ve küçük yaprakları vardır. Donma direnci ve iddiasız bakım ile karakterizedir..

cılız Araplar – Doğal koşullarda Alp veya Apenin dağları arasında bulunabilir. Mayıs-Haziran aylarında çiçekler açmaya başlar. Düşük büyüyen Arabis, bitkide çekici dekoratif meyvelerin bulunması nedeniyle ekili çok yıllık olarak yetiştirilir..

Arabis prolomnikovy – büyüyen ortam taşlı alanlar ile karakterizedir. Cılız çalı, keskin yapraklara ve gevşek çiçek salkımına sahiptir..

alacalı – bu, sürgünleri 5 cm’ye kadar ulaşan yarı yaprak dökmeyen bir bitkidir.Bu türün değeri, bol ve muhteşem çiçeklenmede yatmaktadır..

Arabis (Rezuha) – bahçede büyüyen (video)

Rezuha (beyaz) – Greensad’dan video incelemesiRezuha (beyaz) - Greensad'dan video incelemesi