Acidantera - açık alanda dikim ve bakım. Tohumlardan büyüyen asitler, üreme yöntemleri. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Acidanthera (Acidanthera), İris ailesine ait çok yıllık bitkilerin cinsine aittir. Adın kökeni, periantın görünümünü karakterize eden “keskin” ve “çiçek” kelimesinin iki sapının Yunanca çevirisi ile ilişkilidir..

Toplamda, çoğunlukla tropik bölgelerde yetişen ve sıcak, güneşli bir iklimi tercih eden birkaç düzine asidender çeşidi vardır. Bu çiçeğin kültürel temsilcileri iki renkli acidantera, Muriel, Muriel’in şişi, güzel çiçekli veya kokulu glayöldür. İkincisi en yaygın olanıdır. Yetiştiriciler onu bir buçuk yüzyıl önce yetiştirdiler. Bugün, yabani asit türleri de gladioli ile ilişkilidir. Botanik kaynaklarda ve genel tabirle, Glayöl Muriel’e acidantera denir. Bu isim birçok bahçıvan tarafından kullanılır..

Acidantera çiçeğinin açıklaması

Muriel asitlerinin sürgünleri bir metreden fazla yüksekliğe ulaşabilir. Kök sistemi, sert kahverengi bir deri ile kaplanmış yuvarlak ampuller şeklinde sunulur. Saplar tepeye doğru dallanmaya başlar. Yaprak bıçakları soluk yeşildir, kremsi tomurcuklar 5-12 cm çapında büyür ve başak şeklinde çiçek salkımları oluşturur. Çiçeklenme sırasında ve bu yaz sonunda olur, acidantera arıları aktif olarak çeken baş döndürücü tatlı bir aroma yayar. Tomurcukların 6 sivri yaprağı vardır, tabanın yakınında daha koyu bir renk alırlar. Pedinküllerin açılması, alt katmanlardan başlayarak kademeli olarak gerçekleşir. Solmuş tomurcukların yerine dikdörtgen tohum kabukları oluşur..

Açık toprağa acidantera dikimi

Asitlerin ekimi

Asidander ne zaman ekilir

Acidantera termofilik bir çiçektir ve bu nedenle bahçede ışıklı alanları tercih eder. Dikim, ilkbahar donlarının geçtiği Mayıs veya Nisan aylarında yapılır. İkamet alanınız uzun ve soğuk bir bahar ile karakterize edilirse, bitkinin yumrularını Mart ayında dikmek daha iyidir. Gevşek toprak, ampullerin yerleştirildiği sığ deliklerin kazıldığı kaba dökülür. Vazolar bir serada veya pencere kenarında saklanır ve ilkbaharda ampuller açık bir alana nakledilebilir..

Acidantera termofiliktir ve gölgede iyi gelişmez. Çiçek, ilkbaharın sonlarında, toprak ısındığında bahçede açık, aydınlatılmış bir alana ekilir. Bu aktiviteleri nisan sonu veya mayıs aylarında yapmak en iyisidir. Uzun, soğuk bir kaynağın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız ve asidantera’nın zamanında çiçeklenmesini istiyorsanız, soğanları damıtma için Mart ayında dikmek daha iyidir. Bunun için, 3-6 adet ampul, gevşek, geçirgen bir alt tabaka içeren 12-15 cm çapında bir tencereye daldırılır. Dikimden sonra saksılar bir seraya veya hafif bir pencere pervazına yerleştirilir ve Mayıs sonunda bir çiçek yatağına nakledilirler. Bu şekilde yetiştirilen soğanlar güçlü, uzun ve bol çiçekli bitkiler verir..

Doğru bitki nasıl

Sıcak ve nemli bir iklimin hüküm sürdüğü bir bölgede, asidantera soğanlarının doğrudan bir çiçek tarhına ekilmesine izin verilir. Alt tabaka besleyici olmalı ve hafif asidik bir ortama sahip olmalıdır. Çiçeğin kök salması için site kazılır ve organik gübre çözeltileri ile beslenir. Drenaj etkisi sağlamak için alt tabakaya kum karıştırılır. Yumrular önceden bir potasyum permanganat çözeltisi içinde tutulur ve kurutulur. Hazırlanan soğanlar daha sonra küçük gruplar halinde toprağa ekilir. Dikim materyalinin boyutuna bağlı olarak aralarındaki mesafe 1-20 cm arasında tutulmalıdır. Dikim sonunda sulama yapılır..

Acidantera bakımı

Acidantera bakımı

Acemi bir bahçıvan bile bir çiçek yetiştirmekle kolayca başa çıkabilir. Dikkat gerektiren tek şey sulama rejimi, sürekli gevşetme ve ayıklamadır. Zaman kazanmak için çiçek tarhını talaş, turba, humus veya samanla malçlayabilirsiniz. Bu küçük numara kökleri nemli tutacak ve yabani otların büyümesini önleyecektir. Solmuş asit tomurcuklarını zamanında çıkarırsanız, çiçeklenme döneminde birkaç ay boyunca bitkinin güzelliğini yaşayabilirsiniz..

sulama

Bu çok yıllık, uzun bir kuraklık sırasında hiçbir durumda unutulmaması gereken ılımlı sulamayı tercih eder. Aynı zamanda, toprağın su basmasını önlemek gerekir. Tomurcuklar görünmeye başladığında, sulama çok sık yapılmaz. Ancak toprak nemli tutulmalıdır. Yaprakları yakmamak için suya maruz bırakmayın. Oda sıcaklığında su kullanılması tavsiye edilir. Sulamadan sonra çalıların etrafındaki toprak yüzeyi gevşetilmelidir..

Üst pansuman ve gübreler

Acidantera, yıl boyunca birkaç kez esas olarak mineral gübrelerle beslenir. Dikim sırasında toprak humus veya kompostla zenginleştirilir, büyüme ve büyüme mevsimi boyunca azot içeren gübreler uygulanır. Tomurcuklanma süreci başladığında bitki potasyum ve fosfor bileşikleri ile beslenir. Beslendikten sonra asitanteralı yataklar su ile sulanır. Taze organik gübreler uygulanmamalıdır..

Aktar

Soğuk, uzun kışları olan bölgelerde, yumru köklerin sonbaharın sonlarında yerden çıkarılması tavsiye edilir. Çiçeklenme tamamlandıktan sonra, çalılardan sadece pedinküller kesilir. İlk sabit donlar gelir gelmez bitkinin tüm toprak kısmı da çıkarılır. Ampuller daha sonra onları ilkbaharda dikim için saklamak için toplanabilir..

Asidander ilkbahara kadar nasıl tutulur

Asidander ilkbahara kadar nasıl tutulur

Topraktan çıkarılan soğanlar, kuru havalandırılmış bir alanda oda sıcaklığında kurutulur ve soyulur. Daha sonra mantar öldürücü bir çözelti ile muamele edilir, tekrar kurutulur ve ilkbahara kadar serin bir yerde karton kutularda saklanır. Sürekli hava değişimini sağlamak için içlerinde küçük delikler açılabilir. Ertesi yıl, yumrular önce damıtma için ekilir. Güney bölgeleri için doğrudan açık toprağa ekime izin verilir..

Asitlerin çoğaltılması

Acidantera tohumlar, yumrular veya bebeklerle çoğaltılabilir. Bir çiçeğin ampullerle nasıl çoğaltılacağı makalede biraz daha önce ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Çocuklar ise tartıdan ayrılarak bir okulda büyütülür. Onlarla zamanında ilgilenirseniz, bu tür asitlerin çiçeklenmesini kolayca bekleyebilirsiniz. Güçlü korm, 5 yıl boyunca çimlenme özelliklerini korur.

tohum yayılımı

Tohum kullanarak bir acidantera çiçeği yetiştirmek herhangi bir özel soruna neden olmaz. Ekim kışın yapılır ve malzemeyi tabakalandırmanıza gerek yoktur. Dikim için turba, kum ve topraktan oluşan verimli bir toprak seçin. Tüm bileşenler aynı oranda alınır. Kutular içeride tutulur ve mahsuller düzenli olarak sulanır. Kırılgan fidelere zarar vermemek için bir sprey şişesi kullanabilirsiniz. Nemi korumak için kutuların yüzeyi folyo ile kaplanmıştır. Altında kondensat birikmeye başlar başlamaz, mahsuller havalandırılır. Bir çift sağlıklı yaprak oluşumundan sonra, genç bitkiler turba substratı ile doldurulmuş diğer saksılara ayrı ayrı oturtulur. Kısa bir süre sonra fideler açık toprağa aktarılır. Sonbaharda, ilkbaharda çiçek tarhına tekrar dikmek için ampuller topraktan çıkarılır. Pedinkül oluşumu üç yıl sonra gerçekleşir..

Hastalıklar ve zararlılar

Acidantera genellikle yaprak bitleri, soğan akarları, ölçek böcekleri ve sümüklü böcekler tarafından saldırıya uğrar. Yapraklara zarar vermemek için amonyak veya hardal tozu ile ovulur. Bu etkili geleneksel yöntemler, bitkiler ve insanlar için güvenlidir. Çiçeklerde yaprak bitleri veya ölçek böcekleri başlamışsa, çalıları derhal kimyasallarla tedavi etmelisiniz. Akarisit maddeler keneler için tehdit oluşturur. Sümüklü böceklerden yalnızca manuel olarak kurtulabilirsiniz. Kabuklu deniz hayvanlarının toplanacağı bahçeye ahşap tahtalar veya arduvaz kalıntıları yerleştirmek gerekir. Bu sayede sümüklü böcekler hızla yok edilebilir..

Asidantera için çalılara külleme, pas, mozaikler ile zarar vermek tehlikelidir. İkinci hastalık pratik olarak tedaviye uygun değildir. Yapraklarda beneklenme oluşmaya başlar başlamaz, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bitkiyi tamamen kazmak ve yakmak daha iyidir. Mantar ilaçları ile tedavi, diğer mantar hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olur. Çözelti, bakır sülfat ve Bordo karışımı bazında hazırlanır. Enfeksiyonu önlemek için bitkiye düzenli olarak bakılmalıdır. Mantar hastalıklarının gelişimi, toprağın su birikmesinden, zayıf bir drenaj sisteminden veya yabani otların etkisiyle çalıların büyümesinde yavaşlamadan etkilenir..

Asidantera çeşitleri ve çeşitleri

Asidantera çeşitleri ve çeşitleri

Acidantera bicolor en popüler çeşitlerden biri olarak kabul edilir. Bu türe ek olarak, daha büyük çiçeklerle ayırt edilen eşit derecede çekici bir melez Tubergen acidantera çeşidi vardır. Bahçede yetiştirmek için birkaç çeşit daha gladioli kullanılır:

Acidantera tropikal – Bu, parlak kırmızı lekelerle boyanmış, çok yivli yaprakları ve tübüler tomurcuklardan oluşan beyaz çift salkımına sahip, uzun boylu, otsu bir çok yıllık bitkidir. Bu bitki oldukça termofiliktir ve sadece daha yüksek dik sürgünlerle karakterize olan acidantera bicolor’dan türetilen bir çeşit olarak kabul edilir..

Acidantera beyazı – Afrika ülkelerinin topraklarındaki tropikal bölgelerde yetişir. Bu çeşidin salkımları hoş ve hoş kokulu bir aroma yayar, bitkinin saplarında birkaç yaprak vardır..

Daha az yaygın olan acidantera türleri: kısa borulu, pelerinli, ot yapraklı, az çiçekli ve borulu.

Asidander nasıl yetiştirilir (video)

Asidantera nasıl yetiştirilir – kokulu Glayöl. Alan "Bahçe dünyası"Asidantera nasıl yetiştirilir - kokulu Glayöl. Alan