Ayçiçeği

Ayçiçeği (Helianthemum) veya taş çiçek, Ladannikov ailesinden alışılmadık bir yıllık veya çok yıllık bitkidir. Bu kültürün 70’den fazla farklı türü, Avrupa ve Asya ülkelerinin yanı sıra Afrika ve Amerika kıtalarının doğal ortamında bulunur. Ayçiçeğinin kendine özgü bir özelliği, sabahın erken saatlerinde güneşin ilk ışınlarıyla açan ve öğlen saatlerinde parçalanan muhteşem çiçekleridir..

Ayçiçeği çiçeğinin açıklaması

Otsu veya yarı çalı bitkisi, yüksekliği 30 cm’yi geçmeyen düz veya sürünen bir gövdeden, basit parlak yeşil oval şekilli yapraklardan, rasemoz salkımına sarı, turuncu, beyaz veya pembe çiçeklerden ve içinde tohum bulunan meyve kapsüllerinden oluşur..

Tohumlardan ayçiçeği yetiştirme

Büyüyen ayçiçeği tohumları

Tohum ekmek

Evde ayçiçeği fidesi yetiştirmek zor değildir. Uygun bakım ile bitkiler güçlenecek ve açık bir çiçek bahçesine nakledilmeye hazır olacaktır. Tohum ekimi için uygun zaman – Mart ayının ilk günleri.

Bitki ekime ve toplamaya çok olumsuz tepki verdiğinden, deneyimli yetiştiriciler yalnızca turba kapları veya tabletleri kullanmanızı önerir. Her şey, belirli mantarlarla sürekli etkileşim halinde olan kök sistemi ile ilgilidir. Çalıyı naklederek veya parçalara bölerek bu etkileşim bozulursa, çiçek ciddi şekilde hastalanabilir ve hatta ölebilir..

Kaplar önceden nemlendirilmiş ve gevşek bir toprak karışımı ile doldurulur ve her birine iki veya üç tohum yerleştirilir. Tohumları ince bir ince nehir kumu tabakasıyla serpin ve şeffaf bir filmle kaplayın..

Dikim kapları ortaya çıkmadan önce, sıcaklığı yaklaşık 25 santigrat derece olan sıcak ve çok aydınlık bir odada tutulmalıdır. Türe ve çeşide bağlı olarak, fideler bir veya dört hafta içinde ortaya çıkabilir. Bundan hemen sonra film kaplamayı çıkarmak ve saksıları 15-16 derece sıcaklıktaki daha serin bir odaya aktarmak gerekir..

Genç bitkilerin yüksek kaliteli ve tam teşekküllü gelişimi için özel sıcaklık koşullarına ihtiyaçları olacaktır. Gündüz sıcaklığı geceden 4-5 derece daha yüksek olmalıdır..

Ayçiçeği fideleri

2-3 hafta içinde bitkiler gözle görülür şekilde büyüyecek ve büyüme ve kalitedeki farkları belirginleşecektir. Her kapta 2-3 kopyadan yalnızca en güçlü ve en güçlü kültürün bırakılması önerilir ve geri kalanı kökten kesilmelidir..

Fidelerin ana bakımı, toprağın hafifçe gevşetilmesinden ve orta derecede neminden oluşur. Açık toprağa ekimden 10-15 gün önce fideler için sertleştirme işlemlerinin yapılması çok önemlidir. Her gün birkaç saat açık havada “yürümek”, bitkilerin güçlenmesine ve yeni yaşam koşullarına hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Ayçiçeği, günün her saati temiz havada büyümeyi öğrenmelidir. İlk günlerde, kırılgan fideleri ani rüzgarlardan ve beklenmedik hava akımlarından korumanız gerekir..

Açık toprağa ayçiçeği dikimi

Açık toprağa ayçiçeği dikimi

Ayçiçeği dikmek ne zaman daha iyidir

Bir ayçiçeği dikmek ve onlara daha fazla bakmak fazla zaman ve çaba gerektirmez. Her çiçek sever, çiçekçilikte uzun yıllara dayanan deneyime sahip olmasa bile bununla başa çıkabilir..

Baharatlı fideler, Mayıs ayının ikinci yarısında veya Haziran ayının ilk yarısında açık bir çiçek bahçesine veya bahçeye aktarılabilir. Önemli koşullar, iyi ısıtılmış arazi ve sabit ılık havadır..

Dikim yeri güneşli ve açık olmalı ve sahadaki toprak bileşimde alkali veya nötr olmalıdır. Toprağın zorunlu bileşenleri ince çakıl ve kaba nehir kumu olmalıdır. Hazırlık kazısı sırasında sahada tınlı toprak varsa, içine dolomit unu eklenmesi önerilir..

Doğru bitki nasıl

İniş delikleri hazırlanırken ayçiçeğinin çok hızlı büyüdüğü unutulmamalıdır. Bitkiler arasındaki boşluk 30-35 cm’den az olmamalıdır, deliğin derinliği ve bitki ile saksı yüksekliği yaklaşık olarak aynı olmalıdır. Bir deliğe bir turba kabı yerleştirilir, toprak serpilir, sulanır.

Bahçede ayçiçeği bakımı

Bahçede ayçiçeği bakımı

sulama

Ayçiçeği, kuraklığa karşı yüksek bir dirence sahiptir, bu nedenle genellikle düzenli düşüşleriyle yeterli doğal yağışa sahiptir. İlkbahar ve sonbahar aylarında çiçeklerin sulanması önerilmez. Yaz aylarında, toprak sadece uzun süre yağmur yokluğu ve uzun süre yüksek hava sıcaklıkları ile nemlenir. Sulama suyu önceden çökeltilir ve açık güneşli bir alanda ısıtılır. Yaz sulama hacmi – bol.

Toprak

Her bitkinin etrafındaki toprak zamanında ayıklanmalı ve gevşetilmelidir. Sahadaki malç tabakası bu prosedürleri ortadan kaldıracak ve toprağa ek besin sağlayacaktır..

gübreleme

Verimli topraklarda ayçiçeği yetiştirirken, ek beslemeye gerek yoktur. Diğer durumlarda, gübreler gerektiği gibi kullanılır. Çiçeklenmeden önce bitkilerin sıvı organik madde ile beslenmesi tavsiye edilir. Topraktaki fazla besinlerin, aktif çiçeklenmeye müdahale edecek bol miktarda yaprak kütlesi birikmesine yol açacağını hatırlamak önemlidir..

Budama

Ayçiçeğinin çekiciliğini korumak ve yüksek dekoratifliğini korumak için solmuş ve solmuş tomurcukların düzenli budaması yapılır.

Ayçiçeğinin çekiciliğini korumak ve yüksek dekoratifliğini korumak için, solmuş ve solmuş tomurcuklar düzenli olarak budanır. Solmuş sürgünlerin çıkarılması (toplam uzunluğun yaklaşık %30’u) daha aktif ve gür çiçeklenmeyi teşvik edecektir..

kışlama

Bazı bitki türleri ve çeşitleri soğuğa çok dayanıklıdır ve kışa hazırlık gerektirmez. Bu, turuncu ve sarı çiçekleri olan ayçiçeği için geçerlidir. Birkaç yıl boyunca, kültür bir alanda iyi bir şekilde gelişiyor ve büyüyor. Ancak gümüş yapraklı kültürlerin ve kırmızı çiçekli çeşitlerin kuru ot veya ladin dalları ile kaplanması tavsiye edilir, aksi takdirde sert soğuğa dayanamazlar..

Ayçiçeği hastalıkları ve zararlıları

Olası bir hastalık, toprakta düzenli olarak fazla nem olduğunda ortaya çıkan kök çürüklüğüdür. Etkilenen bitkiler derhal yok edilmeli ve kalan çiçekler ve tüm alan mantar öldürücü bir preparatla (örneğin, Fundazol) tedavi edilmelidir..

Ana zararlılar thrips ve yaprak bitleridir. Bitki özsuyuyla beslenirler ve tüm çiçek bahçesini yok edebilirler. Herhangi bir çiçekçi, bu davetsiz misafirlerle başa çıkmak için çok çeşitli ilaçlar sunar..

Ayçiçeği çeşitleri ve çeşitleri

Kültürde bulunan çok sayıda ayçiçeği türü içerisinden sadece bir kısmı yetiştirilmektedir. Çiçek severler arasında en popüler ve talep edilen örnekler var..

Apenin ayçiçeği (Helianthemum apenninum)

apenin ayçiçeği

Soğuğa dayanıklı yarı çalı çok yıllık, ortalama yükseklik – 25 cm, Avrupa’nın güneybatı kesiminde yaygın, beyaz çiçekler, 1.5-2 cm çapında, mızrak şeklinde yapraklar, tüylü bir yüzeye sahip.

Arktik ayçiçeği (Helianthemum arcticum)

Arktik ayçiçeği

Çok yıllık bir bitki sadece Murmansk bölgesinde yaygındır, üç veya altı parlak sarı çiçek salkımına sahip çiçek açar, yarı çalı genellikle 40 cm’yi geçmez, alt büyüme sınırı 10 cm’dir..

Değiştirilebilir ayçiçeği (Helianthemum mutabile)

Ayçiçeği değiştirilebilir

Soğuğa dayanıklı çok yıllık, Mayıs – Haziran aylarında beyaz-pembe çiçeklerle çiçek açar. Yükseklik – yaklaşık 25 cm, çiçek çapı – 1.5-2 cm.

Hibrit ayçiçeği (Helianthemum x hybridum)

hibrit ayçiçeği

Farklı türleri geçerken seçim çalışması sonucunda yetiştirildi ve tüm yeni formları ve çeşitleri bir araya getirdi. Ortaya çıkan çeşitler, yaprak şeklinde ve çiçeklenme tonlarında farklılık gösterir. Hibrit ayçiçekleri bahçeyi ve çiçek tarhını kırmızı, turuncu, sarı, beyaz ve pembe çiçek salkımlarıyla süslüyor..

Alp ayçiçeği (Helianthemum alpestre)

Alp ayçiçeği

Düşük büyüyen dona dayanıklı çok yıllık, yükseklik 10 cm’yi geçmez, yoğun büyüme toprağı yoğun bir şekilde kaplar, beş yapraklı küçük sarı çiçeklerle çiçek açar.

Monet Ayçiçeği (Helianthemum nummularium)

Monet Ayçiçeği

Akdeniz’den çok yıllık yarı çalı, yükseklik – en fazla 45 cm, güçlü tüylenme ile dallı gövde, yaprakların üst kısmı yeşil ve alt kısmı gri, ovaldir. Yaklaşık 2 cm çapında güzel sarı-turuncu çiçeklerle açar..