Bahçe çuha çiçeği: tohumlardan büyüyen açık alanda dikim ve bakım

Yaygın çuha çiçeği (Primula vulgaris) veya yaygın çuha çiçeği, Primrose cinsinden kaynaklanan çok yıllık bir süs bitkisidir. Doğada, bu çiçek Avrupa’da, Afrika’nın kuzey bölgesinde ve Orta Asya’da bulunabilir. Adının sözü eski yazılı kaynaklarda bulunur. Yunanlılar bitkinin kısımlarını tıbbi amaçlar için kullandılar ve çuha çiçeğinin tanrılara ait olduğuna inanıyorlardı. Bahar sıcaklığının gelmesiyle birlikte tomurcuklarını açan ilk çuha çiçeği görevi görür..

Eski İskandinav efsanesinin efsanelerine göre, tanrıça Freya, çiçekleri dünyaya bahar vermek için anahtar olarak kullandı. Almanya’daki insanlar bitkinin kızların evlenmesine yardımcı olduğuna inanıyor. Kelt grubunun kabileleri, aşk iksirinin hazırlanması sırasında yaprak ve çiçek eklediler. Danimarka geleneğine göre çuha çiçeği, sıradan bir insana aşık olan bir elf prensesiydi. Tanrılar, prensesi itaatsizlikten dolayı cezalandırmaya karar verdiler ve genç çocuğu kokulu bir çiçeğe dönüştürdüler. Geleneksel tıbba bağlı şifacılar, felci gidermek için kaynatmalarını kullanırlar, bu nedenle çiçeğin başka bir adı vardır – felçli bitki. Avrupa ülkelerinde, bahçe çuha çiçeği 16. yüzyılın başında ortaya çıktı ve İngiltere’de özel bir popülerlik kazandı. Bugün, büyük çuha çiçeği koleksiyonlarının sunulduğu yıllık çiçek sergileri düzenlenmektedir. İngilizler, ülkenin her yerinden ziyaret etmek ve muhteşem manzaranın tadını çıkarmak için geliyorlar..

Primrose çiçek açıklaması

Primrose çiçek açıklaması

Primroses cinsinin bitki florası, renk, yapı ve büyüme bölgesi bakımından farklılık gösteren birçok türü içerir. Botanik literatürü 400-550 çeşit çeşit örneğinin adından bahsetmektedir. Ancak bilim adamları, ders kitaplarında bahsedilmeyen çiçeklerin vahşi doğada bulunabileceğine inanıyor. Çuha çiçeğinin ana kısmı Orta Asya ülkelerinde bulunur, bazı türler Avrupa ve Kuzey Amerika’da kök salmıştır. Java adasında Primroses’un sadece bir temsilcisi yetişir. Primrose, kıyı bölgeleri veya alçak çayırlar gibi ıslak arazileri tercih eder..

Bitki gelişmiş bir kök sistemine sahiptir. Yapraklar uzamış, oval görünüyor ve bazal rozetlerden çıkıntı yapıyor. Yaprak bıçaklarının bazıları kırışıklarla kaplıdır. Gri-yeşil renkli olup yoğun bir yapıya sahiptirler. Yüzey balmumu ile kaplanmış gibi görünüyor. Peduncles dik, bitki örtüsünden yoksun. Başların üstleri, çıkıntılı tübüllere benzeyen çeşitli konfigürasyonların çiçek salkımlarıyla taçlandırılmıştır. Çiçek salkımlarının solmasından sonra yuvarlak polispermöz kapsüller oluşur. Bahçe arazilerinde çok yıllık ve yıllık çeşitlerin yetiştirilmesiyle uğraşırlar. Primoa çiçeği, saksılarda ev ekimi için uygundur..

Tohumlardan büyüyen çuha çiçeği

Tohumlardan büyüyen çuha çiçeği

Tohum ekmek

Hasat edilen tohumlar uzun süre bir kutuda saklanırsa çimlenme özelliklerini kaybedebilirler. Dikim materyali herhangi bir bahçe mağazasından da satın alınabilir. Şubat ayında ekime izin verilir. Tohumlar, 2: 1: 1 oranında yapraklı toprak, kum ve çimden oluşan toprağın yüzeyine dikkatlice yayılır. Her santimetrekare toprak için, üzerini toprakla örtmeden en fazla 5 tohum yerleştirin ve hafifçe toprağa bastırın..

Tohum kapları bir torba ile kapatılır ve tabakalaşmayı gerçekleştirmek için bir ay boyunca dondurucuya gönderilir. Daha sonra gölgede bulunan pencere pervazlarına aktarılır ve ilk yaprakların çıkması beklenir. Zaman zaman mahsullere bir sprey şişesinden su püskürtülür. Tohumların çimlenmeye başlaması için odadaki hava sıcaklığını 16-18 derece arasında tutmak gerekir. Hemen hemen tüm çuha çiçeği ekimden önce katmanlaşır. Ancak adi çuha çiçeği ve ince dişli çuha çiçeği bu aşamayı atlayabilir. Fide oluşum süreci oldukça uzundur. Genç fideler ekimden önce hazırlanmak ve sertleşmek için düzenli olarak havalandırılır. 14 gün sonra torbalar tamamen çıkarılır.

çuha çiçeği fidesi

2-3 yaprak oluşunca fideler cımbızla diğer kaplara daldırılır. Bakım ve sulama aynı şekilde yapılır. Fideler hala güçlü büyüyorsa, tekrar inceltilir. Açık toprağa çuha çiçeği ekmeden önce birkaç yıl boyunca tohum ekimi yapılmıştır..

Açık toprağa çuha çiçeği dikimi

Geç ilkbahar veya sonbahar, bu olaylar için uygun bir zaman olarak kabul edilir. Çiçeğin büyüyeceği alan, parlak öğlen güneşinin yapraklara gelme olasılığını dışlamak için ağaçların yakınında bulunmalıdır. Kuzeyde bulunan çuha çiçeğinden bahsetmiyoruz. Bu tür bitkiler sadece gölgede ekilemez. Bahçe çuha çiçeği, iyi drenaj özelliklerine sahip nemli ve gevşek bir alt tabakayı tercih eder. Kil bakımından zengin toprak da işe yarayacaktır. Toprak çok ağır ve yoğun ise, kazma sırasında sahaya kum, vermikülit, kıyılmış yosun ve organik gübreler eklenir..

Küçük fidanlar arasında en az 10 cm mesafe bırakılmalı, büyük fidanlar birbirinden uzak dikilmelidir. Çiçek açık alanlarda iyi gelişmez, bu nedenle kompakt dikimlere bağlı kalmak daha iyidir. 2-3 yıl sonra çiçeklenme görülebilir..

Bahçede çuha çiçeği bakımı

Bahçede çuha çiçeği bakımı

sulama

Bir bahçe çuha çiçeği bakımı oldukça basittir. Her zaman nemli bir ortam sağlamak ve sulama veya yağmurdan sonra toprağı gevşeterek yabani otları temizlemek önemlidir. Kuraklık dönemlerinde, sulama daha sık yapılır. Kural olarak, her metrekare için yaklaşık 3 litre su tüketilir..

Üst pansuman ve gübreler

Sulamaya ek olarak, çuha çiçeği çalılarının mineral gübrelerle düzenli beslenmesi gerekir. Çözelti kökleri yakmamak için düşük konsantrasyonda hazırlanır. İlk yapraklar göründükten sonra her hafta üst pansuman yapılır. Azotlu gübrelere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde uzun zamandır beklenen çiçeklenme yerine bir yeşillik isyanını kışkırtmak kolaydır. Bu nedenle, toprağı fosfor ve potasyumlu gübrelerle zenginleştirmek de dahil olmak üzere çeşitli üst pansuman yapmaya değer..

Aktar

Yetişkin çalılar her 4-5 yılda bir nakledilir. Dikim çuha çiçeği zamanla büyür. Bu nedenle bu çuha çiçeği de yeni bir yere nakledilir..

Çiçeklenme sonrası bahçe çuha çiçeği

Bitki çiçek saplarını döktüğünde, çalıların bulunduğu alan gevşetilir ve yaprak çıkışına zarar vermemeye dikkat edilerek yabancı otlar çıkarılır. Sapları donmaya karşı korur. Yaprakları tamamen kesmemelisiniz, aksi takdirde bitki zayıflar ve dekoratif çekiciliğini kaybeder. İlkbaharın gelişiyle birlikte çalılar gençleşir, eski ve kuru bitki örtüsünü ortadan kaldırır..

Şiddetli kışların hüküm sürdüğü bölgelerde, çalıları saman veya ladin dalları ile örtmek gerekir. Julia çeşidi dona karşı en dayanıklıdır ve ek barınak gerektirmez. Güneyde, çiçek ılık bir kar örtüsü altında güzelce kışlar. İlkbaharda sahada oluşan buz kabukları sürgünler için tehlikelidir..

çuha çiçeği çoğaltılması

çuha çiçeği çoğaltılması

Çuha çiçeği sadece tohumların yardımıyla değil, aynı zamanda yaprak kesimleri ve çalıları bölerek de yayılır. Bitki 4 yaşına geldiğinde sulanır ve ardından dikkatlice topraktan çıkarılır. Toprak silkelenir ve kökler su altında yıkanır. Köksap, sürgünlerle birlikte birkaç parçaya kesilir. Kesilen yerler kül ile muamele edilir. Ortaya çıkan kesimler başka bir yere aktarılır ve onları güçlendirmek için sulanır. Bölünme nedeniyle yapraklar ve gövdeler gençleşir.

Çalıların kök sistemi zayıf geliştiğinde, aksiller sürgünler kullanılarak üreme gerçekleştirilir. Bunu yapmak için, tomurcuğu gövde üzerinde tutarak yaprağı ayırın ve hafif nemli toprağa yerleştirin. İlk olarak, yaprak bıçağı ikiye kesilmelidir. Çelikler, nemli toprakta 16 ila 18 derece sıcaklıkta ışıklı bir yerde saklanır. Tomurcuklardan yeşil sürgünler çıkmaya başladıktan sonra saksılara ekilir. Ertesi yıl, olgun ve büyümüş sürgünler açık toprağa aktarılabilir..

Hastalıklar ve zararlılar

Çoğu zaman, bitki, kök boğazını ve sapların yüzeyini kaplayan çürüme ile enfeksiyon tehdidi altındadır. Ek olarak, çuha çiçeği yaprakları sarılık, külleme ve diğer tehlikeli enfeksiyonlarla hastalanır. Çoğu hastalığın belirtisi yaprakların renginde ve şeklindeki değişikliklerdir. Virüsün yayılmasını önlemek için hastalıklı sürgünler derhal uzaklaştırılmalıdır..

Çuha çiçeğinin bitkisel kısımları şu böcekleri çeker: örümcek akarları, bitler, yaprak bitleri. Yaprakları sümüklü böcek ve böcekler tarafından yenir. Hastalıkla mücadele etmek için, çalıların Topsin veya Fundazol çözeltisi ile kimyasal tedavisi kullanılır. Yapraklara yüzde bir Bordeaux sıvısı püskürtülmesine izin verilir. Bu tür etkinlikler en iyi ilkbaharda yapılır. Önleme amacıyla, mevsim sonunda çiçeğe zayıf bir Nitrafen çözeltisi uygulanır. Böcek ve sümüklü böceklerden kurtulmak için, siteye tuzaklar yerleştirerek onları kendiniz toplamak için çok çalışmanız gerekecek..

Çuha çiçeği çeşitleri ve çeşitleri

Çuha çiçeği çeşitleri ve çeşitleri

Çok çeşitli evcilleştirilmiş türler ve çuha çiçeği çeşitleri vardır. En yaygın olanı düşünelim:

Ortak çuha çiçeği – Karlar eridikten sonra yaylalarda çiçek açan Orta ve Güney Avrupa bölgelerinde bulunur. Türün kalın kökleri ve mızrak şeklinde yaprakları vardır. Soluk sarı ve beyaz çiçekler tek tek düzenlenmiştir. Kısa saplara rağmen, çalılar Mart ayında başlayan çiçeklenme döneminde çok etkileyici görünüyor. Yaygın çuha çiçeği türleri arasında Virginia, Giga White ve Cerulea bulunur..

çuha çiçeği yüksek – Orta ve Güney Avrupa’nın iklim enlemlerini tercih eder. Yaprak bıçakları hafifçe kırışmış ve çıkıntılı damarlarla uzamıştır. Sarı tomurcukların çapı 2 cm’den fazla değildir Nisan çiçek açar. Yetiştiriciler bu türden birçok melez yetiştirmeyi başardılar..

Tarif edilen çeşitlere ek olarak Siebold çuha çiçeği ve bahar çuha çiçeği de ayırt edilebilir..

Yeni başlayanlar için büyüyen çuha çiçeği (video)

Yeni başlayanlar için çuha çiçeğiYeni başlayanlar için çuha çiçeği