Tradescantia bahçedir. Hemşirelik ve üreme. İyileştirici özellikler

Tradescantia, muhteşem çiçek çeşitliliği arasında parlak bir nokta olarak öne çıkıyor. Çiçek ansiklopedilerinde buna Anderson’ın Tradescantia’sı denir. Bunun bir diğer adı da Virginia’dır. Tradescantia, adını 17. yüzyılın başında onu Virginia’dan getiren büyük bilgin bahçıvanlar, baba ve oğuldan almıştır. Bu seçkin botanikçilerin isimleri aynı: John Tradescant. Tradescantia, Amerika’dan bize gelen ilk bitkidir..

Garden Tradescantia çok yıllık bir çalıdır, 60 cm’ye ulaşabilir, yaprakları dar, parlak yeşil, gümüş rengi bir renk tonu ile koyu yeşildir. Çalıların üzerinde güzel çiçekler asılı olan bir sürü sürgün var. Erken ilkbahardan eylül ayına kadar maviden kırmızı çiçek tonlarına kadar çiçek açmayı tercih eder. Çift renkli çiçeklere sahip Tradescantia çeşitleri de vardır..

Farklı renklerde çiçeklere sahip çeşitli Tradescantia melezleri vardır.

Farklı renklerde çiçeklere sahip çeşitli Tradescantia melezleri vardır: “Virginia”, “Masumiyet”, “Karminglut”, “Mavi taş”, “Charlote”. Hemen hemen tüm tradescantia türleri termofiliktir, bu nedenle çiçek yetiştiricileri tarafından evde yetiştirmek için kullanılırlar. Ancak aynı başarı ile açık alanda yetiştirilebilirler..

Tradescantia bakımı

Tradescantia, yumuşak kumlu toprakları daha çok sever, ancak herhangi birinde büyüyebilir. Özel bakım gerektirmez, sadece düzenli sulama. Bahçe zararlıları bu bitkiyi sevmez. Tradescantia için böcek ilacı satın almanıza gerek yoktur çünkü hastalıklara karşı direnci yüksektir..

Tradescantia’yı dikmek için en iyi yer, sitede gölgeli ve döllenmiş bir çiçek tarhıdır. Tradescantia güneşi gerçekten sevmiyor: büyümeyi bırakacak, çiçek dökecek ve sonunda ölecek. Bu nedenle, bu bitkinin sulanmasını unutmamalıyız. Daha da iyi bir seçenek, eğer sahada varsa, bir rezervuarın yanına bir tradescantia dikmek olacaktır. Tradescantia çiçeği, bir çiçek tarhında tek başına harika görünür, ancak diğer bitkilerle birlikte kullanıldığında daha da çekici hale gelir..

Tradescantia'yı dikmek için en iyi yer, sitede gölgeli ve döllenmiş bir çiçek tarhıdır.

Mineral gübre ile beslerseniz, Tradescantia uzun çiçeklenme ile size teşekkür edecektir. Bunu iki kez yapmanız gerekir: bitki sürgünleri toplarken ve tomurcuk oluşumunun başlangıcında. Gübreyi mağazadan satın alabilirsiniz. Kış başlangıcından önce bitkinin düşen yapraklarla kaplanması tavsiye edilir – bu, soğuk havalarda bitkinin donmasını önleyecektir..

İlkbaharda, bitki yerden geç görünebilir. Böylece geç donlardan korunmuş olur. Bazen bitki çiçeklerin ağırlığı altında yere eğilir. Bu sorun, özel bir desteğe bağlanarak çözülebilir..

tradescantia’nın çoğaltılması

Bu bitkinin çoğaltılması zor değildir. Sürgünün herhangi bir ucunu kesip bir bardak suya koyabilirsiniz. Bir süre sonra çekimde ince ve kırılgan kökler görünecektir. Daha sonra bu kesimi orta derecede sulamayı unutmadan bir saksıya dikin. Toprak çok ıslaksa küf oluşur ve bitki ölebilir. Uygun köklenmeden sonra Tradescantia açık zemine ekilebilir..

tradescantia çalıyı bölerek çoğalır

Tradescantia da çalıyı bölerek çoğalır. Erken ilkbaharda, çalıyı kazmanız ve kök sistemine ciddi şekilde zarar vermemeye çalışarak dikkatlice birkaç çalıya ayırmanız gerekir. Ortaya çıkan bitkiler hemen çiçek yatağında doğru yerlere ekilebilir..

Çiçek açmak

Tomurcuklar, birbirinin üzerine basan kümeleri çok andırıyor. Hangi tomurcuğun önce açılacağını tahmin etmek imkansızdır.Bir çalının üzerinde genellikle çok sayıda büyük çiçek bulunur. Genellikle, yağmurlu havalarda, çiçekler çalıların içinde saklanıyor ve kendilerini tohum kabuklarına sarıyor gibi görünüyor. Tradescantia çiçeklerinin üç yaprağı vardır. Güzel çalılar, yaz boyunca çiçek açmayı neredeyse hiç bırakmaz..

Tomurcuklar birbirinin üzerine basan salkımları çok andırıyor.

Solmuş çiçekleri ve sürgünleri çıkarmak zorunludur, bu bitkiye güç verecek ve yeni sürgünlerin oluşumunu sağlayacaktır. Bu sürgünlerde çiçeklenme daha da bol olacaktır. Tradescantia bal bitkileridir, bu nedenle arıları ve kelebekleri çekerler. Ancak bu bitkinin çiçekleri kokusuzdur..

Tradescantia’nın iyileştirici özellikleri

Tradescantia'nın iyileştirici özellikleri

Tradescantia’nın çok sayıda iyileştirici özelliği vardır. Yaprakları belirgin bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Tradescantia’nın solunum organları üzerinde çok iyi bir etkisi vardır, soğuk algınlığı ve öksürüklerle savaşır. Gastrointestinal hastalıklara da yardımcı olur.

  • Burun tıkanıklığı durumunda, bu sihirli yaprakların kaynatılmasıyla burnunuzu durulamanız gerekir. Bunu yapmak için, bir litre kaynar su ile 50 gram yaprak dökün, 3 dakika kaynatın ve iki saat bekletin..
  • Diş eti hastalığı için yemekten sonra bir tradescantia yaprağı çiğneyin..
  • Kolikten kurtulmak için yapraklardan bir tentür almanız gerekir. Hazırlamak için yaprakları 1: 2 oranında votka ile dökmeniz gerekecek. Bir hafta bekletin, süzün ve yemeklerden önce günde 3 kez uygulayın..
  • Cildin zarar görmesi durumunda muz yerine tradescantia yaprağı uygulayabilirsiniz. Ayrıca hemostatik bir etkiye sahiptir..
  • Kaynama için yaprak püresi uygulayabilir ve bir bandajla kapatabilirsiniz..
  • Gördüğünüz gibi, Tradescantia hem evde hem de sokakta yetiştirilebilir. Güzel görünümüne ve tıbbi özelliklerine ek olarak, Tradescantia kesinlikle iyi bir ruh hali getirecektir..