Baldıran otu: tohumlardan büyüyen, tıbbi özellikleri ve kontrendikasyonları

Hemlock (Conium) veya omegas, Umbrella ailesinin otsu bir bienaldir. Bitki en çok Avrupa, Küçük Asya, Kuzey Amerika’da yaygındır. Çayırlarda, orman kenarlarında, kireçtaşı yamaçlarında yaşar. Dekoratif özelliklere sahip olmadığı için konut binalarının yakınında ot gibi büyür. Ve nerede yetiştirilirse, o zaman sadece tıbbi bir bitki olarak.

Baldıran otu açıklaması

Cins 4 tür içerir. Ancak daha ünlüsü, yetiştirilen ve tıbbi amaçlar için kullanılan benekli baldırandır..

Bitki dikdörtgen fusiform bir köke sahiptir. Gövde tüysüz, içi oyuk ve dışı grimsi bir tüyle sarılmış iplik benzeri girintilerle kaplıdır. Yaklaşık 180 cm yüksekliğe ulaşır.Sapın dibinde kırmızı-kahverengi lekeler vardır, bu nedenle baldıran benekli olarak konumlandırılmıştır..

Yaşamın ilk yılında, yaprak sapları üzerinde büyüyen ve maydanozu andıran sadece bazal yapraklar ortaya çıkar. Yaprakların geri kalanı sadece ikinci yılda ortaya çıkar. Alt yapraklardan daha küçüktürler, basit yapıdadırlar, yaprak sapı yoktur, neredeyse sapsızdırlar..

Küçük çiçekler, 12 ila 20 ışınlı salkım salkımına birleştirilen minyatür beyaz şemsiyelerde toplanır..

Çiçeklenme dönemi Temmuz ayında başlar. Ve zaten Ağustos-Eylül aylarında meyveleri hasat edebilirsiniz. Bunlar yuvarlak açık kahverengi nervürlü kutulardır. Olgunlaştıklarında, 3-4 cm büyüklüğünde küçük yarı meyvelere parçalanırlar.Ve bitkinin kendisi kaybolur..

Hemlock’un ayırt edici bir özelliği, bu zehirli bitkinin tanımlanabilmesi sayesinde bir fare kokusudur..

Tohumlardan baldıran otu yetiştirmek

Tohumlardan baldıran otu yetiştirmek

Fidelerden baldıran otu yetiştirmek en iyisidir. Kış sonunda toplanan tohumlar ıslatılır. Şişmelerinden sonra, sıradan bir fide substratına ekilirler. 2-3 cm sığ derinleşir, bir sera etkisi yaratmak için folyo veya camla örtün. Sıcak bir odaya yerleştirilirler. Çimlenme için özel koşullar gerekli değildir. Diğer çiçek fideleri gibi bakım yapın.

Mayıs ayının ortasından sonuna kadar filizler humus ile gübrelenmiş toprağa aktarılır. Fidan arası mesafe 80-90 cm olup, dikim yeri sitenin güneşli tarafıdır. İyi sulama önemlidir. Kutulara dikim işlemini atlayabilir, şişmiş tohumları hemen toprağa aktarabilirsiniz..

Bahçede baldıran otu bakımı

Baldıran otu, kışın sıcaklığın en az eksi 30 derece olduğu yerlerde büyüyebilir. Bienal bitkisine kışı veren kar örtüsü olmalı. Yokluğunda baldıran dallar, samanlarla kaplıdır. Ot, çorak arazilerde, yollar boyunca ve nehir kıyılarında, terk edilmiş bahçe arazilerinde bulunur. Özellikle besleyici topraklarda şiddetle büyür.

Baldıran otu toplama ve saklama

Baldıran otu toplama ve saklama

Bitkinin kök hariç tüm kısımları tıbbi hammadde olarak sınıflandırılır. Bunlar yapraklar, çiçek salkımları, saplar ve meyvelerdir. Çim her zaman rüzgarlı havalarda, çiçeklenme başlangıcında hasat edilir. Haziran-Temmuz oldu. Baldırana rüzgar yönünden yaklaşın. Baldıran toplarken mümkün olduğunca dikkatli olmalısınız: lastik eldiven giyin, zehirli dumanları solumayın, çocukları uzak tutun, baldıranın tadına bakmayın..

Çimleri keskin bir bıçak, budama makası veya makasla çıkarın. Sert ve sert sapları seçin ve gereksiz yere atın. Kalan çim, bir bez yüzeyine veya kağıt üzerine ince bir tabaka halinde serilir..

İyi havalandırma olması koşuluyla, gölgede 20-25 dereceyi geçmeyen bir sıcaklıkta kurutulur. Çimlerin eşit şekilde kuruması, çürümemesi ve ıslanmaması için zaman zaman karıştırılır. Yapraklar elde iyice ezilmeye başlar başlamaz ve saplar bir patlama ile kırılırsa, hammaddenin hazır olduğu kabul edilir..

Meyveler tamamen olgunlaştığında hasat edilir. Kurutma işlemi çim ile aynıdır. Bitmiş meyvede tohumlar şemsiyelerinden dökülmeye başlar..

Bitmiş hammaddeler sıkı kapaklı cam kavanozlara serilir ve kuru, karanlık bir yerde saklanır. Raf ömrü 2 yıldan fazla değildir. Çocukların erişebileceği bir depolama alanı seçmek yasaktır. Ayrıca kavanozları yiyeceklerin yanına koyun.

Hastalıklar ve zararlılar

Hemlockun mantar enfeksiyonunu ve o zaman bile iyi drenaj olmadığında ve kök sistemindeki sıvının durgunluğuna dikkat çekilebilir. İlk semptomlarda hastalıklı bitkiler uzaklaştırılır ve geri kalanı mantar öldürücü bileşiklerle tedavi edilir..

Hemlock: yarar ve zarar

Hemlock: yarar ve zarar

İyileştirici özellikler

Son zamanlarda baldıran otu halk hekimliği ve homeopatide daha yaygın hale geliyor. Ve bu şaşırtıcı değil. Bitki, zehirli alkaloidlerle birlikte, vücut için gerekli olan retinol, askorbik asit, tanenler, uçucu yağlar içerir..

Bitki ve tohum bazlı müstahzarlar, zengin bileşimleri nedeniyle aşağıdaki alanlarda olumlu bir etkiye sahiptir: ağrı kesici, bağışıklığın güçlendirilmesi, yara iyileşmesi, sedasyon, dezenfeksiyon, kan damarlarının ve kalbin arızalarının giderilmesi, kronik bulaşıcı hastalıkların tedavisi, tümörlere ve neoplazmalara karşı mücadele.

Baldıran otu tedavisi, süt ürünlerini, konserve yiyecekleri ve yağlı yağları, alkollü içecekleri diyetten hariç tutar. Ayrıca minimum tuz ve şekeri azaltmak gerekir..

Kontrendikasyonlar

Baldıran yaprakları maydanoza benzer. Montaj yaparken bu kopyaları karıştırmayın. Aksi takdirde zehirlenebilirsiniz. Bitkinin hoş olmayan kokusu genellikle baş ağrısına ve tahrişe neden olur. Ve hazırlama ve saklama kurallarına uyulmaması, öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir. Zehirlenmenin ilk belirtileri şunlardır: mide bulantısı, artan kan basıncı, aritmi, sinirlilik, titreme, genişlemiş öğrenciler, ciltte solgunluk, konuşma bozuklukları.

Zehirlenmeyi kendi başınıza tedavi edemezsiniz. Derhal evde bir doktor çağırmalı ve nitelikli yardım almalısınız..

Bitki zehirli bileşenler içerdiğinden doktora danışmadan yapmak pek mümkün değildir. Vücuttaki belirli sapmalar ile baldıran kontrendikedir. Bunlar şunları içerir: yaşlı veya çocuk yaşı, hamilelik ve emzirme dönemleri, vücudun genel tükenmesi, bozulmuş bağışıklık, karaciğer ve safra yolları hastalıkları, ameliyat sonrası rehabilitasyon.

baldıran tarifleri

baldıran tarifleri

Alkol için tentür. İnfüzyonu hazırlamak için aşağıdaki bileşenleri alın: 2: 1 hacim oranında alkol ve taze yeşil ürün. Rendelenmiş hammaddeler %96 alkol ile dökülür, sıkı bir kapakla kapatılır ve 18 gün buzdolabında bekletilir..

su infüzyonu. Tentür kuru hammaddelerden ve sudan hazırlanır, bu nedenle daha yumuşak ve yumuşak olduğu ortaya çıkar. Yemek pişirmek için 1 çay kaşığı karıştırın. otlar ve 250 gr kaynar su. Bir termos veya başka bir kapalı kapta 2-3 saat ısrar edin. Daha sonra infüzyonu süzün ve buzdolabında saklayın..

votka tentürü. Seçilen kap, yeşil veya kuru baldıran otu ile üçte bir oranında doldurulur. Kalan iki kısım votka ile doldurulur, bir kapakla kapatılır ve kabı düzenli olarak sallayarak 21 gün boyunca ısrar edilir..

baldıran merhem. Ağrıları gideren, cilt hastalıklarını tedavi eden bu merhem şifalı otlar, tohumlar ve zeytinyağından hazırlanır. 50 gr hammadde bir cam şişeye konur, 500 ml yağ dökülür, karıştırılır ve kapatılır. 3 hafta ısrar edin ve ardından belirtildiği şekilde kullanın.

Tarif edilen ilaçlar, sadece doktor tarafından belirlenen uygun şemaya göre hastalığın karmaşıklığına bağlı olarak alınır..

Hemlock neye benziyor? Baldıran tentürü pişirme (video)

baldıran otubaldıran otu