Iberis çiçeği - açık alanda dikim ve bakım. Tohumlardan büyüyen İberis, üreme yöntemleri. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Iberis (Iberis), birçok Avrupa ve Asya ülkesinde, ayrıca Kırım ve Kafkasya’da yaygın olan Turpgiller familyasından çiçekli çok yıllık veya yıllık, otsu veya yarı çalı bitkisidir. Cinsinde, soğuğa dayanıklı ve termofilik, iddiasız ve kaprisli mahsullerin bulunduğu yaklaşık kırk farklı tür vardır. Iberis, bahçede ve kişisel arsada, çiçek tarhlarında ve çiçek tarhlarında, alp tepelerinde ve çimleri sınırlamak için bir dekorasyon olarak kullanılır. Çiçek, şenlikli buketler ve çiçek aranjmanlarında çiçek tasarımcıları arasında talep görüyor..

Iberis çiçeğinin açıklaması

İberis çiçeklerinin ayırt edici özellikleri, bir kök, düz veya sürünen gövdeler, küçük boyutlu basit koyu yeşil yapraklar, bir santimetreye kadar kokulu küçük beyaz, pembe, kırmızı, leylak veya mor çiçeklerin salkımları-şemsiyeleri şeklinde kök kısmıdır. çapı ve içinde tohum bulunan meyve kabukları. Hasattan sonra 4 yıl boyunca yüksek tohum çimlenmesi korunur. Iberis yaklaşık 2 ay boyunca aktif olarak çiçek açar, yıllık ürünler biraz daha uzun süre çiçek açar. İlk çiçekler tür ve çeşide göre mayıs ortası veya ağustos başında ortaya çıkar ve neredeyse tüm yaz mevsimi boyunca güzel manzaralarıyla çevredekileri memnun etmeye devam eder. Bitki bolca ve bereketli bir şekilde çiçek açar, bazen sayısız çiçek salkımının arkasında yapraklar neredeyse görünmezdir. Otsu bitki tohumlar, kesimler ve çalıları bölerek çoğalır..

Tohumlardan büyüyen Iberis

Tohumlardan büyüyen Iberis

Tohum ekmek

Tohumlardan büyüyen Iberis, çoğaltmanın en kolay yolu ve bu nedenle en popüler olarak kabul edilir. Tohumlar herhangi bir çiçekçiden satın alınabilir veya kendi ellerinizle toplanabilir..

Iberis tohumlarının açık toprağa ekilmesi 5-10 milimetre derinliğe kadar gerçekleştirilir. Ekim için uygun bir zaman Nisan başıdır. Tohumlar 15-20 gün aralıklarla 2 veya 3 kez ekilirse çiçeklenme yaz ayları boyunca sürekli olacaktır. İlk sürgünler 10-15 gün içinde ortaya çıkar. Fideler arasında yaklaşık 15 santimetre mesafe bırakarak mahsulleri inceltmek zorunludur. Tohumları sonbaharda da ekebilirsin..

İberis fidanları

Fideler erken ilkbaharda ekilir (Mart ayının ilk günlerinde). Bu, gevşek, iyi nemlendirilmiş bir alt tabaka ve ince nehir kumu olan bir fide kabı gerektirecektir. Tohumlar 1 milimetre derinliğe ekilir ve ince bir kum tabakası serpilir. Kutunun hemen polietilen veya camla kaplanması ve kapağın yalnızca toprağın bir sonraki nemlendirilmesi için (püskürterek) çıkarılması önerilir. Mahsulleri sıcak ve aydınlık bir odada toplayın, toplamaya gerek yok.

Iberis’i açık toprağa dikmek

Iberis'i açık toprağa dikmek

Iberis ne zaman ekilir

Gece donlarının artık genç bitkilere zarar vermemesi için Iberis’in Mayıs sonunda açık toprağa ekilmesi tavsiye edilir. Dikim için açık güneşli bir alan seçmeniz gerekir. Yetiştirmek için en uygun toprak kumlu, taşlı veya tınlıdır, böylece su içinde durgunlaşmaz, bu da kök kısmının gelişimini olumsuz yönde etkiler..

iniş özellikleri

Iberis ekimi, genç bitkiler çok hassas ve kırılgan köklere sahip olduklarından, aktarma yöntemiyle toprak parçası ile birlikte gerçekleştirilir. Bitkiler arasındaki mesafe yaklaşık 15 cm’dir. Dikim çukuruna bir fidan yerleştirilir, toprakla doldurulur, sıkıştırılır ve ilk ılımlı sulama yapılır..

Bahçede Iberis’in bakımı

Bahçede Iberis'in bakımı

sulama

Sadece uzun yağışların olmadığı kuru ve çok sıcak yaz günlerinde çiçek açan mahsuller için toprağın sulama suyuyla nemlendirilmesi gerekir..

Üst pansuman ve gübreler

Toprağın gübrelenmesi isteğe bağlıdır. İstenirse, çiçekleri karmaşık mineral gübrelerle besleyebilirsiniz, ancak yaz aylarında 1-2 defadan fazla olamaz. Bu tür ek beslenme, çiçeklenmenin ihtişamını ve bolluğunu olumlu yönde etkileyecektir..

Budama

Sapları budama çiçek açtıktan sonra yapılmalıdır. 1/3’ü kaldırılmaya tabidir. Bir çiçek bahçesinin veya çiçek tarhının estetik görünümünü korumak için, solmuş çiçek salkımlarının zamanında kesilmesi önerilir..

Aktar

5-6 yaşlarında Iberises ekilmelidir, çünkü kültür zamanla dekoratif niteliklerini kaybeder, çiçeklenme azalır ve çiçek salkımının boyutu azalır..

Çiçeklenme sonrası Iberis

Çiçeklenme sonrası Iberis

Tohumların toplanması ve saklanması

Çeşitli tür ve çeşitlerin çiçeklenme dönemi yaz boyunca meydana gelebileceğinden, sürekli olgunlaşan tohumlar, ılık mevsimin bitmesini beklemeden kademeli olarak hasat edilebilir. İlk önce baklaları toplamanız ve kurutmanız ve ardından tohumları onlardan çıkarmanız gerekir. Dikim materyalinin raf ömrü yaklaşık 4 yıldır, bu nedenle kağıt torbalara veya karton kutulara yerleştirilerek ekime kadar kuru ve serin bir odada saklanır. Toplama fırsatı yoksa, bitkilerin kendi kendine tohumlama yoluyla çoğalması muhtemeldir..

Kışa hazırlık

Iberises çok yıllık olmasına ve dona dayanıklı ürünlere ait olmasına rağmen, kış ayları için güvenilir bir barınak onlara zarar vermez. Sonbahar budamasından sonra, çalılar ladin dalları ile kaplanabilir, bu, bitkileri şiddetli donlardan ve uzun süre kar yokluğundan kurtarır..

Hastalıklar ve zararlılar

Çiçekli cüce çalılarda görülen pire, yapraklı kısımla beslenir ve yapraklar üzerinde çok sayıda yuvarlak delik bırakır. Zararlıdan kurtulmak için bitkilerin etrafındaki toprağı nemli tutmak yeterlidir..

Lahana yaprak bitleri çok hızlı çoğalır, ilk işarette özel bir solüsyon püskürterek onunla savaşmak gerekir. 10 litre su için yaklaşık 300 gram potasyum sabunu (sıvı) eklemeniz, tamamen eriyene kadar iyice karıştırmanız gerekir. Bir hafta sonra tekrarlayan kontrollü ilaçlama yapılır..

Et böceği sadece kimyasallarla püskürtmekten ölür – Fitoverm, Mospilan, Aktara.

Iberis her türlü hastalığa karşı oldukça dirençlidir. Hastalık sadece kök çürüklüğü oluşumuna yol açacak yanlış (aşırı) sulama ile başlayabilir. Hastalıklı çalı derhal uzaklaştırılmalı ve toprak dezenfekte edilmelidir..

Iberis – bahçenizin dekorasyonu.Iberis - bahçenizin dekorasyonu.