Bomarea - açık alanda dikim ve bakım. Tohumlardan büyüyen bomarea, üreme yöntemleri. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Bomarea (Bomarea) – Alstroemeria ailesinden büyüleyici ve alışılmadık derecede güzel tırmanma otsu veya yarı çalı sarmaşıkları. Bitki oldukça uzundur ve iki ila beş metre veya daha fazla yüksekliğe ulaşabilir. Bu çiçeğin 120’den fazla çeşidi vardır. Güney Amerika, Bomarei’nin doğum yeri olarak kabul edilir..

Bahçıvanlar, orijinal güzelliği ve tür çeşitliliği nedeniyle çiçeğe çok düşkündür, bu sayede herkes, çiçeklenme döneminin büyüklüğü, rengi ve süresi açısından kendilerine daha uygun bir çiçek seçebilir. Ancak sağlıklı, güçlü ve güzel çiçekli bir bitki yetiştirmek için bomarea dikerken, bakımını yaparken ve yetiştirirken bir takım belirli kurallara uymalısınız. Bu makalede daha ayrıntılı olarak tartışılacak olan bu kurallarla ilgilidir..

Bomareya çiçek açıklaması

Bomarea hem yumrulu hem de köksaplı olabilir, her şeyi kolayca sarar. Yapraklar, bazen hafif kenarlı, dikdörtgen bir şekle ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bomarea yapraklarının bir özelliği vardır, yapraklar gövdenin etrafına sarılır, böylece yaprağın üstü altta ve altta üstte olur. Bomarea’nın çiçeklenme dönemi oldukça uzundur, Mayıs ayında başlar ve yaz sonuna kadar, bazen de sonbahar ortasına kadar sürer. Çiçekler boru şeklindedir ve yaklaşık 50-100 tomurcuktan oluşan büyük çiçek salkımlarında toplanan uzun çanlara benziyor. Renk şeması çeşitlidir, çiçekler sarı, kırmızı ve turuncu olabilir ve bazıları tüm bu renkleri aynı anda birleştirir. Bazı bitki türleri yemek için kullanılır ve tıbbi özellikleri vardır..

Tohumlardan büyüyen bomarea

Tohumlardan büyüyen bomarea

Tohum ekmek

Bomarea tohumlarının fidan dikimi için en uygun zaman Şubat başıdır. Toprak olarak, özellikle çiçek fideleri dikmek için tasarlanmış satın alınan toprağı kullanabilirsiniz. Kutuların altına bir drenaj tabakası yerleştirmek zorunludur, bunun için nehir çakılları veya genişletilmiş kil mükemmeldir. Ekim sırasında tohumları derinden derinleştirmek gerekli değildir, onları toprak yüzeyine dağıtmak ve biraz bastırmak veya ince bir toprak tabakası serpmek yeterlidir..

bomarea fideleri

Dikimden sonra, üst toprağı püskürtün ve sera etkisi yaratmak için tohum kutularını plastik sargıyla örtün. Her gün kutuları açıp 10 dakika havalandırmak ve film üzerinde biriken yoğuşmayı gidermek gerekir. Ayrıca, üst tabakanın kurumasını önleyerek toprağı düzenli ve dikkatli bir şekilde püskürtmeniz gerekir. Fidelerin üzerinde üçüncü yaprak belirdiğinde bitkilerin farklı saksılara dikilmesi gerekir, bu da çiçeğin daha hızlı büyümesini ve çok daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Bomarea bir iç mekan bitkisi olarak bırakılabilir veya bahçeye ekilebilir. Ve birinci ve ikinci durumda, çiçek büyüyecek ve iyi çiçek açacak.

Bomarea’yı açık toprağa dikmek

Bomarea fidelerini, toprağın yeterince ısındığı ve muhtemelen donun geri dönmeyeceği Nisan ayı sonlarında-Mayıs başlarında açık toprağa dikmek mümkündür. Dikimden önce, dibine nehir çakılları veya genişletilmiş kil drenaj tabakasının yerleştirilmesi gereken bir delik kazmanız gerekir. Ayrıca, ekimden önce üst pansuman uygulamak gerekir, organik gübreler olarak kompost, tavuk dışkısı veya çürümüş gübre çözeltisi mükemmeldir. Fideleri toprak bir yumru ile birlikte dikmek gerekir, bu bitkinin yeni bir yere daha kolay yerleşmesine, yeni bir yere nakledildiğinde hayatta kalmasına ve daha hızlı büyümeye başlamasına yardımcı olacaktır. Dikimden sonra toprağı bol suladığınızdan emin olun..

Bahçede bomarea bakımı

Bahçede bomarea bakımı

Konum

Bitkinin iyi büyümesi ve gelişmesi için, onu dikmek için doğru yeri bulmak gerekir. Yeterli güneş ışığının olduğu ve cereyan ve kuvvetli rüzgarların olmadığı bir alan seçmek en iyisidir. Ayrıca bomarea’nın köklerinin toprağın su birikmesinden ve durgun sudan etkilenmemesi için yer bir tepede olmalıdır. Toprağa gelince, oksijenin köklere kolayca nüfuz edebilmesi ve onları doyurabilmesi için verimli ve yeterince gevşek olmalıdır. Bomarea tınlı toprak dikmek için mükemmel.

sulama

Bitkinin köklenme ve aktif büyüme döneminde bol sulama gereklidir, bir çalıya en az on litre su gitmelidir. Beaumarea çiçek açtığında, sulama azaltılmalı ve bitki aynı miktarda suyla, ancak çok daha az sulanmalıdır. Her 2 haftada bir sulamak yeterlidir. Bitkinin toprağın su basmasını ve durgun suyu tolere etmediğini hatırlamakta fayda var. Her sulamadan sonra bitkinin etrafındaki toprağı gevşetmek zorunludur, ancak bunu çiçeğin köklerine zarar vermemek için çok dikkatli yapın. Asmaların etrafındaki yabancı otları gerektiği gibi çıkarmak, zararlı bitkilerin asmalara müdahale etmesini önlemek, aktif olarak büyümek ve doğru bir şekilde gelişmek için gereklidir..

Bomarea bir tırmanma tesisi olduğu için kesinlikle desteğe ihtiyacı var..

Üst pansuman ve gübreler

Bomarea için organik bir gübre olarak, inek gübresi veya tavuk gübresi çözeltisi mükemmeldir. Çiçekli bitkiler için özel olarak tasarlanmış dengeli mineral gübre kompleksleri de mükemmeldir. Onları satın almak zor olmayacak, yaz sakinleri ve bahçıvanlar için hemen hemen her mağazada satılıyorlar. Bitkiyi 2 haftada bir beslemek gerekir..

Kışlama bomaresi

Bomarea oldukça soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Sıfırın altında 5 dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilir. Sıcak kenarlarda, kış için bahçede asmalar bırakılabilir. Bunu yapmak için, çiçeklenmeyi bıraktıktan ve çiçek salkımları ve yapraklar kurumaya başladıktan sonra bitkiyi kökünden dikkatlice kesmeniz gerekir. Budamadan sonra bomarea köklerinin kaldığı alanı turba, talaş, saman veya kuru yapraklarla örtmeniz gerekir..

Bomarea, sert ve soğuk kışları olan bölgelerde yetiştiriliyorsa, riske atmamak ve bitkiyi kış için bir tencereye nakletmek en iyisidir. Bomarea’nın köklerini dikkatlice kazmak ve toprak parçasıyla birlikte talaş ve kumla dolu bir kutuya nakletmek gerekir. Kutuyu karanlık ve serin bir odaya yerleştirin. Ara sıra toprağı püskürtmelisin.

Bomarea bahçede saksı çiçeği olarak büyüdüyse, o zaman her şey oldukça basittir, asmaları dikkatlice kesmek ve onları karanlık bir yere aktarmak gerekir, bu durumda nakil gerekli değildir..

bomarea’nın çoğaltılması

bomarea'nın çoğaltılması

Tohumlardan büyümeye ek olarak, bomarea çalıyı bölerek vejetatif olarak çoğaltılabilir. Bunu yapmak için, yetişkin bir bomarea bitkisini birkaç parçaya bölmek gerekirken, her parçanın tam teşekküllü bir köksapa (yumrular) ve bir büyüme noktasına sahip olması gerekir. Erişkin bitkiden ayrılan kısım köklenmeye uygun besleyici bir toprağa dikilmelidir. Bol sulama ve zamanında beslenmeyi gözlemlemek önemlidir..

Hastalıklar ve zararlılar

Bomarea, zararlı böcekler tarafından çok nadiren saldırıya uğrar ve çeşitli hastalıklardan zarar görür. Ancak tarımsal teknolojinin kurallarına uymazsanız, bitki hastalanabilir veya üzerinde zararlılar görünebilir..

Sarmaşık sulama kurallarına uyulmaması nedeniyle kurumaya başlayabilir, çiçekler çok küçülecek, daha sönük ve daha az çekici hale gelecek ve bitkinin kendisi sağlıklı görünümünü kaybedecek veya tam tersine, kök sistemi su birikintisinden çürümeye başlayacak ve bu tüm bitkinin ölümüne yol açabilir … Bu nedenle bomarea’nın sulanmasını düzenlemek ve bitkinin toparlanmasına yardımcı olmak zorunludur..

Zararlılara gelince, bomarea ile ziyafet çekmeyi severler: yaprak bitleri, örümcek akarları ve beyaz sinekler. Bitkide zararlı böceklerin varlığının izleri görülürse, hemen onlarla savaşmaya başlamak gerekir. Bunu yapmak için, bitkiye on gün arayla birkaç kez özel bir böcek ilacı çözeltisiyle dikkatlice muamele etmelisiniz. Sarmaşıkların bakımındaki hataları gözden geçirin ve ortadan kaldırın.

Bomarea çeşitleri ve çeşitleri

Bomarea çeşitleri ve çeşitleri

120’den fazla bomarea türü vardır. Bunlardan en popüler olanı aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanacaktır..

Bomarea yenilebilir – yeterince soğuğa dayanıklı çiçek, 5 dereceye kadar negatif sıcaklıklara dayanabilir. Bu türün yumruları yemek için kullanılır, bu nedenle bu türün adı. Bitki üç metreden fazla bir yüksekliğe ulaşabilir. Yapraklar oldukça uzun (15 cm’ye kadar), dikdörtgen ve parlak yeşildir..

Çan şeklindeki çiçekler. Sarıdan bordoya kadar bir gölgeye sahip olabilirler. Çiçeğin içinde, gölge dışarıdan biraz daha yumuşak ve yumuşaktır..

Bomarea multiflorası – asma sürgünleri neredeyse dört metre uzunluğa ulaşır. Yapraklar dikdörtgen, üstte pürüzsüz ve altta küçük grimsi bir tüyle kaplıdır. Yaprakların rengi koyu yeşil, hatta bazen kahverengidir. Bomarea salkımları, aynı şekle sahip birçok çiçekten oluşan bir top gibi görünür. Çiçeklerin rengi sarı ve turuncu olabileceği gibi kırmızı lekeler de olabilir..

Bomarea kaldasa – bu asma türü çok yıllıktır. Sürgünler beş metreden uzun olabilir. Saplar ve yapraklar yeşilimsi gridir. Çiçekler oldukça büyüktür (çapı 6 cm’den fazla), sarı veya kırmızı, turuncu olabilirler, çiçeğin iç kısmında büyük bordo lekeleri vardır..

Bomarea Pardina – bu tür oldukça sıradışı ve çok ilginç. Çiçekler tabanda parlak kırmızı veya pembe renkte büyüktür ve uçlarında birçok küçük siyah leke ile gridir. Bu renk sayesinde, bu tür bomarea en orijinal olarak kabul edilir..

Peyzaj tasarımında Bomarea

Çoğu zaman, asmalar dikey bahçe dekorasyonu için kullanılır, çünkü bahçedeki kemerleri, çardakları ve diğer süslemeleri ve yapıları mükemmel bir şekilde sarar. Bomarea sadece bahçeyi dikmekle kalmaz, aynı zamanda büyük, alışılmadık derecede güzel ve orijinal çiçekleriyle süsler. Tırmanan liana sayesinde bahçe oldukça sıra dışı hale geliyor ve mekanın kendine has bir lezzeti var..

Bir bomarea dikmek, yetiştirmek ve bakımını yapmak için tüm kuralları izlerseniz, tüm bahçenin gerçek bir dekorasyonu olacak orijinal ve benzersiz çiçeklerle olağanüstü bir asma yetiştirebilirsiniz..