Güzel çiçek açan çok yıllık çiçekler

Güzel çiçek açan çok yıllık çiçekler, bir bahçe arsası için en iyi dekorasyonlardan biridir. Bu türlerin etkileyici bir çeşitliliği, çeşitli yetiştirme koşulları için en uygun mahsulleri seçmenize izin verir. Uzun çiçeklenme dönemleri olan bitkiler en çok talep görmektedir. Bu tür çiçekleri bir çiçeklik üzerine dikerek dekoratif etkisini sonbahara kadar korumak mümkün olacaktır..

Çok yıllık çiçek özellikleri

Çok yıllık çiçek özellikleri

Yıllık çiçekler gibi çok yıllık çiçekler, çeşitli çiçek tarhları ve bitki kompozisyonları oluşturmak için mükemmeldir. Yıllık dikimlerle karşılaştırıldığında, bu tür yeşil alanlar yıllık yenileme gerektirmez, bu da fide yetiştirme veya satın alma zorluğunu ortadan kaldırır. Uzun ömürlüler arasında hem daha kaprisli hem de tamamen iddiasız türler var, bu nedenle her bahçıvan kendisi için bakımı en kolay olacak bitkileri seçebilecek..

Çok yıllık çiçeklerin ana özellikleri arasında:

 • Yeniden ekim veya fide yetiştirme yoluyla çiçek bahçesinin bahar yenilemesine gerek yoktur. Bu, tohum satın almak için hem zamandan hem de emekten ve paradan tasarruf sağlar. Bu tür bitkilerin çoğu barınak olmadan kış uykusuna yatar, ancak bazılarının hala kış için kazılması gerekir..
 • İlkbaharda, uzun ömürlüler kendi başlarına uyanırlar. Bu tür dikimler kış için örtülmediyse, çalıları uyandırmak için özel prosedürler gerekli olmayacaktır..
 • Bu türlerin birçoğu vejetatif olarak başarılı bir şekilde çoğalır ve istenirse büyük miktarda dikim materyali elde edilmesini sağlar. Ancak çok yıllık bir bitkinin tohumlardan yetiştirilmesi gerekiyorsa, bunu yapmanın en güvenli yolu fidelerdir – açık alanda çoğu fide filizlenemez..
 • Tüm çok yıllık türler, özellikle tohumlardan elde edildiyse, ekimden sonraki ilk yılda çiçek oluşturmaya başlamaz. Bu nedenle, bol çiçek açan çiçek tarhına ancak birkaç yıl sonra, dikimler yeterince geliştiğinde hayran olmak mümkün olacaktır..
 • Çok yıllık ekimler, yıllıklardan daha yavaş gelişir, ancak bu nedenle yıllık nakillere ihtiyaç duymazlar. Aşırı büyümüş çalıları gençleştirmek için her 2-5 yılda bir yapılırlar..
 • Kural olarak, çok yıllık bitkiler, geçen sezonun sonundan itibaren gelecek çiçeklenme için hazırlanmaya başlar, bu nedenle çiçek oluşum süreleri çok uzun olabilir..

Diğer bitkilerde olduğu gibi, çok yıllık çiçeklere bakmanın incelikleri, seçilen mahsulün türüne ve çeşidine bağlı olarak değişebilir. Bu tür çiçeklerin kendilerini tüm ihtişamıyla göstermesine izin verecek olan, tarım teknolojisinin kurallarına uyulması ve doğru ve zamanında bakımdır..

Bütün yaz çiçek açan gösterişsiz UZUNLUKLARBütün yaz çiçek açan gösterişsiz UZUNLUKLAR

Bahçe için çok yıllık çiçekler nasıl seçilir

Çok yıllık çiçeklerin türleri ve çeşitliliği, genellikle acemi bahçıvanın kafasını karıştırır. Seçim konularında, belirli bir hedefe odaklanabilirsiniz – örneğin, bir çiçek bahçesi için istenen bitkinin boyutuna. Çalıların yüksekliğine göre, bu tür çiçekler geleneksel olarak üç ana gruba ayrılır..

cılız

Neredeyse tüm yaz çiçeklerle süslenen düzenli ve kompakt çalılar özellikle popülerdir. Bu bitkiler, yollar boyunca dikilerek veya çiçek tarhları çerçevelenerek kullanılabilir..

Armeria sahili

Armeria sahili

Bu grup deniz kıyısını içerir. Rizomları, bir tür yoğun yastık oluşturan birçok düşük (30 cm’ye kadar) gövde oluşturur. Çiçeklenme döneminde, çalılarda hoş bir aroma yayan kapitat salkımları oluşur. Renkleri pembe, kırmızı veya beyaz olabilir. Armeria güneşli yerleri ve hafif toprağı tercih eder. Çiçeklenme dönemleri ilkbahar sonundan Ekim başlarına kadar sürer. Kayalık topraklarda yetişme kabiliyeti nedeniyle, Alp slaytları genellikle armeria ile süslenir..

Krizantem

Krizantem

Krizantemler de küçük boyutta farklılık gösterebilir. Bu bitkilerin, çiçeklerin şekli, boyutu ve rengi bakımından farklılık gösteren birçok alt türü ve çeşidi vardır. Çiçeklenme süreleri de oldukça uzundur, ancak genellikle yaz ve sonbaharın ikinci yarısında düşer. Bunun nedeni, bu tür bitkilerin çiçeklenme için kısa gün ışığı saatlerine ihtiyaç duymasıdır. Küresel krizantemler özellikle alt kademede etkileyici görünüyor..

Rudbeckia

Rudbeckia

Bu bitkilerin çoğu yeterli yüksekliğe sahip olmasına rağmen, rudbeckia’da düşük büyüyen çeşitler de bulunabilir. Rudbeckia, hem parlak çiçekleri hem de gösterişsizliği ile dikkat çekiyor. Çalılar yaklaşık 5-6 yıl tekrar dikilemez. Normal gelişim için güneşli veya kısmi gölge bir yere ihtiyaçları vardır. Bu tür çiçekler kuraklığı sevmez ve sistematik sulamaya ihtiyaç duyar..

Gypsophila

Gypsophila

Gypsophila, küçük çiçeklerle kaplı sürgünlerden hava “yastığı” oluşturur. Bu çiçeğin dalları genellikle düğün buketlerinde bulunur. Gypsophila, çalıların yüksekliğinde de önemli ölçüde farklılık gösterebilir, ancak aralarında bodur bitkiler de vardır. Gypsophila’nın saplarında yapraklar pratikte bulunmayabilir. Çok sayıda çiçeğin rengi, pembe ve leylak çiçeklerinin narin tonlarını içerir..

İngiliz gülü

İngiliz gülü

Bodur ayrıca “çiçek kraliçesi” – İngiliz gülü biçimlerinden biri olarak kabul edilir. Çalılarının yüksekliği genellikle 30 cm’yi geçmez, boyutlarına ek olarak, bu tür çiçekler diğer güllere kıyasla daha iddiasızdır. Bu sayede istenirse deneyimsiz bir çiçekçi bile bu tür çalıları yetiştirebilir..

Orta boy

Bu türlerin yüksekliği değişir ve yaklaşık 30-80 cm’dir.Bu tür dikimler orta çiçek tarhlarına yerleştirilir..

yemyeşil adaçayı

yemyeşil adaçayı

Bu türün en yaygın uzun ömürlülerinden biri yemyeşil adaçayıdır. Bu bitkinin bahçe formu yaklaşık yarım metre yüksekliğe kadar büyür. Adaçayının leylak veya mor “mumları” hoş bir aroma yayar ve yazın ilk yarısında ortaya çıkan çok sayıda çiçekli sürgün bahçeyi süslemeye yardımcı olur. Bu tür çiçekleri sadece çiçek tarhlarında değil, kaplarda da yetiştirebilirsiniz..

zambak

zambak

Oldukça kaprisli zambakların aksine, daylilies daha kısadır ve çok sayıda çiçeğe sahiptir. Çalıları yaklaşık 80 cm boyundadır. Aynı zamanda, bir sap üzerinde zambak şeklinde 30’a kadar çiçek görünebilir..

Peygamber Çiçeği

Peygamber Çiçeği

Peygamber Çiçeği, bahçe manzarasını rustik bir tarzda tamamlamaya yardımcı olacaktır. Yükseklikte, aynı zamanda orta boylu olarak kabul edilir. Peygamberçiçekleri çimlerin bir parçası olabilir veya çiçek tarhlarını süsleyebilir. Çiçeklerinin rengi sadece normal mavi veya mavi değil, aynı zamanda beyaz, kırmızı veya pembedir. Peygamberçiçekleri güneşli alanlarda veya hafif gölgede gelişirler..

Uzun boylu

Boyutları bu çiçekleri daha da belirgin hale getirir, bu nedenle genellikle bitki kompozisyonlarının merkezine yerleştirilirler. Bazı uzun mahsuller bir tür yeşil çite dönüşebilir veya sitenin bölgelere bölünmesi olarak işlev görebilir..

Astilba

Astilba

Astilbe çiçeklerinin salkımları inanılmaz derecede zarif görünüyor. Bu iddiasız bitki çok gür bir çiçeklenmeye sahiptir. Aynı zamanda, farklı çeşitler için zamanlaması değişebilir, bu nedenle birkaç benzer ekimi birleştirerek yaz mevsimi boyunca sürekli bir renk değişikliği elde edebilirsiniz. Çiçek salkımının rengi beyaz, pembe, mor ve kırmızı-mor çiçeklerin tonlarını içerir..

Delphinium

Delphinium

Delphinium da uzun bir bitki olarak kabul edilir. Bahçe formlarının çoğu, hem güneşte hem de kısmi gölgede iyi gelişebilen uzun ömürlüdür. Yemyeşil panikülat veya piramidal salkımlarda toplanan olağandışı bir şekle sahip çiçekleri, çoğunlukla mavi veya mor renktedir. Delphinium, yaz başlangıcına yakın çiçek açar ve çiçeklerini yaklaşık bir ay boyunca memnun eder. Çiçekler solduktan hemen sonra sapı keserseniz, yaz sonunda çalı tekrar çiçek açar. Çalı üzerinde çiçek sapı olmadığı sürece kesilmiş yapraklar sayesinde güzelliğini korumaya devam eder. Ancak çekiciliğine rağmen, delphinium daha dikkatli kullanılmalıdır – çiçek zehirlidir.

Ekinezya

Ekinezya

Ekinezya, tozlayıcıları bölgeye çekmeye yardımcı olacaktır. Bu bitki uzun bir çiçeklenme dönemine sahiptir ve arıların ve kelebeklerin akın ettiği mükemmel bir bal bitkisi olarak kabul edilir. Çoğu zaman, büyük ekinezya papatya çiçekleri mor-pembe bir renge sahiptir, ancak sarı veya beyaz çiçekli çeşitleri de vardır..

Stockrose

Stockrose

Çalı yüksekliği için bahçe rekoru sahiplerinden biri, genellikle ebegümeci olarak adlandırılan bir stockrose olarak kabul edilebilir. Güçlü pedinkül sapının yüksekliği 2,5 m’ye ulaşabilir, bu tür bitkilerin çiçekleri basit veya çift olabilir. Ebegümeci güneşli yerleri tercih eder, ancak gölgede de gelişebilirler. Bu tür çiçeklerin avantajları arasında kuraklığa ve dona karşı direnç vardır..

acı bakla

acı bakla

Çok renkli çiçek salkımına sahip yemyeşil çalılar – “mumlar” acı bakla oluşturur. Çiçeklenme süreleri sadece birkaç hafta olmasına rağmen, haziran ayında delphinium gibi, yaz sonunda çalılar tekrar çiçek açabilir. İki renkli çiçekli bitkiler de dahil olmak üzere birçok acı bakla çeşidi vardır. Acı baklalara sideratlar denir, ancak aralarında zehirli bitkiler de vardır..

Her zamanki bahçe lobelia boyutu büyük değildir, türlerinden biri 1,5 m’ye kadar büyüyebilen ateş lobeliadır.Besleyici toprakta, çalıları zengin kırmızı renkte 2 cm çiçeklerle uzun saplar oluşturur. Böyle bir lobelia yetiştirmek için bahçenin güneşli bir alanına ihtiyacınız olacak. Ancak, daha küçük akrabaları gibi, bu tür de termofiliktir ve açık alanda kışı geçiremez. Kış için korumak için bir tencereye nakledilmesi önerilir..

Bahçe çok yıllık çiçeklerin bakımı

Bahçe çok yıllık çiçeklerin bakımı

En iddiasız çiçek bitkileri bile biraz bakıma ihtiyaç duyacaktır. Tek tek çiçek yetiştirme kuralları farklı olsa da, tüm uzun ömürlü bitkiler için ortak olan birkaç prosedür vardır:

 • Çok yıllıklar bazen yardımsız büyüyebilirken, ek bakım onları daha çekici hale getirecektir. Bu büyük ölçüde sulama için geçerlidir. Farklı çiçekler için toprak nemi gereksinimleri önemli ölçüde değişebilir, ancak uzun süre yağış olmadıysa, çok yıllık dikimlerin kesinlikle sulamaya ihtiyacı olacaktır..
 • Sulamadan sonra, toprağın üst tabakasının kabuklaşmasını önleyerek her zaman gevşetilmesi önerilir. Ancak birçok çok yıllık mahsulde kök sistemi sığdır, bu nedenle böyle bir prosedür onlara zarar verebilir. Bu tür bitkilerin yakınındaki arazi sığ bir şekilde gevşetilir veya basitçe malçlanır.
 • Sulama rejimini belirleyerek, bitki örtüsü aşamasına odaklanabilirsiniz. Hepsinden önemlisi, çiçekler tomurcuklanma ve çiçeklenme döneminde neme ihtiyaç duyar..
 • Dikimler ayrıca gübrelemeye ihtiyaç duyacaktır. Kural olarak, ilk besleme ilkbaharda, kar eridiğinde, daha sonra – tomurcuklanma sırasında ve ayrıca çiçeklenme dalgasının başında ve sonunda yapılır. İlkbaharda, büyümeyi teşvik eden organikler ve yaz aylarında çiçeklenmeyi arttırmayı amaçlayan karmaşık mineral takviyeleri kullanırlar. Sonbaharda, belirli bir mahsulün bakımı onları ima etmezse, besleme yapılmaz..
 • Özellikle rüzgarlı veya yeterince güneşli olmayan bir yerde büyüyorlarsa, uzun türlerin desteğe ihtiyacı olabilir..
 • Çok yıllık bitkilerin kışlama döneminde hastalanmaması için mevsim sonunda kurumuş sürgünlerinin budaması yapılır. Yeni ekilen ve henüz yeterince olgunlaşmamış genç bitkiler budanmaz. Don başlangıcından önce bu tür dikimlerin çoğunun örtülmesi tavsiye edilir. Çok yıllıklar genellikle daha erken uyanır, bu nedenle kar eridiğinde barınak kaldırılır..
 • Aynı çiçek yatağında yetiştirmek için, benzer bakım gereksinimleri ve aynı derecede kışa dayanıklılık ile bitkiler seçilir. Kaplandığında, dona dayanıklı türler çürüyebilir..

Peyzaj tasarımında çok yıllık çiçekler

Peyzaj tasarımında çok yıllık çiçekler

Alternatif çeşitlerin yanı sıra uzun çiçeklenme dönemine sahip bitkileri seçerek, mevsim boyunca çekici kalan güzel bir çiçeklik oluşturabilirsiniz. Uzun ömürlü çeşitliliği, yeşillik, çiçek veya çalı şekli olsun, dış özelliklerinde önemli ölçüde farklılık gösteren bitkileri seçmenize ve birleştirmenize olanak tanır. Çok yıllıklar hem tekli hem de karışık dikimlerde ve grup dikimlerinde iyi görünür. Aynı tipteki dikimler bordür olarak kullanılır veya onları bahçe bölgelerinin bölücüleri yapar..

Çok yıllık bitkilerden bir çiçek tarhı oluştururken, çalılarının büyüyebildiğini hatırlamak önemlidir. İnişlerin boğulmaması ve birbirine karışmaması için, bireysel türler arasında yeterli boşluk bırakmanız gerekir..