Çayır tatlısı (çayır tatlısı)

Meadowsweet veya Tavolga (Filipendula), Pink ailesinden bir bitki cinsidir. Ilıman iklim bölgesinde yaşayan yaklaşık 16 tür içerir. Çayırlar nemli sulak alanların yanı sıra su kütlelerinin, ormanların veya çayırların kıyı bölgelerini tercih eder. Vahşi doğada etkileyici mesafelere yayılarak sağlam çalılıklar oluşturur..

Meadowsweet’in bilimsel adı “asılı iplikler” olarak çevrilir. Bazı türlerinin köklerinin yapısı ile ilişkilidir: üzerlerindeki nodüller ince köklerde bulunur..

Daha önce, çayır tatlısı Spirey cinsine aitti. Bu bitki aynı zamanda çayır tatlısı olarak da bilinir. Etkileyici sayıda tıbbi özelliği vardır, ancak bahçıvanların çalıya olan ilgisi genellikle muhteşem görünümü ile ilişkilidir..

Çayır tatlısı açıklaması

Çayır tatlısı açıklaması

Meadowsweet, bazen çalıları andıran uzun ömürlü otlardır. Tüylü (bazen parmak benzeri) yaprakları olan düz gövdelerin uzandığı kısa bir köksapları vardır. Sürgünlerin ortalama yüksekliği yaklaşık 80 cm’dir Çalılar, çiçek salkımları, kabukları veya salkımları nedeniyle özellikle çekicidir. Çiçek salkımlarının boyutu 15-20 cm’ye ulaşır, birçok beyaz veya pembe çiçeklerden oluşur. Çeşit çayır tatlıları ayrıca daha parlak renkli çiçek salkımına sahip olabilir. Görünümlerinin periyodu daha çok yazın ilk yarısına düşer ve yaklaşık 1,5 ay sürer. Çiçekler hoş bir aroma yayıyor. Bitki tozlaşan arıları cezbeder, ancak aynı zamanda sivrisinekleri ve sinekleri uzaklaştırma yeteneğine de sahiptir..

Burç nem içeriği yapısı ile ilişkilidir. Yaz aylarında, büyük çayır tatlısı yaprakları çok fazla nemi buharlaştırır, bu nedenle birçok bitki türü, buharlaşmayı azaltmak için sıcak dönemde yaprak bıçaklarını kurutmaya başlar. Sonbaharda, serin ve yağışlı havanın dönüşünden sonra, yapraklar yeniden büyür. Tüm çayır tatlıları soğuğa dayanıklıdır, bu nedenle orta şeritte barınak olmadan yetiştirilebilirler..

Bahçelerde, çayır tatlısı, grup dikimlerinde ve diğer bitkilerle birlikte yetiştirilir. Çayır tatlısı ve astilba bileşimi muhteşem görünecek. Çayır tatlısının yüksek nem koşullarında yaşayabilmesi nedeniyle, bahçe rezervuarlarının kıyı alanlarını süslemek için kullanılabilir. Büyük çalılardan, onlarla bir çit veya çerçeve yolları oluşturabilirsiniz. Yemyeşil çiçek kapakları sayesinde bu dikim aranjmanı çok dekoratif olacaktır. Çayır tatlısı sık sık hastalanmasa da bazen çalılar yaprak bitlerinden zarar görebilir. Çayır tatlısı çalıları, büyük kadife çiçeği veya bu böceği uzaklaştıran karakteristik bir kokuya sahip diğer çiçeklerle birlikte yetiştirirseniz, haşerenin ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz..

Labaznik bahçesi için iddiasız çiçekler. Alan "Bahçe dünyası"Labaznik bahçesi için iddiasız çiçekler. Alan

Çayır tatlısı yetiştirmek için kısa kurallar

Tablo, açık alanda çayır tatlısı yetiştirmek için kısa kuralları göstermektedir..

İniş Dikim genellikle kış başlangıcından önce yapılır, ancak tohumları ilkbaharda ekebilirsiniz..
Aydınlatma seviyesi Güneşli veya hafif gölgeli bir yer uygundur..
Sulama modu Bitkinin düzenli sulamaya ihtiyacı olacak.
Toprak Nötr reaksiyona sahip bir besin toprağı, çayır tatlısı yetiştirmek için en uygunudur..
Üst giyim Çiçekler için sezon başına birkaç pansuman yapılır. Bunun için hem organik madde hem de mineral gübreler kullanılır..
Çiçek açmak Çiçeklenme genellikle ilkbahar sonu veya yaz başında başlar..
Budama Solmuş çiçek salkımları periyodik olarak kesilmelidir..
üreme Tohumlar, çalıyı bölerek, yumrular kullanarak.
zararlılar Tel kurtları, yaprak bitleri.
Hastalıklar Meadowsweet’in uygunsuz bakımı nedeniyle hastalıklar mümkündür.

Tohumlardan büyüyen çayır tatlısı

Tohumlardan büyüyen çayır tatlısı

Tohum ekmek

Meadowsweet tohumları uzun süre yaşayabilir – 6 yıla kadar, ancak bu süre toplanma yeri ve zamanına ve ayrıca depolama kurallarına uyulmasına bağlıdır. Kuru alanlarda hasat edilen tohumlar en iyi şekilde depolanır. Çimlenme için bir tabakalaşma dönemine ihtiyaçları vardır. Bu koşulu sağlamanın en kolay yolu, kıştan önce tohum ekmektir..

Ekim için hazırlanan arsa önceden hazırlanmalıdır. Yabani otlardan temizlenir ve ardından toprak nemlendirilir. Tohumların güneş ışığına duyarlı olması ve fazlalığının onlara zarar vermesi nedeniyle, yanlarındaki yatakların yarı gölge yerlere yerleştirilmesi tavsiye edilir. Ekim sırasında tohumlar 0,5 cm’den fazla gömülmez, bu derinlik çimlenmeyi kolaylaştıracaktır. Sürgünler arası mesafe yaklaşık 30 cm olmalıdır.Böylece fideler gelişebilecek ve birbirine karışmamış olacaktır..

Çayır tatlısını kışın ekerken, ilk sürgünler ilkbaharın ikinci yarısında ortaya çıkar. Fide büyüme oranları düşüktür. Yaşamın ilk yılında, üzerlerinde sadece 5 yaprak oluşur. Aynı zamanda, genç bitkiler zaten kar altında kışlayabilir..

Tohumlardan elde edilen çayır tatlısının ilk çiçeklenmesi 2-3 yıllık gelişimde gerçekleşir. Tomurcukların görünümü ayrıca çalıların büyüme koşullarına da bağlıdır..

Fide çayır tatlısı

Gerekirse, ilkbaharda çayır tatlısı ekebilirsin. Ancak tohumlar bunun için önceden hazırlanır, en az bir gün suda tutulur. Bu, yoğun tohum kabuğunu yumuşatmaya ve ayrıca canlı olmayan örnekleri ayıklamaya yardımcı olacaktır – yüzeceklerdir. Tohumların ayrıca bir büyüme uyarıcı solüsyonda tutulması tavsiye edilir. Tohum yatağındaki toprağın nem içeriği izlenmeli ve onlara yeterli (ancak aşırı olmayan) gölgeleme sağlanmalıdır. Aksi takdirde, fideler görünmeyebilir. Bu tür bitkilerin gelişme hızı, kış ekiminden daha yavaş olacaktır. Bu durumda çiçeklenme daha sonra gelecek – 3-4 yaşlarında, bu nedenle ilk ekim seçeneğinin daha çok tercih edildiği düşünülmektedir..

Fide çayır tatlısı

İlkbaharda, fideler için tohumlar da ekilebilir. Bu, Mart ayının sonunda yapılır. Tohumlar, toprağa serpilmeden gevşek toprak üzerine yüzeysel olarak dağıtılır. Daha sonra kap folyo ile kaplanır ve sıcak bir köşeye yerleştirilir, böylece doğrudan güneş fidelerin üzerine düşmez. Periyodik olarak toprak nemlendirilir – kurumamalıdır. Filizler birkaç hafta içinde yumurtadan çıkacaktır. Fideler güçlendiğinde, toprak bir yumru ile birlikte dikkatlice ayrı saksılara daldırılır. 20-50 cm mesafeyi koruyarak ilkbaharın sonunda veya yaz başında toprağa aktarılırlar..

Açık toprağa bir çayır tatlısı dikmek

Açık toprağa bir çayır tatlısı dikmek

Bir iniş yeri seçme

Çayır tatlıları nemli köşeleri tercih etse de suyun uzun süre durduğu yerlere dikilmemelidir. Yüksek seviyede yeraltı suyu ile yatakları yükseltmek ve altlarına iyi bir drenaj tabakası koymak gerekir. Bahçe çeşit bitkileri durgun nemi tolere etmez.

Çalılar derin gölgede dikilmemelidir: güneşli veya hafif gölgeli bir yer onlar için daha uygundur. Alan ne kadar hafif olursa, çayır tatlısı çiçeklerin rengi o kadar parlak olur..

Çayır tatlısı veya çayır tatlısıÇayır tatlısı veya çayır tatlısı

toprak seçimi

Nötr reaksiyonlu besleyici toprak, çayır tatlısı yetiştirmek için en uygunudur. Çok asidik toprak, kireç veya odun külü ile desteklenebilir. Humus veya kompost ekleyerek fakir toprağı gübrelemek mümkün olacaktır. Çok ağır toprağa kum eklenir. Drenaj tabakasını unutmamak önemlidir..

Çayır tatlısının bakımı

Çayır tatlısının bakımı

sulama

Bahçede yetişen bir çayır tatlısı düzenli sulamaya ihtiyaç duyacaktır. Hacmi, büyüme koşullarına ve hava koşullarına uygun olmalıdır: bir bitkinin köklerinde sürekli bir nem durgunluğu, mantar hastalıklarının gelişmesine yol açabilir. Kural olarak, çalılar haftada bir kez sulanır..

Ortak çayır tatlısı, kuraklığa en dayanıklı tür olarak kabul edilir. Hafif topraklarda iyi yetişir ve bol sulamaya ihtiyaç duymaz..

Üst giyim

Çayır tatlısı orijinal olarak besleyici toprağa ekilmişse, çalıların beslenmesine gerek yoktur. Diğer durumlarda, sezon başına birkaç pansuman, büyümeyi ve çiçeklenme bolluğunu teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Bunun için hem organik madde hem de mineral gübreler kullanılır. Ancak aşırı azot, tomurcuk oluşumu üzerinde kötü bir etkiye sahip olacak ve daha sonraki bir tarihte ortaya çıkacaklar..

Budama

Tohum oluşturmayan çayır tatlısının bahçe formlarının düzgün bir görünüm elde etmesi için solmuş çiçek salkımları kesilmelidir. Kalkanları ellerinizle sıkıştırabilir veya solmuş dalı tamamen kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda, birçok çayır tatlısı türü, tohumların oluşumundan sonra bile çok dekoratif kalır. Meyveleri genellikle kirpiklerle süslenir veya parlak renklidir. Bu tür bitkilerde, pedinküllü dallar, gelecek yılın yenilenmesinin tomurcuğunu incitmemek için sadece yaz sonunda kesilir..

Destek

Büyüyen büyük çayır tatlısı çalılar

Büyük çayır tatlısı çalılar yetiştirirken, desteğin mevcudiyetine dikkat etmelisiniz. Sürgünler, çiçek salkımının ağırlığı altında yerde yatarsa ​​veya rüzgardan bükülürse, mandallara bağlanmalıdır..

kışlama

Bu bitki çok dayanıklı olarak kabul edilir, ancak çalılar kışlamadan biraz önce hazırlanmalıdır. Don başlangıcından önce, çayır tatlısı sürgünleri yerden 5-10 cm yükseklikte kesilir. Dikim, yalnızca çok sert ve az karlı kışları olan bölgelerde barınmaya ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda, budamadan hemen sonra, çayır tatlısı olan bahçe yatağı, 10 cm kalınlığa kadar kompost veya turba ile kaplanabilir..

Hastalıklar ve zararlılar

Wireworms veya yaprak bitleri, çayır tatlısı dikimlerine saldırabilir. Wireworm ile mücadelede toprağın kireçlenmesine yardımcı olur. Yaprak bitlerinin ortak çayır tatlısını etkileme olasılığı en düşüktür, ancak haşere yine de sahada ortaya çıkarsa, bir sabun çözeltisi veya bir böcek ilacı bununla başa çıkmaya yardımcı olacaktır..

Meadowsweet üreme yöntemleri

Çayır tatlısını yetiştirmenin üç ana yolu vardır: tohumlarının yardımıyla, bir çalıyı bölerek veya kök yumrularını ayırarak (bu şekilde, çayır tatlısı yayılır). Ekim için tohumlar, olgunlaştıktan sonra doğrudan sonbahara yakın çalılardan satın alınır veya hasat edilir..

Çalıyı bölmek

Çayır tatlısı çalıyı bölmek

Yetişkin bir çalıyı bölme prosedürü, çiçekli bitkileri daha erken bir tarihte almanızı sağlar. Bu nedenle bu üreme yöntemi daha yaygın olarak kabul edilir. Bölünme sonbaharda, çayır tatlısı çiçeklenmesinden sonra veya ilkbaharda – Nisan ortasına kadar gerçekleştirilir. Ancak, tohumlarda olduğu gibi, sonbaharın bölünmesi, daha erken çiçek açan bitkileri almanızı sağlar..

4-5 yaşından küçük olmayan sağlıklı büyümüş örnekler bölme için uygundur. Böyle bir çayır tatlısının çalısı yerden kazılır ve köksapı parçalara ayrılır. Oldukça zayıf köklere zarar vermemek için, çalıyı toprak parçasıyla birlikte kazmak ve suya batırmak daha kolaydır. Delenkiler alındıktan hemen sonra hazırlanan deliklere oturtulur. İstenirse ekim malzemesi sonbahardan bir sonraki mevsimin başlangıcına kadar saklanabilir, ancak çalıların bir kısmı toprağa veya ıslak talaşa gömülerek saklanmalıdır. Bitki beslenmeden kuru bir yerde uzun süre saklanamaz..

Bu şekilde elde edilen çayır tatlısının dikileceği bahçe yatağı yabancı otlardan arındırılmalıdır. İniş sırasında bölümler arasında yarım metrelik bir mesafe korunur. Her çalı yaklaşık 5 cm gömülür.Deliklerdeki kökler yatay olarak serilir, böylece tomurcukların keskin tepeleri yukarı doğru yönlendirilir. Aynı zamanda, dünyayı deliğe sıkıştırmaya değmez. Genç bitkilerin sistematik olarak sulanması gerekir. Kural olarak, bu tür çayır tatlıları çok iyi kök salmaktadır..

yumru yayılımı

Ortak çayır tatlısının yapısı, köksap üzerindeki nodüllerin yardımıyla çoğaltılmasına izin verir. Ancak ekimden sonraki ilk yılda, bu şekilde elde edilen çalı çiçek açmaz..

Meadowsweet’in tıbbi özellikleri

Meadowsweet'in tıbbi özellikleri

Çayır tatlısının tıbbi özellikleri hem halk hem de resmi tıp tarafından tanınır. Meadowsweet’in yer üstü kısımları ve kökleri tıbbi olarak kabul edilir. Bitki mikroplarla savaşmanın yanı sıra iltihaplanmaya yardımcı olabilir ve tümörleri rahatlatabilir. Bitki, öksürük tedavisinde ve hipertansiyonda kan basıncını normalleştirmek için kullanılır. Meadowsweet ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirebilir..

Tüm çayır tatlısı türleri iyileştirici özelliklere sahip değildir. Bunlardan sadece 4 türü şifalı bitkiler olarak sınıflandırılır:

  • viskoz;
  • Avuç içi şeklinde;
  • Kamçatski;
  • Altı yapraklı (yani sıradan).

Onlara dayalı hazırlıklar soğuk algınlığı ile mücadelede kullanılır. Ek olarak, midenin asitliğini etkileyebilirler: Çayır çiçeği çiçeklerinin infüzyonu mide ekşimesi ile başa çıkmaya yardımcı olur. Kan pıhtılarını önlemek için benzer bir ilaç kullanılır. Çayır tatlısı ayrıca kozmetik amaçlara da yardımcı olur: ondan gelen kaynatmalar saç büyümesini destekler.

Şifalı hammaddelerin toplandığı çalıların ekolojik olarak temiz bir alanda yetişmesi önemlidir. Çiçek salkımının toplanması, tüm çiçeklenme dönemi boyunca erken saatlerde – çiy kuruyana kadar gerçekleştirilir. Solmuş değil, en güçlü salkımları seçmelisiniz. Sapları keskin bir aletle kesilir, kırılmamasına dikkat edilir. Çim, salkımlar halinde asılarak veya bir çuvalın üzerine serilerek kurutulur. Meadowsweet’in yer üstü kısmı yaklaşık 2 yıl saklanabilir..

VAZOLY LABAZNİK || Faydalı özellikler ve uygulamaVAZOLY LABAZNİK || Faydalı özellikler ve uygulama

Tıbbi amaçlar için, genellikle yumrulu büyümeleri olan çayır tatlısının rizomları kullanılır. Çayır tatlısının bu kısımları tanenlerin yanı sıra C vitamini, nişasta ve bir salisilik asit kaynağı olan glikozit goulterin bakımından zengindir. Çayır tatlısı rizomlarının hasadı, sürgünlerin büyümesinden önce, sonbaharın başlarında veya ilkbaharın ortasında gerçekleştirilir. Sonbahar zamanı hasat için en başarılı olarak kabul edilir: bu süre zarfında çalılar kışlamaya hazırlanır ve değerli maddeler biriktirir. Toplama için, hava kısmı kurumaya başlayan bitkiler seçilir. Ancak zarar görmemelidir. Seçilen çalılar, rizomlara zarar vermemeye çalışarak dikkatlice yerden çekilir. Sağlam kalmaları arzu edilir. Gerekli miktarda hammadde ayrıldıktan sonra bitkinin bir kısmı tekrar dikilebilir..

Hava kısmı ve ince yan kökler çalıdan çıkarılır ve nodüllü kalan kökler soğuk akan suda yıkanır. Yumrular, periyodik olarak döndürülerek serin fakat iyi havalandırılan bir odada kurutulmalıdır. Tamamen kurutulmuş, bütün rizomlar çok kırılgan hale gelir ve kırıldığında gevrekleşir. Bitmiş hammaddeler kağıt torbalarda, keten torbalarda veya cam kavanozlarda saklanmalıdır. Tedavi için 3-5 yıl kullanılabilir..

Bu tür nodüller, iltihaplı mesane ve diğer iltihaplarla birlikte sindirimi iyileştirmek için kullanılan infüzyonlara ve kaynatmalara eklenir. Meadowsweet, terletici ve sabitleyici olarak kullanılır ve ayrıca cilt hastalıkları için de kullanılır. Kuruduktan sonra rizomların tadı acıdır..

Çayır tatlısından elde edilen ilaçların pratikte hiçbir kontrendikasyonu yoktur, ancak kendi kendine ilaç tedavisinin buna değmediği unutulmamalıdır..

Çayır tatlısının iyileştirici niteliklerine ek olarak, taze sürgünler ve kökler yemek pişirmede kullanılabilir. Yaprakları ve kokulu çiçekleri bazen çay yapmak için kullanılır ve çeşitli içecek ve tatlılara yaprakları da eklenir..

Fotoğraf ve isimlerle çayır tatlısı çeşitleri ve çeşitleri

Bitki 18. yüzyılda bahçelerde ortaya çıktı, ancak tüm çeşitlerinden kültürde sadece sekiz tanesi kullanılıyor..

Alacalı gül ağacı (Filipendula ulmaria)

alacalı alacalı

Filipendula ulmaria çalılarının yüksekliği 2 m’ye ulaşabilir.Bu tür çayır tatlısı hem Avrupa’da hem de bazı Asya ülkelerinde yaygındır..

Bu türün alacalı formu özellikle bahçıvanlar tarafından sevilir. Alacalı bitkilerin yüksekliği 1 m ila 170 cm arasında değişir, sürgünler kırmızı-kahverengi renktedir. Tüylü yapraklar 3-5 lob içerir. Dış kısımda, yaprak bıçakları koyu yeşil bir tonda boyanmıştır ve sarı çizgiler ve noktalar ile tamamlanmıştır. Dikişli tarafta, yapraklar daha soluk bir renge sahiptir. Ek olarak, yapraklar hoş bir aroma verir. Rengin kaybolmasını önlemek için böyle bir bitkinin güneşli alanlara dikilmesi gerekir..

Dallanmış köksap, nodüllerden yoksundur. Yaz aylarında çiçek salkımına sahip saplara dönüşen çok sayıda tomurcuk oluşturur. Çiçekler kremsi veya beyaz renklidir ve bal kokusuna sahiptir. Çiçeklenme yaklaşık 3 hafta sürer ve yazın ilk yarısında ortaya çıkar. Çiçek salkımlarının uzunluğu 20 cm’ye ulaşır.Çiçeklendikten sonra sarmal meyveler oluşur..

Tür ayrıca sarı-yeşil yapraklı çeşitlerin yanı sıra pembe çiçekli ve beyaz çift çiçek salkımına sahiptir. Ancak terry meyve çeşitleri bağlı değildir, bu nedenle çiçek açtıktan sonra çalılar dekoratif etkilerini kaybeder..

Kamçatka (Filipendula camtschatica)

Labaznik Kamçatski

Ya da bir helom madencisi. Doğal ortamda, türler Uzak Doğu’da ve Japonya’nın kuzeyinde yaşar. Filipendula camtschatica çalısının yüksekliği 3 m’ye ulaşır, daha kalın bir köksapa sahiptir. Dik gövdeler tüylüdür ve kırmızımsı bir renge sahiptir. Yeşillik pinnate, bazal. Uzunluğu 30 cm’ye ulaşır ve genişliği yaklaşık 40 cm’dir, dışta yapraklar parlak ve yeşildir ve dikişli tarafta tüylüdür. Daha küçük yaprak bıçakları saplarda bulunur. Sürgünlerin tepesinde, biraz farklı bir şekil alırlar – katı veya 3 loblu.

Büyük çiçek salkımları scutes gibi görünüyor. Yaklaşık 8 mm çapında kokulu beyaz veya krem ​​çiçeklerden oluşurlar. Çiçeklenme yazın ikinci yarısında gerçekleşir. Çiçeklenme sonrası salkımlar “kabarık” hale gelir. Bu etki, bitkinin meyvesinin kenarlarında kirpiklerle kaplı özel şekli nedeniyle elde edilir. Yaz sonunda olgunlaşırlar.

Mor (Filipendula x purpurea)

Çayır Tatlısı Mor

Doğu Asya ülkelerinde yaygın olan parlak çiçekleri olan bir melez, diğer eyaletlerde giderek popülerlik kazanıyor. Filipendula x purpurea burçları bir metre yüksekliğe ulaşır, ancak daha kompakt olabilir. Yaprakları yeşil renkte olup derin kesiklere sahip parmak benzeri bir yapıya sahiptir. Lobların tepeleri sivridir. Her sayfa en fazla 7 adet bu tür paylaşım içerebilir. Kök yapraklarının miktarı, saplardaki daha küçük yaprakları aşıyor.

Bu tür çayır tatlılarının salkımları, küçük mor veya pembe çiçeklerin salkımlarıdır. Çiçeklenmeden sonra, kenarlarında kirpikler bulunan gözle görülür meyveler oluşur..

Bu tür çayır tatlısının bahçe formu – Elegance, arka planlarına karşı öne çıkan parlak kırmızı organlarındaki beyaz salkımlara sahiptir. Çiçeklenmesi bir aydan biraz daha az sürer ve Temmuz ayında düşer..

Kırmızı (Filipendula rubra)

Çayır Tatlısı Kırmızı

Türler Kuzey Amerika’nın doğusunda yaşıyor. Doğada, böyle bir çayır tatlısının bahçe melezleri biraz daha kompakt olmasına rağmen, Filipendula rubra’nın yüksekliği 2,5 m’ye ulaşır. Bu çayır tatlısı gerçek çalılıklar oluşturabilir. Saplarında büyük tüylü yapraklar vardır. Salkım salkımları, farklı pembe tonlarındaki çiçeklerden oluşur. Çiçeklenmelerinden sonra parlak koyu kırmızı meyveler ortaya çıkar. Çiçeklenme 1,5 aya kadar sürer ve Temmuz ayında başlar..

Bu tür hem güneşte hem de ağaçların veya çalıların seyrek taçlarının altına ekilebilir. Ama çok derin gölgede çayır tatlısı çiçek açmaz.

Palmiye şeklinde (Filipendula palmata)

El şeklinde çayır tatlısı

Türler 19. yüzyılın başından beri yetiştirilmektedir. Böyle bir çayır tatlısı da hızla büyür. Doğada, Filipendula palmata, Avrasya’nın doğusundaki ormanlarda ve Japonya’da bulunabilir. Türün adı, açık bir avucu andıran yapraklarının şekli ile belirlendi. Dışta, yaprak bıçakları parlak yeşil bir renk tonuna sahiptir ve dikişli tarafta yoğun grimsi tüylenme ile kaplıdır. Sürgünlerin boyutu 1 m’ye ulaşır.Türün özelliği, köksapın daha derin yataklarıdır..

Çiçeklenme döneminde, beyaz veya uçuk pembeye boyanmış birçok küçük çiçekten oluşan çalılarda salkımlar oluşur. Bal aroması yayarlar ve büyüdükçe daha açık bir renge dönüşürler. Her çalı, bu tür 8 çiçek salkımına kadar oluşturabilir. Çiçeklenme yaklaşık bir ay sürer ve Haziran-Temmuz aylarında düşer..

Altı yapraklı veya sıradan (Filipendula vulgaris)

Altı yapraklı çayır tatlısı veya sıradan

Bodur görünüm. Filipendula vulgaris’in saplarının yüksekliği 80 cm’ye ulaşır, ancak yaklaşık 30 cm olabilir, en büyük bahçe dağılımına sahip olan bu çayır tatlısıdır. Doğal ortamda, nehirlerden çok uzak olmayan tarlalarda ve orman kenarlarında ve diğer çalılıkların çalılıklarında bulunabilir..

Bu çayır tatlısının köksapı oldukça incedir ve bir ipi andırır. Üzerinde koyu renkli yumrulu kalınlaşmalar vardır, bu nedenle türlere “dünyevi fındık” da denir. Kök rozet tüylü yapraklardır. Saplarda bulunan plakalar daha küçüktür. 15 cm uzunluğa kadar çiçek salkımları, 6 yapraklı birçok küçük çiçek içerir. Beyaz veya açık pembe renklidirler. Çiçeklenme yazın ilk yarısında düşer.

Türün popüler bir bahçe formu vardır – Plena. Çiçek salkımlarının yemyeşil kar kapaklarına benzemesi nedeniyle beyaz çiçeklerin çift yapısı ile ayırt edilir. Çalı yüksekliği yarım metreye ulaşır. Büyüdükçe, bu tür çayır tatlılarının gövdelerinin alt kısmı çıplaklaşmaya başlar, bu nedenle onu çok katmanlı çiçek tarhlarının orta veya arka kısmına ekmeye çalışırlar..

Meadowsweet çeşitleri

En popüler bahçe çayır tatlılarından bazıları aşağıdaki çeşitleri içerir:

  • Eleganlar – Bu çeşidin çalılarının yüksekliği 1 m’ye ulaşır, yapraklar parlak yeşil bir renge ve parmak benzeri bir yapıya sahiptir. Salkım salkımları derin pembe çiçeklerden oluşur. Haziran’dan Ağustos’a kadar uzun çiçeklenme.
  • kırmızı şemsiye – dekoratif yapraklı çeşitler. Parmak benzeri bir yapıya ve tırtıklı kenarlara sahiptirler. Yeşil renk, mor veya kırmızımsı kahverengi damarlarla tamamlanır. Çiçek salkımları panikülat, gevşek. Çiçekler pembe. Çiçeklenme Temmuz ayında başlar ve neredeyse sonbahara kadar sürer, ancak güzel yapraklar sayesinde çalılar sıcak mevsim boyunca iyi görünür..
  • gül – bahçelerde oldukça nadir görülen muhteşem bir çayır tatlısı çeşidi. Çiçek salkımları hassas bir pembe tonunda boyanmıştır..
  • Venüste – Amerika’da yaşayan kırmızı çayır tatlısı çeşitlerinden biri. Çalılarının yüksekliği etkileyici – 170 cm’ye kadar Çiçeklenme sırasında, sürgünlerin tepesinde kırmızımsı pembe, daha az sıklıkla kremsi çiçekler oluşur. Çalılar, büyük dişlere sahip tüylü yapraklar ile tamamlanan küçük bir köksap ve güçlü sürgünlere sahiptir..
  • magnifica – başka bir çeşit kırmızı çayır tatlısı. Çalılarının yüksekliği de 170 cm’ye ulaşır, yeşilliklerin kenarlarında dişleri olan büyük lobları vardır. Çeşitlilik, sürgünlerin üst kısımlarında büyük çiçek salkımları oluşturur. Çiçekler çok zengin bir pembe renkte boyanmıştır. Çiçeklenme 1,5 ay sürer ve Temmuz-Ağustos aylarında düşer..