Çiğdem

Çiğdem (Çiğdem), İris ailesinden soğanlı bir bitkidir. Bu çiçekler safran olarak da bilinir. Doğal koşullarda, bu tür bitkiler neredeyse tüm Avrupa’da, Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinde ve ayrıca bazı Asya ülkelerinde bulunabilir. Bu durumda, çiğdemlerin yaşam alanları genellikle bozkır, çayır veya ormanlık alan olur..

Yunanca “çiğdem” ​​kelimesinin kendisi “iplik” anlamına gelir. Orta adı olan “safran” Arapça’dır ve çiçek stigmasının rengine atıfta bulunarak “sarı” olarak tercüme edilir. Çiğdem oldukça eski bir çiçektir. Onun sözleri, Eski Mısır filozoflarının ve şifacılarının papirüs el yazmalarında bulunur..

Cins yaklaşık 80 türü birleştirir, temel olarak, yetiştiriciler birkaç yüz farklı çiğdem çeşidi elde etmişlerdir. Bahçecilikte, çiğdem zarif bir çuha çiçeği olarak değerlendirilir, ancak aynı zamanda, ilkbaharda değil sonbaharda önemli sayıda çiğdem türü çiçek açar. Genellikle grup dikimlerinde kullanılırlar: bu çiçekler hızla büyür ve sürekli bir alan oluşturur. Diğer çuha çiçeği veya yer örtücü bitkilerde daha az etkileyici görünmeyecekler. Bazen rockeries veya alpin kaydırakları çiğdemlerle süslenir..

Çiğdemler sadece çiçek yetiştiricileri tarafından takdir edilmez. Yüzlerce yıldır dünyanın her yerinden şefler bu bitkileri yemek tariflerinde kullandılar. Sonuçta safran, parlak turuncu renkli değerli bir baharattır – çiğdem çiçeklerinin damgasından başka bir şey değildir..

Çiğdem açıklaması

Çiğdem açıklaması

Çiğdem minyatür bir bitkidir: yüksekliği nadiren 10 cm’yi aşar, ampulleri hafif düzleştirilmiş bir şekle sahiptir, ancak yuvarlak da olabilirler. Her birinin maksimum genişliği yaklaşık 3 cm’dir, yukarıdan, soğanlar bir pul tabakası ile kaplanır. Her ampulden bir demet halinde lifli kökler büyür..

Bitkiler sürgün oluşturmaz. Çiçeklerin ortaya çıkmasıyla birlikte veya biraz sonra, bir demet halinde toplanmış ve pullarla preslenmiş dar bazal yapraklar büyürler..

Çiçekler kadeh şeklinde ve çapı 5 cm’ye kadardır. Renkleri oldukça çeşitli olabilir: krem, sarı veya turuncu, beyaz. Ayrıca leylak, leylak, mor ve mavi çiçekler vardır. Her biri ince pullarla kaplı küçük bir çıplak sap üzerinde bulunur. Çok renkli yaprakları olan çeşitli formlar vardır. Çiçeklenme dönemi genellikle yaklaşık 2-3 hafta sürer..

Çok sayıda çiğdem türü ve çeşidi 15 gruba ayrılır..

Açık toprağa çiğdem dikimi

Açık toprağa çiğdem dikimi

Bitki dikmek için en iyi zaman

Çiğdem soğanı dikmenin tam zamanı, çiçeklenme dönemlerine bağlıdır. Bu nedenle ilkbaharda çiçek açan bitkiler sonbaharda yataklara ekilmelidir. Sonbaharda çiçek açan çiğdem çeşitleri yaz aylarında ekilebilir. Ancak yerleştirme yerleri için gereksinimler onlardan farklı değildir. Çiğdem için güneşli bir köşe uygundur, ancak bu bitkiler yeterli gölgede bile iyi sonuç verir. Dikim için toprak hafif ve besleyici olmalı ve çok asitli olmamalıdır. Suyun durgun olmadığı kuru ve gevşek topraklar uygundur. Bir drenaj tabakası sağlamak için yatağa kum uygulanır, ancak ince çakıl da uygundur. Yatakları hazırlarken toprağa ve organik maddeye ekleyebilirsiniz. Bunun için kompost, çürümüş (taze olmayan) gübre veya kireç turba ile karıştırılır. Kil toprağı odun külü ile desteklenebilir.

Bazı çiğdem türleri sadece kuru zeminde iyi gelişebilir. Islak yataklar onlar için çalışmaz: yükseltilmiş yatak kullanmak en iyisidir. Bu kadar yüksek çiçek tarhları için drenaj, kırma taş veya çakıldan yapılmıştır..

Ekimden önce, tüm çiğdem soğanları dikkatlice incelenmeli, etkilenen veya çukurlu seçilmelidir..

İlkbaharda çiğdemler dikmekİlkbaharda çiğdem dikimi

Sonbaharda dikim

Çiğdemlerin önümüzdeki baharda çiçek açması için Eylül ayında ekilmeleri gerekir. Gelecekteki yatağı düzgün bir şekilde kazın. Dikim deliğinin derinliği, ampullerin boyutuna göre hesaplanır: yaklaşık 2 kat aşmalıdır. Bahçe yatağındaki toprak çok yoğun ve ağır ise bir boy derinleştirme yeterli olacaktır. Ayrıca, ampul ne kadar derine dikilirse, o kadar büyük olur, ancak yapraklar o kadar küçük olur. Tipik olarak, büyük zorlayıcı ampuller elde etmek için derin ekim uygulanır. Üreme hızı için ampuller çok derine gömülmemelidir..

Delikler arası mesafe yaklaşık 8-10 cm olmalıdır.Çok yakın olan ekimler daha erken ekim gerektirebilir. Genellikle safran yaklaşık 4-5 yıl boyunca tek bir yerde yetişir. Bu süre zarfında, her bir ampul, çevredeki alanı işgal eden bir dizi çocuk oluşturur. Çiğdem arsası yoğun bir halıya dönüştükten sonra çiçekler dikilir. Dikilen soğanlar uygun şekilde sulanır.

Kışın çiğdemleri zorlamak

Soğuk mevsimde, bahçe çiçekleri genellikle evde yetiştirilir. Soğanlı bitkiler, çiğdemler de dahil olmak üzere bunun için en uygun olanlardan biri olarak kabul edilir. Zorlama işlemi, baharı beklemeden seçilen zamanda çiçeklerini görmenin keyfini çıkarmanızı sağlar. Onun için büyük çiçekli çiğdem çeşitlerinin seçilmesi tavsiye edilir..

Tüm ampullerden yaklaşık 10 adet benzer boyutta seçilir. Büyük, geniş fakat derin olmayan bir kaba ekilirler. Bir substrat olarak, suyun durgun olmadığı, yeterince gevşek nötr bir reaksiyon toprağı kullanabilirsiniz. İçinde soğan çimlenebilecek ve gerçek bir mini buket oluşturabilecek..

Çiçeklenme sonrası soğanlar atılmaz. Dikimler sulanmaya ve hafifçe beslenmeye devam ediyor. Yapraklar sararmaya başladığında, sulama tamamen durana kadar azalmaya başlar. Toprak üstü kısmı tamamen kuruduktan sonra soğanlar yerden çekilir ve toprak artıklarından temizlenir. Daha sonra peçetelere sarılır ve bahçede sonbahar ekimine kadar kuru ve ışıksız bir yerde saklanacak olan bir karton kutuya katlanırlar..

Bahçede çiğdem bakımı

Bahçede çiğdem bakımı

Çiğdemler karmaşık dış mekan bakımı gerektirmez. Sadece az kar yağışlı bir kıştan sonra veya ilkbaharda tamamen yağmur yokluğundan sonra sulanırlar. Çiçeklerin yüksekliği topraktaki nem miktarına bağlıdır. Ancak aynı zamanda çiğdemler kuraklığa dayanıklı bitkilerdir. Yaz aylarında çiğdemler uyku durumuna geçmeye başladığında, hiç sulanmazlar. Çiçek tarhı, köklere hava akışını iyileştirmek ve ayrıca yabani ot alanını temizlemek için periyodik olarak gevşetilmelidir..

Üst giyim

Çiğdemler büyüme sırasında döllenmelidir, ancak toprağa taze organik bileşiklerin verilmesi önerilmez. Daha fazla potasyum ve fosfor içeren mineral karışımları tercih edilir. Öte yandan, azotlu gübreleme azaltılmalıdır. Yağışlı mevsimle birlikte bu elementin fazlalığı mantar enfeksiyonlarının gelişmesine yol açabilir..

Çiğdemlerin ilk beslenmesi, karda bile ilkbaharın başında gerçekleştirilir. Bunun için karmaşık bir mineral bileşimi uygundur (1 metrekare başına 40 g’a kadar). Daha sonra safran, daha düşük nitrojen yüzdesine sahip bir ürün kullanılarak çiçeklenme zamanında döllenir..

İlkbaharda çiçek açan çiğdemlerin yaprakları sararmaya başladığında, sonbaharın başlangıcına veya ampul çıkana kadar onlara bakmayı bırakabilirsiniz. Sonbaharda çiçek açan çeşitler sadece Eylül ayında tomurcuk oluşturmaya başlar..

Çiğdem ekimi ve bakımı video incelemesi hitsadtvÇiğdem ekimi ve bakımı video incelemesi hitsadtv

Aktar

Her yıl kışlamadan önce safran soğanı kazmamalısınız, ancak bu işlemi tamamen unutmamalısınız. Tipik olarak, ampuller her 3-4 yılda bir hasat edilir. Bu, çiçekler emekli olduktan sonra yaz aylarında yapılır. Bu süre zarfında, her soğanın boyutu önemli ölçüde artar ve daha küçük bebek soğanlarla büyüyerek büyür. Sayıları belirli bir çeşide bağlı olabilir ve yılda 10 parçaya kadar çıkabilir. Çeşit çiçekleri daha fazla bebek oluşturur. Sonuç olarak, dikimler çok kalabalık hale gelir ve ortaya çıkan çiçeklerin boyutu küçülmeye başlar..

Genellikle çiğdem nakli genellikle 4-5 yılda bir yapılır. Ampuller üreme veya nakli için gerekliyse, onları daha sık kazabilirsiniz. Genellikle ilkbaharda çiçek açan çeşitler yaz ortasından sonbahara kadar çıkarılır. Sonbahar yaz boyunca yerden alınır.

Kazılan soğanlar kurutulur, hasarlı pullardan ve kuru köklerden temizlenir. Hasta örnekler atılmalı ve ortaya çıkan yaralanmalar ve yaralar kül veya kırılmış kömür ile tedavi edilmelidir. Daha sonra ampuller torbalara veya kutulara konur ve kuru ve yeterince serin bir yerde saklanmak üzere gönderilir. Bir sonraki karaya kadar orada kalacaklar..

Çiğdem yetiştirme yöntemleri

Çiğdem yetiştirme yöntemleri

Çiğdemler için en yaygın yetiştirme yöntemi, ekim sırasında yavru soğanların ayrılmasıdır. Ortaya çıkan soğanlar, ana soğanlarla aynı prensiplere göre ekilir. Ancak böyle bir çiğdem hemen çiçek açmaz, ancak 3-4 yıl sonra. İlkbaharda çiçek açan türler de tohumlarla çoğalabilir. Orta enlemlerde yetişen sonbahar türlerinin tohumlarının soğuk havaların başlamasından önce tamamen olgunlaşması için zamanları yoktur..

Tohum materyali kendiniz toplanabilir veya bir çiçekçiden satın alınabilir. Ancak bu durumda safran daha sonra tomurcuk oluşturmaya başlayacak – 4-5 yıl içinde. Uzun bekleme süreleri nedeniyle yöntem pek popülerlik kazanmamıştır. Ancak, nadir çeşitlerde bitkiler üretmek için uygulanmaktadır..

Taze tohumlar en uygun olarak kabul edilir, ancak bunların bile işlenmesi gerekir. Uyarıcı bir çözeltiye ve ardından soluk bir potasyum permanganat çözeltisine daldırılmalıdırlar. 3 haftalık bir tabakalaşma, ilkbahar ekimi sırasında çimlenmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Bunun için tohumlar kuma ekilir ve kap buzdolabına konur. Diğer durumlarda, tohumlar basitçe ıslatılabilir. Podzimny ekimi ile kış boyunca tabakalaşırlar..

İlkbaharda, fideler için bu tür tohumları ekebilirsiniz. Tohumları buzdolabından çıkardıktan sonra, kap folyo ile kaplanır ve hafif ve ılık olacak şekilde yeniden düzenlenir. Alt tabakanın nem içeriği izlenmeli ve havalandırma unutulmamalıdır. Filizler güçlü olduğunda, onları kendi saksılarınıza ekebilirsiniz. Sıcak havaların oluşmasından sonra yataklara ekilir. Doğrudan toprağa ekim ile fideler biraz sonra ortaya çıkacaktır. İlk başta, ekinlerin bulunduğu alan spunbond ile kaplanabilir..

Kıştan önce tohum ekebilirsin. Onlar için bahçe yatağı Eylül ayında hasat edilir, tüm işlemlerin bitiminden sonra tohumlar ekilir, tabakalaşma atlanır..

Bahar türlerinin tohum yayılımı genellikle kendi kendine tohumlamaya yol açabilir. Bu durumda çiğdemler kendi yataklarından uzakta görünmeye başlayabilir ve yavaş yavaş bir bahçe otuna dönüşebilir. Ancak bitkilerin küçük boyutu ve çiçeklerinin dekoratifliği çoğu zaman bu tür kendi kendine tohumlamayı büyük bir sorun haline getirmez..

Zararlılar ve hastalıklar

Çiğdem zararlıları ve hastalıkları

Bakım için temel gereksinimlere uyulursa, çiğdemler pratik olarak hastalanmazlar ve zararlılara karşı yeterli direnç gösterirler. Ancak ampullerle beslenen tarla fareleri ekimleri etkileyebilir. Çiçeklerin ana düşmanı olarak kabul edilirler. Sitede bu tür kemirgenler varsa, ekim materyalini dışarıda bırakmayın. Soğanlar başıboş bırakıldığında kutulara veya en azından yumurta küvetlerine koymaya değer. Özel sepetler kullanarak dikimlerinizi hasara karşı sigortalatabilirsiniz..

Bazen soğanlar tel kurdundan etkilenebilir. Bu haşere bir kınkanatlı larvasıdır ve genellikle soğancıklarda, yumru köklerde veya köklerde delikler açar. Wireworms çok sayıda görünüyorsa, onlar için tuzaklar düzenlenebilir. Mayıs ayı başlarında, yatakların üzerine geçen yılki çimen, saman veya saman demetleri serilir. Bolca nemlendirilirler ve tahtalar üstüne serilir. Bu tür hazırlıklardan sonra larvalar çimlerde toplanabilir, daha sonra dışarı çekilir ve yakılır. Gerekirse adımları tekrarlayın..

Çiğdemlerin bir başka zararlısı da sümüklü böceklerdir. Elle toplanırlar.

Birçok bahçe zararlısı viral hastalıkları bulaştırabilir. Bunlara yaprak bitleri, tripler ve hatta fareler dahildir. Etkilenen bitkiler, hastalığın dış belirtileri ile tanınabilir. Bu tür çiğdemlerin çiçekleri hafifçe basıktır ve tamamen açılmaz ve yaprakları üzerinde gri lekeler vardır. Etkilenen çiğdemler kazılmalı ve yakılmalıdır, aksi takdirde komşu örneklere bulaşabilirsiniz. Büyüdükleri topraklara sıcak ve karanlık bir manganez çözeltisi dökülür..

Çiğdem bakımındaki hatalar mantar hastalıklarının, çürümenin ve fusariumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tür hastalıklar özellikle yağışlı ve sıcak havalarda hızla yayılır. Bölgedeki durgun su da çürük gelişimini kolaylaştırmaktadır. Soğanları ekmeden önce, çiğdemleri kazarken olduğu gibi iyice kontrol etmek gerekir. Mekanik lezyonlar ezilmiş kömürle tedavi edilmeli ve daha sonra ampuller ısıda kurutulmalıdır. Önleyici tedavi de iyi sonuçlar verir. Ekimden önce, tüm soğanlar mantar öldürücü bir çözelti ile aşındırılır..

Çiçeklenme sonrası çiğdemler

Çiçeklenme sonrası çiğdemler

Tüm bahçıvanlar, çiçek açtıktan sonra dikimlerle nasıl başa çıkacaklarını tam olarak bilmiyorlar. Çiğdemler solduğunda, sapları çıkarılmalıdır. Yapraklara aynı anda dokunulmaz. Ampulü besler, oldukça dekoratif görünür ve birkaç ay daha dayanabilir..

Zamanla, yapraklar sararmaya ve kurumaya başlayacaktır. Tamamen kuruduktan sonra, gerekirse bahar türlerinin soğanları topraktan çıkarılabilir. Kuruduktan sonra sonbahar karaya kadar saklanır. Bu prosedür sadece dikimler kalınlaştığında gerçekleştirilebilir. Ampuller bir veya iki yıl önce dikildiyse ve safran arasında boşluklar varsa, oturma bekleyebilir. Ancak kış için çiçekli bir arsa malçla yalıtılabilir. Bunu yapmak için, bahçe yatağının üzerine iyi bir düşen yapraklar veya turba tabakası serilir..

Ampuller ne zaman kazılır

İlkbaharda çiçek açan çiğdem çeşitleri, Şubat ayının sonunda gelişme döngüsüne başlar. Bu zamanda, yapraklar oluşturmaya başlarlar. Döngü Haziran civarında sona erer – bitkiler dinlenmeye başlar. Sonbaharda, böyle safran tekrar uyanır. Bu sefer sahip oldukları besin birikimi ve kök sisteminin büyümesi için tasarlanmıştır. Aynı dönemde, çiçeğin hava kısmının bir sonraki sezonda gelişmeye başlayacağı noktalar nihayet oluşur. Genellikle uyku dönemi Haziran sonundan yaz sonuna kadar sürer. Soğanların geri kalanı sırasında kazabilirsiniz..

Sonbahar çiçek türleri Ağustos ayında gelişmeye başlar. Bu tür çiğdemler önce çiçek açar, sonra yapraklar oluşturur ve bir soğan oluşturmaya başlar. Bu tür safranın dinlenme süresi, bahar safranından bir ay önce başlar. Nakledilmeleri gerekiyorsa, bu yaz boyunca yapılır ve tüm prosedürleri Ağustos ortasına kadar bitirmeye çalışır..

Ampul saklama kuralları

Çıkarılan çiğdem soğanları gölgeye yerleştirilmelidir. Orada kurutulurlar ve daha sonra toprak kalıntılarından, kuru pullardan ve kuru köklerden temizlenirler. Hazır soğanlar bir kutuya veya kutuya katlanır ve 1 katmana serbestçe yerleştirilir. Küçük bebek soğanları küçük şeker kutularında saklanabilir. Soğanları 22 derecelik bir sıcaklıkta saklamak gerekir, aksi takdirde çiçek tomurcukları bırakamazlar. Ağustos ayından itibaren, oda sıcaklığı önce 20 dereceye ve bir hafta sonra – 15 dereceye düşürülmelidir..

Sıradan bir evde, çiğdem soğanlarını saklamak için gerekli tüm koşullara uymak oldukça zordur. Bu sadece büyüyen merkezlerde mümkündür. Çoğu zaman ampuller, ortalama oda sıcaklığında karanlık, kuru ve iyi havalandırılan bir yerde saklanır..

Çiçeklenme sonrası çiğdemlerle ne yapmalı? çiğdemler bakım ve yetiştirmeÇiçeklenme sonrası çiğdemlerle ne yapmalı? çiğdemler bakım ve yetiştirme

Fotoğraf ve isimlerle çiğdem çeşitleri ve çeşitleri

Çok sayıda çiğdem çeşidi geleneksel olarak 15 ana gruba ayrılır. Bunlardan ilki sadece sonbaharda çiçek açan çeşitleri içerir ve geri kalanı ilkbaharda çiçek açanlarla temsil edilir..

Modern melez ve çeşitli formların çoğunun yetiştirildiği bahar çiğdem türleri temelindedir. Çoğu zaman, yazarları Hollanda’dan yetiştiricilerdir. Satılık en yaygın ve aranan çeşitler, kendi Hollanda melezleri serisini oluşturur. Ticari çiğdemlerin bir başka yaygın koleksiyonuna Chrysanthus denir. Bu tür bitkiler, altın ve iki çiçekli safranın yanı sıra melezlerinin geçişinin sonucudur..

Baharda açan çiğdemler

Bahar çiğdem (Crocus vernus)

Bahar çiğdem

Tür, 16. yüzyıldan beri kültürde kullanılmıştır, 17 cm yüksekliğe kadar oldukça uzun bir çalıdır, bir pul ağı ile kaplı yassı soğanlara sahiptir. Yeşillik, zarif bir hafif dikey şerit ile dar, zengin yeşildir. Çiçekler biraz çan gibidir ve uzun bir tüpe sahiptir. Renkleri sütlü veya leylaktır. Her korm 2 çiçek oluşturabilir. Görünümlerinin periyodu ilkbahar aylarına düşer ve neredeyse 3 hafta sürer..

çiğdem biflorus

Çiğdem iki çiçekli

Doğal ortamında, bu tür İran’dan Apenin Yarımadası’na kadar bulunur. Ayrıca Kafkasya ve Kırım’da yaşıyor. Bu çiğdem, çok renkli yaprakları ile dikkat çekicidir ve çeşitli doğal renklendirme türlerinde sunulur. Birincisi, dışta koyu lekelerle süslenmiş mavimsi yapraklar. İkincisi tamamen beyaz çiçekler. Üçüncüsü, leylak rengi çizgilerle süslenmiş beyaz yapraklardır. Dördüncüsü, içte beyaz ve dışta kahverengimsi-mor olan taç yapraklarıdır. Bu durumda, çiçeklerin boğazı beyaz veya sarı bir renge sahiptir..

Altın çiğdem (Crocus chrysanthus)

çiğdem altın

Türler, Küçük Asya’da veya Balkanlar’da yaşar ve büyümek için dağ yamaçlarını seçer. Oldukça büyük (yaklaşık 20 cm) bir bedene sahiptir. Böyle bir çiğdem soğanı hafifçe düzleştirilmiş, küreseldir. Yapraklar dar ve uzundur. Çiçekler altın sarısıdır. Periantlar hafifçe bükülür, dış kısımları parlak bir parlaklığa sahiptir. Böyle bir çiçeğin bazı formlarında, yaprakları üzerinde kahverengimsi çizgiler veya lekeler bulunur. Altın çiğdemin anteri turuncu renktedir ve direkler açık kırmızı tonda boyanmıştır. Bu safran Nisan ayında çiçek açar ve yaklaşık 3 hafta sürer..

Tür, 19. yüzyılın ortalarından beri kültürde temsil edilmektedir. Başlıca çeşitleri:

 • Blue Bonnet – sarımsı bir boğaz ve soluk mavi yaprakları ile 3 cm boyutuna kadar çiçekler.
 • Ben. Bağırsaklar – özellikle büyük çiçekler. Yapraklarının dış tarafı grimsi, iç kısmı ise parlak sarıdır..
 • Nanette – yaprakları sarımsı-krem bir gölgeye sahiptir, dışlarında mor çizgiler vardır.

çiğdem tommasinianus

Çiğdem Tomasini

Tür, Doğu Avrupa’nın bazı ülkelerinde yaşıyor. Çoğu zaman tepelik alanlarda ve yaprak döken ağaçların altında yetişir. Böyle bir çiğdemin periantları soluk leylak rengine sahiptir ve kenarlarda hafif bir kenarlıkla süslenebilir. Çiçek açan çiçekler şekil olarak bir yıldızı andırır ve kar beyazı bir ağza sahiptir. Tüp de beyazdır. Her soğan en fazla 3 çiçek oluşturur. Boyları 6 cm’ye ulaşır.Tür Nisan ayında çiçek açar, ardından çiçeklenme 20 güne kadar sürer..

Çiğdem Tomasini en yaygın olanlardan biri olarak kabul edilir. 19. yüzyılın ortalarından beri yetiştirilmektedir. Önde gelen çeşitler arasında:

 • Lilac Beauty – çok geniş açan çiçeklerle, açtıklarında neredeyse tamamen düz hale gelirler. Çapları 3 cm’ye ulaşır, loblar nispeten dar, hafif oval ve uzundur. Dışarıda leylak rengi var ve içleri daha soluk. Sarıya boyanmış anterler.
 • Whitewell Purple – Bu çeşidin yaprakları da geniş bir alana yayılmıştır. Renkleri mor ve boyutu 4 cm’ye ulaşıyor.Tüp beyaz, boyutu yaklaşık 3.5 cm’dir..

Bahçecilikte yetiştirilen ilkbaharda çiçek açan çiğdem türlerinin listesi ayrıca şunları içerir:

 • Adam – farklı mor tonlarında huni şeklindeki çiçekler.
 • Alataevsky bir Orta Asya türüdür. Yaprakların içi beyaz, dışı kahverengimsi veya lavantadır..
 • Ankyrian bir Türk çeşididir. Çiçekler sarı-turuncu.
 • Geufel en büyük bahar safranıdır. Transcarpathia’da bulundu. Periant moru.
 • Dalmaçyalı – dış yüzeyinde sarı kalpli ve mor vuruşlu mavi yaprakları vardır.
 • Sarı – Muhteşem portakal yaprakları ile Balkan çiğdem.
 • Siebera küçük bir Yunan türüdür. Renk pembemsi leylak, beyaz çizgili veya açık sarı çizgili mor olabilir..
 • Imperate – güney İtalya’da bulundu. Periantlar içte ve dışta leylak veya hafif – bronz, çizgili.
 • Korolkova – sarı-turuncu çiçekli.
 • Korsikalı – dışta mor renk çizgili lavanta yaprakları.
 • Kırım – yaprakları açık leylaktır, içeriden daha az mor renktedir ve dış kısım çizgilerle süslenmiştir..
 • Malia – tabanda dışarıda benekli beyaz-pembe çiçekler oluşturur.
 • En küçüğü – mor benekli küçük mavi çiçekler oluşturur.
 • Ağsı – Küçük Asya’da yetişir, ancak Avrupa’da da bulunabilir. Periantların içi soluk mor, dışı çizgilidir..
 • Dar yapraklı – en eski ekili safranlardan biri olarak kabul edilir. Yaprakların rengi sarıdır, lobların dışında belirgin vuruşlar vardır..
 • Fleischer – Türk çeşidi, beyaz çiçek açar, bazen mor çizgili.
 • Etrüsk – mor-mavimsi çiçeklerle iddiasız bir görünüm.

Sonbaharda çiçek açan çiğdemler

Güzel çiğdem (Crocus speciosus)

çiğdem güzel

Tür, Balkanlar’ın dağ ormanlarında ve Kırım’da yaşar, Küçük Asya’da da bulunur. 19. yüzyılın başlarından beri kültürde kullanılmaktadır. 30 cm’ye kadar uzun yaprakları vardır, çiçekleri mor-leylak rengindedir. Boyutları oldukça büyüktür – 7 cm’ye kadar Yaprakların yüzeyi mor damarlarla süslenmiştir. Bu çiğdemin bahçe alt türleri, değişen yoğunluk derecelerinde beyaz, koyu mavi, mavi veya leylak renkli taç yapraklarına sahiptir. Tomurcuklar Eylül ayında görünür. Ünlü çeşitler şunları içerir:

 • Albus – beyaz yaprakları ve krem ​​​​rengi tüplü bir çeşitlilik.
 • Artabir – soluk mavi yaprakları ile. Bracts koyu çizgiler var.
 • Oksinan, mavimsi mor çiçekleri olan bir çeşittir. Periant yeterince geniş ve koyu renklidir. Yapraklar sivri, hafifçe bükülmüş.

Şirin çiğdem (Crocus pulchellus)

sevimli çiğdem

En dekoratif safran türlerinden biri. Daha yoğun çizgili açık mor çiçekleri vardır. Boyutları 8 cm çapa ulaşır ve her çiçek 10 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir, bir çalı 10 tomurcuk oluşturur. Çiçeklenme Eylül veya Ekim aylarında düşer. Türler dona dayanıklı olarak kabul edilir ve küçük donları başarıyla tolere edebilir..

Banat çiğdem (Crocus banaticus)

çiğdem muz

Türler 17. yüzyılın başından beri yetiştirilmektedir. Doğal koşullarda, Karpatlar bölgelerinde yaşar, Balkanlar’da ve Romanya’da bulunur. Adını bu bölgenin tarihi alanlarından birinden almıştır. Çalı, 15 cm uzunluğa kadar dar yaprak bıçakları oluşturur. Grimsi-gümüş renklidirler. Çiçekler soluk leylaktır, sarı anterler sarıya boyanmıştır. Çiçeklenme sırasında, çalı 14 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir. Periantın dışında, içte 4,5 cm boyutuna kadar daha uzun yapraklar vardır – daha minyatür ve dar.

Sonbahar çiçekli türler ayrıca şunları içerir:

 • Holoflower bir Fransız-İspanyol türüdür. Yapraklar mor renklidir.
 • Gulimi, Yunan safranıdır. Lavanta mavisi çiçekler.
 • Sarı-beyaz – zengin sarı bir kalbe sahip kremsi yaprakları.
 • Cartwright, lavanta tonlu mavi yaprakları olan başka bir Yunan çeşididir. Beyaz çiçekli çeşitleri de vardır..
 • Kardukhor – mor renk periantları var, iç taraf daha hafif.
 • Kochi – çizgili süslenmiş leylak-lavanta yaprakları ile.
 • Pallasa – pembemsi leylak çiçekleri.
 • Geç – koyu mavimsi lavanta yaprakları ile.
 • Etmoid – dışta mor çizgili mavimsi periantlar.
 • Orta – küçük leylak çiçekleri oluşturur.
 • Yayla – periantlar beyazdır ve ince mor çizgileri vardır..
 • Sharoyan – sonbahar türleri için nadir görülen sarı safran rengine sahiptir.

Büyük çiçekli çiğdemler veya Hollanda melezleri

Büyük çiçekli çiğdemler veya Hollanda melezleri

Bu safran çeşitlerinin bakımı çok zahmetsizdir ve aynı zamanda oldukça verimlidir. Doğal türlerin çiçeklerinden çok daha iri olmalarına karşın, çiçeklerinin çıkış dönemi ilkbahardadır. Bu çeşitlerin ilki 19. yüzyılın sonunda elde edildi. Bugün sayıları yaklaşık 50 çeşittir. Yaprakların rengine göre, tüm melezler aşağıdaki gruplara ayrılır:

 • Birincisi beyaz çiçekli çeşitleri içerir. Bu aynı zamanda, temelinde lekeler veya benekler bulunan ağırlıklı olarak beyaz yaprakları olan çeşitleri de içerir..
 • İkincisi – bu, leylak veya leylak renkleri de dahil olmak üzere mor bir paletin yaprakları olan çeşitleri içerir..
 • Üçüncüsü – yaprakları üzerinde çok renkli, lekeler, çizgiler veya ağ bulunan çeşitleri içerir.

Hibrit çiğdemler normalden daha geç çiçek açar – Mayıs ayında. Çiçeklenme 17 günden fazla sürmez. Orta şeritte büyümek için aşağıdaki çeşitler önerilir:

 • Albion – tomurcuklar bir bardak şeklindedir. Boyutları 4 cm çapa ulaşır. Yaprakları beyazdır. Çiçeğin lobları yuvarlaktır. 5 cm’ye kadar olan bir tüpte mor bir çizgi var.
 • Vanguard – bir kase şeklinde açılan çiçekler oluşturur. Renkleri leylak mavisi ve boyutları 4 cm’ye ulaşıyor, tabanda daha koyu küçük lekelerin saçılması var. Tüp 4,5 cm uzunluğa kadardır ve taç yaprakları ile aynı renge sahiptir..
 • Jubilee – ince bir mor parlaklığa sahip mavi bir renk tonunun yaprakları vardır. Tabanlarında oldukça açık bir leylak lekesi vardır ve kenarları ince soluk bir kenarlıkla gölgelenmiştir. Tüp 5.5 cm’ye ulaşır ve açık leylak rengine sahiptir..
 • Kathleen Parlow – bir kase gibi oluşan beyaz yaprakları vardır. Çiçeklerin boyu yaklaşık 4 cm’dir, tabana yakın iç loblarda küçük leylak çizgileri vardır. Tüp beyazdır, 5 cm uzunluğa ulaşır.
 • Keskin Nişancı Afişi – 4 cm’ye kadar olan kadeh tomurcukları oluşturur Oval şekilli loblar ağ rengine sahiptir. Dışında renkleri açık, leylak-gridir ve içleri zengin bir leylak ağ ile süslenmiştir. Tabanda göze çarpan bir leylak gölgesi var. Tüp aynı renge sahiptir ve 4 cm’ye ulaşır.

kasımpatı

çiğdem kasımpatı

Bu melez seçimi de ilkbaharda çiçek açar. Altın safranın iki çiçekli ve melez formları ile çaprazlanmasıyla oluşmuştur. Hollandalı melezlerle karşılaştırıldığında, Chrysanthus daha küçük çiçeklere sahiptir. Ayrıca, bu tür bitkiler arasında soluk mavi veya sarı yaprakları olan daha fazla çeşit vardır. Chrysanthus’un yaygın çeşitleri arasında:

 • Çingene Kızı – geniş açılan cupped çiçekler oluşturur. 3.5 cm’ye kadar boyutlara ulaşırlar, dışarıda yaprakları sarı-krem rengindedir ve içlerinde sarı, daha koyu bir boğaz vardır. Dış kısımda, lobların orta büyüklükte kahverengi lekeleri vardır. 3 cm uzunluğa kadar küçük grimsi-mor çizgili krem ​​tüp.
 • Lady Killer – düz bir şekil alan kaplanmış çiçekler oluşturur. Çapları yaklaşık 3 cm’dir.Uzatılmış lobların içi beyaza boyanmıştır. Yaprakların iç sırası dışta beyazdır ve dış sırada bu taraf beyaz bir kenarlıkla tamamlanan koyu mor renktedir. Tabanlarının yakınında küçük mavimsi bir nokta var. Tomurcuklar belirgin bir mor renge sahiptir ve tüp, mor bir parlaklık ile aynı renktedir. 3 cm uzunluğa sahiptir.
 • Marietta – çiçekler çok geniş açılır ve 3,5 cm çapa ulaşır. Loblar sarı boğazlı, dar, zengin kremdir. Dış çemberin loblarının tabanının yakınında kahverengimsi yeşil bir nokta bulunur. Dışarıda, koyu leylak şeritleri ile kaplıdır. Tüp soluk, gri-yeşil, 3 cm uzunluğa kadar.
 • Saturnus – çiçekler geniş açılır, çapı 3.5 cm’ye ulaşır.Dış dairenin loblarının üst kısımları hafifçe uzar. Renkleri sarı-kremdir. Boğazın parlak sarı bir tonu vardır. Dışarıda, tabanın yanında kahverengimsi yeşil bir nokta var. Dış dairenin parçaları çok sayıda leylak vuruşuyla tamamlanır. Tüp gri-yeşil, yaklaşık 2,5 cm.

Piyasadaki yeni ürünler arasında:

 • Ai Catcher minyatür bir çeşittir, yaprakları içleri kar beyazıdır ve dışarıda leylak rengi ve beyaz kenarlığı vardır. Boğaz sarı renklidir.
 • Bayan Wayne – beyaz yapraklar ve sarı leke.
 • Skyline – dışta daha parlak vuruşlar ve çizgilerle süslenmiş narin leylak yaprakları.
 • Zwanenburg Bronz – parlak sarı-kahverengi yaprakları ile.