Deren beyazı

Beyaz Derain (Cornus alba), Cornelian ailesinden yaprak dökmeyen bir çalıdır. Botanikte svidina, svida, beyaz telikrania olarak da bilinir. Popüler isim kırmızıdır. Bitki, Avrupa’nın Uzak Doğu bölgesinde, orta Rusya’da bulunur ve Kore, Moğolistan, Çin’in doğal florasını oluşturur. Beyaz derenin doğal yaşam alanı bataklık koyu iğne yapraklı ormandır..

Üreme çeşitlerinin parlak yaz yeşillikleri, sonbaharda gizemli koyu kırmızı çiçeklere yol açar. Güzelliği ve bakım kolaylığı için beyaz çim, bahçıvanlar ve peyzaj tasarımcıları tarafından beğeniliyor, şehir parklarını ve meydanları onlarla süslüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, deren meyvesi kurt meyvelerine benzediği için “köpek ağacı” olarak adlandırılır..

Bitkinin tanımı

Derain beyaz açıklaması

Derain beyazı küçük bir ağaç gibi görünüyor. Çalı 3 m yüksekliğe ulaşır. Açık ve koyu kırmızı tonlarının dalları yaylarda bükülür. Parlak dalların renk yelpazesi – limondan zeytine, kırmızıdan bordoya, tüm yıl boyunca devam eder. Bu nedenle, bir ağaçla süslenmiş bir bahçe, güzelliğini bir kış manzarası fonunda koruyacaktır..

Yapraklar üstte koyu yeşil, arkada gri, pürüzsüz kenarlı oval tüylü. Yaprakların uzunluk ve genişlik olarak boyutları minimum 2×1 cm ile 10×7 cm arasındadır.Yapraklar 3-5 damarla ayrılarak dala yaprak sapı ile tutturulur. Çiçekler küçük, beyaz, tomurcuk başına 4 yapraklı, 7 cm çapa kadar salkımlar halinde toplanır.Meyveler taşlı sulu meyvelerdir. Olgunlaşmamış meyveler mavi, olgun meyveler mavi-beyazdır..

Çalı dona, ısıya, gölgeye karşı dayanıklıdır. Gösterişsiz sod -50 derecelik sıcaklıklara dayanabilir. Kış için örtülmesine gerek yoktur. Bitki, asidik dışındaki herhangi bir toprağı olumlu şekilde kabul eder. İkinci yılda, svidina çiçek açar ve meyve verir..

Doren. Dikim, bakım ve zevk.Doren. İniş, bakım ve zevk.

Yere beyaz deren dikmek

Beyaz bir deren dikmek

Sonbahar ve erken ilkbahar, açık havada beyaz çim ekimi için uygundur. İlk ısınma ile genç fideler aktif olarak kabul edilir. Bitki yılda 60 cm uzar. Beyaz çim ekerken köklere zarar vermemek ve nemi içlerinde tutmamak önemlidir, bu nedenle fideleri kutudan çıkarırken yerden sallamaya gerek yoktur..

Alacalı beyaz deren çeşitleri, yapraklarının solmaması için güneşli yerlere ekilir. Sıradan görünümler için, binaların duvarlarının, çitlerin yanında kısmi gölge uygundur..

Toprağın önemi yok. Çalı kumlu, kayalık ve tınlı toprağa uyum sağlar. Ancak asitlik nötr olmalıdır. Ayrıca eriyen, yağmur sularının biriktiği ovalardan da kaçınmalısınız..

Beyaz çim ekimi için 4 yaşına kadar olan fideleri seçin. Dallı kökleri olan güçlü bitkiler, budamadan sonra birçok sürgün verir. Daha iyi adaptasyon için açık köklü sürgünler toprağa yatmadan önce suya daldırılır..

Dikim deliği, köklerin boyutundan 1/4 daha büyük kazılır. Yüksek nemli toprakta, drenaj kurulmalıdır: deliğin dibine kum ve tuğla parçaları karışımı, moloz serilir. Drenaj 15 cm’lik bir tabaka halinde yerleştirilir.Kuru toprakta biraz kum dökmek yeterlidir..

Delik, humus ve kompostla karıştırılmış bir toprak tabakasıyla kaplanır ve sıkıştırılır. Bitkinin kök kısmı yüzeyde bırakılır. Fide bol sulanmalı ve toprağın suyu çekmesi beklenmelidir. Ardından kök çemberini organik malçla örtün..

Beyaz derain bakımı

Beyaz derain bakımı

Beyaz çim bakımı standart prosedürleri içerir: sulama, gevşetme, ayıklama, besleme, budama.

Genç sürgünlerin her hafta sulanması gerekir. Olgun çalılar, her 14 günde bir 2 kova su alarak kuraklığa dayanır. Sulamadan sonra toprak gevşetilmelidir. Beyaz deren süs çeşitleri, nem eksikliği ile hayatta kalacaktır. Ama yaprakları solacak ve küçülecek. Sabah veya akşam sulamanız gerekir..

Zenginleştirilmiş toprakta bitki yeterli besin alır. Tükenmiş toprağa ekilen çalıları beslemeniz gerekir. 150 g evrensel gübre, ilkbaharda fideler için besin sağlayacaktır. Olgun çalılar yaz aylarında komposttan besin alır.

Budama üçüncü yıl temmuz ve ağustos aylarında yapılır. Güçlü sürgünler bırakın, üçüncü veya dördüncü işlemi kaldırın. Süs çalılarının şekli, tomurcuklar ortaya çıkmadan önce ilkbaharda düzeltilir. Bitkiden 20 cm uzaklaşırlar.İlerleyen yıllarda çalı güncellenecek ve daha fazla yeni sürgün bırakacaktır..

Derain white, kıvırcık budamaya kolayca uyum sağlar. Profesyonel bahçıvanlar çalılara sütun, yay, küp, top, yarım küre şeklini verir. Bitki standart bir ağaç olarak ve doğal haliyle güzel görünüyor. Kompakt sod, her boyuttaki kompozisyonlara sığacak.

Hastalıklar ve zararlılar

Deren hastalığı

Derain white, bahçe zararlılarına çok az ilgi gösterir. Ancak genç fideler yaprak biti saldırılarına karşı hassastır. Yüksek nem nedeniyle külleme gelişir. Mantar, alt yaprakları ve dalları beyaz bir kaplama ile kaplar. Hastalıklar, tam budamadan sonra parlak renkli çalılara karşı hassastır. Bu nedenle, çim su ile taşmamalı ve ekim sırasında drenaj gereklidir..

Mantar plağının ilk belirtilerinde, çalının hasarlı dallarını kesmeniz, gövdeye bir temel solüsyonu uygulamanız gerekir. Mantar ilacı insanlar için toksiktir, ancak mantarın yayılmasını durdurur. Çözelti, dallara uygulandığında bitkiler için güvenlidir, ancak toprağa girdiğinde büyümelerini engeller..

Külleme karşı bitkiyi 3 kez işlemeniz gerekir. Etkisi 3 gün içinde görülecektir. Pestisit yardımcı olmazsa, mantar etkisine karşı dirençlidir. Bir çözelti hazırlamak için 10 g tozu 10 litre suda seyreltmeniz gerekir. 10 metrekare başına 1,5 litre çözelti tüketilir. m. Böcek ilacı solunduğunda ve cilt ile temasında toksiktir. Çalışma sırasında bir solunum cihazı ve eldiven takmanız gerekir..

Virgül şeklindeki pullu böcek, yakınlarda yetişen elma ağaçları, kavaklar ve orman çalıları üzerinde yaşayan bir haşeredir. Antenleri, bacakları ve gözleri olmayan dişinin gövdesi, başından sivrilen sarı-beyaz bir kalkandır. Büküm bir virgüle benzer. Erkek antenlerle ayırt edilir ve kanatlar ve üç çift bacak yardımıyla hareket eder..

Böcek kabuğa zarar verir, meyvelerle beslenir. Bu nedenle meyve ağaçlarının yanına beyaz çim ekilmez, iğneli mahalle tercih edilir. Kışın, dişiler yumurtaları kalkanların altında saklar, ağaçların kabuğunun altına saklanır. Ancak yumurtalar 30 derecenin altındaki dondan ölür. Kınlar nisan sonunda kış uykusundan uyanır..

Böcek öldürücüler, bir dalın 10 cm’sinde 5 ölçek böcek veya 1 cm’de 5 larva olduğunda zararlıya karşı kullanılır..

Yaprak bitleri çalıların yapraklarını kemirir, sürgünlerin suyunu emer, köklerde yaşar. Küçük siyah ve kahverengi böcekler dalları ve yaprak saplarını kaplar, yapraklar kıvrılır ve kurur.

Yaprak bitlerinden kurtulmak için, sonbaharda veya erken ilkbaharda hasarlı dalları kesmeniz gerekir. Soğuk havalardan önce çalı üzerinde yumurta pençeleri bulunursa, 80 derecelik sıcak su ile püskürtülür. İlkbaharda tomurcuklar çıkmadan tekrar ilaçlama yapılmalıdır. Su nitrofen ile değiştirilebilir: 300 g’ı 10 litre suda seyreltin.

Beyaz derenin çoğaltılması

Beyaz derenin çoğaltılması

Beyaz çim için yetiştirme yöntemleri: tohum, katmanlama ve çelikler.

Tohumlar ikinci yılda çimlenir. Bu şekilde 5-8 yıl içinde bir çalı yetiştirmek mümkün olacaktır. Sonbaharda toplanan tohumlar hemen ekilebilir. Çimlenme kapasiteleri 5 yıl sürer. Ancak iki kış ayı boyunca 5 derecelik bir sıcaklıkta saklanmaları gerekir. Beyaz derenin ekim tohumlarının yoğunluğu metrekare başına 5 ila 15 adettir. Yer imi derinliği – 4 cm.

Beyaz çim yetiştirme çeşitlerini yetiştirmek için kesim yöntemini kullanmak daha iyidir. Haziran ayının başlarında, yoğun kabuklu tomurcukları olan kesimler kesilmelidir. Kutuya toprak dökün ve sürgünleri dikin. Yaz aylarında onları bir serada tutun, sulayın ve besleyin. Sonbaharda, kesimler kök salacak.

Beyaz çimi çoğaltmanın ikinci en hızlı yolu katmanlamadır. Erken ilkbaharda, çalının alt dalı seçilir. Altına bir oluk kazın ve tamamen girintiye indirin. Üst kısmı yüzeyde bırakın. Dal toprakla kaplanır, sulanır, yaz aylarında beslenir. Kışlama için ladin dalları, yapraklar ile kaplıdır. Köklerin ortaya çıkmasından sonra sürgünü nakledebilirsiniz – gelecek yıl.

Deren beyaz çeşitleri

Deren beyaz çeşitleri

Kentsel peyzaj tasarımında ve yazlık evlerin dekorasyonunda, seçici beyaz deren çeşitleri kullanılmaktadır:

 • Argenteo-marginata – beyaz kenarlı kırmızı kabuğu ve yeşil yaprakları olan zarif bir bitki. Sonbaharda, çalı tamamen kıpkırmızı olur. Elegantissim türü 3 m’ye kadar büyür.Krem çizgili geniş yapraklar karmin dallarında kontrast oluşturur..
 • Sibirya – çalının yaprakları, sonbaharın gelişiyle kahverengiye dönüşen açık yeşil bir renk tonu ile ayırt edilir. Variety Sibirika Variegata 2 m yüksekliğe ulaşır ve yaprak döken desende karakteristik kremsi lekeleri korur. Yaz yeşili sonbahar moruna döner. Variegata, Elegantissima’dan daha yavaş ve daha kısa büyür. Küçük bahçeler için, narin renkleri birleştiren Aurea türünü seçin: açık sarı yapraklar, kırmızı dallar, krem ​​çiçekler ve mavi tonlu beyaz meyveler..
 • kerna – yaprakların sarı kenarları sayesinde, uzaktan alçak bir çalı, bir limon halesi ile çevrili görünüyor. Güneşli yerleri ve nemi sever. Sonbaharda kahverengi-kırmızı bir çalıya dönüşür..
 • Şpet – çeşitlilik 100 yılı aşkın bir süredir bilinmektedir. Geniş altın kenarlı yapraklar sonbaharda mor-kırmızıya döner.
 • Kesselringler – karanlık bir çeşit deren. Yaz aylarında yaprakların kahverengimsi yeşil rengi sonbaharda koyu kırmızıya döner. Sürgünlerin rengi siyah ve kırmızıdır. Beyaz meyveler parlak bir şekilde öne çıkıyor.
 • astrosanguinea – çalı yüksekliği 1,5 m’dir.Düşük büyüyen türler, dalların geleneksel koyu kırmızı tonunu ve yaprakların zümrüt yeşilini korur.
 • Allmans Kompakt – genç sürgünler kırmızı renkli, parlak yeşil yapraklar.
 • Aurea Elegantissima – 2 m’ye kadar büyür.Yeşil bir merkez ve düzensiz sarı kenarlı yapraklar.
 • Kan İyi – yüksek dereceli 3 m’ye ulaşır, kan kırmızısı yapraklar ve dallarla ayırt edilir.
 • Gochaulti – yeşil yapraklar beyaz, mercan, pembe tonlarında lekelerle kaplıdır, kırmızı sürgünlerde hafif sarkık görünür.
 • fildişi yadigarı – kremsi beyaz kenarlı kırmızı sürgünler ve yapraklar bir taç topu oluşturur.
 • Sibirya Yakut – yükseklik – 1.5 m Sürgünlerin mercan rengi. Koyu yeşil yapraklar sonbaharda kırmızımsı-mora döner.
 • Derain Kanadalı – İlkbaharda parlak beyaz çiçekleri olan, 15 cm yüksekliğinde çeşitli çalılar. Kırmızı meyveler sonbaharda görünür.

Peyzaj tasarımında Derain beyazı

Peyzaj tasarımında Derain

Derain white, budamaya iyi gelir ve şeklini korur. Yaz aylarında parlak yeşil ve sonbaharda koyu mor çeşitler tek tek ekilir veya kompozisyonda bir vurgu olan bir çit oluşturur. Derain beyazı, bitkilerin yoğun olarak yan yana yer aldığı dikimlerde kullanılır..

Bitkiye ağaçsı bir şekil verildikten sonra altına yıllıklar, güller, zambaklar yerleştirilir. Bir ağaç bahçesi, kardelenler, ilkbaharda çiğdemler ve yaz aylarında papatyalar, haşhaşlar, unutma beni ile değişen mevsimlerin güzelliğini sergileyecek..

Parlak bir sonbahar kompozisyonu için beyaz çim çitin yanına krizantemler ekilir. Sitenin bölgelerini sınırlamak için, tekniği düşük büyüyen çeşitlerden çitlerle de kullanırlar. Su kütlelerinin yanına dikilen nemi seven çalı, kıyıyı güçlendirir.

Derain, çok seviyeli rahatlama oluşturmaya uygun çok yıllık bitkilerle iyi geçinir. Işığa ve gölgeye dayanıklılık, açık alanlarda ve uzun ağaçların altında çalı dikmenizi sağlar. Kentsel peyzajda, kızamık, eğreltiotu olan mahalle avantajlıdır..

Yaprakların ve dalların parlak tonları kozalaklı ağaçlarla birleştirilir. Koyu selvi, ardıç, mavi ladin zıt bir arka plan görevi görecek. Bahçe arazilerinde, çimenler, bir bahçe bankını süslemek için kullanılan sürünen uzun ömürlü bitkiler ve geniş yapraklı otlarla çerçevelenir..

Tek ağaçlar için arka plan olarak yeşil bir çim seçilir. Sade dekor malç oluşturur. Ağaç, sarmaşık, deniz salyangozu, sürüngen çalılıklarında olağandışı görünüyor. Çalı yapraklarının renk değiştirme yeteneği, mevsimler değiştikçe bahçeyi de değiştirir..