Buttercups çiçekleri - dikim ve bakım. Bahçede büyüyen düğün çiçeği, ne zaman ve nasıl ekilir. Bir bahçe düğün çiçeğinin çoğaltılması

Bahçe düğün çiçeği veya düğün çiçeği, profesyonel çiçekçiler ve sadece çiçek severler tarafından iyi bilinir. Bu bitki herhangi bir çiçek bahçesini veya çiçek yatağını süsleyebilir. Görünüşte düğünçiçekleri küçük güllere çok benzer. Bu çiçekler görünüşte orijinaldir ve renk olarak çeşitlidir..

Bu otsu bitki, ıslah çalışmaları sırasında yetiştirilmiştir. Yabani türler, daha küçük boyutlarda bahçe düğün çiçeğinden farklıdır. Bitki iddiasız ve özel bakım gerektirmez. Çiçek çok yıllık bitkilere aittir..

Görünüşe göre, bitki düz bir gövdeye ve yumrulu bir kök sistemine sahip düşük bir çalıyı (40 santimetreden 1 metreye kadar) andırır. Orta boy düğünçiçekleri çiçekleri (yaklaşık 10 santimetre çapında), mavi tonları dışında çok farklı renklerde olabilir..

Arka bahçenize düğünçiçekleri dikmeden önce, bitki zehirli olarak kabul edildiğinden, artıları ve eksileri iyi tartın. Yetişkinler önlem alabilecektir, ancak çocuklu bir evde bahçe düğün çiçeği yetiştirilmesi önerilmez..

Popüler türler ve çeşitler

Popüler türler ve çeşitler

  • Asya düğün çiçeği – Bu çeşitlilik, güllere çok benzeyen güzel çift çiçeklerle ayırt edilir. Çalı yüksekliği yaklaşık kırk santimetreye kadar büyür.
  • Afrika düğün çiçeği – bu çeşitlilik bir şakayığa çok benzer. Ayırt edici özellikleri, olduğu gibi içe sarılmış çiçek yaprakları ve büyük boyutlu parlak yeşil yapraklardır..
  • keskin düğün çiçeği – Bu tür genellikle vahşi doğada bulunur, nemli çayır veya orman topraklarını ve kısmi gölgeli alanları tercih eder. Bitki dona dayanıklıdır ve tıbbi özelliklere sahiptir. Aktif çiçeklenme yaz başında başlar, çiçekler altın sarısı renktedir..
  • Aconitol düğün çiçeği – bu tür, çiçekli beyaz veya sarı ile ayırt edilir. Çalı neredeyse 80 santimetre yüksekliğe ulaşır.
  • Anemoliferous düğün çiçeği – bu düşük büyüyen bir çalı bitkisidir (en fazla 30 santimetre yüksekliğinde).
  • Çok çiçekli düğün çiçeği – bu çok yıllık çalı türü yaz boyunca çiçek açar, orta boyda (yaklaşık yarım metre), parlak sarı çiçeklerle çiçek açar.

Bahçe düğünçiçekleri dekoratif özelliklerini 3-4 yıl korur, bundan sonra çeşitlerin güncellenmesi tavsiye edilir..

Açık toprağa düğünçiçekleri ne zaman ve nereye ekilir

Açık toprağa düğünçiçekleri ne zaman ve nereye ekilir

Zaten kışın sonunda, ekim malzemesinin edinilmesine dikkat etmeye değer. Nisan ayının başına kadar yumru köklerin serin (en fazla on yedi santigrat derece), ancak iyi havalandırılan bir yerde saklanması tavsiye edilir. Düğünçiçekleri nakli iyi tolere etmediğinden, bitkinin (fideler için) ayrı bir tencereye veya turba tabletine ekilmesi tavsiye edilir..

Yumruları hemen açık toprağa ekebilirsiniz, ancak bunu biraz sonra, Mayıs ayının ikinci yarısında yapmanız gerekir. Bu zamanda, bahçe düğünçiçekleri için çok önemli olan sıcak hava zaten başlar, çünkü bunlar termofilik bitkilerdir ve düşük gece sıcaklıklarına tolerans göstermezler..

Çiçek dikilecek yer kısmi gölgede olmalıdır, tercihen taslak veya açık alan olmamalıdır. Bitki kuvvetli rüzgarları sevmez. Site, alçak bir ağaç veya çalının yakınında bulunabilir. Doğrudan güneş ışığı altındaki açık bir alanda, düğün çiçeğinin dekoratif nitelikleri zarar görecektir. Çiçeklenmesi kısa ömürlü olacak ve bol olmayacaktır..

Diğer bitki ve çiçeklerle mahalle

Bahçe düğün çiçeği, çeşitli bitkilerle bir çiçek yatağında iyi gider.

Bahçe düğün çiçeği, çeşitli bitkilerle bir çiçek yatağında iyi gider. Renk şeması, kendi kendine yeterli bir çiçek olmasına izin verir, ancak çiçek açan mavi ve açık mavi bitkilerle birlikte daha da muhteşem görünür..

Deneyimli yetiştiricilerin bitki kök sisteminin “saldırganlığına” dikkat etmeleri önerilir. Çok hızlı büyüyebilir ve bölgelerini işgal ederek komşu bitkilere zarar verebilir..

Toprağın bileşimi için gereklilikler

Yumruları açık toprağa dikmeden önce besin değerine dikkat etmeniz önerilir. Gübre olarak humus kullanın. Toprağın asitliği nötr olmalı ve toprağın kendisi gevşek ve hafif olmalıdır..

Düğünçiçekleri için dikim kuralları

Düğünçiçekleri için dikim kuralları

Yaklaşık 1-1.5 ay boyunca serin bir odada saklanan bitkinin yumruları, şimdi zayıf pembe bir potasyum permanganat çözeltisine veya bir büyüme hızlandırıcıya batırılmalıdır. On iki saat içinde ekim malzemesi gerekli miktarda neme doyurulur ve kökler biraz şişer..

Hazırlanan arsa üzerinde, birbirinden yaklaşık 20 santimetre mesafede önceden küçük delikler hazırlanabilir. 4-5 santimetre derinliğe kadar her deliğe bir yumru (kökler aşağı) dikin. İlk sürgünler yaklaşık birkaç hafta içinde ortaya çıkacaktır..

Hava tahmincilerinin olumsuz tahminleri ve soğuk algınlığı tehdidi durumunda, yatakları bitkilerle yalıtmak daha iyidir..

Buttercup çiçek bakımı açık havada

Buttercup çiçek bakımı açık havada

Bu bahçe bitkisinin bakımı fazla zaman ve özel dikkat gerektirmez..

Sulama düzenli, ancak ölçülü olarak yapılmalıdır. Aşırı neme izin verilmez. Uzun süreli yağışlı havalarda bitkinin kökleri çürümeye başlayabilir, bu nedenle bir film örtüsü kullanmanız gerekir. Yaz mevsiminin sonunda, sulama kademeli olarak azaltılmalı ve daha sonra tamamen durdurulmalıdır (solmuş yapraklar görünümü ile).

Bol çiçeklenme için kök sistemi için iyi hava değişimi gereklidir, bu nedenle toprağın gevşetilmesi gerekecektir..

İyi çiçeklenme, topraktaki temel besin maddelerinin mevcudiyetine bağlıdır. Üst pansuman olarak azot içeren gübreler (bitki gelişiminin ilk aşamasında) ve potasyum ve fosfor içeren karmaşık gübreler (çiçeklenme döneminde) kullanılır. Üst pansumanın iki hafta ara ile ayda iki kez uygulanması tavsiye edilir..

Çiçeklenme süresinin daha uzun olması için, bitkinin kurumuş çiçeklerden zamanında kurtulması gerekir..

Yumrular nasıl saklanır

Bahçe düğünçiçekleri sıfırın altındaki kış sıcaklıklarına dayanmaz, bu nedenle yumru köklerinin Eylül sonunda kazılması, topraktan iyice temizlenmesi ve kurutulması gerekir. Daha sonra her yumru, bir kuru turba toprağı kabına yerleştirilebilir veya herhangi bir doğal kumaşa sarılabilir. Bu şekilde yirmi yirmi iki derecelik bir sıcaklıkta bitkileri bir sonraki mevsime kadar koruyabilirsiniz..

Düğünçiçeklerinin çoğaltılması

Bir bahçe düğün çiçeğini yaymanın en popüler ve karmaşık olmayan yolu kökü bölmektir.

Bir bahçe düğün çiçeğini yaymanın en popüler ve karmaşık olmayan yolu kökü bölmektir. Bu yöntem, aynı anda birkaç genç çalı elde etmenizi sağlar..

Tohum çoğaltma yöntemi, tohumların düşük çimlenmesi nedeniyle son derece nadiren kullanılır. İlk olarak, tohumlar büyük dikim kutularına (son kış günlerinde) turba, kum ve bahçe toprağından oluşan bir toprak karışımında en fazla 2 santimetre derinliğe ekilir. On beş gün boyunca, kaplar 10 ila 15 derecelik bir sıcaklıkta tutulur ve sabit toprak nemi korunur..

İlk sürgünler yaklaşık 25-30 gün içinde görünmelidir. Görünümleri, kutuların sıcak bir odaya (20 dereceden fazla) aktarıldığı zamandır. Şimdi genç fidelerin çok fazla ışığa ve sıcaklığa ihtiyacı var. Gerekirse, ek aydınlatma kullanarak bitkilerin aydınlatmasını tamamlayabilirsiniz..

Bahçe düğün çiçeği fideleri, yalnızca mayıs ayının son haftasında veya haziran başında bahçe arsasına aktarılabilir. Bu şekilde yetiştirilen bir bitki ilk yıl çiçek açmaz..

Peyzaj tasarımında düğünçiçekleri çiçekleri

Bahçe düğünçiçekleri, çiçeklik, bahçe arsası, çim veya saksıda benzersiz bir dekorasyondur. Çok renkli paleti, olağanüstü güzel çiçek aranjmanları oluşturmanıza olanak tanır. Bu bitki, çeşitli bitki bitkileri ile iyi gider..

Bu çiçek, peyzaj tasarımcıları ve buket yetiştiricileri, çiçekçiler ve özel günlerin dekoratörleri tarafından çalışmalarında kolayca kullanılır..

Evde büyüyen düğün çiçeği

Evde büyüyen düğün çiçeği

Evde yetiştirmek için, yalnızca 40 santimetreden fazla olmayan küçük büyümeli düğünçiçekleri çeşitleri uygundur. Bu türler normal bir saksıda büyüyebilir ve ek destek gerektirmez. Bitkiyi camlı bir balkonda veya sıcak bir sundurmada da tutabilirsiniz..

Bir çalı yaklaşık bir litre toprağa ihtiyaç duyar. Kompozisyonu açık bir arsa ile aynıdır. Bakıma gelince, bitkiyi daha sık sulamanız gerekecek, çünkü kaptaki az miktarda toprak karışımı nedeniyle toprak hızla kurur..

Çiçeklenme ve yeşillik döneminin sonunda, kök yumrulu kap iki ay boyunca kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Şubat sonu – Mart başında bitkinin toprak üstü kısmı görünmeye başlayacak..

Hastalıklar ve zararlılar

Temel olarak, bahçe düğün çiçeğinin tüm hastalıkları uygunsuz bakımdan kaynaklanır. En yaygın neden çok su dolu topraktır. Bundan kökler çürümeye başlar, çiçek tomurcukları düşer ve külleme ortaya çıkar..

Toz halinde küf ile mücadelede çeşitli böcek öldürücü çözeltiler ve aerosoller yardımcı olacaktır. Suyun toprakta durmaması için ekim sırasında drenaja dikkat etmek ve toprağı gevşetmeyi unutmamak gerekir. Bazen toprağın olağan kuruması, solan bir bitkiyi kurtarabilir..

Aşırı sulama, bitkinin yapraklı kısmında küf oluşumu ile gösterilir. Bu durumda, bir süre sulamayı tamamen bırakmanız gerekir. Toprak biraz kuruyacak ve çiçek tekrar çiçeklenmesinden keyif alacak..

Bahçe düğün çiçeğindeki en yaygın zararlılar örümcek akarları ve nematodlardır..

Bir akarın belirtileri yapraklardaki lekelerdir (gümüşi veya sarı). Bu durumda, özel ilaçlarla acil tedavi gereklidir..

Bir nematod görünümünün belirtileri, tüplere kıvrılan yapraklar, bitkinin yavaş büyümesidir. Bu tür bitkilerin köklerinin acilen manganez tedavisine ihtiyacı vardır. Yerden çıkarılan bir bitkinin köklerini pembe bir solüsyonda yıkamak yeterlidir ve haşere ölür..

Düğünçiçeği nasıl yetiştirilir (video)

Anemon ve Düğünçiçeği nasıl yetiştirilir. Alan "Bahçe dünyası"Anemon ve Düğünçiçeği nasıl yetiştirilir. Alan