Fideler için çiçek dikimi. Büyüyen çiçek fideleri, fideler için tohum ekimi

Bir bahçe arsası, küçük bir çiçek bahçesi veya bir çiçeklik, çeşitli otsu çiçekli bitki türlerini ve çeşitlerini yetiştirmek için harika bir yerdir. Kent sakinleri, kapların, kutuların, tencerelerin ve diğer kapların yerleştirildiği bu amaçlar için bir balkon, sundurma veya sadece pencere pervazları alanını kullanır. Sıcak aylarda harika bir dekorasyon ve iyi bir ruh hali kaynağı olacak çiçekler (örneğin, hercai menekşe, petunya, aslanağzı ve kadife çiçeği) herkes tarafından yetiştirilebilir. Bu biraz çaba, sabır ve kaliteli tohum gerektirecektir..

Çiçek bitkileri türleri ve ekim tarihleri

Fideler kışın (Ocak-Şubat) veya erken ilkbaharda yetiştirilebilir. Tohum ekme zamanı, bitkinin çeşidine ve türüne ve ayrıca büyüme ve gelişme hızına bağlıdır. Örneğin, petunyalar, aslanağzı, ageratum ve semizotu gibi yavaş büyüyen çiçekler için kış ekimi ve tatlı bezelye ve sabah zaferleri için ilkbahar ekimi önerilir. Büyüyen çiçek fidelerinin, yaz boyunca yemyeşil ve kokulu çiçeklenmeleriyle sizi memnun edecek inanılmaz güzel ve dekoratif çiçek kültürleri elde etmesi garanti edilebilir. Ana şey, tohum ekimi için temel kurallara ve fidelere daha fazla özen gösterilmesidir..

Ekim için tohum hazırlama ve kapasite seçimi

Deneyimli çiçek yetiştiricileri tarafından önerilen prosedür – tohum ıslatma – uyarıcı çözeltiler “Kornevin” veya “Heteroauxin” veya normal soğuk su kullanılarak gerçekleştirilir. Sert sert kabuklu tohumlar yaklaşık bir gün boyunca ıslatılmalıdır..

Bir kap olarak, büyük tohumları ekmeye uygun plastik tek kullanımlık kaplar veya küçük tohum materyali için büyük çaplı sığ kaseler kullanabilirsiniz..

toprak hazırlığı

Fide yetiştirmek için toprak karışımı hafif olmalı ve iyi hava ve su geçirgenliğine izin vermelidir. Özel mağazada fideler için toprak vardır, ancak bir parktan veya bahçeden sıradan toprak da alabilirsiniz. Doğru, kullanmadan önce dezenfekte edecek önleyici tedbirler almanız gerekir. Toprağı sıcak bir tavada sadece birkaç dakika tutmanız yeterlidir..

Tohum ekimi

Her çiçek bitkisinin tohum dikmek için bireysel gereksinimleri vardır ve bunlar incelenmeli ve bunlara uyulmalıdır. Ancak, ıslak toprağın yüzeyine küçük tohumların ekilmesini ve ışıkta çimlenmesini ve büyük tohumların en az 1 cm derinliğe ekilmesini öneren genel kurallar da vardır..

Fide bakım kuralları

Fide bakım kuralları

Fide yetiştirme yeri aydınlık, güneşli bir odada, ancak dağınık ışıkta olmalıdır..

Hava sıcaklığı sabit olmalı ve 20 ila 25 santigrat derece aralığını geçmemelidir. 18-20 derecenin altındaki sıcaklıklar çimlenmeyi geciktirecektir. Doğrudan güneş ışığı oda sıcaklığını önemli ölçüde yükseltecek ve nem seviyelerini düşürecektir. Bu, patojenik bakterilerin ortaya çıkmasına ve hastalığın başlamasına yol açabilir..

Toprak nemi – orta, aşırı nem olmadan.

Camdan veya yoğun plastik sargıdan yapılmış bir barınak, tohumların çimlenmesi ve fidelerin daha da gelişmesi için gerekli sera koşullarının yaratılmasına yardımcı olacaktır. Tam teşekküllü genç bitkiler elde etmek için, sabit hava nemine ve sıcaklığa, ayrıca günlük havalandırmaya ve soğuk hava akımı olmamasına ihtiyacınız vardır. Yayın sayısı kademeli olarak artırılmalıdır. Barınak, 3-4 tam teşekküllü yaprağın ortaya çıkmasından sonra çıkarılabilir..

Fideler düzenli olarak orta miktarda sulanır..

Aydınlatmanın çok parlak olması tavsiye edilir, ancak narin yaprakları haşlama riski nedeniyle doğrudan güneş ışığı bitkilere çarpmamalıdır..

İlk nakil, fidelerde 2-3 çift tam teşekküllü yaprak oluşumundan sonra önerilir. Genç çiçek mahsullerinin birbirine karışmaması için inceltme yapılır. Bu prosedür özellikle tohumların çok küçük olduğu ve düzensiz ekildiği çiçek türlerinin fideleri için gereklidir. İnceltmeden sonra fideler arasındaki ideal mesafe en az 1-2 cm’dir..

İkinci fide nakli Mayıs ayı sonlarında gerçekleştirilir. Bu zamanda, ılık hava zaten kurulduğunda ve bitkiler hafif donlarla gece soğukları tarafından tehdit edilmediğinde, fideler açık çiçek tarhlarına aktarılabilir. Güçlü sağlıklı fideler genellikle açık alanda hızla kök salmaya başlar ve kısa bir süre sonra ilk çiçek açan tomurcukları, parlak benzersiz çiçek aroması ve çeşitli renk ve ton paleti ile memnun etmeye başlar..

Çiçek tohumları ne zaman ve nasıl ekilir (video)

Çiçek tohumları ne zaman ve nasıl ekilirÇiçek tohumları ne zaman ve nasıl ekilir