Frezya bitkisi

Frezya bitkisi (Frezya) veya frezya – İris ailesinden çok yıllık soğanlı. Bu cins yaklaşık 20 farklı tür içerir. Bahçe kültüründe, bu durumda, en sık olarak, doğal türleri geçerek yaklaşık bir asır önce elde edilen melez bir frezya bulabilirsiniz. Bitkinin adı, bitki dünyasının ünlü bir doktoru ve araştırmacısı olan Alman botanikçi F. Frese’nin onuruna verildi..

Bitkinin anavatanı Afrika’nın güneyidir. Orada, bu çiçekler nemli kıyı köşelerinde veya çalılıkların arasında yaşar. Kökeni nedeniyle frezya, vadinin lilyumu olarak da bilinir. Bunun nedeni, vadideki zambak kokusunu andıran çiçeklerin narin kokusudur. Onun sayesinde frezya, parfümeride yeni ince aromalar yaratmak için de kullanılıyor..

Bugün frezyalar, buketler için en muhteşem ve popüler çiçeklerden biri olarak kabul edilir. Hollanda bu çiçeklerin yetiştirilmesinde liderdir. Frezyaların kesme çiçek olarak dağılımı, bir takım özellikleri ile ilişkilidir. Ana olanı, yüksek dekoratiflik ve herhangi bir kompozisyon için uygun bir narin çiçek seçmenize izin veren geniş bir renk paletidir. Frezyalar özellikle düğün buketlerinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca, bu çiçekler görünümlerini uzun süre korur ve solmaz..

Ancak frezya, peyzaj tasarımında daha az popüler değildir, ancak bu tür çiçeklere bakmanın bir takım özellikleri vardır. Her tür ve çeşitte frezyanın hem bahçede hem de evde saksıda yetiştirilebilmesi dikkat çekicidir. Her iki durumda da, çalılar çevredeki alanı kolayca süsleyebilir..

Frezya açıklaması

Frezya açıklaması

Frezya kök sistemi, yüzeyi ince pullarla kaplı bir soğandır. Her sezon tamamen yenilenmekte, yerine yenisi gelmektedir. Çalıların boyutu 1 metreye kadar olabilir. Çıplak dallı bir gövde ve yaklaşık 20 cm uzunluğunda ince yapraklar içerirler.Genişlikleri yaklaşık 1.5 cm’dir.Çiçekler, çiçek salkımının sadece bir tarafında bulunur ve hoş bir aromaya sahiptir. Boyutları yaklaşık 4 cm’dir, frezyaların rengi çok çeşitlidir. Kırmızı ve pembe, beyaz, sarı ve turuncu, mor ve mavi tonlarını içerir. Çiçek farenks genellikle farklı renktedir. Kırmızı-sarı çiçekli frezyaların diğerlerinden daha aktif olarak gelişmesi dikkat çekicidir. Çiçeklerin yapısı, çeşitliliğe bağlı olarak basit veya çift olabilir. 1.5 aya kadar süren çiçeklenmeden sonra tohumlar oluşur..

Başarılı bir frezya ekimi için belirli koşullar gereklidir. Bir çiçek için ideal ortam ancak bir serada oluşturulabilse de, dilerseniz bitkiye normal koşullarda yeterli bakımı sağlayabilirsiniz. Ancak orta şeritte, ampuller kışı geçiremeyecek, bu nedenle sonbaharda kazılmaları ve daha uygun bir yere nakledilmeleri gerekecek. Frezya evde saksıda da yetiştirilebilir. Çoğu zaman, çiçeklenmeleri kış aylarında tahmin edilir..

FREZYA BÜYÜME HAKKINDADIR &# 127800; frezya dikim &# 127800; soğanlı çiçeklerle ilgili canlı yayın.FREZYA HER ŞEY YETİŞTİRME �� Frezya dikmek �� soğanlı çiçeklerle ilgili canlı yayın.

Büyüyen frezya için kısa kurallar

Tablo, açık alanda frezya yetiştirmek için kısa kuralları göstermektedir..

İniş Açık toprağa frezya ekimi, donun geride kalması muhtemel olduğunda – Mayıs ayının sonunda yapılmalıdır..
Konum Çalılar taslaklardan korkar. Bahçelerde kuvvetli rüzgarlardan korunan köşelere dikilirler ve evde odayı daha doğru havalandırmaya çalışırlar..
Aydınlatma seviyesi Frezyalar fotofildir, günde 12-14 saat aydınlatmaya ihtiyaçları vardır. Ancak çalı doğrudan güneşi takdir etmeyecektir, bu nedenle içeriği için yarı gölgeli bir alan seçilmelidir..
Sıcaklık Güçlü sıcaklık sıçramaları bitkinin görünümü için kötüdür. Sıcak havalarda veya çok soğuk havalarda çiçekler deforme olabilir veya pedinkülde boş tomurcuklar görünebilir..
Sulama modu Çalılar, gelişimleri ve çiçeklenmeleri sırasında en bol sulanır. Çiçek açtıktan sonra, sulama tamamen durana kadar kademeli olarak azaltılır..
Nem seviyesi Yüksek nem gerekli. Çalıların püskürtülmesi tavsiye edilir, ancak çiçeklerin üzerine damlalar düşmemelidir. Genellikle bu prosedür akşamları yaklaşık 17 saat gerçekleştirilir..
Toprak Frezyalar, gevşek ve geçirgen topraklarda en iyi şekilde gelişir. Çim, humus, turba ve yapraklı toprak dahil olmak üzere ekim için bir alt tabaka kullanabilirsiniz. Reaksiyon hafif asidik olmalıdır.
Üst giyim Yer üstü kısmının gelişimi sırasında, bitkinin periyodik beslenmeye ihtiyacı olacaktır..
Çiçek açmak Çiçeklenme genellikle yaz sonunda başlar ve çok dona kadar sürer..
Budama Pedinkülde en az birkaç çiçek açtığında kesme yapılır. Solmuş çiçekler kesilir. Bu, kalan tomurcuklar için besinleri koruyacaktır..
üreme Tohumlar, ampuller.
zararlılar Örümcek akarları, tripler, yaprak bitleri.
Hastalıklar Çeşitli çürüme türleri, kabuklanma veya fusarium riski vardır.

Açık toprağa frezya dikimi

Açık toprağa frezya dikimi

İniş için hazırlanıyor

Yataklara frezya soğanları ekmeden önce biraz büyütülmeleri gerekir. İlkbaharın başında kuru pullar onlardan çıkarılır ve daha sonra ampuller yaklaşık yarım saat boyunca bir vakıfol (% 0.2) çözeltisinde tutulur. Bu, gelecekteki ekimleri mantar enfeksiyonlarına karşı sigortalayacaktır. Hazırlanan soğanlar, turba saksılarına doldurularak gevşek ve verimli topraklara ekilebilir. Her bir soğan yaklaşık 5 cm gömülür. Fideler yeterince sıcak ve aydınlık bir yere yerleştirilir ve yataklara dikilene kadar orada tutulur..

Çiçekler kuruduktan sonra bağlanan tohumlar yardımıyla da frezya yetiştirebilirsiniz. Ancak bu yöntem özel bir çalışma gerektirir, fideler her zaman ortaya çıkmaz ve ortaya çıkan bitkiler annelik özelliklerini korumayabilir. Tohumlar nemli toprağın yüzeyine yerleştirilir ve 2 cm kalınlığa kadar bir toprak tabakası serpilir.Fidelere iyi bir drenaj tabakası sağlamak da önemlidir. Kap folyo veya camla kaplanır ve ışığa yerleştirilir. Fideler 3 hafta içinde ortaya çıkar. Sürgünlerin yüksekliği 2-3 cm’ye ulaştığında film çıkarılır ve zayıf fideler inceltilir. Mayıs ayına kadar dikkatlice bir dalış yapabilirsiniz. Fideler, Mayıs ortasından daha erken olmayan yere aktarılır..

iniş kuralları

açık toprağa frezya ekiyoruzaçık toprağa frezya ekiyoruz

Açık toprağa frezya ekimi, donun geride kalması muhtemel olduğunda – Mayıs ayının sonunda yapılmalıdır. Dikim deliklerinin boyutu yaklaşık 3-6 cm derinlik sağlamalıdır, çalılar arasındaki mesafe ampullerin boyutuna bağlı olacaktır. Küçük olanlar arasında, büyük olanlar arasında – 5 cm’den 3 cm’lik bir mesafe korunur.Sıralar arasında yaklaşık 15 cm bırakılır, Burçlar arasındaki mesafe, burcun boyutuna göre hesaplanır. Dar yapraklar ve küçük çiçekler, bitkilerin biraz daha sık ekilmesine izin verir. Geniş yapraklı serpme çeşitleri daha fazla alan gerektirir.

Dikim tamamlandıktan sonra bahçe yatağının yüzeyi düzleştirilmeli ve iğne yapraklı toprakla kaplanmalıdır. Turba da kullanabilirsiniz. Bu malçlama, ampullerin aşırı ısınmasına karşı koruma sağlayacaktır. Yaz sonunda, her çalı 3 pedinkül oluşturmalıdır. Çiçeklenme sonbahar ortasına kadar devam edebilir..

Bahçede frezya bakımı

Bahçede frezya bakımı

sulama

Çiçeğin türü ve yetiştirilme şekli ne olursa olsun, frezya bakımı için temel kurallar aynı olacaktır. Bitkileri belirli bir şemaya göre sulamanız gerekir. Çalılar, gelişimleri ve çiçeklenmeleri sırasında en bol sulanır. Bu süre zarfında yataklardaki toprak nemli kalmalıdır. Çiçek açtıktan sonra, sulama tamamen durana kadar kademeli olarak azaltılır..

Özellikle nem seviyelerinin özellikle düşük olduğu kuru ve sıcak havalarda bahçe bitkilerinin bile ilaçlanması gerekir. Sulama gibi, püskürtme de en iyi şekilde akşam yapılır – ancak çok geç değil. Suyun emilmesi veya buharlaşması için zamana sahip olması önemlidir. Don başlamadan önce, frezya soğanları yerden kazılır..

Üst giyim

Yer üstü kısmının gelişimi sırasında, bitkinin periyodik beslenmeye ihtiyacı olacaktır. İlki, ampuller filizlendiğinde gerçekleştirilir. Bir amonyum nitrat çözeltisi (1 litre su için 2 g) uygundur. Daha sonra potasyum tuzu (1 L başına 2 g) ve süperfosfat ve (1 L başına 4 g) kullanarak her 2-4 haftada bir üst pansuman yapabilirsiniz. Fazla gübrenin çiçeğin sağlığı üzerinde kötü bir etkisi olacağını hatırlamak önemlidir, bu nedenle toprağın kalitesine odaklanarak uygulanırlar..

Toprak

Frezya yetiştirmek için toprak

Bahçe frezyaları, toprağın zamanında ayıklanmasına ve gevşetilmesine ihtiyaç duyacaktır. Çalıların daha yoğun bir şekilde geliştiği mevsimin başında buna dikkat etmek özellikle önemlidir..

Çiçek açmak

Frezya Temmuz ayında çiçek açmaya başlar ve Ekim ayına kadar çiçek açmaya devam eder. Farklı çeşitlerin çiçeklenmesi 3 ila 6 hafta sürer, daha sonra sulama azalır. Dekoratif görünümü bozmamak için solmuş tomurcukları çıkarmak daha iyidir..

Frezyanın mümkün olduğunca bol çiçek açması için, tomurcuk oluşumundan önceki dönemde, orta derecede ısıya ihtiyacı vardır – yaklaşık 16-18 derece. Sıcak havalarda, çalılar yeşillik büyümeye başlar ve çiçek sapları görünmeyebilir veya daha küçük olabilir. Çiçeklenme döneminde daha sıcak olmalıdır – yaklaşık 25 derece.

hadi FREESIA hakkında konuşalım // genel sorularhadi FREESIA hakkında konuşalım // genel sorular

Zararlılar ve hastalıklar

Frezyalar, gladiolilerin genellikle muzdarip olduğu aynı hastalıklara ve zararlılara saldırma yeteneğine sahiptir. Çalıların yanı sıra thrips veya yaprak bitleri üzerinde örümcek akarları görünebilir. Hastalıklardan çürük türleri özellikle yaygın olarak kabul edilir, kabuk veya fusarium riski vardır..

Böceklere karşı bir böcek ilacı kullanılabilir. Bir problem ne kadar erken keşfedilirse, onunla başa çıkmak o kadar kolay olacaktır. Hastalıklardan etkilenen bitkiler sahadan uzaklaştırılmalıdır. Hastalıkların gelişmesini önlemek için, ampuller saklanmadan önce işlenmelidir. Soluk bir potasyum permanganat veya mantar ilacı çözeltisi içinde yaşlandırma uygundur. İlkbahar ekiminden önce prosedür tekrarlanır..

Çalıların ve ampullerin sağlığı için bir diğer önemli koşul da sulama rejimine uymaktır. Çiçekler büyüme sırasında çok fazla neme ihtiyaç duysa da, sulama toprakta sıvı durgunluğuna yol açmamalıdır..

Frezya bakımındaki bazı hatalar, yapraklarının durumunu gösterebilir. Eğer uzanırsa, çiçekler çok sıcaktır. Yaprak plakalarının sarı veya kuru uçları, toprakta nem eksikliğini veya fazlalığını veya yetersiz nem seviyesini gösterir..

evde frezya

evde frezya

Bir tencereye frezya dikim

Genellikle frezya çalısı, bunun için alışılmadık bir zamanda çiçeklerine hayran olmak için bir ev bitkisi olarak yetiştirilir. Evde çiçeklenme kışın başlar. Soğuk mevsimde, böyle canlı bir buket özellikle sıradışı ve çekici görünecek, ancak istenirse seçilen herhangi bir mevsim için damıtma yapılabilir. Dikimden çiçeklenmeye kadar yaklaşık 4 ay sürer. Ocak çiçeklenmesi için ampuller yaz sonunda ekilir. Mart ayına kadar çiçeklenme için ekim kış başında yapılmalıdır. Yaz çiçeklenmesi için ekim en geç Nisan ayında yapılır..

Çoğu zaman, zorlamak için kırık frezya çeşitleri seçilir. Bu, pedinküllerinin daha kompakt boyutundan kaynaklanmaktadır. Dikimden önce, ampuller azotobacterin (su kovası başına 0,5 g) ile muamele edilmelidir. Büyüme uyarıcıları da kullanılabilir.

Dikim için yaklaşık 15 cm çapında bir kap kullanın Tencerenin dibi bir drenaj tabakası ile doldurulmalı, üstüne biraz odun kömürü konulmalı ve üstüne besleyici toprak dökülmelidir. Çimin çift bir kısmını, ayrıca humus ve kumu içerebilir. Ortaya çıkan substrata biraz potasyum-fosfor takviyesi eklenebilir. Böyle bir tencereye 5-6 ampul ekebilir, onları 5 cm derinleştirebilirsiniz..

Dikimli saksı, aydınlık fakat oldukça serin (10-15 derece) bir yere yerleştirilir. Dikimden sonra ilk kez sulama yapılmaz. Dikim materyali filizlendiği anda saksılar ısıya (yaklaşık 20-22 derece) aktarılır ve fideler sulanmaya başlar..

Bakım özellikleri

Oda frezyası için bakımın özellikleri

Bir tencerede frezya bakımı bahçe veya seradan daha kolaydır. Aynı zamanda, evde frezya bakımı, birkaç temel kuralın gözetilmesini içerir..

Kışın gündüz saatleri daha kısa olduğu için frezyaların yeterince ışık alması önemlidir. Bu süre zarfında bitkiler en az 12 saat aydınlatılmalıdır. Saksılar evin doğu veya batı tarafında tutulabilir veya ek aydınlatma kullanılabilir..

Sulama, toprağın üst tabakası kurudukça yapılır. Frezya çiçek açtığında, sulama özellikle bol olmalıdır. Çiçeklerin sağlığının ısıtma cihazlarının çalışmasından etkilenmesini önlemek için, kışın düzenli olarak püskürtülür veya pillerden – örneğin sıcak bir sundurmaya – aktarılır. Yapraklar ölene kadar, çalılar mineral formülasyonlar kullanılarak ayda iki kez döllenir. Çalıların ince gövdelerinin çiçeklerin ağırlığının altına düşmesini önlemek için bir destek kullanmalısınız..

Çiçeklenme sonrası frezya

Çiçeklenme sonrası frezya

kapalı frezya

Tenceredeki çalı nihayet çiçek açtığında, bir hafta sonra tüm sürgünler ve yapraklar ondan kesilir. Bundan sonra soğan 1-1.5 ay daha sulanmaya devam eder. Bu onun bebek ampulleri oluşturmasını sağlayacaktır. Bu süreden sonra soğan kazılır, bir potasyum permanganat çözeltisi içinde dezenfekte edilir, 3-5 gün boyunca ılık bir yerde kurutulur ve daha sonra depolama için toplanır. Bazı yetiştiriciler, yaprakları kestikten hemen sonra ampulleri kazarlar..

Mevcut bebekler ana ampulden düzgün bir şekilde ayrılabilir ve ayrı olarak saklanabilir, ancak çoğu durumda sadece ekimden önce ayrılırlar – bu, çocukların dinlenme döneminde daha başarılı bir şekilde hayatta kalmalarını sağlayacaktır. Yaz için, yavru ampuller büyümek için bir bahçe yatağına (veya ayrı bir tencereye) ekilebilir. Bebekler ilk yılda çiçek açmazlar, ancak kitle biriktirirler..

bahçedeki frezya

Tipik olarak, bahçe frezyaları Ekim ayına kadar çiçek açar. Çalıların yaprakları sararmaya başladığında, yaprakların kuruması beklenmeden ampuller kazılır. Hava kısmı kesilir ve soğan da topraktan, kuru pullardan ve köklerden temizlenir. Daha sonra soğan, yarım saat boyunca soluk bir potasyum permanganat çözeltisine batırılır (bunun yerine bir mantar ilacı kullanabilirsiniz) ve daha sonra yaklaşık 25-28 dereceyi koruduğu havalandırılmış bir yerde iyice kurutun. Çürüyen veya hasar görmüş ekim malzemesi atılır. Kalan ampuller depolama için toplanır..

Soğanları, onlara zarar vermekten veya kaybetmekten korkmadan topraktan çıkarmanızı sağlayan bir numara var. Bunu yapmak için, ilkbaharda yataklara kazılmış kafes kutularına ekilirler. Bu yöntem, soğanların ekilmesini ve çıkarılmasını kolaylaştırır ve ayrıca kutunun altına bir drenaj tabakası yerleştirmeyi kolaylaştırır..

Frezya ampullerinin saklanması

Frezya ampullerinin saklanması

Depolama için, frezya soğanları ağlara katlanmalı ve nemli (!) ve sıcak bir yerde toplanmalıdır. Odadaki nem seviyesi en az %70-80, sıcaklık ise yaklaşık 20-25 derece olmalıdır. Sadece bu koşullar altında frezya çiçek tomurcukları oluşabilir. Ampullerin kış uykusuna yatacağı oda çok kuru ise, ağların altına bir kap su konulmalıdır. Aksi takdirde, küçük ampuller kuruyabilir ve kaybolabilir. Birkaç haftada bir, soğanlar hastalık belirtileri gösteren örnekler için incelenir. Dikim tarihinden bir ay önce frezyalar daha serin (yaklaşık 10-15 derece) bir yere aktarılır..

Bazı durumlarda, soğanları saklamak için kuru turba kullanılabilir. Diğer bir seçenek ise, bunları pilin yanında bir kanvas çanta içinde tutmak ve ayrıca bir su kabı sağlamak. Frezyaları açık havada bırakmak ancak kışları çok ılıman geçen sıcak bölgelerde mümkündür. Ancak orada bile dikim, kuru yapraklar veya ladin dalları şeklinde barınak gerektirecektir..

Fotoğraf ve isimlerle frezya çeşitleri ve çeşitleri

Bahçe popülaritesinin lideri – melez frezya, Armstrong’un frezyası ve beyazı temelinde elde edildi. Bugün bu melez formun birçok farklı çeşidi var..

Frezya armstrongii

Frezya Armstrong

Çalılar yaklaşık 70 cm yüksekliğe ulaşır ve sonunda hafif bir sivrilen uzun yapraklara sahiptir. Freesia armstrongii, 5 çiçeğe kadar salkım benzeri salkımlara sahiptir. Kokulu ve kırmızı veya pembe tonlarında renklidirler. Tüp beyaz, sarı lekelerle kaplı. Çiçekler ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında ortaya çıkar..

  • Kardinal – en muhteşem çeşitlilik. Bu tür bitkiler 70 cm boyunda çalılar oluşturur. Sarı tabanlı, mavimsi pistil ve mor anterlere sahip basit kırmızı çiçekleri vardır. Her ampul, 35 cm uzunluğa kadar yaklaşık 3 pedinkül oluşturur. Her çiçeklenme yaklaşık 10 çiçek içerir.

Frezya melezi (Frezya melezi)

Frezya melezi

Bu çiçeğin melez formu, temeli oluşturan türlerin tüm avantajlarını birleştirir. Frezya hybrida, güçlü dallanma ile bir metre boyunda yüksek çalılar oluşturur. Salkım salkımları büyük (yaklaşık 7 cm) çiçeklerden oluşur. Renkleri çok çeşitli tonları ve kombinasyonları içerir. Ortak çeşitler:

  • Balerin – Bu çeşidin yaprakları beyaz, sarımsı bir taban ve oluklu kenarlıdır. Farinks sarı bir şeritle dekore edilmiştir. Bir çiçeklenme, yaklaşık 6 cm büyüklüğünde bir düzine kadar kokulu çiçek içerir.Peduncle 25-30 cm yüksekliğe ulaşır.
  • Pimperina – çeşitlilik, yaklaşık 15-20 cm boyutunda küçük pedinküller oluşturur.Bir çiçeklenme, ortalama (yaklaşık 6 cm) boyutta 7’ye kadar çiçek içerir. Yapraklar hafif olukludur ve daha koyu bir kenarlıkla kırmızı renklidir. Yaprakların alt kısmı sarı vuruşlarla desteklenir. Çiçeklerin kokusu zayıf.
  • gül marie – Bu tür bitkilerde çiçek sapları 20-25 cm yüksekliğe ulaşır. Çiçek salkımları, yaklaşık 4,5 cm büyüklüğünde 7 çiçek içerir, parlak kırmızı bir renge sahiptirler. Yaprakların alt tarafı beyazdır ve koyu kırmızı çizgilerle tamamlanmıştır..

Frezya beyazı (Frezya kırılması)

frezya beyazı

Veya frezya kırılır, kırılır. Türler, düşük (40 cm’ye kadar) çalılarla ayırt edilir. Frezya kırılma ince, dallı gövdeler oluşturur. Çiçeklenme bir kulağa benzer ve 5 adede kadar beyaz veya sarımsı-turuncu renkli çiçek içerir. İlkbaharın ortasında görünürler. Bilinen formlar:

  • Alba (“var. Alba”) – mor vuruşlarla tamamlanan beyaz yaprakları ve sarı boğazlı büyük çiçeklerde farklılık gösterir.
  • Kokulu (“odorata”) – bir çiçeklenme, turuncu tabanlı 3 ila 7 çiçek içerir. Çiçekler, vadideki zambakı anımsatan özellikle belirgin bir aromaya sahiptir..

Listelenen tüm frezyalar, basit veya çift çiçekli çeşitler olabilir. İkincisinin 2 sıra yaprağı veya daha fazlası vardır. Mağazalarda, frezyalar ayrı çeşitlerde veya çeşitli renklerde çiçekler yetiştirmenize izin veren karışımlarda satılabilir..