Gündüzsefası: tohumlardan büyüyen, açık alanda dikim ve bakım

Bindweed (Convolvulus), Bindweed ailesinden güzel çiçekli bir tırmanma bitkisidir. Bu bitkinin 250’den fazla türü vardır. Gündüzsefası binaları, çeşitli bahçe yapılarını, kemerleri ve daha fazlasını süslemek için uygundur. Bu makale size gündüzsefası dikme, yetiştirme ve bakım kuralları hakkında ayrıntılı bilgi verecektir..

Gündüzsefası bitkisinin tanımı

Gündüz vakti bir yıllık veya çok yıllık bir bitki olabilir. Ve ayrıca bir bitki veya çalı. Saplar dik veya sürünen olabilir. Kök sistemi sürünüyor, kökler ipliksi. Yapraklar basit, alternatif, bütün, saplı, loblu, tırtıklı, ok şeklinde, kordat olabilir. Çiçekler en çok çiçek salkımlarında toplanır, gün doğumunda çiçek açar ve akşamları kapanır. Çiçeklerin taçları çan şeklinde veya huni şeklindedir. Tohumlar bir kutuda olgunlaşır.

Dekoratif gündüzsefası türleri, dikey yüzeyleri dekore etmenize ve özgün bir peyzaj tasarımı görünümü oluşturmanıza olanak tanır..

Tohumlardan gündüzsefası yetiştirme

Tohumlardan gündüzsefası yetiştirme

Gündüzsefası sadece tohumla çoğalır. Bitkinin daha hızlı büyümesi ve daha iyi çiçek açması için, tohumları doğrudan açık toprağa dikmek yerine fidelerini büyütmek en iyisidir. Fideler için gündüzsefası tohumlarının Mart ayında ekilmesi gerekir. Ekimden önce tohumlar 24 saat suya batırılmalıdır. Daha sonra ayrı saksılara ekilir. Bir toprak olarak, çiçekli bitkilerin fidelerini dikmek için özel bir toprak kullanmak daha iyidir. Tohumlar biraz derinleştirilmeli ve üstüne toprak serpilmelidir. Bu bitkinin fideleri ekim için çok acı verici olduğundan, ortak kaplara gündüzsefası dikmek gerekli değildir..

Ekilen tohumların bulunduğu saksılar, sıcaklığın 18 ila 20 derece arasında olduğu bir odaya yerleştirilmelidir. Düzenli sulama da gereklidir. Yaklaşık 2 hafta sonra ilk sürgünler görünecektir. Sulamaya ek olarak, gündüzsefası fidelerinin 2 haftada bir uygulanması gereken mineral gübrelere ihtiyacı vardır..

Açık toprağa gündüzsefası dikmek

Ekimden önce fideleri temiz havaya çıkarmak, 10 dakikadan başlayarak ve süreyi kademeli olarak artırarak zorunludur. Mayıs sonunda fidan dikmek gerekir. Bu zamanda, donlar muhtemelen geri dönmeyecek, toprak yeterince ısındı ve güzel hava kuruldu. İlkbahar çok soğuksa, ekimi Haziran ayının başına ertelemek daha iyidir. Dikim yeri en iyi bahçenin iyi aydınlatılmış bir alanına tahsis edilir, daha sonra çiçeklenme çok daha uzun sürer..

Gündüz otu kesinlikle herhangi bir toprakta büyüyebilir, ancak tınlı ve iyi geçirgen toprak bunun için daha rahat kabul edilir. Ekimden önce toprağa turba eklemek, toprağı iyice kazmak ve yüzeyini düzleştirmek gerekir. Daha sonra çukurlar kazın ve fideleri toprak parçasıyla birlikte dikkatlice nakledin (fideler turba saksılarına ekilmişse, onlardan çıkarmanıza gerek yoktur – bu tür saksılar bitkilerle birlikte ekilir). Bitkiler arası mesafe en az 25 cm olmalıdır. Dikimden sonra bol sulamak zorunludur..

gündüzsefası bakımı

gündüzsefası bakımı

Gündüzsefası düzenli ve bol sulamaya ihtiyaç duyar. Nem eksikliği tomurcukların düşmesine neden olur ve aşırı nem nedeniyle çeşitli mantar hastalıkları ortaya çıkabilir. Çok kuru bir yaz aylarında, sulamaya özel dikkat gösterilmelidir. Bitki sadece ekimden sonraki ilk haftalarda ayıklanmaya ihtiyaç duyar, o zamandan beri tüm yabani otları bastırır ve büyümesine izin vermez..

Yukarıda gündüzsefasının bir tırmanıcı bitki olduğu söylenmişti, bu nedenle aktif büyüme döneminde öreceği desteğe ihtiyacı var. Binanın duvarı boyunca yoğun bir ipliği gerebilir veya bitkinin kıvrılacağı bir çerçeve takabilirsiniz. Fideler biraz büyüdüğünde, sürgünler bir desteğe dikkatlice sarılmalıdır. Gündüzsefası yanlış yönde büyürse, küçük bir fazla sürgün budaması yapabilirsiniz..

Bitki çok yavaş büyür, bu durumda büyümesini hızlandırmak için köklerin altına odun külü veya çiçekli bitkiler için özel müstahzarlar eklemek gerekir. Örneğin, Agricola veya Nitrofoska. Hepsi bu, hepsi gündüzsefası bakımı!

Çiçeklenme sonrası gündüzsefası

Günlük olarak gündüzsefası yetiştirmek gelenekseldir, bu nedenle sonbaharın ortasında bitkiyi kökleriyle birlikte çıkarmanız ve toprağı iyi kazmanız yeterlidir. Bitki kendini ekerek iyi çoğaldığı için, önümüzdeki baharda gündüzsefası sürgünleri aynı yerde görünecektir..

Hastalıklar ve zararlılar

Hastalıklara zarar vermek ve gündüzsefası üzerinde zararlı böcekler tarafından saldırıya uğramak son derece nadirdir. Bazen bitki, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar çıkmaz mücadele edilmesi gereken külleme ile hastalanabilir. Hastalıklı bir bitki, bir miktar mantar ilacı çözeltisiyle dikkatlice tedavi edilmelidir. Zararlılara gelince, gündüzsefası yaprak bitlerine saldırabilir. Bitkiyi Aktara, Actellik veya Antitlin gibi ilaçlarla tedavi ederek ondan kurtulabilirsiniz..

gündüzsefasından nasıl kurtulurum

gündüzsefasından nasıl kurtulurum

Sadece dekoratif gündüzsefası türleri değil, aynı zamanda vahşi olanlar da vardır. Bir yabani ot olarak kabul edilen bu tür bir gündüzsefası, kurtulması çok zor. Gündüzsefası bitkinin etrafına dolanır ve onu boğmaya başlar, böylece büyümesini ve düzgün gelişmesini engeller. Bu nedenle, bu tür yabani otlarla henüz gençken uğraşmak en iyisidir. Gündüz vakti, kalıntılardan yeni sürgünler büyümeye başlayacağından, tüm kökü topraktan çıkarmaya çalışarak derhal çıkarılmalıdır. Bununla birlikte, yabani ot bahçede aktif olarak büyümeye başladıysa, özel hazırlıklara başvurmanız gerekir. Örneğin, Lintur, Tornado veya Roundup.

Sonunda gündüzsefasından kurtulmak için, ilkbaharda kapsamlı bir kazma yapmak ve tüm parçaları ve en önemlisi bitkinin köklerini çıkarmak gerekir. Ardından alanı ışık ve oksijenin geçmesine izin vermeyen bir malzeme ile örtün. Bu gibi durumlarda, gündüzsefası ölecek. Ayrıca siderates yardımı ile ondan kurtulabilirsiniz. Yabani otların büyümesini bastıran beyaz hardal, gündüzsefası ile savaşmak için mükemmeldir. Her hasattan sonra toprağı dikkatlice kazmak ve otun tüm kısımlarını çıkarmak gerekir. Tohumların parçalanmaması ve bitkilerin tekrar filizlenmemesi için bahçenin dışında yakılmaları gerekir..

gündüzsefası çeşitleri ve çeşitleri

gündüzsefası çeşitleri ve çeşitleri

Aşağıda daha popüler bahçe gündüzsefası türleri hakkında konuşacağız..

Mağribi gündüzsefası (Convolvulus sabatius, Convolvulus Mauritanicus) – Bir kapta veya asılı sepette yetiştirmek için harika. Sapları 50 cm’ye kadar büyüyebilir, yapraklar yumuşak, gri-yeşil renktedir. Soluk leylak rengi çiçekler.

Gündüz otu (Convolvulus bicuspidatus, Convolvulus fischerianus) – doğal ortamında bir dağ yamacında, kumlu bir nehir kıyısında veya bir dağ bozkırında yetişir. Sapları yaklaşık 40 cm uzunluğunda, yatar ve bazen yükselir. Yapraklar tüylü ve tüysüzdür, sagital bir şekle sahiptir. Çiçekler tek, pembe.

Üç renkli gündüzsefası (Convolvulus üç renkli, Convolvulus minör) – yıllık otsu ve yoğun dallı. Saplar yere yayılır ve bazen yükselir. Yapraklar zambak-mızrak şeklinde, ucu sivri, pürüzsüz veya pürüzlü, donuk yeşil bir renge sahip. Çiçekler huni şeklindedir, ilginç bir renge sahiptir. Kenarlarda parlak mavi, ortada beyaz ve farinkse daha yakın sarı. Morumsu mavi, mavi, beyaz, pembe ve mor çeşitleri de vardır. Daha popüler olanlar:

  • Krimzon Monarch – bu çeşidin çiçekleri oldukça büyüktür ve ilginç bir ahududu rengine sahiptir..
  • Royal Ensign – bu salatalık çeşidinin sürgünleri 45 cm ye kadar büyür.Çiçekler orijinal bir renge sahiptir, kenarlarında zengin mavi ve boğaza yakın sarıya döner.
  • Mavi Flaş – bu çeşitlilik 25 cm’den daha yüksek büyümediği için cüce olarak kabul edilir Çiçekler açık mavi renktedir.

Bir gündüzsefası daha var, birkaç adı var – yıldız gündüzsefası, İspanyol bayrağı, kvamoklit loblu veya sabah zaferi Mina Lobata. Aynı zamanda kıvırcık bir gündüzsefasıdır, ancak onların cinsine ait değildir..

Gündüzsefası güzel bir çittir (video)

Çiçeklerle Mükemmel Canlı Çit &# 127803; Tüm Yaz ve sonbaharın yarısı (Ukrayna) &# 127800; gündüzsefası &# 127800; &# 127803; Birçok renk&# 127804;&# 127804;&# 127804;Çiçeklerle Mükemmel Canlı Çit �� Tüm Yaz ve Sonbaharın Yarısı (Ukrayna) �� Gündüzsefası �� �� Bol Çiçek������