Şizantus

Schizanthus, Solanaceae familyasından muhteşem bir bitkidir. Anavatanı aynı anda iki kıta, Güney Amerika ve Afrika olarak kabul edilir. Bitkinin adı Yunancadan “bölünmüş çiçek” olarak çevrilmiştir. Özel yapısı ve bölünmüş yaprakları nedeniyle, şizanthus’un çiçekleri alacalı kelebekleri andırır. Ayrıca, genellikle küçük orkidelerle karşılaştırılırlar. Ancak bu bitkiler akraba değildir. Tropik orkidelerin aksine, Schizanthus’un büyümesi çok daha kolaydır..

Bitki hem yataklarda hem de evde yetiştirilir. Ancak oda koşullarında tutmak için daha küçük türler seçilir.

şizanthus açıklaması

Schizanthus bir bienaldir, ancak orta şeridin bahçelerinde genellikle yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. Bu bitkinin çalı yüksekliği bir metreye kadar büyüyebilir, ancak yaklaşık 30 cm boyutunda daha kompakt çeşitler de vardır.Şizanthus dalının sürgünleri ikiye değil, aynı anda üç sapa ayrılır. Yüzeydeki gövdeler ve parlak açık yeşil yapraklar küçük bir tüye sahiptir. Cirrus-disseke yaprak bıçakları çok havadar ve narin görünüyor, bu da bitkiye çiçeklenmeden önce bile çekici bir görünüm kazandırıyor.

Ancak ana dekoratif değer hala Schizanthus çiçekleridir. Mor, mor, kırmızı, beyaz ve sarı tonları dahil olmak üzere alacalı egzotik bir renge sahiptirler. Yapraklar desenli çizgiler, vuruşlar ve lekeler ile dekore edilmiştir. Aynı zamanda, şizanthus çiçekleri sadece çok renkli kelebeklere benzemekle kalmaz, aynı zamanda gerçek tozlaşan böcekleri çekme yeteneğine de sahiptir. Çiçeklenme dönemi mayıstan sonbahar donlarına kadar sürer, ancak büyük ölçüde ekim zamanına bağlıdır. Tozlaşan çiçekler, tohum içeren bir meyve kutusu oluşturur. Olgunlaşır, çatlar. Tohum materyali birkaç yıl canlı kalabilir.

Çiçeklerin şekli nedeniyle, yeni başlayan yetiştiriciler bazen şizanthus’u başka bir zarif bahçe bitkisi – nemesia ile karıştırırlar, ancak bu tamamen farklı bir ailenin temsilcisidir. Ek olarak, nemesia çiçekleri, çok renkli olmalarına rağmen, yaprakları üzerinde bu kadar belirgin desenlere sahip değildir..

Tohumlardan büyüyen şizanthus

Tohumlardan büyüyen şizanthus

Fidan ekimi

Fidan veya doğrudan ekim yoluyla tohum yöntemiyle yeni şizanthuses alabilirsiniz. Her iki yöntem de oldukça etkilidir, ancak belirli kurallara uyulmasını gerektirir. Hem ilkbahar hem de sonbaharda fide tohumları ekebilirsiniz. İlkbahar ekimi şubat ayından nisan ayının başlarına kadar yapılır. Bu şekilde elde edilen bitkiler Temmuz ayına kadar çiçek açmaya başlayacak. Sonbahar ekimi daha erken çiçeklenme sağlar – bu durumda Mayıs ayının sonunda başlayacaktır..

Dikim kapları, yüksek miktarda drenaj elemanı içeren besleyici hafif toprakla doldurulur. Tohumlar 3 mm’den fazla gömülmemelidir. Önceden, birkaç saat ılık suda tutulabilirler. Mahsul içeren kap düşük bir sıcaklıkta (+18 dereceye kadar) tutulmalı, ayrıca koyu opak bir film ile kaplanmalıdır. Bu gibi durumlarda, fideler yaklaşık 3 hafta içinde görünmelidir. Filizlenmiş fideler güneşli bir yerde tutulmalıdır – güney penceresinde veya hatta yeterince sıcaksa balkonda. Toplama, üçüncü yaprak bıçağının oluşumundan sonra gerçekleştirilir. Gerekirse, birkaç hafta sonra tekrar yapılır, bu fidenin gelişimine katkıda bulunur. Bu tür fideler, bütün gece donları geçtiğinde açık toprağa aktarılır. Çalılar arasındaki optimum mesafe 10 ila 25 cm’dir..

Sonbahar ekimi de kaplarda yapılır. Kışın bu fideler aydınlık ama serin bir yerde muhafaza edilir. Gerekirse, onları tamamlayabilirsiniz. Bu tür ekime sahip fidelerin uzun süre zayıf ve halsiz görünmesine rağmen, toprağa nakledildikten sonra çok hızlı büyürler ve bahar muadillerinden çok daha bol çiçek açarlar..

Ekim Schizanthus 03/20/2018Ekim Schizanthus 03/20/2018

Doğrudan tohumlama

Fide yönteminin büyük popülaritesine rağmen, şizanthus tohumları doğrudan açık toprağa ekilebilir. Bu durumda çiçeklenme sadece Temmuz ayının sonunda gelecek, ancak sonbahara kadar sürecek. Ekim, don tamamen geçtiğinde ve sabit bir ılık hava oluştuğunda gerçekleştirilir. Sürekli çiçek açan çiçek tarhları elde etmek için, şizanthus birkaç gün aralıklarla gruplar halinde ekilebilir. Çok sık fideler incelir, fazla bitkileri kazar ve yeniden diker.

Nispeten sıcak bölgelerde, kıştan önce tohum ekmek de mümkündür. Toplandıktan hemen sonra sonbaharda toprağa yerleştirilirler ve daha sonra yeşillik veya ladin dalları ile kaplanırlar. Kışın gelmesiyle birlikte, gelecekteki bitkilerin daha fazla korunması için bu yerde büyük bir rüzgârla oluşan kar yığını oluşturulması tavsiye edilir. Isının başlamasıyla birlikte barınak kaldırılır. Kışların en ılıman olduğu yerlerde, şizanthus donmayabilir ve bol miktarda kendi kendine tohum verebilir. Bu durumda, ilkbaharda, sadece ortaya çıkan büyümeyi dikmeniz gerekir..

Bazen tohumlar, mümkün olan en erken bahar çiçeklenmesini sağlamaya çalışarak seralara ekilir. Bu durumda, sonbaharda da ekilmelidirler. Ancak, kural olarak, bu tür bitkiler bile sadece Mayıs ayında çiçek açmaya başlar..

Açık toprağa şizanthus dikmek

Açık toprağa şizanthus dikmek

Açık toprağa şizanthus fidan dikimi, tüm donlar geride kaldığında gerçekleştirilir. Çoğu bölgede bunu Mayıs-Haziran aylarında yapabilirsiniz. Bitkilerin düzgün gelişmesi için kuvvetli rüzgarlardan ve yağışlardan korunan bir köşeye ihtiyaçları vardır. Bu durumda, yer iyi aydınlatılmalı, ancak yine de kavurucu öğlen güneşinden korunmalıdır. Schizanthus aşırı sıcağa tahammül etmez. Güney kökenli olmasına rağmen, yaklaşık +15 derece veya biraz daha yüksek ortalama sıcaklıklar onlar için en uygun kabul edilir..

Dikim toprağı hafif asidik veya nötr olmalı, ancak aynı zamanda besleyici ve hava ve neme karşı kolayca geçirgen olmalıdır. Bunu yapmak için mevcut toprağa kum veya turba ekleyebilirsiniz. Toprak ve humusa eklenebilir.

Bahçede bu tür çiçekler için ideal bir köşe yoksa onları seyyar kaplara veya saksılara dikebilirsiniz. Sıcak havalarda veya yoğun yağış dönemlerinde daha uygun bir yere taşıyabilirsiniz. Bir çiçek dikim saksısı iyi bir drenaj tabakasına ve yaklaşık 25 cm çapa sahip olmalıdır.Bitkiler dikkatli bir aktarma ile nakledilmelidir..

Bahçede Schizanthus bakımı

Schizanthus oldukça iddiasız ve güzel bir bitkidir. Bu nedenle, bahçede veya çiçek tarhında bir çiçek için merkezi bir yer seçmek daha iyidir. Onlara bakmanın temel kurallarına uyulması sayesinde, gözü uzun süre memnun edecek güçlü ve bol çiçekli şizanthus çalıları elde edebilirsiniz..

Büyüyen yer

Bahçede Schizanthus bakımı

En aydınlık ve en güneşli alanı seçin, çünkü yetersiz aydınlatılmış bir yerde şizanthus dekoratif etkisini kaybedebilir. Gölgede bitkiler uzar, yapraklarının rengi solmaya başlar ve çiçeklenmenin ihtişamı zarar görür..

Sulama modu

Schizanthus nemi seven bir bitki olarak kabul edilir, bu nedenle düzenli olarak sulanmalı, sabit bir toprak nemi korumaya çalışılmalı, ancak aşırı nemlendirilmemelidir. Kuru toprakta bulunan çalı, çekiciliğinin bir kısmını çabucak kaybedebilir. Bol sulama ise daha hızlı gelişmesine yardımcı olacak ve daha gür çiçeklenmeye katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda, suyun uzun süre durgunlaştığı yerlerde bitki dikilmesi önerilmez. Şiddetli su basması onlar için çok tehlikeli olabilir, bu nedenle şizanthusun sadece yeterli drenaj tabakası olan yerlerde büyük miktarlarda sulanmasına izin verilir. Bu nedenle, bu tür çiçekler genellikle dağ tepelerine veya tepelerine ekilir..

Su damlalarının yapraklara ve çiçeklere düşmediğinden emin olarak dikkatlice sulamaya çalışırlar. Aksi takdirde yanabilirler. Sulama için yumuşak, önceden oturmuş su uygundur. En iyisi, güneş altında ısıtılan yağmur olarak kabul edilir..

Sonbahar-kış döneminde çiçek açmaya devam eden şizanthus ev bitkileri, toprağın kuruma derecesine odaklanarak normalden biraz daha az sulamaya çalışır. Onlar için damlama sistemlerini ve otomatik sulama kullanabilirsiniz. Bu tür bitkiler, aşırı ısı ve kuru hava koşullarında yalnızca ince dağılmış bir püskürtücüden püskürtülebilir. Zamanın geri kalanında, havadaki nem seviyesi çiçek için büyük bir rol oynamaz ve soğukta yüksek nem, çürümenin gelişmesine bile yol açabilir..

Toprak

Schizanthus gevşek, verimli toprakları tercih eder. Bitkinin açık toprağa ekilmesi planlanıyorsa, biraz humus eklenmelidir. Çiçek bir odada yetiştirilirse, sıradan bir toprak karışımı yapacaktır..

Üst giyim

Çalı gelişimi sırasında, bitkinin yeşil kütlesinin büyümesini hızlandırmak için toprağa azot içeren bir bileşim eklenmelidir. Çiçeklenme sırasında, evrensel çiçeklenme formülasyonlarını veya sadece karmaşık mineral formülasyonlarını kullanabilirsiniz. Düzenli ve yeterince sık uygulanırlar – bu, çalının dekoratif görünümünü korumaya yardımcı olarak dallanma ve tomurcuk oluşumuna katkıda bulunur..

Bakım özellikleri

Şizanthus bakımının özellikleri

Şizanthus yetiştirmenin temelleri şunlardır:

  • Yeterli aydınlatma sağlanması.
  • Zamanında sulama ve yumuşak su.
  • Doğru hesaplanmış besleme programı – çiçeklenme döneminde daha sık.

Daha yemyeşil bir çalı oluşturmak için, sapların üst kısımlarını periyodik olarak sıkıştırmanız önerilir. Bu yöntem aynı zamanda ikinci bir dalgayı uyararak zayıf veya kısa çiçeklenmelerin üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır. Sadece çiçekli olmayan sürgünler budanabilir.

Uzun bitkiler, salkımların ağırlığı altında bükülmeye başlayabilir, böylece mandallara bağlanabilirler. Dikimli toprak, aynı anda yabani otlardan kurtularak sistematik olarak gevşetilmelidir. Çalıdan tohum toplamanız gerekmiyorsa, bitkinin yumurtalıkta enerji harcamaması için solmuş çiçekler çıkarılmalıdır..

Evde Schizanthus, yüksek hava sıcaklıklarına tolerans göstermez. Sıcaklığı düşürmek onun için çok tehlikeli değil. Yüksek sıcaklıklar ve kuru hava bitki sağlığına son derece zararlı olabilir. Ancak çiçek oda sıcaklığını oldukça kolay tolere eder. Kışın en iyi sıcaklık + 10-15 derece olacaktır ve odayı iyi havalandırmayı unutmayın..

Yaz aylarında ev bitkilerinin, saksıların bulunduğu odayı havalandırmak için havaya veya daha sık havalandırılması önerilir. Bu, çiçeklerin aşırı yüksek sıcaklıklarla baş etmesini kolaylaştıracaktır..

SCHIZANTUZ – büyüyen, bakım.SCHIZANTUZ - büyüyen, bakım.

Hastalıklar ve zararlılar

Bakım hataları nedeniyle şizanthus hastalıkları gelişebilir. Dünyanın bu kadar sık ​​su basması, genellikle küllemenin ortaya çıkmasına neden olur – beyazımsı bir çiçek. Önleyici bir önlem olarak, bitkiler tıbbi müstahzarlarla tedavi edilebilir. Ciddi şekilde etkilenen çalılar imha edilmelidir. Çalıları etkileyebilecek başka bir hastalık antraknozdur. Bu durumda, yapraklar üzerinde çürük lekeler görünebilir. Hastalık rüzgar veya zararlılar tarafından taşınabilir. Genellikle aşırı yüksek nem ve hava sıcaklığı koşullarında gelişir. Zayıf lezyonlar mantar ilaçları ile tedavi edilebilir ve hastalıklı çalıların geri kalanı çıkarılabilir..

Bahçe zararlılarından yaprak bitleri çoğunlukla bir çiçeğe yerleşir. Bitki suları ile beslenmenin yanı sıra viral hastalıkları da taşıyabileceğinden tespit edildikten hemen sonra atılmalıdır. Çalıların uygun bir insektisit ile tedavi edilmesi gerekir..

Peyzaj tasarımında Schizanthus

Peyzaj tasarımında Schizanthus

Uzun çiçeklenme dönemi ve çekici görünümü, şizanthus’u birçok bahçede hoş bir konuk haline getirdi. Bu bitki hem tek hem de grup dikimleri için mükemmeldir. Aynı zamanda, grup yerleşimi genç fidelerin güvenliğine katkıda bulunur – birlikte olmak, rüzgardan çok fazla bükülmezler. Bu tür çiçek tarhları için genellikle biraz farklı çiçeklenme dönemlerine sahip bitkileri toplamaya çalışırlar..

Schizanthus’u karışık çiçek tarhlarında ve mixborders’ta kullanabilirsiniz, papatya, lobelia ve phlox gibi diğer çiçekli bitkilerle yapılan kompozisyonlarda harika görünür. Küçük çiçeklerin bolluğu nedeniyle çalıları çok havadar görünür ve iyi bir boşluk doldurma elemanı haline gelir. Schizanthus ayrıca dağ slaytlarında ve hatta taş döşemelerde bulunur. Düşük büyüyen türler bordür olarak kullanılabilir.

Çalılar çiçek tarhlarına ekilebilir veya saksılara ve kaplara yerleştirilebilir. Hem doğrudan bahçeye hem de veranda veya balkonlara kurulabilirler. Kompakt, cılız çeşitler bunun için en uygunudur. Aynı zamanda, uzun şizanthus’un muhteşem pedinkülleri kesim için uygundur..

Fotoğraflı şizanthus çeşitleri ve çeşitleri

Cins yaklaşık bir düzine farklı tür içerir. Bazıları özellikle bahçecilikte popülerdir. Bu bitkinin türleri ve çeşitleri sadece çiçeklerin renginde değil, aynı zamanda çalıların boyutu ve şeklinde de farklılık gösterebilir..

Schizanthus Grahami

Schisanthus Graham

60 cm yüksekliğe kadar dallı gövdeli çalılar Şili dağ bölgeleri anavatan olarak kabul edilir. Çiçekler sarı ve pembe-mor tonlarını birleştirir ve çizgiler ve beneklerle süslenir. Yetiştiricilerin çalışmaları sayesinde beyaz, pembe ve mor çiçekler elde etmek de mümkün olmuştur. Corolla iki dudaklı bir yapıya sahipken üst dudak uzunlamasınadır..

Schizanthus Pinnatus

şizanthus sirrus

Yarım metre yüksekliğe kadar çalılar oluşturan yıllık bir çeşittir. Orta dallanma sapı. Yeşillik parlak yeşil bir renk tonuna sahiptir ve 13 cm uzunluğa kadardır.Çiçek salkımları, mor lekelerle süslenmiş sarı bir boğaza sahip, küçük orkide benzeri çiçek kümeleridir. Bu tür çiçeklerin alt dudağı güçlü bir bölünmeye sahiptir. Parlak pembe ve gevrek beyaz çeşitleri de vardır. Bazı yaprakları da desenli parlak noktalara sahiptir..

Schizanthus Wisetonensis

Schizanthus Vizetonsky

Yukarıdaki türleri geçerek elde edilen en popüler bahçe melezi. 60 cm yüksekliğe ve 30 cm genişliğe kadar çalılar oluşturur. Her çiçeğin boyutu 2,5 cm’ye ulaşır Çiçekler, bölünmüş yaprakları olan düzensiz bir şekle sahiptir. Genellikle ana renkleri pembedir, ancak beyaz çeşitleri de vardır. Yapraklar genellikle kenarlıklar, çizgiler veya beneklerle süslenir..

Satışta oldukça geniş bir şizanthus çeşidi bulabilirsiniz. En yaygın olanları:

  • Melek kanatları. Vizeton schizanthus’un minyatür çeşidi. Çalılarının yüksekliği yaklaşık 40 cm’dir Angel Wings, alışılmadık derecede bol çiçeklenme ile çeken bir yıllıktır. Çiçeklenme geç ilkbahardan eylül ayına kadar sürer. Uygun bakım ile, 2 cm’lik çiçekler bitkiyi tamamen kaplar, böylece gövde ve yapraklar görünmez olur. Renkleri pembe, karmin, beyaz veya koyu mor olabilir. Tohum torbaları çoğunlukla farklı renkteki bitkilerin bir karışımını içerir. Çeşitlilik, hemen hemen her yerde yetiştirilebilmesi gerçeğiyle de dikkat çekicidir: çiçek tarhlarında, kaplarda ve hatta evde..
  • Hükümdar. Düşük şizanthus çeşitlerinin bir karışımı. 40 cm yüksekliğe kadar dik çalılar oluşturur. Sürgünlerin üst kısımlarında karmin, kırmızı, pembe veya kremsi-pastel tonlarının salkımları oluşur. Çiçeklenme uzundur, ilkbaharda başlar ve sadece sonbahar donlarıyla biter. Bu bitkiler açık havada veya kaplarda yetiştirilebilir..
  • Piccollo. Yıllık pinnate schizanthus çeşididir. 45 cm yüksekliğe ulaşır Çiçek salkımları-fırçalar koyu kırmızı, pembe veya açık renkli küçük çiçeklerden oluşur. Çiçeklenme Mayıs’tan Eylül’e kadar sürer. Bahçıvanlık ile birlikte saksılarda veya saksılarda yetiştirmek için uygundur..
  • Fiji. Piramidal bir çalı ile muhteşem bir çeşitlilik. Bolca çiçek açar, sürgünleri neredeyse tamamen çok sayıda salkım salkımının arkasına saklar. Çiçekler tübüler ve leylak rengi veya beyaz renklidir. Yapraklar lekeler ve çizgilerle dekore edilmiştir. Boyutları genellikle 2 cm’yi geçmez.Çeşitlilik genellikle açık çiçek tarhlarında veya kaya bahçelerinde ve ayrıca bir kap bitkisinde yetiştirilir..
  • melezler F1. Vizeton schizanthus’a aittirler. Bu karışım, 55 cm yüksekliğe kadar yıllık bitkilerden oluşan bir settir, çiçeklenme yaz ortasından sonbaharın sonlarına kadar devam eder. Çiçek salkımları salkım şeklinde olup küçük desenli çiçeklerden oluşmaktadır. Temel renkleri pembe, ahududu veya açık krem ​​olabilir. Böyle bir şizanthus karışımı, güneşli çiçek tarhlarında ve sırtlarda yetişmek için uygundur..