Kardelen veya galanthus (Galanthus), Amaryllis ailesine ait çok yıllık çiçekli bir bitkidir. Cinsin, doğal hibrit formlar da dahil olmak üzere yaklaşık 18 alt türü vardır. Yunancadan çevrilmiş, tomurcukların renk skalasına karşılık gelen “lakto-çiçekli” anlamına gelir. İngiltere’de bir kardelen “kar damlası” olarak adlandırmak gelenekseldir ve Almanların daha az güzel bir çiçek tanımı yoktur – “kar çanı”. İlk sürgünler erken ilkbaharda görünmeye başlar..

Bu türün birçok temsilcisi Kafkasya topraklarında bulunur ve bazıları Kırmızı Kitapta belirtilen floranın nesli tükenmekte olan sakinleri olarak kabul edilir. Dekoratif amaçlar için bireysel kardelen çeşitleri yetiştirilmektedir. Örneğin, havlu çeşidi Flore Pleno’nun sözü 1731 yılına kadar uzanır..

Çiçeğin kökeni hakkında birçok efsane var. Bir hikaye Adem ve Havva’nın Cennet Bahçesi’nden kovulmasını anlatır. Tanrı onları teselli etmek için kar tanelerinden ilk çiçekleri yaratmaya karar verdi. Kardelenler böyle ortaya çıktı..

Kardelen çiçeğinin açıklaması

Kardelenler, hızla büyüyen ve çiçek açan soğanlı bitkilerdir. Büyüme mevsimi, bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ampullerin çapı 2 ila 3 cm arasında değişmektedir.Yüzey pullarla kaplıdır. Bir yıl içinde içinde bebeklerin oluştuğu ampullerin üzerinde yeni pullar oluşur. Yaprak bıçakları mat veya parlak bir yüzeye sahiptir ve çiçeklerle oluşturulmuştur. Yaprakların rengi çeşitlidir. Çiçek okunun şekli düzleştirilmiştir. Tabanının yanında 2 diş telinden oluşan bir diş teli vardır. Dışı periant beyaz, içi sivilceli. Periant, birbirine bağlı altı yapraktan oluşur. Çiçeklenme, çayırların ve tarlaların hala karla kaplı olduğu erken ilkbaharda görülür. Kardelen poleni böcekleri çeker. Tomurcuklar kuruyunca yerlerine yemyeşil bir tohum kabuğu açılır..

Açık toprağa kardelen dikmek

Açık toprağa kardelen dikmek

Bitki dikmek için en iyi zaman ne zaman

Kardelen soğanlarının yaz sonunda ve sonbahar başında ekilmesi tavsiye edilir. Sonbahar sıcağının uzun süre ertelendiği bölgelerde ekim faaliyetleri Kasım ayına kadar ertelenebilir. Açık çiçeklerle fide almayı reddetmek daha iyidir, çünkü bu tür örnekler yakında ölecektir. Ampul hayatta kalabilir, ancak bir yıl sonra bitkiler çiçek açmayı bırakacak ve zayıf görünecektir. Dikim için bir malzeme seçerken, kabuğu kırılmamış ve kökleri olmayan daha yoğun ve etli ampuller lehine bir seçim yapmaya değer. Aksi takdirde, ampuller derhal toprağa ekilmelidir. Küçük kesimler, terazinin bütünlüğü hakkında söylenemez, uyum kalitesini etkilemeyecektir. Belirgin deformasyon ve çürük belirtileri olan ampuller en iyi şekilde bir kenara bırakılır, aksi takdirde çabucak çürürler..

Malzemeyi açık toprağa ekmeden önce bir ay boyunca saklamasına izin verilir. Bu amaçlar için, kuru talaşlı herhangi bir temiz torba yapacaktır..

Doğru bitki nasıl

Kardelen yetiştirmek için en uygun alan, komşu ağaçların ve çalıların tepesinden düşen açık bir alan veya hafif kısmi gölgedir. Bitki nemli ve gevşek toprağı tercih eder ve yoğun ve ağır tınlar çiçeğin büyümesini ve gelişmesini engeller. Dikim derinliği ayarlanabilir. Ampul toprağa derinlemesine daldırıldığında, pedinkülde ek bir ampul belirir. Malzeme toprağın üst tabakasına yakın ise yavrular daha hızlı çoğalacak ve ana soğan üzerinde büyüyecektir. En uygun ekim derinliği yaklaşık 5 cm’dir.Gruplar halinde çuha çiçeği çok daha çekici görünür..

Bahçede kardelen bakımı

Bahçede kardelen bakımı

sulama

Kardelenler, eriyen suyu emerek yeterli miktarda nem aldıkları için, sulama gerektirmeyen, bakımı seçici, çok yıllık otsu bitkilerdir. Kışın karsız olduğu ve ilkbaharda çok az doğal yağış olduğu zaman, kardelenlerin istenen yüksekliğe ulaşması için alanın ekimlerle periyodik olarak sulanması tavsiye edilir. Yabani otlar sorun olmayacak. Şu anda, bitkileri çok aktif olarak rahatsız etmiyorlar..

gübreleme

Mineral gübreleme yapmak sadece çuha çiçeği gelişimini iyileştirecektir. Toprağa azot içeren gübreler eklememelisiniz, aksi takdirde güzel bir çiçeklenme yerine sadece yeşillik hacmi artacaktır. Yüksek nem mantar hastalıklarına neden olur. Üst pansuman olarak, potasyum ve fosfor katkılı mineral gübrelerin kullanılması daha iyidir. Bu bileşenler sağlıklı soğan oluşumunu etkiler ve soğuğa karşı direncini arttırır. Fosfor varlığı çiçeklenme sürecini aktive eder.

Aktar

Yeni bir yere nakli sadece beş veya altı yaşındaki bitkiler için düzenlenir. Bazı çeşitler uzun yıllar tek bir yerde güvenle büyür. Sezon boyunca birkaç çocuk oluşur. Altı yıl sonra, ampul çocuklarla aşırı derecede büyümüştür. Yeterli besin yoktur, sonuç olarak çiçek yavaş yavaş çiçeklenmeyi bırakır. Bu nedenle, ampulleri nakletmek ve bölmekle uğraşırlar..

Kardelenlerin çoğaltılması

Kardelenlerin çoğaltılması

Nakil işlemine devam etmeden önce kardelen topraktan dikkatlice çıkarılır. Ampuller yerden temizlenir ve parçalara ayrılır. Kesilen kısımlar karbon tozu ile işlenir ve alt tabakaya geri yerleştirilir. Kardelenler tohum kullanılarak yetiştirilir. Çiçek ayrıca kendi kendine ekerek de çoğalır. Bu tür fidelerde çiçeklenme sadece yaşamın beşinci yılında görülebilir..

Çiçekler solduğunda, yapraklar ölmeye başlar. Bu süreci bozmak ve yaprakları önceden koparmak önerilmez. Bitkinin, gelecek yıl için çuha çiçeği toparlayıp yetiştirmek için zamanı olmayacak. Yaprakların dokuları, kışlama için normal koşullar sağlayan besinleri biriktirir. Kışlık kardelen bitkileri Kasım ayında turba veya humus ile kaplanır..

Kardelen hastalıkları ve zararlıları

Kardelenler zaman zaman mantar ve viral hastalıklara maruz kalmaktadır. Viral bir enfeksiyonun belirtileri, yaprak bıçaklarının renginde bir değişiklik olarak kabul edilir. Üzerlerinde sarı çizgiler belirir, yüzey tüberküllerle kaplanır ve uçlar kıvrılır. Hasta mahsuller yakılır, aksi takdirde hastalık diğer bitkilere yayılır. Site, doymuş bir potasyum permanganat çözeltisi ile muamele edilir..

Yaprakların lekelenmesi ve kararması pas gelişimini gösterir, gri çürük görünümüne mavimsi bir çiçek eşlik eder. İlk enfeksiyon izleri bulunduğunda, çuha çiçeği çalıları kesilir ve yakılır ve toprağın etrafına mantar ilacı çözeltileri püskürtülür, seyreltme sırasında talimatlara uyulması zorunludur. Sarı lekelerin oluşması bitkinin kloroz geliştirdiğinin bir göstergesidir. Bu hastalık, demir eksikliği veya yetersiz toprak drenajı nedeniyle oluşur..

Böcekler arasında çuha çiçeği için en tehlikeli zararlılar tırtıllar ve nematodlardır. Tırtıllar ampulleri yerler. Pupasyon gerçekleşmeden önce yok edilmeleri gerekir. Nematodlar daha ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu, bitki dokusunu yok eden neredeyse görünmez solucanların adıdır. Hastalıklı yaprakların uçları sarı büyüme ile kaplıdır. Nematodlar ile enfekte olmuş ampuller içeride kararır. Ampul yarıya indirildiğinde hastalık belirtilerini tespit etmek kolaydır. Tüm kardelen soğanları kazılır ve ılık suda yıkanır ve daha sonra başka bir yere nakledilir..

Böceklerin yanı sıra çok sayıda kemirgen, yani benler ve fareler çiçeğe zarar verir. Ampulleri yerler ve kök sistemine zarar verirler. Daha sonra, ampuller çürür ve bitki ölür. Hastalıklı ampullerde çürüyen doku kesilir, kesilen yerlere kül veya kırma kömür serpilir. Benleri yakalamak için bahçeye zehirli yemler serilir..

Diğer bir haşere türü ise yer sümüklü böcekleridir. Bu yumuşakça benzeri böcekler, nemli balçıklarda üremeyi tercih ederler. Onlarla savaşmak için özel ilaçlar kullanılır. Önleme amacıyla, ekim sırasında soğan, yukarıdan kalın bir nehir kumu tabakası ile kaplanır ve delik hazırlanmış bir alt tabaka ile doldurulur..

Kardelen çeşitleri ve çeşitleri

Kardelen çeşitleri ve çeşitleri

Bahçede bulunabilen birkaç iyi bilinen ekili kardelen türünü düşünün..

Alp kardelen – Kafkasya’nın batısında yetişir. Ampuller, mavimsi bir çiçek açan küçük, zengin yeşil yapraklardır. Sapın yüksekliği yaklaşık 6-9 cm’dir.Çiçekler beyazdır..

kardelen Kafkas – Orta Transkafkasya’nın iklim koşullarını tercih eder. Bitki yassı, geniş yapraklı ve hoş aromalı beyaz çiçeklere sahiptir..

Kardelen Bortkiewicz – adını ünlü bilim adamının onuruna aldı. Ampulün uzunluğu 3-4 cm arasında değişir, yaprak bıçaklarının rengi parlak yeşildir. Pedinküller uzundur ve yaprakları küçük yeşil noktalarla saçılmıştır..

Kilikya kardelen – Küçük Asya’nın dağlık bölgelerine sığınır ve yeşil yapraklı çok yıllık otsu bir bitkiye benzer. Pedinkül 18 cm’den fazla olmayan bir uzunluğa ulaşır.Çiçekler yeşil benekli beyazdır..

Kardelen Elvis – Dağıtım alanı, Avrupa’nın güneydoğusunu, Küçük Asya’yı ve Ukrayna ve Moldova’yı etkiler. Bu, uzun pedinküllere ve mavimsi bir renk tonunun geniş yaprak bıçaklarına sahip uzun bir bitkidir. Çiçeklenme sırasında kardelen tatlı bir aromaya sahiptir..

Katlanmış kardelen, geniş yapraklı kardelen, İkaria kardelen ve kar beyazı kardelen gibi kültürel formlar daha az popüler değildir. Bahçe alanını dekore edebilir ve diğer dekoratif uzun ömürlülerin yanında benzersiz çiçek aranjmanları oluşturabilirler..

Bahçede büyüyen bir kardelen nasıl ekilir (video)

evde kardelen nasıl dikilir kardelen dikmek sebze bahçesi gül bahçesi çiçek bahçesievde kardelen nasıl dikilir kardelen dikmek sebze bahçesi gül bahçesi çiçek bahçesi