Lobularia: tohumlardan, fotoğraflardan ve türlerden büyüyen açık alanda dikim ve bakım

Lobularia (Lobularia) veya çim, Lahana veya Turpgiller ailesinden çiçekli bir bitkidir. Bu bitkinin 5 türü vardır, ancak bunlardan sadece biri kültürde yetiştirilir – deniz kenarı veya deniz lobularisi.

Lobularia çiçeğinin tanımı

Seaside lobularia yıllık bir bitkidir, yayılan veya yoğun dallı bir çalı olabilir. 30 cm yüksekliğe kadar büyür. Yapraklar, tüylenme nedeniyle mavimsi bir belirti ile yeşil, doğrusal mızrak şeklindedir. Çiçekler küçük, bir fırçada toplanmış, beyaz veya soluk mor bir renge ve inanılmaz tatlı bir bal aromasına sahip. Çiçeklenme Mayıs ayında başlar ve sonbahara kadar sürer. Yaz kuru ve sıcak ise, çiçeklenme bir süre kesintiye uğrayabilir. Deniz lobularyasının meyvesi, kenarına işaret eden oval bir bakladır. Turuncu-kahverengi veya sarı tohumlar.

Tohumlardan büyüyen lobularia

Tohumlardan büyüyen lobularia

Tohum ekmek

Lobularia en iyi tohumla yayılır. Dikim için bir kap hazırlamanız ve içine çiçekli bitkiler için özel bir alt tabaka yerleştirmeniz gerekir. Tohum ekmeden önce toprağı dezenfekte etmek için toprak bir manganez çözeltisi ile sulanmalıdır. Tohumlar, suya batırılmış bir kürdan ile toprağın yüzeyine eşit olarak yayılmalıdır. Lobularya tohumlarının ekimi için en uygun zaman Mart ayıdır. Dikimden sonra, ekilen tohumların bulunduğu kap, sera etkisi yaratmak için plastik sargı veya cam ile kaplanmalıdır..

Tohumları hafif ve gövdeli bir yerde çimlendirmek gerekir, asıl şey doğrudan güneş ışığının kabın üzerine düşmemesidir. Toprak her zaman nemlendirilmelidir, bunun için oda sıcaklığında durgun su ile püskürtülmesi gerekir. Birikmiş yoğuşmayı kontrol etmek ve çıkarmak için her gün plastik sargıyı veya camı kaptan çıkarın. Tüm çimlenme kurallarına uyarsanız, ilk sürgünler 10-12 gün içinde ortaya çıkabilir..

fide lobularia

İlk sürgünler göründükten sonra, plastik filmi veya camı kaptan çıkarın ve odadaki sıcaklığı birkaç derece azaltın. Fideler iki gerçek yaprak büyüdüğünde, ayrı saksılara nakledilmeleri gerekir. Dikimden sonra fideler orta derecede sulanmalı ve her sulamadan sonra fidelere zarar vermemek için toprağı dikkatlice gevşetin. Böyle bir dönemde, asıl şey sulama ile aşırıya kaçmamaktır, toprağın su basmasından kaynaklanan fideler, fidelerin tamamen ölebileceği her türlü çürüme ve mantar hastalığından etkilenebilir..

Fideler açık toprağa ekilmeden 2 hafta önce, onları sertleştirmeye başlamak gerekir. 10 dakika ile başlamanız ve günlük süreyi artırmanız gerekir. On dördüncü günde, fideler saat başı temiz havada olmalıdır..

Açık toprağa lobularia dikmek

Açık toprağa lobularia dikmek

Lobularia’yı açık toprağa dikmek için en uygun zaman Mayıs ayının ikinci yarısıdır. Bu zamanda toprak zaten yeterince ısınmış, gece donları kesinlikle geri dönmeyecek ve ılık hava oluşacaktır. Güneşin bol olduğu yerlerde çiçek iyi yetişir. Ancak ekim yaparken, lobularia ekim yerinin ilkbaharda karın hızla eridiği ve suyun durgun olmadığı yer olması gerektiğini hatırlamanız gerekir..

Toprağa gelince, herhangi bir toprak lobularia dikmek için mükemmeldir, ancak yine de çiçek, nötr veya hafif alkali reaksiyonla geçirgen toprakta daha iyi büyür. Dikimden önce, alan dikkatlice kazılmalı ve zemin düzleştirilmelidir. Lobularya fidelerinin dikilmesi için delikler birbirinden 15-20 cm mesafede olmalıdır. Dikimden sonra toprak iyice sıkıştırılmalı ve bolca sulanmalıdır..

Bahçede Lobularia bakımı

Bir lobularyaya bakmakta zor bir şey yoktur. Zamanında sulama yapmak, toprağı gevşetmek, yabani otları çıkarmak ve budamak yeterlidir. Bitkiyi ilk kez solduğunda budamanız gerekir. Sapları tamamen kesin. Budamadan sonra bitki hızla büyüyecek ve erken sonbaharda tekrar çiçek açacak. Budama gerektirmeyen çeşitler vardır, bağımsız olarak ikinci kez onsuz çiçeklenmeye devam ederler..

Lobularia çok nadiren ve kuru ve sıcak havalarda sulanmalıdır. Bu bitkinin gübrelemeye ihtiyacı yoktur..

Hastalıklar ve zararlılar

Lobularia çok nadiren herhangi bir hastalıktan muzdariptir ve nadiren zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar. Hastalıklar sadece uygun olmayan uyum nedeniyle ortaya çıkabilir. Örneğin, derin ekilen bir fide külleme ile enfekte olabilir. Bu durumda, çıkarılmalı ve bitkilerin geri kalanı özel bir mantar ilacı çözeltisi ile muamele edilmelidir..

Zararlılardan lobularia, turpgillerden bir pire veya sümüklü böcek tarafından saldırıya uğrayabilir. Pire böcekleri özel müstahzarlarla işlenerek ele alınabilir. Salyangozlar elle toplanarak savaşılmalı veya özel tuzaklar hazırlanmalıdır..

Lobularia türleri ve çeşitleri

Lobularia türleri ve çeşitleri

Lobularia sahil veya deniz – bu, kültürde yetiştirilen bu bitkinin tek türüdür. Bu tür, yeni çeşitlerin geliştirilmesinin temeli olan çeşitli çeşitlere ayrılmıştır..

Çeşitli Bentham – 40 cm yüksekliğe kadar büyür. Çiçekler kar beyazı renktedir. Bu türün popüler çeşitleri:

 • Weiss Riesen – 35 cm ye kadar büyür Çiçekler büyük ve beyazdır. Buketler oluşturmak için harika.
 • Schneersturm – 25 cm yüksekliğe kadar büyür. Çiçekler büyük, beyaz.

Çeşitlilik kompakttır – 15 cm’ye kadar büyür Popüler çeşitler:

 • Violetkenigin, mor çiçekleri olan yoğun dallı bir bitkidir. 15 cm yüksekliğe kadar büyür.
 • Kar halısı – 15 cm ye kadar büyür.Çiçekler beyazdır ve inanılmaz bir aromaya sahiptir..

çeşitli secde. En iyi çeşitler:

 • Shneeteppich, yoğun dallı, 10 cm yüksekliğe kadar bir çalıdır. Küçük fırçalarda toplanan beyaz çiçekler.
 • Kennigsteppich – yükseklik önceki çeşidinkiyle aynıdır, ancak çiçekler mor-mor.
 • Rosie O’Day – bu çeşidin çiçekleri koyu pembe renktedir.

alacalı çeşitlilik – 15 cm ye kadar büyür, sarı-beyaz kenarlıklı yapraklar. Popüler çeşitler:

 • Tetra Schneetreiben – 25 cm ye kadar büyür Çiçekler büyük, beyazdır. Çiçeklenme yeterince uzun.
 • Oriental Knight – bu çeşidin çiçekleri mor-mor.
 • Paletta kısa bir bitkidir. Bu çeşidin çiçekleri beyaz, pembe, koyu kırmızı, mor veya kahverengi olabilir..
 • Samen – 10 cm yüksekliğe kadar büyür. Hafif somon çiçekleri.
 • Kar Kristalleri – altı ila sekiz santimetre arasında büyür. Çiçekler büyük, beyaz.
 • Vanilya bulutu – 30 cm yüksekliğe kadar büyür. Beyaz bir gölgenin salkımları.
 • Minik Tim, 8 cm’ye kadar boylanabilen çok küçük bir çalıdır.Çiçekleri küçük ve beyazdır..
 • Yeni Epricot oldukça sıra dışı bir çeşittir. Çiçekleri hafif kayısı rengindedir..

Bonnet, Snow Queen ve birkaç deniz lobularia çeşidinin yanı sıra, ancak daha az popülerdirler..

Bir lobularia nasıl ekilir (video)

Lobularia nasıl ekilir Lobularia ekeriz Lobülerya bakımı nasıl dikilir ekim ekimiLobularia nasıl ekilir Lobularia ekeriz Lobülerya bakımı nasıl dikilir ekim ekimi