Maryin kökü

Maryin kökü (Paeonia Anomala), Peonies cinsinden çok yıllık otsu bitkiler ailesinin bir türüdür. Kültür nasıl 1788’e kadar uzanır. Nesli tükenmekte olan bir tür olarak Komi Nehri Kırmızı Veri Kitabı listesinde yer almaktadır. Maryin kökü esas olarak Sibirya topraklarında yetişir: kenarlarda, vadilerde, orman perdelerinde. Daha az bilinen başka isimleri de var. Aralarında:

 • şakayıktan kaçınmak;
 • şakayık marin kökü;
 • şakayık olağandışı;
 • şakayık yanlış.

Latince’den tercüme edilen “anomala” – yanlış anlamına gelir. Bitki, sonbahar döneminde renginin diğer benzerlerinin rengiyle – şakayıklarla uyuşmaması nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır. Dekoratif ve tıbbi amaçlar için yanlış şakayık yetiştirilir. Tıbbi amaçlar için kullanıldığında, iyi bilinen adı kullanırlar – “Maryin kökü”.

Mary’nin kökünün açıklaması

Şakayık Maryin kökü, yivli gövdeli bir köksap bitkisidir. Sap yüksekliği 2 metreye ulaşır. Köklerin yerdeki konumu yataydır. Kök sistemi, kısa dallı kahverengi bir kök ve bir iği andıran güçlü, sağlam yumrular ile temsil edilir. Kökte çok aromatik, tadı tatlı beyaz et.

30×30 cm (genişlik ve uzunluk) ölçülerinde bir bitkinin yaprakları, uçları her iki tarafta sivri olan loblara iki kez üçe bölünmüştür..

Mor ve pembe tonlarındaki çiçeklerin 5 yaprağı ve birçok organı vardır. Çiçeğin çapı 10 ila 12 cm arasındadır, düzensiz şakayık Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar. Meyve 3 ila 5 yaprakçıktır. Ağustos ayının ilk yarısına kadar içlerinde siyah tohumlar oluşur..

Büyüyen Mary’nin Kökü

Büyüyen Mary'nin Kökü

Şimdi deniz kökü bitkisinin nasıl yetiştirildiği hakkında daha fazla bilgi.

Mary’nin kökünü dikmek

Maryin’in kökü iki şekilde çoğaltılır: vejetatif olarak ve tohum kullanarak. Sitede yetişkin bir bitki varsa, kök sistemini bölerek üreme gerçekleştirilir. Her parçanın kökleri ve tomurcukları olacak şekilde bölün..

Dilimler işlenmeli, toz kömür serpilmeli, açık havada kurumaya bırakılmalıdır. Sonra – 50x50x50 ölçülerinde önceden hazırlanmış kuyulara yerleştirilir. Çukurun üçte ikisi humus, kum, toprak karışımı ile doldurulur, 20 gram potasyum tuzu ve süperfosfat eklenir. Kalan üçte biri besin toprağı ile doldurulur. Yüzey sıkıştırılır ve bol su ile nemlendirilir. Dikilen bitkiler arasında 70 cm’lik bir mesafe korunur, kök sistemini bölme ve marian kökünü ekme prosedürü sonbaharda gerçekleştirilir. Bulutlu günler veya güneşin artık çok parlak olmadığı akşamlar uygundur..

Maryin kökü, Bölüm 1, KesmeMaryin kökü, Bölüm 1, Kesme

İkinci yol tohum yayılımıdır. Bağımsız olarak toplanan tohumları kullanırken, 2 aşamayı içeren tohum tabakalaşması gerçekleştirilir:

 • Aşama 1: Birkaç ay boyunca, tohumlar, sıcaklığı 20 derecede koruyarak ıslak kumda tutulur;
 • Aşama 2: Tohumlar kuma girdikten sonra buzdolabına, örneğin sebzeler için özel bir bölmeye yerleştirilir ve 6 ay boyunca saklanır..

Tüm yıl boyunca oda sıcaklığında saklanan tohumlar kıştan önce ekilir. Sonra – ilkbaharda – 2 yıl boyunca deniz kökünün fidelerine bakarlar ve ancak bundan sonra bitkiler arasında 70-100 cm’lik bir mesafeyi gözlemleyerek kalıcı bir büyüme yerine ekilirler..

İyi aydınlatılmış alanlar veya kısmi gölge, deniz kökü yetiştirmek için mükemmeldir. Toprak neme karşı iyi geçirgen olmalıdır, böylece su durgunlaşmaz ve ayrıca faydalı maddelerle zenginleştirilmelidir. Organik kabul edilir. Tükenmiş topraklar kazılarak humus veya kompost eklenir. Toprak asidik ise, yüksek asitliği nötralize etmek için sönmüş kireç eklenir..

Deniz kökünü diktikten sonraki birinci ve ikinci yıllarda bitkinin çiçeklenmesini beklememelisiniz. Çiçeklenmeden önce güç kazanması zaman alır. Beklemeye değer ve bir süre sonra – bitki sizi bol, güzel çiçeklenme ile memnun edecek. Mary’nin kökünün çiçeklenmesi için bir diğer önemli koşul da uygun bakımdır..

Maria kökünün bakımı

Maria kökünün bakımı

Maryin’in kökü bakım gerektirmez, bahçede bitki yetiştirmek acemi bir çiçekçi için bile zor olmayacak.

sulama

Sulama gerektiği gibi ılımlı olmalıdır. 1 çalı için sadece 2 ila 3 kova su yeterlidir. Suyun siteye yayılmadığından, ancak istendiği gibi aktığından emin olun – kök sistemine. Sulama sırasında suyun yayılmasını önlemek için, her burcun etrafındaki boru bölümlerinin çevresine kazılması önerilir. Sulama borularda yapılır. Bu durumda tüm suyun köklere gideceğinin garantisi vardır..

Yağmurlu, nemli havalarda, sulama azaltılmalıdır. Yağmur ve sulamadan sonra toprağın sıkışmaması ve köklerin yeterli miktarda oksijen alabilmesi için toprak gevşetilir. Ortaya çıkan yabani otlar zamanında çıkarılır.

Üst giyim

Büyüme döneminde, deniz kökünü besleyin. Genç çalıların yaprak yöntemiyle gübrelenmesi önerilir. Mayıs ayından itibaren bitkiler, 1 yemek kaşığı oranında sıvı sabun veya çamaşır tozu ekleyerek bir mineral gübre çözeltisi (örneğin ideal) ile sulanır. 10 litre mineral çözeltisi için kaşık. Gübreler akşam veya bulutlu havalarda uygulanır..

Aktif gelişme döneminde, yetişkin çalılar, Mayıs ortasından başlayarak yapraklar üzerinde üç kez beslenir. Üst pansuman 21 gün ara ile uygulanır. İlk besleme, 50 gramı 10 litre suda çözen bir üre çözeltisinden oluşur. İkinci üst pansuman, 1 mikro besin tableti ilavesiyle birinciyle aynı çözeltiden oluşur. Bir sonraki gübreleme, 2 tablet mikro besin ilavesiyle bir üre çözeltisi ile gerçekleştirilir..

Bitkiler olgunlaştığında kökten gübreleme yapılır. Sezon boyunca, gelişimin her aşamasında hangi maddelere ihtiyaç duyulduğu dikkate alınarak üç pansuman yapılır. Bu nedenle, büyüme mevsiminin en başında, bitkilerin tomurcuk oluşumu ve çiçeklenmenin başlangıcında – kalsiyum, azot, fosfor – azot ihtiyacı vardır. Yaz sonunda bitki yeni tomurcuklar vermeye başlar ve fosfor ve potasyuma ihtiyaç duyar..

Mary'nin kökünü beslemek

Üst pansuman aşağıdaki gibi yapılır:

 • Mart sonu – Nisan başı – potasyum ve azot gübrelemesi yapılır. 1 çalı için 10 ila 15 gram gübre yeterlidir. Erimeyen karın varlığında bile granül halindeki gübre doğrudan kar üzerine saçılır. Erimiş su, gübreyi köklere ulaştırır.
 • ilkbahar sonlarında – yaz başlarında (Mayıs – Haziran) kök besleme, 2: 1: 1 oranında fosfor, potasyum, azot ile gerçekleştirilir. Bazen organik madde ile değiştirilir. Örneğin, sığırkuyruğu çözeltisi – 1:10 veya kuş pisliği – 1:25.
 • çiçeklenme bittiğinde 14 gün sonra 15 gram süperfosfat ve potasyum eklenir. Gübreleme için çalının etrafına bir oluk yapılır. Üst pansuman uygulandıktan sonra oluklar sulanır ve toprakla kapatılır..

Kışın Maryin kökü

Kışın başlangıcından önce, Meryem’in kökünün sapları köküne kadar kesilir. Üstüne avuç avuç kül serpin. Bu, bitki 3 yaşından küçük olduğunda yapılır. Yetişkin çalılar, kış boyunca özel bir barınak olmadan yaşar..

Mary’nin kökünün hastalıkları ve zararlıları

Maryin kökü mükemmel bir bağışıklığa sahiptir: bitki hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklıdır. Ancak, gri çürümeye eğilimli olduğu akılda tutulmalıdır. Ve önleme zarar vermez. Bunun için Bordeaux sıvısı ile püskürtme kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için 10 litre suya 50 gram sıvı alın. İşleme erken ilkbaharda başlar, yeni ortaya çıkan sürgünlerin işlenmesi. Sonra – prosedür 10-12 gün arayla 2 kez daha gerçekleştirilir. Çalı 2 ila 3 litre sıvı alır.

Gri çürümeye ek olarak, deniz kökü paslanmaya karşı hassastır. Önleme, özel bir çözelti ile püskürtmekten oluşur. Bakır oksiklorür ve sudan oluşur. 10 litre su için 60 gram maddeye ihtiyaç duyulacaktır. Az miktarda sıvı sabun ekleyebilirsiniz. Ek olarak, yukarıdaki Bordo çözeltisi ve kolloidal kükürt, 10 litre su başına 100 gram miktarında da uygundur..

Mary’nin Kökünü Toplama

Mary'nin Kökünü Toplama

Maryin’in kökü diğer birçok bitki kadar dekoratif görünmüyor ve bu nedenle çoğu zaman güzellik için değil tıbbi kullanım için yetiştiriliyor..

En büyük iyileştirici etkiyi elde etmek için, mariin kök bitkisini düzgün bir şekilde nasıl toplayacağınızı ve saklayacağınızı bilmeniz gerekir..

nasıl toplanır

Kaçan şakayıkların toplanması 5 veya 6 yılda 1 kez yapılır. Hem yeraltı kısmı hem de yer üstü kısmı toplanır. Hasat için en uygun dönem sonbahardır. Ancak, tüm büyüme mevsimini hasat edebilirsiniz..

Toplama için, zemin kısmını kesmek için bir bıçak gereklidir. Deniz kökünü aşağıdaki gibi doğru bir şekilde toplamak gerekir: toprak kısmını kesmek ve sonra – kökleri almak için. Kökler ve toprak kısmı ayrı ayrı saklandığı ve kurutulduğu için bitkiyi çıkarmaya gerek yoktur..

Yaprakları da toplanır ve kurutulur. Düşmeye başladıklarında toplaman gerekiyor.

Köklerin hasadı tüm büyüme mevsimi boyunca gerçekleştirilir. İyice temizlenirler, 15 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğe kadar şeritler halinde kesilirler. Kurutma için, mükemmel havalandırmaya sahip bir gölgelik veya serin, yarı karanlık bir oda kullanın. Bundan sonra kökler, 60 derecelik bir sıcaklıkta kurutuldukları kurutmaya yerleştirilir..

Yapraklar, saplar – önce iyice kurulayın. Bundan sonra – mümkün olduğunca – ince doğrayın.

nasıl saklanır

Bitkinin kurutulmuş kısımları 3 yıldan fazla saklanmaz. Aynı zamanda kökler diğer parçalardan ayrı tutulur. Doğru saklama koşullarının yaratılması önemlidir. Hammaddeleri koyu renkli küçük karton kutularda saklamak uygundur. Kullanımdan önce hammaddeler yabancı kokulara karşı kontrol edilir..

Marin kökü özellikleri: yararları ve zararları

Mary'nin kök özellikleri

Maryin kökü tıbbi bir bitkidir. Her ilaç gibi, yanlış kullanılırsa zararlı olabilir. Terapötik amaçlar için tavsiyelere ve kullanım kurallarına çok dikkat etmeye değer..

Mary’nin kökünün tıbbi özellikleri

Yanlış Şakayık’ın iyileştirici özellikleri yıllar içinde kanıtlanmıştır. Aşağıdaki gibi faydalı maddeler içerir:

 • tanenler,
 • eterler,
 • reçineler,
 • flavonoidler,
 • Sahra,
 • steroller,
 • saponinler,
 • asitler (salisilik, gallik)

Maryin kökünün vücut üzerindeki iyileştirici etkileri:

 • geliştirilmiş metabolizma,
 • vücudun detoksifikasyonu;
 • sürekli yorgunluk, stres hissinin ortadan kaldırılması;
 • sinir sisteminin genel olarak güçlendirilmesi;
 • tıkanıklıklardan kurtarma;

Bitkide bulunan maddeler, herkesin bildiği, iyi bir ruh hali, mutluluk hissi ve hatta öfori – endorfinden sorumlu olan hormonun üretimine katkıda bulunur. Ayrıca baş ağrıları, gastrointestinal problemler, sinir bozuklukları, astım vb..

Maryin kökü dişi ve erkek üreme sistemi üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Kısırlıkta bile yardımcı olur.

Bitkiden, kronik yorgunluk, kaygı ve kötü ruh hali ile mükemmel bir şekilde başa çıkan bir tentür yapılır..

Cildi temizlemek için kozmetik de yapabilirsiniz. Örneğin, akne ve diğer cilt iltihaplarıyla mükemmel şekilde savaşır..

PION KAÇIŞ || Faydalı özellikler ve uygulamaPION KAÇIŞ || Faydalı özellikler ve uygulama

Kontrendikasyonlar

Maryin’in kökü zehirlidir. Ve bu kullanımdan önce hatırlanmalıdır. Özellikle sağlık sorunları olduğunda ve bir kişi uzun süre tıbbi maddeler aldığında. Olası – alerjik reaksiyonlar, bazı maddelere karşı hoşgörüsüzlük. Marin kökü kullanımı, yüksek tansiyondan muzdarip herkes için ve ayrıca midede asit seviyesi yüksek olanlar için kontrendikedir. Hamile kadınlar ve 12 yaşından küçük çocuklar için yasaktır.

Her durumda, sağlık durumundan bağımsız olarak, kullanmadan önce bir doktora danışmaya değer..

Şakayık Maryin kökü ilginç ve faydalı bir bitkidir. Tıbbi özellikleri nedeniyle ödüllendirilir. Eylem yelpazesi geniştir. Eczaneden satın alınabilir, önceden işlenmiş olabilir ve kendi başınıza toplanabilir ve kurutulabilir. Bunu yapmak için, nasıl yapılacağına ilişkin kuralları bilmeniz gerekir..