Matrona'nın partisi veya Gece menekşesi (Hesperis). Büyüyen ve bakım. Dikim ve üreme

Olağanüstü güzelliğe sahip bu çiçekler, kapalı gözlerle – eşsiz hoş aromalarıyla – tanınabilir. Güneş battıkça, bu koku sadece yoğunlaşır. Latinceden tercüme edilen gece menekşesine Matrona’nın gece denir. Ailesinde 30’dan fazla tür var..

Avrupa’da, gece menekşesi on altıncı yüzyılın ortalarında ortaya çıktı. Bahçıvanlarımız bu bitkinin güzelliğini ancak on sekizinci yüzyılda takdir ettiler. Hesperis hızla popüler bir çiçek oldu. Zengin mülklerin yakınındaki bahçelerde, parklarda ve çiçek tarhlarında görülebilir. Modern çiçek tasarımcıları, kişisel arazileri süslemek ve çiçek aranjmanlarında Matrona’nın akşam partisini yaygın olarak kullanır..

Matrona’nın gecesinin açıklaması

Gece menekşesi, üst kısımda dallanan yüksek (bir metreye kadar) hafif tüylü bir gövdeye sahiptir.

Gece menekşesi, üst kısımda dallara ayrılan yüksek (bir metreye kadar) hafif tüylü bir gövdeye sahiptir. Yapraklar koyu yeşil, dar (yaklaşık 3 santimetre) ve uzun (yaklaşık 12 santimetre) sivri uçludur. Yüksek pedinküllerde, salkımlara benzeyen büyük çiçek salkımları vardır. Aktif çiçeklenme sırasında bitki leylak çalıları ile karşılaştırılır..

Küçük lavanta çiçekleri, çapraz olarak düzenlenmiş dört yapraktan oluşur. Akşam partisinin böyle bir isim alması boşuna değildi, çünkü akşamları ondan eşsiz bir baş döndürücü aroma yayılıyor. Tanınmış menekşe – saintpaulia ile çok ortak noktası var, ancak kesinlikle farklı türlere aitler..

Hesperis sadece baharın sonunda çiçek açmaya başlar ve bir buçuk ay boyunca çiçeklenmesinden memnun olur. Yaz havası çok sıcaksa ve uzun süre yağış olmazsa, çiçeklenme dönemi biraz azalır..

Bitki, çiçek açtıktan sonra baklalarda olgunlaşan tohumlarla çoğalır. Küçük boyutlu kahverengi tohumlar, neredeyse iki yıl boyunca mükemmel bir şekilde korunan iyi çimlenmeye sahiptir..

Gece menekşesi – büyüyen ve bakım

Gece menekşesi - büyüyen ve bakım

Yer seçimi

Gece menekşesi iddiasız bir bitkidir. Onun için herhangi bir sorun ve hoş olmayan sonuçlar olmadan, menekşe ağaçların gölgesinde, yayılan bir taç altında büyür. Ayrıca doğrudan güneş ışığı alan alanlarda ve kısmi gölgede kendini iyi hissediyor. Bu nedenle, gece için yer seçimi ile törene katılamazsınız..

Toprak

Bitki, normal su dengesine sahip (aşırı nem içermeyen) hafif nötr bir toprağa veya biraz kireçli (hafif alkali) iyi verimli bir toprağa ihtiyaç duyar..

Sulama kuralları

Mayıs sonunda – Haziran başında, bitkinin aktif büyüme ve gelişme dönemi başlar. Şu anda sulamaya çok dikkat edilmelidir. Düzenli ve zamanında olmalı, ancak aşırı olmamalıdır. Sulama, sıcak ve kurak yaz aylarında da önemlidir. Eksiklikleri ile menekşe normalden daha erken çiçeklenmeyi durdurabilir. Ancak su dolu ve su dolu toprak bitkinin ömrünü olumsuz etkileyeceğinden taşmalara da izin verilmemelidir..

Çiçek açmak

Gece menekşesi oldukça uzun saplara ve çok sayıda yoğun çiçek salkımına sahiptir. Bu, bitkilerin yerleşmesine neden olabilir. Bunu önlemek için, desteklere ve jartiyerlere zamanında dikkat etmeniz gerekir..

kışlama

Vechernitsa, büyük bir kar örtüsünün varlığında herhangi bir dona kolayca tolerans gösteren ve herhangi bir yalıtım gerektirmeyen dona dayanıklı bir bitkidir. Kış sadece dondan memnunsa, kar yokluğunda, bitkileri bir şeyle örtmek daha iyidir..

Vechernitsa’nın çoğaltılması

Bir gece menekşesinin ekim tohumları Nisan ayının başında gerçekleştirilir.

Gece menekşesi kendi kendine tohum vererek kolayca çoğalır. Bu sizin çabalarınızı gerektirmez. Çiçekleri fidelerde çoğaltma arzusu varsa, bu, deneyiminden bağımsız olarak her yetiştirici için geçerlidir..

Gece menekşelerinin ekim tohumları Nisan ayı başlarında gerçekleştirilir. Uygun toprağı hazırlanan kaplara dökmek ve doğrudan üzerine tohum ekmek gerekir. Bunların üzerine, humus ve turbadan oluşan yarım santimetrelik bir toprak tabakasıyla dikkatlice serpmeniz, biraz sıkıştırmanız ve orta derecede sulamanız gerekir. Ekilen tohumların bulunduğu kutular şeffaf film veya camla kaplanmalıdır..

Konteynerler en az 20 santigrat derece sıcaklıkta tutulmalıdır. İlk sürgünler yaklaşık 15-20 gün içinde ortaya çıkacaktır. Fidelerin daha da geliştirilmesi, uygun bakıma bağlıdır. Taşmalardan kaçınarak genç bitkileri zamanında ve düzenli olarak sulamak gerekir. Fidelerde üç tam teşekküllü güçlü yaprak göründüğünde, bu, menekşenin açık toprağa nakledilebileceği anlamına gelir..

Geceyi bahçeye naklettikten sonra, bitkinin bir süre adapte olması ve iyi kök salması gerektiğini unutmayın. Bunu yapmak için, iyi hava değişimi olması için etrafındaki toprak sürekli gevşetilmelidir. Toprağın sulanması ve gevşetilmesi iyi bir kök sisteminin gelişmesine katkıda bulunur..

İlk yıl, gece menekşesi sadece yaprak kütlesini arttırır ve önümüzdeki baharda çiçek açacak..

Tohum yayılımı ilkbahar ve sonbaharda kullanılabilir. Tohumlar, sonbaharın ortasında, henüz don olmadığında veya ilkbaharda toprağı ısıttıktan sonra hemen toprağa ekilir..

Peyzaj tasarımında Hesperis

Peyzaj tasarımında Hesperis

Peyzaj uzmanları, bahçenizi, çiçek bahçenizi veya ön bahçenizi süslemek için gece menekşesini kullanmanızı önerir. Sadece ekim yaparken, tek bitkileri değil, birkaç noktre grubunu (bir kerede 10 bitkiye kadar) dikmek daha iyidir. Sitenizde ve hatta bitkilerin renk aralığında diğerleri arasında bu tür birkaç menekşe grubu varsa, o zaman aktif çiçeklenme ile benzersiz bir güzellik ve harika bir aroma gözlerinize açılacaktır..