Dicenter - açık alanda dikim ve bakım. Tohumlardan büyüyen dicentra. Tanımı, çeşitleri ve çeşitleri. Fotoğraf

Dycenter’ın egzotik bitkisine halk arasında “Kalbin Çiçeği” denir. Onunla birçok çiçek tarhında ve bahçe arazisinde karşılaşabilirsiniz. Çiçek yetiştiricileri – amatörler, orijinal şekli ve hoş hafif aroması nedeniyle bu çiçeği gerçekten seviyor..

Bu çok yıllık bitki iddiasız olarak kabul edilir ve daha fazla dikkat ve karmaşık bakım gerektirmez. Bakım ve yetiştirme için minimum gereksinimler karşılansa bile, bir okla delinmiş kalp şeklinde güzel çiçekler sitede görünecektir..

Bahçede bir dicenter nasıl yetiştirilir

Bahçede bir dicenter nasıl yetiştirilir

Dicentra, gölgeli bir bahçe alanında, ağaçların yanında ve iyi aydınlatılmış bir alanda bir alpin kaydırağı üzerindeki ana bitkilerden biri olarak büyüyebilir. Bitki, hem yaygın hem de cılız olan çeşitli türlerle yaygın olarak temsil edilir. Erken ilkbaharda çiçek açarlar ve çok popüler bir süs bitkisi olarak kabul edilirler. Dicenter tohumları dünyanın birçok ülkesindeki herhangi bir özel mağazadan satın alınabilir. Avrupa ülkelerinde, dicenter 1816’dan beri bilinmektedir..

Çiçek açan merkeze romantik çiçek de denir. Yaprakları çiçek açarken kalp şeklinde mor bir renk tonu oluşturur. Derin yeşil yapraklar ve yemyeşil çiçekler dikkat çeker ve çiçek bahçesini süsler..

Dicentra çeşitleri ve türleri, çalıların yanı sıra renk bakımından da yükseklik ve ihtişam bakımından farklılık gösterir. En güzel ve ciddi olanlardan biri, beyaz rasemoz salkımları ve oldukça büyük yaprakları ile göze çarpan Belaya Dicenter’dır. Bu tür doğu Çin ve Kore Yarımadası’nda popülerdir. Bu bitki türü bahçede ve çiçek bahçesinde yetiştirmek için idealdir..

Bitki egzotik çiçeklere ait olmasına rağmen, bakımı zor değildir. Acemi bir çiçekçi bile temel kurallar ve önerilerle başa çıkabilecektir. Bir arsa seçerek ve toprağı hazırlayarak başlamak gerekir. O zaman doğru gübrelerin yanı sıra bitki tohumları veya kesimleri satın almanız gerekir..

Bir arsa nasıl hazırlanır

Saha hazırlığı sonbaharda yapılır, ardından kışlama veya tohumların ekiminden yaklaşık otuz gün önce yapılır. Bir yer seçerken, herhangi bir toprakta kolayca kök salabilmesine ve büyüyebilmesine rağmen, hafif asitli verimli topraklara sahip bir alanda merkezcinin en rahat hissedeceği akılda tutulmalıdır. Dicentra kaprisli bir bitki değildir, ancak aşırı nemli toprağa çok duyarlıdır. Yüksek nem oranına sahip alanlarda, bir drenaj tabakası kullanılması tavsiye edilir (örneğin, kırık tuğla veya kırma taştan).

Sonbahar aylarında toprak kazılmalı ve gübrelenmelidir. Genellikle humus ve mineral soslar kullanılır. Bir metrekare yaklaşık beş kilogram humus ve bir yemek kaşığı mineral gübre gerektirecektir. Hazırlanan arsa ilkbahara kadar veya ekim tarihinden bir ay öncesine kadar yalnız bırakılır..

Dikim merkezi

Dikim merkezi

Bitki, tohumlar veya kök kesimleri kullanılarak yetiştirilebilir. Çalıların kök kısmı, her birinde en az üç tomurcuk kalacak şekilde bir bıçakla birkaç sürgüne dikkatlice kesilmelidir. Çalı delikleri yaklaşık 30-40 santimetre derinliğinde ve en az elli santimetre aralıklı olmalıdır. Bir fideyi bir deliğe dikebilirsiniz ve istenirse (bitkinin daha fazla ihtişamı için) – her biri 3 kesim.

Tohum yayılımı büyük sürgünler üretmez. Fide yetiştirme yöntemi kanama merkezi için uygun değildir. Çimlenme küçük olacak ve yumurtalık daha da az olacak.

Bir bitki dikmenin en popüler ve etkili yöntemi, iç mekan damıtmadır. Ağustos ayının son haftasında, yetişkin bir merkez kazmak ve kök kısmını ayrı fidelere bölmek gerekir. Her fide ayrı bir kaba dikilmeli ve 80-90 gün boyunca serin ve karanlık bir odaya yerleştirilmelidir. Tüm bu süre boyunca, düzenli ve orta derecede sulamayı unutmayın. Saksıdaki toprak kurumamalı.

90 gün sonra (yaklaşık olarak Kasım ayının sonunda), çiçek kapları hafif pencere pervazlarına aktarılır ve su ve püskürtmeye devam edilir. Dicentra çok yakında çiçek açmaya başlayacak. Çiçeklenme dönemi biter bitmez bitki tekrar karanlık bir odaya aktarılabilir..

Bir çiçeğin köklerini kesimlere ayırırken ve dikerken bitkinin kökü sağlığa zararlı toksik maddeler içerdiğinden koruyucu eldiven kullanılması tavsiye edilir..

Dicenter bakım kuralları

Dicenter bakım kuralları

sulama

Sulama sırasındaki sıvı miktarı hava sıcaklığına ve yağışa bağlıdır. Sıcak yaz aylarında ve uzun süre yağmur yağmadığında, sulama miktarı artırılabilir ve diğer günlerde – aşırı nem olmadan ılımlı sulama. Toprak çok ıslak olmamalı, kök çürüklüğü oluşabilir..

Kurutulmuş bitkilerin ayıklanması ve çıkarılması

Yabani otların merkezinin yakınındaki alanı düzenli olarak temizlemeniz ve çalının solmuş ve kurumuş kısımlarını zamanında kesmeniz önerilir. Zaten çiçek açmış ve sarı yapraklara sahip olan sapların hemen kesilmesi tavsiye edilir. Çiçeklenme döneminin sonunda, tüm gövdeler kökten kesilmelidir. Çiçek tarhlarında sadece küçük kütükler kalmalıdır..

gübreleme

Bu egzotik çiçek için üst pansuman olarak, çiçekli bitkiler için karmaşık üst pansuman kullanabilirsiniz. Sezonda yaklaşık 1-2 kez sulama sırasında toprağa gübre verilir..

toprak malçlama

Soğuk kış aylarında bitkileri dondan korumak için bir malç tabakası gereklidir. Sonbaharda, budamadan sonra, bitkilerin kalan kısımları bir turba tabakası ile kaplanır veya bir kat çam iğnesi serpilir. Çam veya ladin iğneleri, dicentranın kökünü ilkbahara kadar güvenilir bir şekilde kaplayacak ve koruyacaktır. Kapağın yalnızca gerçek bahar başlangıcından sonra çıkarılması önerilir. Erken ilkbaharda, gece donları hala mümkündür, bu nedenle bitkileri yalıtımsız bırakmak için acele etmeyin. Genç hassas fideler, sıfırın altındaki düşük sıcaklıklarda bile ölebilir..

Peyzaj tasarımında Dicenter

Peyzaj tasarımında Dicenter

“Kalbin Çiçeği” grup ve tek dikimlerde, çiçek aranjmanlarında, bayram buketlerinde, özel etkinlikler için mekan dekorasyonunda kullanılır. Alışılmadık kalpleri olan dicentra – çiçekler, bir çiçek bahçesinde, bir dağ tepesinde, bir bahçede dekorun ana unsuru haline gelir. Çiçek ve peyzaj tasarımcıları, bordürleri ve taş döşemeleri süslemek için egzotik merkez kullanır.

Tüm uygun koşullar yaratıldığında, bitki tek bir yerde arka arkaya uzun yıllar olağandışı çiçeklenmesinden memnun kalacak. Her çiçek sever onun yemyeşil çiçeklerine hayran kalacak.

Dicentra veya kırık bir kalp – gölge için bir bitki (video)

Dicenter’ın gölgesi için bitkiler veya kırık bir kalpDicenter'ın gölgesi için bitkiler veya kırık bir kalp