nergis

Nergis bitkisi (Narcissus), Amaryllis ailesinden soğanlı çok yıllık bir bitkidir. Çiçek, baharın neşeli bir habercisi olarak kabul edilir ve çok renkli tomurcukları bahar güneşine doğru en hızlı çözer..

Nergis, birçok Avrupa ve Asya ülkesinde yetişen değerli dekoratif monokotiledon çiçeklerdir. Yabani türler Akdeniz kıyılarını seçmiştir. Ana vatanları Portekiz ve İspanya’dır. Bahçe arazilerinde nergis yetiştirmek için yaklaşık 25 çeşit çiçek kullanılır. Açık çiçek tarhlarında veya kapalı saksılarda yetiştirilen melez formları da vardır..

Nergis en popüler bahar çiçeklerinden biridir ve kentsel çiçek tarhları ve banliyö ön bahçeleri için idealdir. Erken ilkbaharda çiçek açarlar, kentsel ve kırsal sakinlerin gözüne ilk hoş gelenlerden biri, soğuk havanın ardından çürümüş toprağın arka planına karşı canlandırıcı görünüyorlar..

Nergis açıklaması

Nergis açıklaması

Nergis, yoğun soğanlardan yetişen, çiçekli, çok yıllık, tek çenekli bir bitkidir. Yeşil kütle, çeşitliliğe bağlı olarak genişlikleri farklılık gösteren 2 veya 4 şerit benzeri yaprak plakasından oluşur. Dünyanın yüzeyine yakın olan alt yaprak tabakası doğrusal bir şekle sahiptir. Bu yapraklar pedinkülden önce oluşur. Saplar tüysüzdür, hem yuvarlak hem de hafif basık bulunurlar. Saplar film benzeri bir sürtünme ile kaplıdır. Çiçeklenme döneminde taçta bir çiçek doğar..

Farklı nergis çeşitlerinin farklı ampul şekilleri vardır. Oval, oval, sivri veya yuvarlak ampuller vardır. Bazıları, çok renkli bir pul tabakasının altına gizlenmiş, bebeklerin oluştuğu bir yuva oluşturur. Yıldan yıla eski kökler ölür. Yerlerini yeni kökler alıyor. Yeraltı parçalarının toplam ömrü 10 aydan fazla değildir..

Nergis tomurcukları sarkık veya düz. Umbellate rasemoz salkımına yerleşebilirler. Çiçek sayısı 2 ila 8 adet arasında değişmektedir. Tek örnekleri de var.

Periant, kenarları üstte düzgün bir şekilde bükülmüş boru şeklinde bir huniye benziyor. Corolla’nın farinksteki büyümesi ya tübüler, çan şeklinde ya da çukurdur. Genellikle zıt gölgede boyanmış periant loblarının büyümelerine dayanır..

Tomurcukların kendileri genellikle sarı veya beyaz renklidir. Bahçe arazilerinde, çiçekleri iki tonlu bir renge sahip olan nergisler de yetiştirilmektedir. Yetişkin bir bitkinin çapı 20 ila 100 mm’ye ulaşır.

Nergisler üç yuvalı kozalarda meyve verir. Küçük tohumlar kutuların duvarlarının altına gizlenmiştir. Süs çalılarının yüksekliği yaklaşık 10-50 cm’dir, evin yakınındaki çiçek tarhlarını süslemek için nergis kullanılır. Ayrıca iç mekanlarda saksı bitkileri yetiştirmesine izin verilir. Çiçeklenme aşaması Mayıs ortasında veya sonunda gerçekleşir..

Bir nergis özellikleri

Bir nergis özellikleri

Uzun zamandır nergisler tıpta ve parfüm endüstrisinde uygulamalarını bulmuştur. Çiçeğin adının Yunanca’dan “narcao” olarak çevrilmesi boşuna değil, yani. “Sarhoş”. Bu, bitkinin yaydığı baş döndürücü kokuyu açıklar. Uzun süre solunursa, şiddetli baş ağrılarına neden olabilirsiniz..

Daha önce doğu ülkelerinde nergislere “nargiz” deniyordu. Parlak açık tomurcuklar, sevgili bir kızın gözlerine benziyordu. Antik Yunanlılar, tam tersine, bitkilerden mümkün olan her şekilde kaçındılar ve bir çiçeği ölümle kişileştirdiler. Rönesans’ta aşk ve evliliğin kırılmaz bağının simgesiydi. İtalyanlar için bugüne kadar nergis sevgi ve sadakatin sembolüdür..

Bitkinin kısımlarından elde edilen yağ narkotik özelliklere sahiptir ve soğanlar zehirli maddeler içerir. Bileşimlerinde kemirgenleri etkili bir şekilde uzaklaştıran bir alkaloid, nergis bulundu..

19. yüzyılın sonunda, bu çok yıllık popülaritesinin zirvesine ulaştı. Onu dünyanın her köşesinde biliyorlardı. Bugün, doğu ülkelerinde, tarif edilen soğanlı kültür, uçucu yağ üretimi için endüstriyel ölçekte yetiştirilmektedir. İngilizler nergisleri çiçeklerin “kralları” olarak kabul eder ve onlara her türlü ayrıcalığı verir. Çin Yeni Yılı için her evde bir buket nergis olması gerekir..

Nergis mitleri ve efsaneleri

Nergis mitleri ve efsaneleri

İnsanlar eski zamanlarda nergisin olağandışı özelliklerinden bahsetmeye başladılar. Bu çiçekle ilgili birçok efsane ve inanç korunmuştur. Narcissus adında genç bir çocuk hakkındaki ünlü antik Yunan efsanesinden bahsetmeye değer..

Efsaneye göre Narcissus, kalpsizliği ve gururu ile ünlüydü. Bir zamanlar bir dağ perisi Echo ona aşık oldu. Ama adam kıza asla karşılık vermedi. Genç adamın iyiliğini kazanmanın hayalini kuran Echo, tanrıları yardıma çağırdı. Duyarsızlığın cezası olarak, tanrılar Narcissus’u büyülediler ve onu kendi yansımalarına aşık ettiler..

Yakında adam tamamen soldu ve aniden öldü. Merhamet göstererek, genç adamın mezarına tanrılar, nergis adını verdikleri bir çiçek yetiştirdiler. Daha sonra, isim ortak isimler statüsüne geçti. Psikoloji, “narsisizm” denen bir terimden bile bahseder. Sadece narsist ve bencil bir insan bu şekilde karakterize edilir..

Büyüyen nergisler.Büyüyen nergis Bu bilinmesi gereken bir şey.

Nergis yetiştirmek için kısa kurallar

Tablo, açık havada bir nergis yetiştirmek için kısa kuralları göstermektedir..

İniş Dikim Ağustos veya Eylül başında yapılır..
Aydınlatma seviyesi Bitki gölgeli ve güneşli alanlarda, ağaçların, çalıların gölgesinde veya evin yakınındaki çiçek tarhlarında yetiştirilir..
Sulama modu Çiçek orta derecede, ancak düzenli olarak sulanır..
Toprak Neme nüfuz edebilen ve humusla zenginleştirilmiş besleyici bir toprağa ihtiyacınız var. Ortamın asitliği hafif alkali veya hafif asidik olmalıdır..
Üst giyim Karmaşık gübrelerle beslenirler. Peduncle oluşumundan sonra azot-potasyum bileşikleri eklenir. Gübrenin üst pansuman olarak kullanılması tavsiye edilmez..
Çiçek açmak çiçeklenme erken ilkbaharda başlar.
Kazıp çıkarmak Yapraklar sararıp kuruduğunda ampuller topraktan çıkarılmalıdır..
Depolamak Bir sonraki ekime kadar, ampuller 17 dereceden yüksek olmayan bir sıcaklıkta havalandırılan bir odada tutulur..
üreme Ampullerin yardımıyla, daha az sıklıkla tohumlar.
zararlılar Nematodlar, soğan sineği, sümüklü böcek, nergis sineği.
Hastalıklar Fusarium, gri çürük, penisiloz, sarı ve beyaz viral çizgiler, halkalı nokta.

Nergis çiçeğinin tüm vejetatif kısımları zehirli maddeler içerir, nergis adı verilen bir alkaloidden oluşurlar..

Nergis dikmeye hazırlanıyor

Nergis dikmeye hazırlanıyor

Nergisler çuha çiçeği olarak kabul edilir. Bahçedeki görünümleri, çiğdemlerin, sümbüllerin ve lalelerin çiçeklenmeye başladığı ana kadar zamanlanır. Nergis çiçeği bakımı oldukça iddiasızdır, ancak çok meşgulseniz, dikim için başka bir bitki seçmek daha iyidir. Uygun bakım, zamanında sulama ve besleme olmadan nergisler hızla ölür.

Yer seçimi

Nergis soğanı dikmek için bir yer seçmek önemli bir nokta. Yer iyi aydınlatılmalı ve toprak havanın köklere akmasına izin vermelidir. Ürün nötr tınlı toprakta büyümeyi tercih ediyor.

Kazma sürecinde humus veya kompost tanıtılır. Organik gübreler, yani taze gübre, üst pansuman olarak kategorik olarak kabul edilemez. pH’ı yüksek olan toprak dolomit unu ile inceltilir. Maddenin oranı 1 metrekare başına 200 g’dır. m.Toprak, aksine, çok asidik ise, 1 metrekare başına 1 bardak oranında odun külü ekleyin. m.

Ampullerin zambak, lale ve diğer soğanlı çiçeklerin yanı sıra aster, krizantem, phlox’un daha önce büyüdüğü bir yere dikilmesi önerilmez. Baklagiller, tahıllar, şakayıklar, salatalıklar için önceden ayrılmış bir alan seçmek daha iyidir. Çiçekler benzer bir ortamda daha hızlı gelişecektir..

Ampullerin hazırlanması

Nergis soğanlarının hazırlanması

Bahçedeki dikim faaliyetleri, yalnızca geceleri donların artık endişe yaratmadığı ılık bahar havalarında gerçekleştirilir. Ampuller özel mağazalardan satın alınabilir. Şu anda, mallar ucuza satılıyor, bu nedenle evin yakınında bir çiçek aranjmanı oluşturmak için her çeşit ampulü satın alma fırsatı var..

Dikim malzemesi, kesik veya ezik olmadan güçlü olmalıdır. Ağır veya yumuşak nergis soğanları dikim için uygun değildir. Sağlıklı bir bitkinin onlardan büyüme şansı azdır. Çiçek yükselse bile, dikkatlice bakılması gerekecek. Ampul satın almak için en uygun zaman çiçeklenmenin sona ermesinden 3 ay sonradır. Bahçıvanlar, aşağıdaki durumlarda malzeme satın almanızı önermez:

  • soğanlar ilkbaharda hasat edildi;
  • ampullerin sürgünleri, kökleri vardır, yani. bitkinin hala çiçek açtığı veya çiçek açmayı yeni bitirdiği dönemde;
  • ampullerin birçok tepe noktası vardır ve bunlardan yalnızca biri büyük, diğerleri ise küçüktür;
  • ilk sürgünler çoktan ortaya çıktı.

Dikimden önce, malzemenin kalitesinden emin olmanız gerekir. Ampuller her yönden incelenir ve hasar veya hastalık belirtileri olan alanlar kesilir. Çok yumuşak ve yaralıların yanı sıra ağrılı bir tabana sahip olanları seçerler. Seçilen dikim materyali dezenfekte edilir – zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi içinde yarım saat ıslatılır veya% 3’lük bir mantar öldürücü müstahzar ile muamele edilir..

Açık havada nergis dikmek

Açık havada nergis dikmek

Bitki dikmek için en iyi zaman

Nergis soğanlarının açık toprağa ekilme zamanı öncelikle bölgenin iklim koşullarına bağlıdır. Birçok soğanlı çiçek gibi, nergis de en iyi sonbaharda ekilir..

Orta enlem bölgelerinde ekim Eylül ayında başlar. Daha sonra malzemenin soğuk havaların başlamasından önce düzgün bir şekilde kök salması için zamanı vardır. Köklenmesi yaklaşık 20-30 gün sürer. Kışın veya erken ilkbaharda bile ekime izin verilir, ancak bundan önce ampullerin sertleştirilmesi gerekir. Neden buzdolabında 2 ay rafta saklanıyorlar? Bu prosedürü görmezden gelirseniz, ampuller zayıf bir şekilde kök salacak ve bitki çiçeklerden hoşlanmayacaktır..

Soğutulmuş tabakalı ampullerin, genellikle Nisan ayının ikinci yarısında meydana gelen kar örtüsü erir erimez açık toprağa ekilmesine izin verilir. Bu tür nergisler, dış sıcaklığın sadece 5-7 derece olmasına rağmen hızla filizlenir..

İlkbahar ekimi

Nergislerin bahar ekimi

İlkbahar ekimine başlamadan önce alanı dikkatlice hazırlarlar, yani bahçe yatağını kazarlar ve gübre uygularlar. Humus ve nitrophoska, 1 metrekare başına 60 g madde oranında uygundur. m.Kum da eklenir. Siteyi uygun şekilde hazırlamak için zamanınız yoksa ekimin ertelenmesi gerekmez. Ana şey, toprağın nergis yetiştirmek için tüm gereksinimleri karşılamasıdır..

Daha sonra, sahada dikim delikleri kazılır. Derinlikleri, ampulün kendisinin üç çapına eşit olmalıdır. Alt kumla kaplanır, üstüne 2 yemek kaşığı eklenir. ben. kül ve soğanın ortasına yerleştirin. Delik, kompostla önceden karıştırılmış ve bolca sulanmış toprakla yarı doldurulur. Sonra en üste toprak eklerler ve yüzeyi sıkıştırırlar..

Delikler arasındaki mesafe, bir yıl içinde çiçek dikmeyi planlayıp planlamadığınıza veya bitkinin burada en az 5 yıl kalacağına bağlıdır. Gelecekte hala çalı dikmeye karar verirseniz, delikler arasındaki aralık 7 ila 10 cm arasında bırakılır.Nergislerin nakledilmesi planlanmıyorsa, çalılar arasındaki mesafe 15 ila 20 cm olmalıdır..

Dikim tamamlandıktan sonra toprak yüzeyi malçla kaplanır. Malç olarak fındık kabuğu, saman, talaş veya kuru kesilmiş ot kullanın. Ana şey, yabani otların nemin buharlaşmasını önleyen sırtlara girmemesidir. Bir malç tabakası, çiçek bahçesini ayıklamak ve gevşetmek için zaman kazandırır ve alan kavurucu güneş ışınlarından ve yabani otlardan korunur..

Sonbaharda dikim

Nergis ne zaman ve nasıl ekilir Sonbaharda nergis dikimiNergis ne zaman ve nasıl ekilir Sonbaharda nergis dikimi

Sonbahar ekimi planlıyorsanız, siteyi yaz aylarında hazırlamak daha iyidir. Toprağı kürek süngünün derinliğine kadar kazın, toprağı gübrelerle zenginleştirin. Bunu yapmak için 2 yemek kaşığı karıştırın. ben. süperfosfat, 4-5 kg ​​turba (veya kompost) ve 1 yemek kaşığı. ben. Agricola çiçekli bitkiler için. Belirtilen gübre oranı 1 metrekare için yeterlidir. m. çiçek tarhları.

Ağır toprak humus ve kum ile seyreltilir. Sitenin her metrekaresi için bu bileşenlerden yarım kova eklenir. Sonra sırt tekrar kazılır – bu hazırlığın son aşamasıdır..

Sonbaharda nergis soğanı dikmek ve onlara bakmak, ilkbaharda dikmekten farklı değildir. Soğanlı bitkiler için, malzemenin köklenmesi için en uygun zaman sonbahar olarak kabul edilir. Bu nedenle ekim faaliyetlerinin sadece son çare olarak ilkbaharda yapılması gerekmektedir..

Birkaç yıldır bir yerde oturan bir çiçek güçlü bir şekilde büyür ve daha da kötü açmaya başlar. Bu nedenle, çok yıllık örneklerin en az 4-5 yılda bir nakledilmesi önerilir. Çalı dikkatlice çıkarılır, bebeğin ampullerinden ayrılır ve ayrı olarak oturur. İşlem çiçeklenme tamamlandıktan sonra yapılır. En güveniliri soğanlı transplantasyondur..

Bahçede nergis bakımı

Bahçede nergis bakımı

Nergislerin sağlıklı büyümesi ve uzun süre çiçek açması için belirli bakım kurallarına uyarlar. Çiçeklerin sadece zamanında gübrelenip sulanırsa güzel ve sağlıklı göründüğünü hatırlamak önemlidir. Bitkinin tohumların oluşumu ve olgunlaşması için enerji harcamaması için solmuş tomurcuklar kesilir. Bunun yerine kültür, tüm güçlerini soğanların büyümesine ve gelişmesine yönlendirecektir..

Aydınlatma

Nergis, doğrudan güneş ışığına maruz kalan alanlarda daha iyi büyür ve çiçek açar. Ancak onları en göze çarpan yere dikmek buna değmez: çiçek açtıktan sonra saplar çirkin görünür, solarlar ve solarlar, bu nedenle çiçek tarhındaki merkezi yer en uygun olmayacaktır. Nergis kullanan en iyi peyzaj tasarımı, onları uzun ömürlü bitkiler ve yazın farklı zamanlarında çiçek açan diğer bitkilerle birleştirerek karmaşıktır..

sulama

Nergis nemi seven bir kültürdür, bu nedenle çiçekler düzenli olarak sulanır. 1 metrekare alana sahip bir çiçek yatağında. m. yaklaşık 20 litre su alır. Nemlendirilmiş toprağı uygun şekilde gevşetmeyi unutmayın. Ayrıca bitkiyi rahatsız eden yabani otlardan da dikkatlice kurtulurlar. Ayıklamak için daha az zaman harcamak için alanı bir malç tabakasıyla örtün. Malçla bitkinizin bakımı kolaydır.

Tomurcukların solduğu çalılar bolca sulanır ve çiçeklik 2-3 hafta boyunca gevşemeye devam eder. Yerel alanda, birkaç çeşit nergis ekebilirsin, daha sonra sahiplerini tüm yaz parlak çiçeklenme ile memnun edecekler..

Üst giyim

Bahar sıcağı sürgün büyümesini kışkırtır. Nergislerin ilk sürgünleri yerden yeşile döner dönmez mineral gübrelerle beslenirler. Her 1 metrekare için m. yaklaşık 30 g madde bırakır. Bir sonraki besleme, Mayıs ayının sonunda düşen tomurcuk oluşumu anına kadar zamanlanır. Daha sonra her 1 metrekare için. m. 20 g mineral gübre alın.

Çalıların maksimum gür ve uzun ömürlü çiçeklenmesi için bir süre sonra gübreleme tekrarlanır. Solmuş bitki 1: 2 oranında potasyum ve fosforlu gübrelerle beslenir ve çiçekliklerin her metrekaresi için 50-60 g besin takviyesi eklenir. Döllenmiş toprak bolca sulanır ve ardından köklere hava erişimini kısıtlayan bir kabuk oluşmaması için gevşetilir..

Çiçek açtıktan sonra nergis bakımı, yapraklarla ne yapılmalı ve ayrıca nergislerin neden çiçek açmadığıÇiçek açtıktan sonra nergis bakımı, yapraklarla ne yapılacağı ve ayrıca nergislerin neden çiçek açmadığı

Nergis ne zaman nakledilir

Tomurcukların durumunu gözlemleyerek, nergislerin bir nakile ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Tomurcuklar daha küçük ve daha az çekici olduğunda, çalıları yeniden dikmenin zamanı gelmiştir. Bunun için ana ampul parçalara ayrılır..

Sadece solmuş örneklerin nakledilmesine izin verilir. Bundan önce yeni bir çiçeklik hazırlanır, kazılır ve gübre serpilir. Yaprakların sararıp kurumasını bekledikten sonra nergisleri kazarak bölerler. Yaprakların sararması genellikle çiçeklenmenin bitiminden birkaç ay sonra ortaya çıkar. Sık yağmurlar bu süreci hızlandırır..

Büyüme mevsimi boyunca, bir ampul 2-4 genç ampul üretebilir. Topraktan çıkarılan soğanlar yerden silkelenir ve solmuş yapraklar kesilir. Onları hasar ve hastalık açısından dikkatlice inceleyin. Hasta ve deforme olmuş yumrular seçilir. Dikime uygun nergis soğanları ölü pullardan temizlenir. Daha sonra malzeme yıkanır ve 30 dakika dezenfeksiyona gönderilir. Potasyum permanganat dezenfektan solüsyonu olarak kullanılır..

Ardından, ampulleri bölmeye başlarlar. İlk olarak, kolayca ayrılan bebekler yırtılır ve geri kalanı annenin yumrularına sıkıca bağlı olan yavaş yavaş gevşetilir. Yırtılma noktaları odun külü veya kırılmış kömür ile muamele edilmelidir. Ampullerin köklerini kesmeyin. Ayrılan soğanlar karanlık bir yerde kuruması için serilir. Daha sonra, hava sıcaklığının 17 dereceyi geçmediği bir odada serin bir yerde saklanmak üzere gönderilirler. Karton veya gazete üzerine aralarında mesafe olacak şekilde yerleştirilirler, aksi takdirde yırtık bölgeleri iltihaplanabilir..

Ampulleri dikmeyi geciktirmeyin. Malzemenin topraktan çıkarıldığı andan itibaren açık toprağa ekime kadar geçen süre 8 haftayı geçmemelidir..

Çiçeklenme sonrası nergis

Çiçeklenme sonrası nergis

kışlama

Nergis çiçekleri dondan korkmaz. Ancak kışları az karlı olan bölgelerde, henüz kazılmamış ampuller biraz donabilir. Başlayan çözülme, bu süre zarfında ampuller uyandığı ve filizler yumurtadan çıktığı için yeraltı kısımlarına zarar verir. Malçlı açık, korumasız toprakta, çiçekler büyüme mevsiminde erken ölür..

Bitki kış için sahadaysa, yaprakların kurumasını ve düşmesini bekledikten sonra toprak dikkatlice gevşetilir. Ayrıca, çiçeklik yüzeyi bir malç tabakası ile kaplanmıştır. Gevşek yapraklar, turba, odun külü veya saman kullanılması tavsiye edilir. Kaplama tabakasının kalınlığı 10-15 cm’dir, Listelenen bileşenler el altında değilse, burçlar spunbond veya agrospan ile kaplanabilir. Malzeme, rüzgar esintileri sırasında uçmaması için uçlara sabitlenmelidir..

Toprak, olması gerektiği gibi donduğunda, site sonbaharda malçla kaplanır. İlkbahar don tehlikesi geçtikten sonra malç tabakasını çıkarın.

narissa ne zaman kazılır

NARCISSES nasıl ve ne zaman kazılır. Nergis bakım yetiştirme üreme ekim hastalık depolama.NARCISSES nasıl ve ne zaman kazılır. Nergis bakım yetiştirme üreme ekim hastalık depolama.

Nergis soğanları Haziran-Temmuz aylarında topraktan hasat edilir. Anın geldiğini anlamak çok basit. Yapraklar sararır, uçlar kurur ve çalı şeklini kaybeder. Yumruları yerden salladıktan sonra kurutulur ve serin ve kuru olduğu karanlık bir yerde saklanır. Nergis çeşitlerinin çoğu sekiz hafta çiçek açar. Bu aşamanın süresi, mahsulün yetiştirildiği bölgedeki sıcaklık ve neme bağlıdır. Çiçeklenme sonunda, yeraltı malzemesi kazılabilir.

Ampulleri kazmak, arka brülörde bırakılmamalıdır. Çalılar hızla düşer ve kuru yapraklar kaybeder, bu nedenle bir süre sonra bitkinin yerini bulmak zor olacaktır..

Nergis soğanlarını topraktan çıkarmak için kısaltılmış bir bahçe çatalı kullanmak uygundur. Yumrular yapraklardan ve gövdelerden kesilir, kurumaları için yayılmış bir gazeteye serilir. Yer gölgeli olarak seçilmiştir. Yüzey kuruduğunda, yapışan toprak kolayca silkelenebilir. Köklere zarar vermemeye çalışarak yavru soğanları ana yumrudan dikkatlice ayırın..

Gelecekteki ekim için malzeme her yönden incelenir ve çürük, deforme ve yumuşak ve ayrıca hastalık belirtileri ile birlikte atılır. Sağlıklı ampullere bulaşmamak için evliliğin yakılması veya siteden çıkarılması tavsiye edilir..

Uygun ekim malzemesi su altında yıkanır ve dezenfekte edilir. Neden koyu pembe bir potasyum permanganat çözeltisine 10-15 dakika daldırın. Dezenfekte edildikten sonra kuru bir yere götürülür. Yumruların kurutulduğu odadaki sıcaklığın 22-25 derece olması önemlidir. Bir ön koşul, kurutma yerinin iyi havalandırılması gerektiğidir..

Depolama özellikleri

Nergis ampullerinin saklanmasının özellikleri

Ampullerin kapalı bir plastik torba içinde saklanması önerilmez. Gözenekler “nefes almalıdır”, aksi takdirde orta kısım çürümeye başlar. Ayrıca, toprak dışında uzun süre kalmanın bir sonucu olarak, ekim malzemesinin gaz yayabildiği gerçeğini de hesaba katarlar. Aşırı gaz ampullerin boğulmasına neden olur.

Nergis yumruları için, hava neminin% 70’ten fazla olmadığı ve sıcaklığın 10-12 derece arasında olduğu gölgeli ve iyi havalandırılan bir oda seçin. Ampuller palet veya tahta kafes üzerine tek kat olarak birbiri ile temas etmeyecek şekilde yerleştirilir..

Kış boyunca dikim materyali düzenli olarak kontrol edilir. Bu, haftada en az bir kez yapılmalıdır. Yumuşak ve şımarık örnekleri veya hastalığın izlerini fark ederek yok edilirler. Derideki sarımsı veya beyazımsı lekeler çürümeyi gösterir. Derinin ve altının koyulaşması mantar hastalıklarının bir işareti olarak kabul edilir. Ampuller bakteri çürümesine yakalanırsa alarmı çalmanız gerekir. Sonra kötü kokmaya başlarlar.

Nergis yetiştirme yöntemleri

Çoğu durumda, nergis ampuller ve çocuklar tarafından çoğalır. Bazı bahçıvanlar da tohumlardan nergis yetiştirir. Ekim, tamamen kurumamış taze hasat edilmiş tohum materyalinden düzenlenir. Tohum toplama Temmuz veya geç sonbaharda başlar. Ekim için, sığ kutular veya kaseler yararlıdır, tohumları doğrudan en az 3 tohum çapı derinliğe kadar açık toprağa ekmenizi sağlar. Gelecekteki çalıları kalın olmayan ekmek.

Çiçek yetiştiricilerinin tavsiyelerine göre ilk birkaç yıl nergis ekilmemelidir. Bu süre zarfında, bitki güçlü, iyi bir ampul oluşturur. Daha sonra sabit yeraltı organlarına sahip çalılar başka bir yere nakledilir. İlk kez, tohumlardan yetiştirilen nergisler sadece yaşamın 6. veya 7. yılında çiçek açar. Küçük çiçekli türler ekimden 3-4 yıl sonra tomurcukları sevindirir.

Tohumların yardımıyla, yalnızca yabani nergis türleri çoğalır. Fidelerin ana çalının çeşit özelliklerini koruma olasılığı pratikte sıfır olduğundan, bu yöntem hibrit çeşitlerin yetiştirilmesi için uygun değildir..

Nergis hastalıkları ve zararlıları

Nergis hastalıkları ve zararlıları

Hastalıklar

Hastalıkların gelişmesini önlemek ve zararlıları korkutmak için nergis yetiştirirken belirli kurallara uymak gerekir. Bununla birlikte, önleyici tedbirler yüzde yüz garanti vermez, deneyimli bahçıvanlar bile çiçek hastalığı ile karşı karşıya kalır. Narsistler genellikle birçok benzer semptomu olan mantar hastalıklarından muzdariptir..

Fusarium, soğanlı uzun ömürlü bitkiler için en tehlikelidir. Enfeksiyon izleri önce altta görülür ve daha sonra hastalık tüm çalıyı etkiler. Ampuller pembemsi beyaz bir çiçekle kaplanır, kabuk yumuşar, yaprak plakaları uçlarda hızla sararır, ardından kahverengi bir renk alır ve ölür..

Bazı durumlarda, nergis gri çürüme geliştirir. Hastalık, siyah noktalı kabarık gri bir kaplama ile kolayca tanımlanır. Yapraklarda ve ampullerde plak oluşur. Ayrıca yapraklar üzerinde, çapı giderek artan, tomurcukların ve sürgünlerin çürümesine yol açan açık kahverengi lekeler görülebilir..

Çoğu zaman, bahçe nergisleri penisillöz çürüklük veya penisilozdan etkilenir. Bu nedenle baharın gelmesiyle ampuller filizlenemez. Hastalık, bölgedeki yüksek nem nedeniyle gelişir..

Ampul kültürlerini mantar hastalıklarından korumak için, ekimden önce ampuller Maxim’in çözeltisine yarım saat daldırılır. İlk sürgünler yüzeyin üzerinde çıkar çıkmaz, bir mantar ilacı, yani% 1.5 Bordo sıvısı ile işlenirler..

Nergisler için bir başka tehdit de viral hastalıklardır. Sarı veya beyaz şeritlenme, mozaik virüsü, halka lekesi ve diğer rahatsızlıklardan bahsediyoruz. Bütün bu hastalıklar çiçeği aynı şekilde etkiler. Hastalıklı çalılardaki yapraklar lekeler, lekeler ve çok renkli vuruşlarla kaplıdır. Tomurcuklar daha kötü gelişir ve ampuller küçülür.

zararlılar

nergis zararlıları

Zararlılar da viral hastalığın yayılmasından sorumludur. Toprak, polen, tohum ve bahçe aletleri yoluyla enfeksiyon taşırlar. Bu nedenle, böyle bir sorunla başa çıkmak çok zordur. Etkilenen çalı her zaman iyileştirilemez. Bitkileri korumak için önlemeye dikkat etmek gerekir:

  • Bir çiçek tarhına dikmek, hasar belirtisi olmayan sağlıklı büyük ampuller gerektirir. Ondan önce dezenfekte etmek için ıslatılırlar. Dokunmak için yumuşak olan küçük ampuller hastalığa daha duyarlıdır.
  • Virüslerin ana taşıyıcıları olan böceklerin ilk izleri bulunduğunda çalılar tedavi edilir. Nergis böcekleri, keneleri, çekirgeleri, beyaz sinekleri ve nematodları çeker.
  • Enfeksiyon komşu bitkilere yayılana kadar etkilenen örnekleri zamanında kazın ve yakın.
  • Ayılar, kök akarları, nematodlar, sümüklü böcekler ve sinekler gibi tehlikeli zararlılar çiçeğe yerleşmeyi tercih eder. Bitkiyi nergis sineklerinden ve nematodlardan korumak için ekimden hemen önce malzeme 2 saat sıcak su dolu bir kapta bekletilir. Nergis sineğinin başladığı çalılara %2’lik bir fufanon çözeltisi püskürtülür. Nematodlara karşı mücadelede kimyasallar kullanılır – karbasyon veya nemafos. Tomurcuklanma döneminde çalılar Fitoverm ile tedavi edilir. 20 mg maddeyi bir kova su içinde çözün. Kural olarak, karışımın bir litresi en az 10 metrekarelik bir alanı püskürtmek için yeterlidir. m.

Fotoğraf ve isimlerle nergis çeşitleri ve çeşitleri

İngiliz Kraliyet Bahçıvanlık Derneği, bugüne kadar birçok farklı soğanlı uzun ömürlü çeşidi kaydetmeyi başardı. Çiçeğin tüm ekili formları için, 12’si bahçe nergislerine ait 13 bitki grubunu içeren Narcissus hybridus adı kullanılır. İkinci grup, vahşi büyüyen nergisleri içerir. Yetiştirilen çiçek türlerinin özelliklerine ve açıklamalarına daha yakından bakalım..

Trompet nergis

Borulu nergis

Borulu nergis sapı, eşit uzunlukta bir tüp ve perianttan oluşan yalnızca bir büyük tomurcuk taşır. Bazı örneklerde tüp periant loblarından daha uzundur. Tomurcuklar iki tonda renklidir, beyaz veya sarı daha yaygındır. Bahsedilen çeşitliliğin çoğaltılması kolaydır. Yetişkin bitkilerin ampulleri 0,5 cm veya daha fazla çapa ulaşır.

Cin ve Kireç, parlak sarı bir tonda boyanmış bir periant ve taç ile popüler bir boru şeklindeki nergis çeşididir. Çalı büyüdükçe taç renk değiştirir. Limon yeşil bir nokta ile beyazla değiştirilir.

büyük bardaklı

Büyük taçlı nergis

Bu nergisler birer birer büyüyor. Taçları oluklu veya pürüzsüz kenarlara sahiptir. Taç taç yapraklardan daha kısadır. Çiçekler çok çeşitli tonlarda boyanmıştır. Bununla birlikte, bu gruptaki örneklerin en önemli özelliği, tomurcukların kenarlarının zıt bir çerçeve ile sınırlandırılmış olmasıdır. Çiçekli çalıların zamanı ve süresi, farklı çeşitlerdeki pedinküllerin boyutunun yanı sıra farklılık gösterebilir. Büyük tepeli görünümü tübüler ile karşılaştırırsak, ilk ampuller çok daha küçük görünür..

Jeanine, belirgin beyaz periantlara ve zengin pembe taçlara sahip bir çeşittir..

küçük fincan

Küçük taçlı nergis

Tek nergisleri ifade eder. Tacın boyutu, taç yapraklarının uzunluğunun 1 / 3’üne ancak ulaşır. Orta boy tomurcuklar, parlak beyazımsı krem ​​renginin hakim olduğu hassas bir aroma yayar. Bu çeşitler yemyeşil çiçeklenme ile karakterizedir..

Sabine Hay, küçük taçlı nergislerin en güzel temsilcilerinden biridir. Çiçek düşüktür, turuncu bir periant ve ateşli kırmızı bir taç ile süslenmiştir. Sitede, bu çeşitlilik diğer nergislerden daha sonra çiçek açar..

Havlu (Çift)

havlu nergis

Bu soğanlı uzun ömürlü grup, değerli dekoratif özelliklere sahip çiçekleri içerir. Bir tomurcuk, pedinkül gövdesinde veya diğerlerinin şirketinde bulunabilir. Terry bir taç veya tam bir çiçek olabilir. Burçlar şekil, renk ve boyut bakımından farklılık gösterir. Havlu nergis, ortak botanik özelliklere sahip çeşitleri birleştirir, yani – hepsi terry özelliğine sahiptir..

Tahiti, uzun süredir sadece birkaç yetiştiricinin bildiği bir çeşittir. Oldukça yakın zamanda ün kazandı. Sap yüksekliği 80-100 mm’dir. Ortadaki parlak limon periant lobları kırmızı taraklarla iç içedir. Çeşitlilik, tomurcukların güneş ışınlarının altında yavaş yavaş renk değiştirmesi ile ayırt edilir..

Üçgen

Nergis Üçgeni

Triandrus grubu cılız çeşitler içerir. Çalıların uzunluğu 25 cm arasında değişir, bir peduncle, minyatür bir taç ve hafif çıkıntılı yapraklarda farklılık gösteren 2-3 tomurcuk oluşturabilir..

Ice Wings, ana avantajı etkileyici bir taç ve kar beyazı yaprakları olan çekici bir çeşittir. Çalılar iyi bir özenle çok uzun süre çiçek açar.

Siklaminus

Siklamen nergis

Bu nergisler, siklamen çeşidinin diğer yetiştirilen formlarla çaprazlanmasıyla elde edilen çeşitler anlamına gelir. Çiçekler ayrı ayrı oturtulmuştur. Kıvrımlı yaprakları olduğu için şekil olarak siklamenlere benzerler. İnce bir taç bazen yapraklardan daha uzun büyür. Nergis sıcak bölgelerde çok erken çiçek açar..

Sotinga, beyaz yaprakları ve turuncu-pembe taçları olan bir çiçektir. Tomurcukların açılması, çalıların yetiştirildiği bölgenin iklim özelliklerine bağlıdır..

Jonquilla

Jonquillia nergis

Botanikçilerin nergis Jonquille’i geçerek yarattığı çeşitlerden bahsediyoruz. Kültür diğerlerinden daha geç çiçek açar. Zengin tonu sayesinde yeşil yapraklar dikkat çekicidir. Kısa bir sapta sadece birkaç çiçek oluşur. Taç fincan şeklindedir. Uzunluğu periantı geçmez. Nakil yapılmayan çiçeklerin 5-7 yıl boyunca çiçek yatağında büyümesine izin verilir..

Suzy – çeşitlilik uzun çiçeklenme ile övünemez, ancak benzersiz bir altın sarısı periantı ve alacalı bir tacı vardır..

Çok çiçekli veya tasetat (Salımlı çiçekli, Tazetta)

Çok çiçekli veya nergis nergisleri

Tarif edilen grubun nergisleri çok dona dayanıklıdır. Pedinkülün tepesinde, bir rasemoz salkımı oluşur. Sayısı 2 ila 20 adet arasında değişen kokulu çiçeklerden oluşur. Periant lobları yuvarlaktır, taç kompakttır. Yeşillik, etkileyici bir koyu yeşil renk tonuna sahiptir..

Hugh Town – Cesur bir turuncu fincan ile limon gölgeli nergis.

şiirsel (poeticus)

şiirsel nergis

Peduncle üzerinde, periant uzunluğunun yaklaşık 1 / 3’ünü kaplayan küçük bir tacı olan sadece bir beyaz çiçek vardır. Periantlar süt beyazı bir renk tonu ile ayırt edilir. Yeraltı yumruları küçüktür. Bir bitkinin büyüklüğü, çiçeklenme dönemi ve yapısı, belirli bir çeşide ait olarak belirlenir..

Actaea neredeyse mükemmel bir nergis. Merkezde yeşil bir leke ile işaretlenmiş sarı bir taç ve kırmızı bir kenar ile karakterizedir..

Bulbocodyum Melezleri

Nergis Bulbokodium

Küçük çan şeklindeki çiçekler bu grupta yer tutar. Avustralya’da yetiştiriciler hala yeni çeşitler üretiyor..

Split-Korona

Bölünmüş taçlı nergis

Bu grubun nergislerinin hafifçe yırtık saçaklı bir tacı vardır. Yaprakları da bu özelliğe sahiptir. Grup 2 alt gruba ayrılmıştır:

  1. Bölünmüş taç – böyle bir çiçeğin tomurcuğundaki taç ve loblar birbirine zıttır..
  2. Papillon – kelebek şeklinde bir nergis.

Palmares, dar bir taç ile süslenmiş pembemsi bir belirti ile beyaz bir nergistir. Kültür kısa bir süre çiçek açar ve güneş ışığını sever, bu nedenle iyi aydınlatılmış alanlara bir bitki dikmek daha iyidir..

Tüm türler

tür nergis

Adlandırılmış nergis temsilcileri arasında türler ve melez formlar bulunur..

“Odorus Plenus”, çiçekleri bahçe boyunca bir koku yayan dekoratif bir havlu nergisidir. Çeşitlilik, orta-geç çiçeklenme ile ayırt edilir..

Ayrıca, ünlü botanikçi D. Beckhouse tarafından 1921’de İngiltere’de yetiştirilen pembemsi bir tacı olan çok yıllık pembe nergisten bahsetmeye değer. Bitki birçok çeşidi yetiştirmek için kullanılmıştır. Borulu, Jonquillian, çift ve siklamen nergislerinin “atası” olarak kabul edilir. Ancak, “pembe nergis” adı bu güne kadar hayatta kaldı..

Foundling bir siklamen nergisidir. Yaprakları kar beyazı ve taç koyu pembedir. Çeşitlilik, dünya botanik sergilerinde çok sayıda ödül kazanmayı başardı..

Nergisin faydaları

Nergisin faydaları

Doğu tıbbı doktorları mastitis için nergis soğanı kullanır. Başlamak için, bir karıştırıcıda temizlenirler ve öğütülürler. Bitmiş kütle, püresi ile haşlanmış pirinç ile birleştirilir veya yapışkanlık için çavdar unu serpilir. Karışım, vücudun hastalıklı bölgesine ince bir tabaka ile bulaşır. Ürün kuruduğunda ılık su ile yıkayınız. Göğsün günde 2-3 kez soğan merhemiyle yağlanması önerilir..

Böyle bir prosedürden sonra sağlık durumu önemli ölçüde iyileşir. Bununla birlikte, ilacı kullanmadan önce bir kadın, ampulleri oluşturan maddelere alerjisi olmadığından emin olmalıdır. Bu nedenle, önceden cilde birkaç damla merhem sürülür ve kızarıklık veya kaşıntı olup olmadığına bakın. Bir reaksiyon meydana gelirse, ilaçtan kaçınılmalıdır..