Orkide

Orchis (Orchis), Orchid ailesinden, eşsiz dekoratif etkisi ile bahçeyi süsleyebilen çok yıllık otsu bitkilere aittir. İnsanlar çiçeğin “köpek dilleri”, “çekirdek” veya “yabani orkide” gibi isimlerini duyabilirler. Dağıtım alanı ılıman bir iklim bölgesinde yoğunlaşmıştır. Orchis soğuk bölgelerde bile büyüyebilir. Bitki orman kenarlarına götürülür veya ıslak eteklerin yakınında bulunur.

Güzel çiçeklenmeye ek olarak, yarp bitkisinin birçok faydalı özelliği vardır, bu nedenle, uzun süre çiçeğin yabani dikimleri yok edildi ve bencil amaçlar için kullanıldı. Şimdi orkide, floranın nesli tükenmekte olan temsilcileri listesine dahil edildi. Doğada bu tür nadir türleri korumaya çalışan bazı bahçıvanlar, kendi arsalarında ekili orkide çeşitleri yetiştirmeyi tercih ediyor..

Orchis: bitki tanımı

Orkide açıklaması

Çok yıllık orkideler, Orkide ailesinin isimleri listesinde yer almaktadır. Dik gövdelerin beslenmesi, eşleştirilmiş kesimlerden oluşan nodül köksapı tarafından sağlanır. Çalı yüksekliği 10 ila 50 cm arasındadır, sapın alt kısmı yaprak rozetlerinin kapağının altına gizlenmiştir. Yapraklar sapsız, ovaldir. Çalıların tepesinde, plakaların bir yaprak sapı vardır. Yaprakların rengi zeytin yeşili tonlarında sunulur, ince bir lekelenme vardır..

Yaz sonunda, saplar uzamaya başlar ve boyutu 9 cm’yi geçmeyen yoğun çiçek salkımları içeren basit pedinküller haline gelir.Çiçekli orkide bir orkideyi andırır. Çiçeklerin rengi pembe veya koyu bordodur. Yaprakların üst tabakası bir “kask” oluşturur. Alt plakalara gelince, siyah noktalarla kaplı üç loblu bir dudağa dokunurlar. Bitkinin çiçeklenme sırasındaki aroması, narin polenlerle ziyafet çekmek için böcekleri çeken vanilya-baldır. Bir tomurcuğun çiçeklenmesi 7 ila 10 gün sürer. Ayrıca, küçük koyu tanelerle dolu tohum kabukları olgunlaşır..

Orkide yetiştirmek

Orkide yetiştirmek

Orchis türlerinin çoğu tohum kullanılarak yetiştirilir. Yerel iklim istikrarlı ve elverişli ise, bitki kendi kendine ekerek çoğalır. Başarılı kendi kendine tohumlamanın tek koşulu, toprakta özel mantarların bulunmasıdır. Bahçıvanlar, orkidelerin büyüdüğü yerden toprağın alınmasını tavsiye eder. Vahşi ekimlerle ilgili. Yıl boyunca ekime izin verilir. Tohumlar önce besleyici nemli bir substrat içeren bir kaba ekilir..

Daha sonra kap polietilene sarılır ve oda sıcaklığında aydınlık bir odaya bırakılır. Fidelerin ortaya çıkması çok zaman alır. Bazen çimlenme için 30-90 gün sürer.

Fideler birkaç yaprak aldığında ayrı saksılarda toplama yapılır. Nakil sırasında toprak kürenin korunması önemlidir, aksi takdirde kırılgan nodüllerin zarar görme olasılığı vardır. Fideler, günlük birkaç saat sertleşme için fideler düzenlenerek sera koşullarında tutulur. İlkbahar donları geçtikten sonra, sadece Mayıs ayının sonunda açık toprağa orkide dikilmesi tavsiye edilir. Nakil aralığı 10 ila 15 cm arasında gözlenir.

Başka bir üreme yöntemi, orkidelerin nodül üremesidir. Sezonun sonunda, çalının toprak kısmı solduktan sonra, saplar kesilir ve yumrular dikkatlice kazılır ve parçalara ayrılır. Delenki, orkidelerin yetiştirildiği önceki yerden bir toprak parçasıyla birlikte farklı çukurlarda oturuyor..

Bu üreme yöntemine yaz aylarında izin verilir. İlk defa spikelet oluşumu sırasında yumrular ayrılır. Ana şey bitkinin köklerini dikkatlice çıkarmaktır. Hasarlı bir köksap sağlıklı fideler üretmeyecektir. Daha sonra, ayırma bir ay sonra tekrar yapılır. Ayrılan yumru başka bir siteye aktarılır. Çiçeklenme yakında olmayacak. İlk olarak üç ila dört yıl boyunca yaprak rozet oluşturma ve köksapı güçlendirme işlemi gerçekleşecektir. Ardından, uygun özenle çiçek açan spikeletleri beklemelisiniz..

Orkide bakımı

Orkide bakımı

Orkide bakımı bahçıvanlar için zor değildir. Daha önce de belirtildiği gibi, uzun ömürlüler soğuktan korkmazlar, ancak komşu bitkilerden gelen çalılar tehdit edilebilir. Nodül rizomu mikoriza nedeniyle gelişir. Orkide yetiştirme alanı kısmi gölgede olmalıdır, böylece özellikle öğlen sıcağında bitki rahat hisseder..

Substrat, çok miktarda kireç ve besin içeren nötr veya hafif asidik bir ortamla nemli olarak seçilir. Uzun süre kuru hava kurulursa, orkide “kış uykusu” durumuna geçer..

Aktif büyüme ilkbahar ve sonbaharda görülür. Bitki düzenli sulama gerektirir, toprağın kuruması gecikmiş gelişme ile ilgili ciddi sorunlara yol açar..

Orchis, kompost ve kıyılmış iğneler de dahil olmak üzere organik gübrelemeye iyi yanıt verir. Malçlama yılda iki kez yapılır. Malç tabakasının genişliği 5 ila 7 cm’dir Mineral gübrelerin mahsulün büyümesi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, aynısı taze gübre için de söylenebilir. Bu tür pansumanlar sadece yeşillik büyümesini tetikler..

Sonbaharın gelmesiyle birlikte bitkisel kısımlar ölecek. Bir besin kaynağının kaldığı toprak tabakasının altında sadece yumrular korunur. Tüm sapları ve yaprakları kesmek daha iyidir, çünkü zamanla hala sararır ve tamamen kururlar. Budama işlemi nodül köksapını uyumaya teşvik edecektir..

Orchis, Rusya’nın orta bölgelerinde kışlamaktan korkmuyor ve herhangi bir koruyucu barınak olmadan yapıyor. Bataklık ve su basması çalılar için bir tehdit oluşturabilir. Bu faktörler kök çürümesine yol açar..

Orchis, hastalığa en dayanıklı Orkidelerden biri olarak kabul edilir. Çok yıllık bir bitki nadiren zararlılar tarafından saldırıya uğrar ve neredeyse hiçbir zaman çürüme ve küf ile enfekte olmaz. Ancak salyangozlar zaman zaman zemin kısmına zarar verir. Koruma için kül, ezilmiş yumurta kabuğu veya saman kullanılır. Bu bileşenler, böceklerin yolunu kapatan çiçeklerin altına yerleştirilir..

Fotoğraflı Orchis türleri ve çeşitleri

Çok çeşitli orchis türleri vardır. Botanikçiler bugüne kadar yaklaşık 60 bitki çeşidi yetiştirmeyi başardılar. Bazı orkide türleri zaten farklı bir soyağacına aittir..

Erkek orkide (Orchis mascula)

erkek orkide

İki uzun nodül rizomundan oluşan otsu bir çiçekten bahsediyoruz. Çalıların uzunluğu 20 ila 50 cm arasındadır, sapın alt kısmı mor lekelerle renklendirilir. Yapraklar geniştir, boyuna damar boyunca kıvrılma eğilimindedir. Yaprakların ana tonu yeşildir, ancak plakaların yüzeyinde tabanın yakınında biriken mor ve mor noktalar vardır. Spikelet salkımı bir silindire benziyor. Yapısı birbirine yakın 15-50 tomurcuktan oluşur. Lila çiçekleri dudak, mahmuz ve miğferden oluşur. Tomurcukların açılması kural olarak Nisan sonunda beklenir..

Benekli orkide (Orchis maculata)

benekli orkide

Bu orkide türünün popülaritesi, çiçeğin yüksek dekoratif etkisi ile açıklanmaktadır. Köksap ayrıca parmakla ayrılmış katmanlara sahip nodül tipindedir. Sürgünlerin uzunluğu 15-60 cm arasında değişmektedir, bitkinin alt kısmı koyu yeşil yapraklarla kaplıdır ve tepenin üst kısmı kısa başak şeklinde mor salkımlarla süslenmiştir. Üç loblu dudak, tabanın yakınında görülür. Yaprak bıçakları da küçük koyu lekelerle kaplıdır. Çiçeklenme dönemi erken veya Mayıs ortasıdır..

Maymun orkidesi (Orchis simia)

orkide maymunu

Çok yıllık bahçede ışıklı alanları tercih eder. Her şeyden önce, zemin yüzeyinin üzerinde, kenarları yuvarlatılmış geniş plakalardan oluşan bir yaprak rozet oluşturulur. Kısa spikelet çiçek açtığında hoş bir bal aroması koklayabilirsiniz. Yanlardaki bıçaklar oldukça dardır, ancak merkezde uzar, bu da bu bitki ana hatlarında bir maymunun görüntüsünü düşünmeyi mümkün kılar. Bu nedenle “maymun” adı.

Orchis (Orchis militaris)

Orkide miğferli

Orta uzunlukta çalılar, alt kısımda uzunluğu 8 ila 18 cm ve genişliği yaklaşık 2,5 cm olan zengin yeşil yapraklarla süslenmiştir.Yaz mevsimine daha yakın, yemyeşil bir piramidal spikelet yaklaşık 5 cm çiçek açar. boyut Toka dudağı birkaç bölüme ayrılmıştır. Üstte, yapraklar çok daha büyük görünüyor..

Mor orkide (Orchis purpurea)

orkide mor

En uzun orkide türlerinden biri. Ana gövde çapı 12 cm büyür. Sapın dibinde, keskin uçlu bir grup yakın geniş mızrak şeklinde yaprak oluşur. Spikelet Mayıs sonunda ortaya çıkar ve 5 ila 20 cm uzunluğa ulaşabilir, küçük kokulu tomurcuklardan oluşur. Pembemsi dudak siyah ve mor miğfere karşı öne çıkıyor.

Orchis: özellikleri ve kullanımları

İyileştirici özellikler

Orchis, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan etkili bir şifalı bitki olarak halk hekimliğinde önemli bir yer tutmaktadır. Yumrular ve çiçek salkımları uçucu yağlar, proteinler, karbonhidratlar, glikozitler ve mineral tuzlar içerir. Bitkisel hammaddeler temelinde kaynatma, süt jölesi, tentürler ve infüzyonlar yapılır..

Bu ilaçlar aşağıdaki rahatsızlıklarla başa çıkmaya yardımcı olur: gırtlak iltihabı, ishal, alkol zehirlenmesi, kusma, sistit ve uzantıların iltihabı.

Orchis, erkek popülasyonu arasında özel talep görmektedir, çünkü çok yıllık, cinsel bozukluk, prostatit, adenom veya güç kaybı ile ilgili bir dizi sorunun çözülmesine yardımcı olur..

ÇAY ORKİDE || Leylak orkide – kullanışlı özellikler ve uygulamalarÇAY ORKİDE || Leylak orkide - kullanışlı özellikler ve uygulamalar

Kontrendikasyonlar

Yetişkinler gibi çocukların da orkide bazlı ilaçlar almasına izin verilir. Alerjiye yatkın kişilerin kategorisine dikkat edilmelidir. Hammaddelerin doğru depolanmasını sağlamak önemlidir. Kurutulmuş yapraklarda veya yumru köklerde küf belirtileri veya parazit görünümü varsa ilaç hazırlamak yasaktır..