ela orman tavuğu bitkisi

Ela orman tavuğu (Fritillaria), Liliaceae ailesinin çok yıllık bir temsilcisidir. İkinci adı – fritillaria, bir satranç tahtası veya zar için bir bardak tanımından gelir. Bu çok yıllık çiçeklerin sahip olduğu şekil budur. Daha yaygın olan “ela orman tavuğu”, bazı türlerinin çiçeklerinin alacalı rengiyle ilişkilidir..

Bu cins, bazen görünüşte önemli ölçüde farklı olan yaklaşık 150 farklı türü birleştirir. Doğada, ela orman tavuğu ılıman iklimlerde, özellikle Batı ve Doğu Asya ülkelerinde yaşar. Birçok çiçek türü şifalı bitki olarak kabul edilir ve bireysel ela orman tavuğu soğanları bile yenmiştir..

En sık yetiştirilen ela orman tavuğu türlerinden biri imparatorluk olarak kabul edilir. Bu bitki birkaç yüzyıldır bahçecilikte kullanılmış ve çok tuhaf olmadığı düşünülse de, tam çiçeklenme elde etmek zor olabilir. Bir imparatorluk ela orman tavuğu yetiştirmenin zorluğu, bazen sürgünlerindeki çiçeklerin uygun bakımla bile görünmemesidir..

ela orman tavuğu açıklaması

ela orman tavuğu açıklaması

Orman tavuğu, genellikle minyatür avuç içlerine benzeyen otsu bitkilerdir. Çiçekleri palmiye şeklindeki sürgünlerin tepesinde bulunur. Bu özelliğinden dolayı çalılara “cennet ağaçları” da denir..

Ela orman tavuğunun “avuç içi”, yoğun ve geniş ölçeklerden toplanan bir ampulden büyür. Üzerlerinde koruyucu tabaka yoktur, bu nedenle ekim materyali mümkün olduğunca dikkatli kullanılmalıdır. Bitkinin gövdesinde, bazen sarmallarda toplanan birçok uzun dar yaprak vardır. Asılı çiçekler tek tek görünebilir veya bir salkım veya şemsiye oluşturabilir. Periantları parlak renkli, tek renkli veya rengarenktir. Mor, beyaz, sarı veya kırmızı renkli olabilirler. Çiçek açtıktan sonra, ela orman tavuğu çok sayıda tohum içeren kapsüller oluşturur..

Orman Tavuğu İmparatorluk &# 127802; Dikim ve Bakım &# 127802; Heatsad’den ipuçlarıGrouse Imperial �� Dikim ve Bakım �� Hitsad'dan İpuçları

Ela orman tavuğu yetiştirmek için kısa kurallar

Tablo, açık alanda ela orman tavuğu yetiştirmek için kısa kuralları göstermektedir..

İniş Dikim genellikle yaz sonu veya sonbahar başında yapılır..
Aydınlatma seviyesi Güneşli veya hafif gölgeli bir yer uygundur..
Sulama modu Çalıların zamanında sulanması gerekir – toprağın tamamen kurumasına izin vermek mümkün değildir. Büyüme mevsiminin bitiminden sonra, bitkiler daha az sulanır – ayda 1-2 kez..
Toprak Çiçek, besleyici, nemli ve hafif nötr bir toprakta en iyi hissedecektir..
Üst giyim Çiçekler için birkaç pansuman yapılır. İlki Nisan sonunda yapılır. Dikim çiçeklenme bitiminden sonra ikinci kez beslenir.
Çiçek açmak Genellikle çiçeklenme, siteden kar eridiğinde başlar..
Kazıp çıkarmak Yer üstü kısmı tamamen kuruduğunda, ampuller kazılmalıdır..
Depolamak Depolama süresi Temmuz ayında başlar. Bu formda, ampuller kök ve filiz oluşana kadar yaz sonuna kadar uzanır..
üreme Ampulün kızı ampuller yardımıyla tohumlara bölünmesi.
zararlılar Salyangozlar, salyangozlar, teller.
Hastalıklar Fındık ormanlarının uygunsuz bakımı nedeniyle hastalıklar mümkündür.

Açık alanda ela orman tavuğu dikimi

Açık alanda ela orman tavuğu dikimi

Bitki dikmek için en iyi zaman

Ela orman tavuğunun hava kısmının gelişme süresi biter bitmez soğanları yerden çıkarılır ve kuru ve havalandırılmış bir yerde saklanır. Ampuller üzerinde kökler oluşana kadar orada tutulmalıdırlar. Bundan sonra tekrar toprağa nakledilirler. Bu genellikle yaz sonunda veya sonbahar başında yapılır..

Ela orman tavuğu ampullerini saklamak için katlarken, koruyucu teraziler olmadan yeterince çabuk kuruyabileceklerini hatırlamakta fayda var. Bu özellik nedeniyle, bu tür çiçekleri sonbaharın sonlarında satın almamalısınız – bu durumda, çimlenemeyen kurumuş bir ampul edinme riski çok fazladır. Planlanmamış soğanları ıslak turbalı bir torbaya veya kaba koyup buzdolabının sebze bölmesine koyarak tasarruf edebilirsiniz..

Dikim ile çok fazla sıkarsanız ve sadece Ekim ayında ela orman tavuğu ekerseniz, büyük olasılıkla gelecek yıl bu tür dikimler çiçek açmayacaktır. Ampulleri toprağa dikmeden önce dezenfekte edilmelidir. Bunu yapmak için, bir potasyum permanganat çözeltisi ile muamele edilir ve daha sonra ezilmiş kömür serpilir..

iniş özellikleri

ela tavuğu nasıl ekilirela tavuğu nasıl ekilir

Ela orman tavuğu ekimi için bir yatak önceden hazırlanmalıdır. Çiçeklerin büyüyeceği toprak kazılır, oraya turba veya humus eklenir. Çok ağır topraklarda kum eklenmelidir. Katkı maddeleri ayrıca kül veya kireç içerebilir. Toprağın reaksiyonu nötr olmalıdır.

Açık zeminde ela ormanlarının ortalama ekim derinliği yaklaşık 20-25 cm’dir, bunu ampullerin çapından hesaplayabilirsiniz – aşağıdan yukarıya olan mesafe çapının 2-3’ü olmalıdır. Dikimler arasında yaklaşık 25 cm’lik bir mesafe bırakılmalıdır, bitmiş kuyulara ince bir kum tabakası dökülür. Çiçekler ağır toprağa ekilirse, kum nemli turba ile değiştirilebilir. Zamanında dikim ile soğanların uzun kökleri kısaltılabilir – bu onların dallanmasına katkıda bulunacaktır. Geç bir ekim ile mevcut kökler birbirine değmez ve dikkatlice düzleştirilir. Bundan sonra, delik toprakla serpilir..

Fındık tavuğu ekimi soğuk veya yağışlı günlerde yapılmamalıdır. Çok serin ve su birikintisi olan toprakta dikilen bitkileri kaybetme riski çok fazladır..

Zaten pedinküller oluşturmuş olan ela orman tavuğu soğanlarında, onlardan kalan dikey bir delik vardır. Ampul ne kadar eski olursa, boyutu o kadar büyük olur. Suyun böyle bir deliğe düşmesini önlemek için, ampuller dik açılarla değil, hafifçe yanlara dikilmelidir. Ayrıca mevcut boşluğu kumla doldurabilirsiniz..

Bahçede orman tavuğu bakımı

Bahçede orman tavuğu bakımı

Ela orman tavuğu, bakımı çok zor bir bitki olarak kabul edilmez, ancak tüm yetiştiriciler ondan maksimum dekoratiflik elde etmeyi başaramaz, bu nedenle tam çiçeklenme için bir takım çabalar gerekecektir..

Aydınlatma

Ela orman tavuğu yetiştirmek için güneşli veya hafif gölgeli bir yere ihtiyacınız olacak. Dikim için derin gölge çalışmaz. Çiçek, besleyici, nemli ve hafif nötr bir toprakta en iyi hissedecektir. Dikimden önce yeterli drenajın sağlanması önemlidir..

sulama

Kuraklık dönemlerinde, ela orman tavuğu zamanında sulamaya ihtiyaç duyacaktır – yataklardaki arazinin tamamen kurumasına izin vermek mümkün değildir. Büyüme mevsiminin bitiminden sonra, bitkiler daha az sulanır – ayda 1-2 kez, ampullerin kuru zeminde çok uzun süre kalmasını önlemeye çalışır..

Üst giyim

Ela orman tavuğu üst pansuman

Sulamaya ek olarak, ela orman tavuğu kuru gübrelere ihtiyaç duyar. Onlar için çeşitli pansumanlar yapılır. İlki Nisan sonunda yapılır. 1 yemek kaşığı eklendiği toprağa bir kova humus verilir. l nitrophoska ve çiçekli türler için aynı miktarda “Agricola”. 1 metrekare için m toprak yaklaşık 4,5 kg humus gerektirecektir. Toprak yüzeyine 5 cm kalınlığa kadar tabaka halinde yayılır. Çiçeklenme tamamlandıktan sonra ekim ikinci kez beslenir, bahçe yatağına kuru gübreler serpilir. 1 metrekare için m 1 yemek kaşığı gerektirecektir. kaşık süperfosfat ve potasyum sülfat. Gübrelemeden sonra bahçe sulanır..

Sulamadan sonra, ela orman tavuğunun yanında yetişen yabani otları kaldırabilirsiniz, ancak çalıların yanındaki toprağı gevşetmemelisiniz – bitkilerin köklerine dokunabilirsiniz. Dikimden sonra, toprağı odun külü ile kaplayın ve ardından yaklaşık 3 cm kalınlığında bir turba veya humus tabakası ile malçlayın..

Çiçek açmak

Genellikle ela orman tavuğu, siteden kar eridiğinde çiçek açmaya başlar. Bitki uzun, göze çarpan pedinküller oluşturur. Çiçekler parlak sarı veya turuncu ve çok zarif görünüyor. Orman tavuğu, herhangi bir bahar çiçekli bitki ile birlikte harika görünüyor. Kural olarak, tam teşekküllü bir ampul iki pedinkül oluşturabilir. Türler bebek soğanları ile çoğalabilir, ancak çok fazla oluşmazlar, bu nedenle ekim malzemesi oldukça pahalı olabilir..

Grouse imparatorluk – taçlandırılmış kişiGrouse imparatorluk - taçlandırılmış kişi

Budama

Ela orman tavuğunun çiçekleri solduğunda dikkatlice kesilmeli ve yapraklara dokunulmamalıdır, bu sayede bitkinin ampulünde besinler birikir. Sonbaharda, sapı kökünden kesmek ve ela orman tavuğunun büyüdüğü yeri malçlamak gerekir..

Kış için sığınak

Soğuk havaların başlamasından önce, ekimin örtülmesi tavsiye edilir – bu, onları az kar yağışlı veya şiddetli donlu kışlara karşı sigortalayacaktır. Ancak ilkbaharda, kar eridikten sonra barınak hemen kaldırılır – fidelerin ortaya çıkmasını önleyebilir. Çoğu ela orman tavuğu türü, tekrarlayan donları tolere eder. Sıcak havalar geri döndüğünde, don tarafından çivilenmiş bitkiler bile iyileşebilir. Ancak, büyüyen ela orman tavuğu için daha doğru öneriler, belirli çeşitliliğe bağlıdır..

Çiçeklenme sonrası ela orman tavuğu

Çiçeklenme sonrası ela orman tavuğu

Çiçeklenme sona erdikten sonra, ela orman tavuğu yeşillikleri bir süre dekoratif etkilerini korur, ancak yaz ortasında yaprakları ölür. Yer üstü kısmı tamamen kuruduğunda, ampuller kazılmalıdır. Bu süre zarfında onları toprakta bırakmak oldukça tehlikelidir – ekim materyali haşere saldırılarına maruz kalabilir..

Topraktan çıkarılan soğanlar kuru pullardan temizlenir, ılık suda yıkanır ve pembe bir potasyum permanganat solüsyonunda yaklaşık yarım saat bekletilir. Soğanlar zarar görmüş veya hastalıklıysa kesilmelidir. Bundan sonra, kesim bölümleri bir mantar ilacı ile muamele edilir ve ardından odun külü serpilir. İşlem görmüş ampuller, bölümlerin kuruyabileceği kuru ve iyi havalandırılan bir yere yerleştirilir..

Ampullerin saklanması

Dikim materyali kuru, ancak çok sıcak olmayan (30 dereceden fazla olmayan) iyi havalandırılan bir yerde saklanmalıdır. Genellikle depolama süresinin başlangıcı Temmuz ayıdır. Bu formda, ampuller kök ve filiz oluşana kadar yaz sonuna kadar uzanır. Onları korumak için, hastalıklı örnekler seçerek periyodik olarak incelenmelidir..

Ela orman tavuğu yetiştirme yöntemleri

Ela orman tavuğu yetiştirme yöntemleri

Genellikle ela orman tavuğu yavruları kullanılarak çoğaltılır. Bu bitki tohum oluşturabilmesine rağmen, bu çoğaltma yöntemi genellikle daha az kullanılır. Bu durumda çiçeklenme yaklaşık 7-8 yıl beklemek zorunda kalacak, ancak ortaya çıkan çiçekler yerel çevreye daha fazla adapte olacak. Kozalı çiçek sapları, ampuller henüz yeşilken kazılıp 1-3 hafta suda bekletilmeden önce kesilir, ardından tohumlar kuru bir yerde olgunlaştırılır. Ampulleri emperyal türlerinkinden daha az etkileyici olan orman tavuğu, daha iddiasız ve kendi kendine tohumlama yeteneğine sahip olarak kabul edilir..

İmparatorluk ela orman tavuğu çoğunlukla vejetatif olarak çoğaltılır. Bir tam teşekküllü soğan genellikle ikiye bölünür ve nadiren çocukları oluşturur. Ayrıldıktan sonra, yavru soğanlar hala yataklarda büyümek zorunda. Çiçeklenme ancak bebekler belirli bir boyuta ulaştıktan sonra gelir ve bu birkaç yıl alabilir. Ancak, kızı ampullerin yavaş gelişme hızına rağmen, bu üreme yönteminin en güvenilir olduğu kabul edilir..

Ela orman tavuğu nasıl yetiştirilirEla orman tavuğu nasıl yetiştirilir

Ampulü çocukların gelişimine ve yapay olarak teşvik edebilirsiniz. Yaz kazısından sonra en büyük ve en sağlıklı ampul üzerinde yaklaşık 2 cm çapında küçük bir kesim yapılır.Bu durumda sadece steril bir alet kullanılmalıdır. Kesim, hiçbir şey işlenmeden havada kurutulur. Ampul kuruduktan sonra kuru ve temiz kuma gömülür ve ardından havalandırılan bir odada saklanır. Sonbaharın başlangıcında kökler oluşmalıdır. Bundan sonra, ampul bir mantar ilacı ile muamele edilir ve toprağa nakledilir. Bitkinin tüm enerjisini çocukların gelişimine harcaması için oluşan tomurcukların ondan çıkarılması gerekir. Böyle bir ampulü topraktan çok dikkatli bir şekilde çıkarmak gerekir – çok küçük çocuklara zarar verme riski vardır..

Hastalıklar ve zararlılar

Ela orman tavuğu hastalıkları ve zararlıları

Ela orman tavuğu alışılmadık bir özelliğe sahiptir. Ampulleri kemirgenleri ve benleri korkutabilir. Bunun için bitkiler genellikle site boyunca dağıtılır ve onları sadece çiçek tarhlarına değil, meyve ağaçlarının yanına da yerleştirmeye çalışır..

Ancak yine de ela orman tavuğu bazı zararlılardan etkilenebilir – sümüklü böcekler, salyangozlar ve tel kurtlar. Hasar belirtileri fark edildikten hemen sonra böcek ilacı veya tuzak kullanılması tavsiye edilir..

Ela orman tavuğu neden çiçek açmıyor

Ela orman tavuğu neden çiçek açmıyor? Alan "Bahçe dünyası"Ela orman tavuğu neden çiçek açmıyor? Alan

Ela orman tavuğunda çiçekler görünmüyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir:

 • Ampuller çok küçük. Çapı 5 cm’ye kadar olan küçük dikim materyali büyümeye devam eder ve pedinkül oluşumu için enerji harcamaz.
 • Yanlış derinleştirme. Ampuller toprak yüzeyine çok yakın yerleştirilirse, yağmur veya don gibi olumsuz koşullardan daha fazla etkilenirler. Bu durumda ekim malzemesi kış boyunca çürüyebilir veya donabilir. Aşırı derinleşme, ampulün çimlenme için çok fazla enerji harcamasına neden olur..
 • Yanlış seçilmiş toprak. Kışın çok hafif toprak donar ve killi toprak suyun iyi geçmesine izin vermez, bu da ampullerin çürümesine neden olur. Dikim yatağı da iyi drenaja sahip olmalıdır..
 • İniş sitesi uzun süredir değiştirilmedi. Ampuller kazılmazsa, hacim olarak gözle görülür şekilde kaybederek bölünmeye başlarlar. Büyük ve orta boy soğanlar çiçek açtıktan hemen sonra kazılmalı ve sonbaharda tekrar dikilmelidir. Bu durumda, gelecek baharda çiçek açmaları gerekir. Ürün rotasyonu kurallarına da uyulmalıdır. Ela orman tavuğu eski yerlerine veya diğer soğanlı türlerin yetiştiği bir köşeye sürekli dikmemelisiniz..
 • Yumurtalığın korunması. Yapraklar düştükten sonra ortaya çıkan yumurtalık çıkarılmalıdır. Bu, ampulün yeni sezonda çiçeklenme gücünü korumasına yardımcı olacaktır..
 • Çok ıslak veya soğuk yazlar. Çiçek açtıktan sonra, bu koşullarda yetişen ampuller toprağa nakledilene kadar sıcak bir yerde tutulmalıdır..
 • Küçük kar soğuk kış. Bu durumda, ela orman tavuğu soğanları donabilir. Dikimi korumak için, barınağa önceden bakmalısınız. Bunu yapmak için, yatak 10-20 cm kalınlığında bir humus veya turba tabakası ile kaplanır..

Fotoğraf ve isimlerle ela orman tavuğu çeşitleri ve çeşitleri

Çok sayıda ela orman tavuğu türü nedeniyle, tüm bu bitkiler, büyüme yerlerine, çiçek şekline vb. Göre gruplandırılarak birkaç bölüme ayrılır. Her biri, bazıları özellikle bahçecilikte bulunan belirli türlerde fritillaria içerir..

Bölüm I Eufritillaria

Orman Tavuğu Eufritillaria

Birinci bölüm, Akdeniz, Batı Avrupa ve Batı Asya türlerini birleştirir. Bunların en ünlüsü ela tavuğudur. Bu bitki 16. yüzyıldan beri kültürde kullanılmaktadır ve adı olağandışı rengiyle ilişkilidir. Çalıları 35 cm yüksekliğe ulaşır Sarkık çan çiçekleri tek tek, daha az sıklıkla çiftler halinde bulunur. Renkleri çoğunlukla mor ve kahverengi tonları birleştirir, koyu ve açık alanlar dama tahtası deseni oluşturur. Bu ela orman tavuğu temelinde birçok dekoratif çeşit elde edildi. Aralarında:

 • Alba ve Afrodit – beyaz çiçekli çeşitler.
 • Artemis – çiçekler mor ve yeşilimsi rengi birleştirir.
 • Jüpiter – büyük kırmızı çiçekler oluşturur.

Satranç ela orman tavuğuna ek olarak, bu bölüm ayrıca aşağıdaki türleri de içerir:

 • dağ – koyu benekli kahverengimsi çiçekleri vardır.
 • Sarı – açık kahverengi dama tahtası desenli sarı çiçeklerle.
 • iğne loblu – bordo yeşil çiçeklerle.
 • Kafkas – Mavimsi-mor çiçeklerle Kırmızı Veri Kitabı görünümü.
 • Mihaylovski – kenarlarında sarı bir sınır olan bordo çiçekler oluşturur.
 • Dama tahtası (veya küçük) – koyu kırmızımsı kahverengi çiçekler ve zayıf bir desenle.

Bölüm II Petilium

Orman Tavuğu Petiliumu

Bölüm, özellikle Türkiye, Irak, Türkmenistan ve Himalayaların batısında yaşayan büyük bitkileri birleştiriyor. Bu bölümdeki en yaygın tür, imparatorluk veya “kraliyet tacı” olarak da bilinen kraliyet ela orman tavuğudur. Bu Türk türü, 16. yüzyılın sonlarında Avrupa ülkelerine gelmiş ve günümüzde 20’ye yakın farklı formu bünyesinde barındırmaktadır. Böyle bir bitkinin ampulleri belirli bir hoş olmayan kokuya sahiptir ve sapları bir metre yüksekliğe ulaşır. Yaprak sarmaşıklar halinde düzenlenmiştir. Sarkık çiçekler oldukça büyüktür – çapı 6 cm’ye kadar. Renkleri parlak turuncu, tabanda kahverengi bir leke ve aynı damarlar var. Çiçeklerin üzerinde bitkinin yaprakları vardır ve ona bir palmiye ağacını andırır. Ana çeşitleri:

 • Aurora – kırmızı-turuncu çiçekler oluşturan orta boy bir çalı (60 cm boyunda).
 • lutea – altın çiçeklerle çeşitlilik. Çalıların yüksekliği 1 m’ye ulaşır.Luteya maxima çeşidinin daha da yüksek çalıları vardır – 1,2 m’ye kadar.
 • sülferino – kırmızı örgü desenli turuncu çiçekler oluşturur.

Bu bölümün diğer türleri şunları içerir:

 • Radde – açık sarı veya yeşilimsi sarı çiçekleri olan dayanıklı türler.
 • Edward – emperyal görünüme önemli ölçüde benzer, ancak ampullerinin hoş olmayan bir kokusu yoktur. Çiçekler kırmızımsı kahverengi veya turuncu..

Bölüm III Terazi

ela orman tavuğu

Bu grup yalnızca bir Batı Asya türü içerir – İran ela orman tavuğu. Çiçekleri koyu mor, neredeyse siyah bir renge sahiptir. Krem, açık yeşil, kahverengi veya alacalı çiçek renginde farklılık gösteren bu türün başka biçimleri de vardır..

Bölüm IV Rhinopetalum

Orman Tavuğu Buhara

Afganistan’da ve batı Çin’de yaşayan türleri birleştirir. Bitkiler, ela orman tavuğu için alışılmadık bir çiçek aranjmanı ile ayırt edilir: aşağı değil, yanlara yönlendirilirler. Periantları daha ince ve biraz şeffaftır ve baskın renkleri tek renklidir..

Bölüm, Buhara (beyaz çiçekli) ela orman tavuğunun yanı sıra pembe-leylak veya soluk pembe çiçekli birkaç türü (Arian, Buhara, Karelin) içerir..

Bölüm V Korolkowia

Orman Tavuğu Seversova

Grup sadece bir tür içerir – Severtsov’un ela orman tavuğu. Bu endemik sadece Orta Asya ülkelerinde bulunur. Çiçeklerinin rengi sarı ve kahverenginin tonlarını birleştirir..

Bölüm VI Liliarhyza

Orman Tavuğu Liliarhyza

Bölüm, küçük zambaklara benzeyen çiçekleri olan Kuzey Amerika türlerini içerir. Bunların arasında gri ela orman tavuğu var. 15 cm boyunda minyatür çalılar oluşturur. Dikdörtgen çiçekler altın sarısı renktedir ve iç kısım küçük kahverengi lekelerle süslenmiştir. Avrupa’da böyle bir bitki sadece sera olarak yetiştirilmektedir..

Ela orman tavuğu da oldukça yaygındır. Çeşitleri arasında:

 • Wayne Roderick – Çin çeşidi. Çiçekler, kahverengi ve zümrüt tonlarını birleştiren yanardöner bir renge sahiptir, üst kısım yeşile boyanmıştır ve yüzeyde kırmızımsı veya koyu lekeler bulunur..
 • ilgi odağı – çalılar 60 cm yüksekliğe ulaşır.Çiçekler yeşildir ve zeytin lekeleriyle süslenmiştir..

Diğerlerinin yanı sıra, bölüm iki çiçekli (çikolata-yeşilimsi çiçeklerle) ve Kamçatka (mor veya bronz çiçeklerle) ela orman tavuğu içerir..