Petunya tohumları kendi elinizle nasıl toplanır. Talimatlar, tavsiyeler ve öneriler. Fotoğraf

Petunya, çiçek severler tarafından bir veranda, balkon veya sundurma süslemek için satın alınan popüler bir bitkidir. Ancak herkes para biriktirebileceğinizi ve bu çok yıllık bitkinin tohumlarını kendi başınıza toplayabileceğinizi bilmiyor. Toplanan dikim materyali, gelecek yıl çiçek dikmek için faydalı olacaktır. Ana şey, petunya tohumlarının ne zaman ve nasıl toplanacağını bilmek..

Bahar, petunyaların çiçeklenme döneminin başlangıcıdır. Yaz boyunca renk paleti ile keyif alırlar. Bu çiçeklerin dekoratif nitelikleri, birçok çiçek yetiştiricisi ve sadece doğa severler, yaz sakinleri tarafından uzun zamandır takdir edilmektedir. Bitkileri kendi alanlarında rahatlık yaratmak, süslemek ve şenlikli bir hava yaratmak için kullanmaya çalışırlar. Petunyaların bakımı zor değil.

Sitenizde her yıl birbirinden farklı parlak çiçek tonlarının mis gibi kokması için petunya tohumlarının yılda bir kez toplanması gerekiyor. Ve herkes tohumlardan yeni bitkiler yetiştirebilir. Bunu yapmak için, belirli bir zamanda (petunyaların çiçeklenmesinin bitiminden sonra), fideleri toplamak ve erken ilkbaharda toprağa dikmek gerekir..

Petunya ailesinde çok sayıda farklı tür ve çeşit bulunur. Hepsi huni şeklindeki çiçek şekli ile birleştirilmiştir. Renk paleti ve çeşitli tonlar hoş sürprizler ve zevkler – beyaz, pembe, kırmızı, turkuaz, mavi, menekşe ve mavi çiçekler. Ayrıca çeşitli petunya türleri vardır – havlu ve yarı çift.

Petunya fideleri hakkında her şey

Petunya fideleri hakkında her şey

Dış görünüş

Bu otsu kültürün çok küçük fidanları vardır. Bir tohumun çapı yaklaşık yarım milimetredir. Tohumlar açık kahverengi veya koyu kahverengidir ve her biri yaklaşık yüz fide içeren meyveler olan küçük kapsüller halinde oluşur. Gelecek sezon için birkaç petunyadan oldukça fazla miktarda dikim materyali toplanabilir. Ve özel çiçek dükkanlarında petunya tohumlarının ayrı ayrı satıldığını düşünürsek, tohum materyalinin kendi kendine toplanması için gerçek bir teşvik vardır..

Toplama zamanı

Petunya tohumlarının olgunlaşması, bu otsu ürünlerin aktif çiçeklenmesinin başlamasından seksen – doksan gün sonra devam eder. Tohum kabukları sarı veya açık kahverengi bir renk almaya başlar başlamaz onları toplamaya başlayabilirsiniz. Tohum toplamaya uygun kozalar – meyveler bitki sapının alt kısmında bulunur. Herkesten önce olgunlaşır ve solarlar. Bu tür tomurcukları aramayı kolaylaştırmak için, petunyalar yeni çiçek açmaya başladığında bazı notlar almanız gerekir..

Fide alma ve toplama süreci

Tomurcukların tam olgunlaşmasını bekliyorsanız – çiçekler üzerindeki meyveler, o zaman petunyaların çiçeklenme süresi çok daha kısa olacaktır. Deneyimli çiçek yetiştiricileri, daha önce tohum kozalarıyla işaretlenmiş tomurcukların saplardan ayrılmasını ve daha sonra kültürde yeni tomurcukların oluşmaya devam etmesini, çiçeklenmenin yaz sonuna kadar devam etmesini tavsiye eder. Daha sonra, kutuları tomurcuklardan çıkarmanız ve tohumlar henüz olgunlaşmamışsa, ince şeffaf kumaştan bir torbaya veya bir çay poşetine yerleştirdikten sonra onları iyi aydınlatılmış bir yere koymanız gerekir. Bu, tam olgunlaşmadan sonra fidelerin kozalardan düşmemesi için gereklidir. Tohumlar böyle koruyucu bir “kap” içinde olduklarından güvenli ve sağlam kalacaktır..

Kozalar açıldıktan sonra tohum materyalinin kuruması ılık bir yerde en az iki gün daha sürdürülmelidir. Özenle kurutulan tohumlar bir sonraki sezona kadar kalite özelliklerini koruyabilmektedir. Küçük kağıt torbalarda, kuru bir yerde oda sıcaklığında saklanması tavsiye edilir. Tohumları çeşitlere göre paketlemeniz ve daha sonra ekmenin uygun olması için paketleri hemen imzalamanız gerekir..

Petunya, tohum çimlenmesi yüksek bir çiçek bitkisidir. Uygun depolama koşullarında ekim materyali özelliklerini 3-4 yıl koruyabilir..

Çiçek yetiştiricilerine not!

Petunya yetiştirirken, bireysel türlerin ve çeşitlerin özelliklerini dikkate almak gerekir. Çoğu karmaşık bakım gerektirmez ve tohumlarla kolayca yayılır, ancak çift şekilli çiçekler özeldir. Yayılmaları için kesim yönteminin kullanılması tavsiye edilir. Bu sizi tohum üretimi ile olası beklenmedik sonuçlardan ve sürprizlerden kurtaracaktır..

Fidanların bahar dikimi

Fidanların bahar dikimi

Fide yetiştirmek için petunya tohumları evde Mart ayı sonlarında – Nisan başında ekilir. Tohumları doğrudan açık toprağa ekebilirsiniz, ancak bunu çok daha sonra (Mayıs sonunda), toprak iyice ısındığında ve sıcak havalar başladığında yaparlar..

Dikim kaplarına bir drenaj tabakası ve ardından hafif ve gevşek toprak dökülmelidir. Tohumlar toprağın yüzeyine eşit olarak ekilir, hafifçe bastırılır ve ardından iki milimetre toprak tabakası serpilir. Toprak her zaman biraz nemli olmalıdır. Sera ortamı oluşturmak için kutuların cam veya folyo ile kaplanması gerekir. İçerik sıcaklığı – 20 ila 25 santigrat derece.

Genç fideler uzun süreli parlak aydınlatma gerektirir. Zaman zaman (günde yaklaşık 1 kez), iniş kutularının farklı yönlerde ışık kaynağına döndürülmesi gerekir. Işık eksikliği durumunda, yapay ek aydınlatma önerilir..

Sulama orta derecede yapılır, toprağın su basmasına izin verilmemelidir. Çeşitli pansumanlar ve gübreler petunyalar üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Açık yataklara fidan dikimi Mayıs sonunda yapılır..

Petunya tohumlarını kendi ellerimizle topluyoruz (video)