Petunya

Petunya (Petunya) veya petunya – Solanaceae ailesinden bir bitki cinsi. Doğada, bu çiçeğin çoğu türü Latin Amerika’da, özellikle Brezilya’da yaşar. Petunyalar, bazıları modern sınıflandırma tarafından Calibrachoa cinsiyle ilişkili olarak kabul edilen 15 ila 40 tür ot veya cüce çalı içerir. Petunya adı Brezilya’daki “tütün” den gelir – çiçek de onunla yakından ilgilidir..

Petunya bugün en popüler bahçe çiçeklerinden biridir. Kültürde, 18. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Doğal türler temelinde, yüksek dekoratif niteliklerle karakterize edilen inanılmaz çeşitlilikte melez çeşitleri elde edildi. Petunyalar bahçeleri, saksıları ve balkonları süslemek için kullanılabilir. Çiçeğin özelliği, çiçeklenmesinin parlaklığı, bolluğu ve süresinin yanı sıra yeterli iddiasızlığında yatmaktadır. Acemi bir çiçekçi bile tohumlardan petunya yetiştirebilir..

Petunya, genellikle şehir çiçek tarhlarını, dikimleri, çok renkli çiçek aranjmanlarını süsleyen ve bu nedenle giderek daha popüler hale gelen bir çiçektir. Yazdan sonbahara kadar çiçek açan, çok büyük ve çeşitli çiçek salkımına sahip, hava koşullarına ve strese eşit derecede dayanıklı bir çiçek bulmak zordur. Ek olarak, petunya, yalnızca farklı renklerde çiçeklerle, tek çeşit bir kompozisyon olarak kendi başına bir dekorasyon görevi görebilir..

petunya açıklaması

petunya açıklaması

Petunya genellikle 70 cm yüksekliğe kadar bir çalıdır, ancak daha minyatür (yaklaşık 15 cm) çeşitler de vardır. Sürgünleri iyi dallanır ve düz veya sürünen olabilir – bu durumda bitkiler bol miktarda kullanılır. Oval yapraklar, dallarda dönüşümlü olarak düzenlenmiştir. Koyu veya açık yeşil bir renge sahip olabilir ve sürgünlerin kendileri gibi tüylerle kaplıdır..

Çiçekler huni şeklindedir ve küçük bir sapı vardır. Sürgünlerin üst kısımlarında veya aksillerde görünebilirler. Çiçeklerin boyutu, rengi ve yapısal özellikleri tür ve çeşide bağlıdır. Renk paletleri oldukça geniştir ve beyaz, kırmızı, pembe, mor, mavi ve menekşe tonlarını içerir. Yapraklar zıt bir desene, hafif bir kenarlığa veya yıldız işaretine sahip olabilir ve ayrıca saçaklı veya oluklu bir kenara sahip olabilir. Çiçekler ya basit ya da çift. Her biri yaklaşık 1-2 hafta bitki üzerinde kalır, ardından yerinde çok sayıda küçük tohum bulunan bir kutu oluşur..

Çok yıllık statüsüne rağmen, termofilik petunya toprakta kışlamaz ve yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. Genellikle bahçecilikte, çiçeğin aksiller ve mor türlerinden elde edilen çeşitli melez petunya çeşitleri kullanılır. Bu tür bitkilerin çiçeklenmesi yazın ilk yarısında başlar (başlangıcı büyük ölçüde ekim zamanına bağlıdır) ve sonbahar donlarına kadar sürer..

Petunya: büyüyen ve bakımPetunya: büyüyen ve bakım

Tohumlardan büyüyen petunyalar

Tohumlardan büyüyen petunyalar

Tohum ekmek

Fideler için petunya tohumlarını Şubat ayında ekebilirsiniz, ancak bu dönemde filizlerin çok fazla güneşe ihtiyaç duyacağı unutulmamalıdır. Dezavantajı arka aydınlatma ile telafi edilebilir. Ekim tarihleri ​​ayrıca belirli petunya çeşitlerine, çiçeklerinin ve sürgünlerinin boyutuna da bağlıdır. Genellikle ekim tarihi, çiçeklenme zamanlamasına göre hesaplanır. Daha önce, bol çeşitler ekilir – yeterince uzun saplar geliştirmek için daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Daha sonra (Mart başında), küçük çiçeklerle orta boy çalılar ekebilirsiniz. Ancak tohumların çimlenmesinin önemli ölçüde değişebileceğinden, olası ek ekimlerde küçük bir zaman aralığı ile ekilmesi önerilir..

Petunyalar için hafif ve besleyici topraklar uygundur. Çiçek fideleri için evrensel bir toprak kullanabilir veya turbayı çürümüş humus, çim (veya yapraklı toprak) ve kumun yarısı ile karıştırabilirsiniz. Hazırlanan toprak, önceden kaynar su veya bir potasyum permanganat çözeltisi ile dökülür. Toprağın üst santimetresi elenmeli ve ekimden bir gün önce toprağı kapta bolca nemlendirin..

Petunya tohumları, normal formlarında veya draje kabuğunda satılabilir. Basit tohumların küçük boyutu nedeniyle, ekim kolaylığı için kumla karıştırılabilirler. Tohumları alt tabaka üzerinde eşit olarak dağıtmaya çalışırlar, bir sprey şişesiyle hafifçe püskürtürler ve ardından bir film ile kaplarlar. Tohumları kum kullanmadan dağıtmayı kolaylaştırmak için onları karda ekebilirsiniz. Açık bir arka plana karşı, koyu tohumlar çok daha belirgin olacak ve bunları eşit şekilde yaymak daha kolay olacaktır..

A’dan Z’ye tohumdan büyüyen petunyaA'dan Z'ye tohumdan büyüyen petunya

Peletlenmiş tohumlar genellikle daha küçük miktarlarda satılır, daha büyüktür ve ekime daha uygundur. Ancak böyle bir tohum çimlenmesini daha hızlı kaybeder – sadece kanıtlanmış şirketlerin taze tohumlarını satın almanız gerekir. Ek olarak, ekim sırasında, her drajenin kabuğu iyi nemlendirilmeli veya bir kürdan ile hafifçe kırılmalıdır – ıslanmazsa ve çatlamaz, tohum çimlenemez. Herhangi bir tohumun sadece nemli toprağa ekildiğini hatırlamak önemlidir. Sonraki sulama, küçük tohumların su jetinde çok derine gömülmesine neden olabilir. Toprağı ilk kez nemlendirmek için bir püskürtme tabancası kullanın..

Sıcaklıkta ve ışıkta ilk sürgünler bir hafta içinde ortaya çıkar. Beklemek için son tarih birkaç haftadır – bu süreden sonra ortaya çıkan sürgünlerin çok zayıf olması muhtemeldir. Fideler periyodik (günde 2 defaya kadar) havalandırmaya ve periyodik neme ihtiyaç duyacaktır. Seranın yüksek nemi, küçük fidelerin büyümesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, ancak bu tür filizleri “kara bacaktan” korumak önemlidir. Gelişimini önlemek için, yoğuşma barınaktan düzenli olarak çıkarılır. Önleme için, filizlerin hafif bir potasyum permanganat çözeltisi ile periyodik olarak püskürtülmesi önerilir. İlk gerçek yaprakların ortaya çıkmasıyla birlikte barınak kaldırılır. Bundan sonra, sulama biraz azalır. Toprağın yüzeyi hafifçe kum serpilebilir. Sığ tohumlama genellikle fide köklerinin toprağa tamamen batmamasına neden olur. Bu filizleri dikkatlice serpmeye veya istenen konuma derinleştirmeye çalışırlar..

Büyüyen fideler

Petunyaların büyüyen fideleri

3-4 gerçek yaprak oluşumundan sonra fideler kesilerek açılabilir. Petunya bu prosedürü iyi tolere eder, ancak doğru yapılması gerekir. Toprağı bitkilerle dolu bir kapta nemlendirin, ardından seçilen fideyi bir çubuk veya kaşıkla kaldırın, yapraklardan alın ve dikkatlice kaptan çıkarın. Köklerin etrafındaki toprak yumruyu yok etmemeniz önerilir. Bitkiler ayrı kaplara ekilir – plastik veya turba. Gerekirse, ortak kabı tekrar kullanabilirsiniz, ancak fideler arasındaki mesafe daha büyük olmalıdır. Bundan önce filizlerin gerilmesi için zamanları varsa, ilk yapraklara toprağa gömülebilirler. Bu, fidelerin ek kökler yetiştirmesini ve büyüme oranını hızlandırmasını sağlayacaktır. Toplandıktan sonra fideler sulanır ve birkaç gün kısmi gölgede tutulur. Fideler turba tabletlerinde yetiştirildiyse, daldırılmazlar, ancak içlerine yeni saksılara yerleştirilirler..

Petunya çalıları için daha fazla bakım, bakım koşullarına bağlı olacaktır. Saksılardaki toprak her zaman nemli kalmalıdır, ancak alt tabaka aşırı nemlendirilmemelidir. Periyodik olarak, dikimlerin etrafındaki zemin hafifçe gevşetilmelidir. Toplamadan bir hafta sonra fideler beslenmeye başlar. Üst pansuman haftalık olarak uygulanır, besinlerin yapraktan uygulanması normal olanla değişir. Herhangi bir çözünür kompleks çiçek formülasyonu petunyalar için uygundur..

Tomurcuklanma süresi bitki çeşidine bağlı olacaktır. Grandiflora ekimden yaklaşık 3 ay sonra çiçek açar, multiflora – birkaç hafta önce. Daha fazla kardeşlenme için, birçok modern çeşit kendilerini iyi çalılarsa da, çalı petunyaları sıkıştırılabilir. Bol çeşitlerin sıkıştırılması genellikle istenen sonucu vermez. Daha gür çalılar elde etmek için, bu tür bitkiler daha sonra kap başına birkaç parçaya ekilir. Kıstırma prosedürü tomurcuklanma sürecini biraz geciktirir, ancak daha sonra daha etkili bir çalı oluşturmaya yardımcı olur..

Toprağa ekilmeden önce fidelerin sertleştirilmesi gerekecektir. Bunu yapmak için, ekimden birkaç hafta önce, günlük olarak kısaca sokağa aktarılır veya birkaç gün daha serin bir yerde sergilenir..

Açık toprağa petunya dikimi

Açık toprağa petunya dikimi

Bitki dikmek için en iyi zaman

Petunyalar için kumlu tınlı toprak veya tın idealdir. Dikimden önce, bahçe yatağına ek olarak gübre ekleyebilirsiniz – kompost veya humus. Gübre eklenmesi tavsiye edilmez – bu tür katkı maddeleri mantar hastalıkları geliştirme riskini artıracaktır. Dikim için açık, yeterince güneşli bir yer seçin. Petunya’yı olası donlar geçtikten sonra – Mayıs ayının sonunda oraya transfer edebilirsiniz. Bulutlu (yağmurlu) hava veya akşam zamanı ekim için en uygunudur – taze nakledilen çiçekler güneşte olmamalıdır.

iniş kuralları

Çalıların büyüklüğüne göre ortak çiçek tarhlarında petunyalar için bir yer seçilir. Genellikle alt katman çiçek için en uygunudur, daha az sıklıkla çiçek yatağının orta katmanı. Dikimden önce, saksılardaki fideler iyi sulanır, her fide önceden kazılmış bir deliğe yerleştirerek bir toprak parçası ile birlikte aktarılmalıdır..

Bitkiler arasındaki mesafe yaklaşık 30 cm olmalıdır, daha doğru rakamlar çalıların boyutuna bağlıdır, ancak genel olarak petunyalar yakın ekimi iyi tolere eder. Dikimden sonra çalılar bolca sulanır ve bir gün sonra yanlarındaki alan turba veya humus kullanılarak malçlanır. Bu tür petunyaların çiçeklenmesi, sonbaharın ortasına ve hatta sonuna kadar sürmelidir..

Bahçede petunya bakımı

Bahçede petunya bakımı

Petunya yetiştirmek için özel bir önlem gerekli değildir. Kuraklığa dayanıklı bitkilerden biridir ancak yaz sıcağında çiçeklerin düzenli olarak sulanması gerekir. Sulama sırasında yaprakların üzerine su düşmemesi tavsiye edilir..

Küçük çiçekli petunya çeşitleri en iddiasız olarak kabul edilir. Büyük çiçekli çeşitler kesinlikle nemi veya kısmi gölgeyi sevmez, rüzgar ve şiddetli yağmur özellikle onlar için korkunçtur. Bu, bitkilerin büyük rüzgarlılığı ve yaprakların yumuşaklığı ile kolayca açıklanabilir. Ancak şartlar değiştiğinde petunya yeniden çiçek açar..

Petunya çok aktif güneş ışığı gerektirir – bu, çalıların iyi büyümesi ve büyük güzel çiçek saplarının salınması için en gerekli koşuldur. Ek olarak, toprağın nem kapasitesini ve havalanmasını talep eder ve bu nedenle kumlu tınlı tip veya tınlı en uygunudur. Toprak yataklarındaki toprak iyi gübrelenmeli ve düzenli olarak gevşetilmelidir..

BOL ÇİÇEKLENME İÇİN PETUNYA’NIN DOĞRU BAKIMI!PETUNYA'NIN BÜYÜK ÇİÇEKLENMESİ İÇİN DOĞRU BAKIMI!

sulama

Bahçedeki petunyalara bakarken uygun sulama özellikle önemlidir. Uygun büyüme ve gelişme için, bitkiler günde iki kez kökünden sulanmalıdır. Hiçbir durumda toprak asitlenmesine ve suyun durgunluğuna izin verilmemelidir – bu, çiçeğin anında ölümüne neden olur.

Üst giyim

Sulamadan sonra, dikimlerin yanındaki arazi biraz gevşetilir ve aynı anda ortaya çıkan yabani otlar çıkarılır. Petunyaların düzenli beslenmesi, çiçeklenme süresini uzatmaya ve daha gür hale getirmeye yardımcı olacaktır. İlki, gemiden ayrıldıktan sonraki bir hafta içinde gerçekleştirilebilir. Daha sonra prosedür her 10 günde bir tekrarlanır. Potasyum açısından zengin formülasyonlar çiçekler için en uygun olanıdır. Periyodik olarak, organik – hümik bileşikler veya sığırkuyruğu infüzyonu ile üst pansuman da yapabilirsiniz. En önemlisi, saksılarda ve kaplarda yetişen çalıların beslenmeye ihtiyacı olacaktır..

Budama

Solmuş kısımlar düzenli olarak çıkarılmalıdır, bu yeni çiçek salkımlarının büyümesini ve gelişmesini uyarır ve bitkinin görünümünü iyileştirir. Çalıların dallanması için, sürgünleri beşinci internodun üzerinde, tamamen kısaltmak için çok uzun, koruyarak ve görsel bir kabarık top oluşturarak sıkıştırabilirsiniz..

Petunya tohumlarının toplanması

Petunya tohumlarının toplanması

Petunya tohumlarının olgunlaşması genellikle yaklaşık 1.5-2 ay sürer. Bu süre zarfında, onlarla birlikte çift kabuklu kutular tamamen kurur ve hafifçe açılır. Bu tür her kutu yaklaşık yüz küçük koyu tohum içerebilir. Koleksiyonun yapılacağı çeşitlerin çalıları önceden not edilmelidir. Çalıların alt kısmında bulunan tomurcuklardan ekim malzemesinin toplanması tavsiye edilir – kural olarak, ilk önce çiçek açarlar..

Koparılan kuru kozalardan elde edilen tohumlar, imzalı kağıt torbalarda dağıtılır. Kutular olgunlaşma gerektiriyorsa, yaklaşık 4 ay boyunca kapalı tutulur. Uygun depolama ile böyle bir mahsul yaklaşık 4 yıl yaşayabilir..

Petunya çiçek açtıktan sonra

Petunya açık alanda kış uykusuna yatmaz, ancak dilerseniz çalısını gelecek sezona kadar saklayabilirsiniz. Ekim ayında, çiçek yatağından kazılır, bir tencereye nakledilir ve tüm sürgünler çıkarıldıktan sonra serin bir yere yerleştirilir. Bu gibi durumlarda, bitki kışlayacaktır. Tenceredeki toprak periyodik olarak onunla nemlendirilir. Şubat ayında, çalılı bir tencere aydınlık ve sıcak bir yere yerleştirilir ve sulama miktarı artırılır. Petunya birkaç yapraklı taze saplar oluşturduğunda, kesilir, “topuğu” tutmaya çalışır ve üst tabakası kumla kaplı uygun bir toprağa ekilir. Çelikler önce sera koşullarında ve kısmi gölgede tutulur. Birkaç hafta içinde bu sürgünler kök salacak. Bundan sonra ayrı kaplara dağıtılabilirler. Bu tür kesimler, fidelerin geri kalanıyla aynı anda toprağa ekilir..

Bahçe dikimleri böyle bir vejetatif yayılmaya ihtiyaç duymuyorsa, sonbaharda, yapraklar solgunlaştıktan sonra, basitçe bahçeden çıkarılırlar ve büyüdükleri arazi iyi kazılır..

Petunyaların kesimlerle çoğaltılması

Petunyaların kesimlerle çoğaltılması

Tüm petunya türleri, kesimlerle iyi bir şekilde çoğalabilir, ancak bazı hibrit gruplar için bu çoğaltma yönteminin tek olası olduğu düşünülür. Genellikle ilkbahar veya yaz aylarında, fidelerin sıkışmasından veya çalı oluşumundan kalan ve ayrıca kışın kalan ana bitkilerden elde edilen büyük apikal kesimler köklenir. Çeliklerin köklenmesi için sıcaklığa ve ışığa ihtiyacı olacaktır. Çeliklerden elde edilen bitkiler fidelerden daha hızlı gelişir ve daha erken çiçek açar..

Petunya kesimleri için, 4-6 yapraklı sürgünlerin üst kısımları en uygunudur. Bunlardan sadece üstteki iki yaprak bırakılmalı, geri kalanı yarı yarıya kısaltılmalıdır. Çelikler, kökler görünene kadar suda tutulabilir veya hemen petunyaya uygun toprağa ekilebilir. Aynı zamanda, toprak yüzeyi, bir mantar öldürücü madde çözeltisi ile dökülen ince bir perlit veya kum tabakası ile kaplanır. Bitkiler arasında yaklaşık 2 cm’lik bir mesafe korunur, toprak her zaman nemli kalmalı, ancak su ile dolu olmamalıdır – bu, çürüme veya küf gelişimine neden olabilir. Çelikler, köklendirme uyarıcıları kullanılmadan bile hızla kabul edilir. Bu genellikle 1-2 hafta sürer. Bitkilerin nem kaybetmesini önlemek için üzerlerini bir torba veya lutrasil ile kaplayabilirsiniz..

Çelikler kök saldığında, ortak bir kaptan yaklaşık 5 cm çapında ayrı saksılara dikilmelidirler, yan sürgünlerin büyümesini teşvik etmek için çalı türleri 4-5 yaprak üzerine sıkıştırılır. Gerekirse, birkaç hafta sonra kıstırma tekrarlanabilir ve 1-1.5 ay sonra bitkiler daha büyük (yaklaşık 12 cm) saksılara nakledilebilir. Fidelerin bakımı genellikle sıradan fidelerin bakımından farklı değildir, ancak sürgünlerin düzgün gelişimi için bol türlerin ve petunyaların-calibrachoa’nın asılması tavsiye edilir..

Petunyaların kesimlerle çoğaltılması (vejetatif olarak)! Petunya hızla nasıl yayılır!Petunyaların kesimlerle çoğaltılması (vejetatif olarak)! Petunya nasıl hızla yayılır!

Zararlılar ve hastalıklar

Petunya, hastalıklara ve zararlılara karşı mükemmel bir bağışıklığa sahiptir ve ekiminin tüm kurallarına uyulursa neredeyse hiç hasta olmaz. Ancak uygunsuz bakım nedeniyle zayıflamış bitkiler, çürüme ve siyah bacakların yanı sıra geç yanıklığa ve kloroza karşı hassas olabilir. Onlarla özel araçların yardımıyla başa çıkabilirsiniz, ancak çiçeğe gerektiği gibi özen göstererek hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek daha kolaydır. Listelenen hastalıklara ek olarak, petunya viral enfeksiyonlardan da muzdarip olabilir, ancak onlar için çareler henüz icat edilmemiştir..

Böcekler arasında petunyalar yaprak bitleri, örümcek akarları, tripler veya sümüklü böceklerden zarar görebilir. Her biri için uygun bir halk ilacı veya kimyasal preparat seçilir..

Fotoğraf ve isimlerle petunya çeşitleri ve çeşitleri

Tüm bahçe petunyaları iki ana gruba ayrılır: büyük çiçekli (her çiçeğin çapı daha büyük) ve çok çiçekli (daha küçük ama çok sayıda çiçekli).

Çok çiçekli petunya (multiflora)

Çok çiçekli petunya (multiflora)

Bu tür petunyalar, diğer grubun bitkilerinden daha küçük çiçekler oluşturur. Çapları yaklaşık 5 cm’dir, ayrıca çalıları daha erken çiçek açar ve çok sayıda çiçek küçük boyutlarını telafi eder. Multiflora çeşitleri en iddiasız ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı olarak kabul edilir: görünümleri neredeyse kuvvetli yağış veya rüzgar tarafından bozulmaz, ekim kuraklıktan ve hafif donlardan korkmaz. Çalılar güneşli yerleri tercih eder ve toprağın bileşimi için tamamen iddiasızdır. Bu tür bitkilerin çiçeklenmesi sonbaharın sonlarına kadar devam eder..

En popüler olanlardan bazıları aşağıdaki çeşitlerdir:

 • serap – seri, kompakt çalılar oluşturan 13 hibrit çeşit içerir. Havlu çiçekler daha büyük (6-9 cm) büyüklükte ve pembe, kıpkırmızı, mor, bordo ve beyaz tonlarında olmak üzere çeşitli renklerdedir. Çiçekler göz alıcı damar desenine sahip olabilir..
 • erik kristalleri – çeşitlilik 30 cm yüksekliğe ve yaklaşık 25 cm çapa kadar çalılar oluşturur.Çiçekler 7 cm’ye ulaşır.Pembe-leylak rengi büyüdükçe kaybolur, sonunda sadece soluk leylak olur. Damarlar koyu bordo renklidir ve yaprakların genel arka planına karşı çok belirgindir..
 • fantezi – seri 9 hibrit çeşit içerir. Çalılarının yüksekliği 20 cm’dir.Çiçeklerin boyutu yaklaşık 4 cm’dir.Renkleri kırmızı-beyaz, somon – tek renkli veya koyu damarlı, kırmızımsı-kırmızı, mavimsi-mor, beyaz ve diğerleridir..

Büyük çiçekli petunya (grandiflora)

Büyük çiçekli petunya (grandiflora)

Çiçeklerinin büyüklüğü nedeniyle popülerlik kazanan en yaygın petunya grubu. Bu tür petunyaların büyük ve zarif çiçekleri, çok çiçekli çeşitlerden daha küçük miktarlarda ortaya çıkar. Bu bitkilerin ana dezavantajı kırılganlıklarıdır. Büyük boyutları nedeniyle, çiçekleri kuvvetli rüzgarlar veya yağmur fırtınaları nedeniyle hızla görünümlerini kaybedebilir. Bunu önlemek için, genellikle yağmurdan daha fazla korunan bahçelerin köşelerinde veya evin yanında – bir verandada, balkonda, terasta ve hatta bir apartman dairesinde yetiştirilirler. Bu durumda petunyalar kaplara veya saksılara ekilir..

Petunia grandiflora’nın kendine ait birkaç alt grubu vardır:

 • büyük çiçekli – çalıların yüksekliği 60 cm’ye ulaşır, çiçekler basit, çapı 10 cm’ye kadar.
 • Büyük çiçekli düşük – çalılar daha minyatür boyuttadır – yükseklikleri sadece 30 cm’ye ulaşır.
 • Büyük çiçekli saçaklı / saçaklı alçak – çiçek yaprakları kenarlarda saçaklara ve yaklaşık 12 cm çapında genişliğe sahiptir.İlk durumda çalıların yüksekliği 70 cm’ye, ikinci durumda ise 30 cm’ye kadar çıkabilir.Bu tür çiçekler için başka bir isim Frillitunia’dır..
 • Büyük çiçekli süper / süper düşük – Çiçeklerin ağzı daha geniştir ve çapı 12 cm’ye kadardır, yaprakların yüzeyinde koyu damarlar vardır. Çalıların boyutu yaklaşık 75 cm veya yaklaşık 40 cm’dir. Zayıf dallanma ile karakterize edilirler..
 • Büyük çiçekli havlu – büyük (12 cm’ye kadar) çift çiçekler, düz veya saçaklı bir kenara sahip olabilir. Çalıların boyutu 60 cm’ye ulaşır.

Petunya grandiflora’nın en popüler çeşitleri arasında şunlar bulunur:

 • Mor piruet – çifte mor-mor çiçekler beyaz bordür ile süslenmiş ve dalgalı saçaklı kenarlara sahiptir. Çalıların boyutu 25 cm’ye ulaşır.
 • Pikoti – seri, çiçekleri beyaz bir kenarlıkla tamamlanan, yaprakları dalgalı kenarları olan dört çeşit içerir. Genişliği 1.5 cm’ye ulaşır, çiçeklerin rengi koyu kırmızı, kırmızı, mor ve menekşe tonlarını içerir. Çalı boyutu yaklaşık 25 cm’dir.
 • geçit töreni vur – kural olarak, grandiflora çiçekleri küçük çiçekli türlerden daha sonra çiçek açar, ancak bu çeşitler erken çiçeklenme olarak kabul edilir. Çeşitli, tek renkli veya iki renkli çiçekler içerirler. Mor, beyaz, pembe, beyaz yıldızlarla süslenmiş vb..

Bol petunya (floribunda)

Bol petunya (floribunda)

Görünüşlerinde bir başka yaygın bitki grubu, önceki ikisi arasında bulunur. Bu tür petunyaların da oldukça büyük çiçekleri vardır, ancak multiflora grubu gibi onlar da kötü hava koşullarından çok fazla acı çekmezler. Daha muhteşem bir görünüm için, bu tür petunyalar büyük gruplar halinde ekilir, bu nedenle çoğunlukla büyük çiçek yataklarında bulunabilirler. Popüler çeşitler:

 • Ünlü – Sıcak ve yağışlı havalara karşı direnci arttırılmış bitkileri birleştirir. Çiçekler, genellikle iki veya üç farklı tonu birleştiren 30’a kadar farklı renge sahip olabilir..
 • Sonya – 11 melez çeşidi içeren yaygın bir seri. Çalılar 25 cm yüksekliğe ulaşır.Çiçekler ahududu, kiraz, kırmızı, pembe, mor veya beyaz olabilir, bazı çeşitlerde zıt damarlar, beyaz kenarlık veya yıldız vardır..

Bahçe (bol) petunya grubu

bol petunya

Bu tür bitkilere balkon bitkileri de denir veya “sarkaç” olarak adlandırılır. Bu isim altında, aşağıya doğru uzun sürgünleri olan petunyalar birleştirilir. Maksimum uzunlukları 1,5 m’ye ulaşabilir, normal kardeşlenme yerine, bir çiçek çağlayanı oluşturarak saksıdan asılırlar. Ampel petunyaları oldukça hızlı gelişir, ancak uzun sürgünlerin tam gelişimi için çalı çeşitlerinden biraz daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Bu tür çeşitlerin ayrıca hava koşullarına dayanıklı olduğu kabul edilir. Genellikle balkonlarda, asılı saksılarda veya yükseltilmiş saksılarda yetiştirilirler. Bol çeşitlerin çiçek boyutları ortalamadır (9 cm’ye kadar). Bu grubun birçok bitkisi sadece kesimlerle çoğalabilir..

Ünlü dizi çeşitleri:

 • Conchita – boyut olarak, bu çeşitlerin çiçekleri petunya-calibrachoa’nın küçük çiçeklerine benzer. Çapları yaklaşık 5 cm’dir ve renk çok çeşitli olabilir..
 • Surfinia – 6 ila 9 cm arasında değişen çiçekler de dahil olmak üzere çeşitli seriler Tek istisna iki çeşittir – çiçekleri sadece 5 cm çapa ulaşan “Mini İnci” ve “Pembe Mini”. Serinin geniş renk paleti sadece parlak sarı ve turuncu renkleri içermiyor..
 • süper tunia – surfiniyadan daha büyük çiçekleri vardır (10 cm’ye kadar).
 • Tumbelina – Japon seçiminin havlu melezleri.

Diğer yaygın petunya grupları şunları içerir:

 • Kalibrachoa – bunlar genellikle mini petunya olarak adlandırılan bitkilerdir. Daha minyatür yapraklı ve odunsu gövdeli çalılar oluştururlar. Boyutları 2 m’ye kadar olabilir ve çiçeklerin çapı sadece 3 cm’ye kadardır, kural olarak, her çiçeğin farklı renkte bir boğazı vardır. Sapların etkileyici uzunluğu nedeniyle, çalılar genellikle bol miktarda yetiştirilir. Popüler Seri – 18 farklı bira içeren Million Bells.
 • Frillitunya – artan çiçek boyutuna sahip büyük çiçekli petunyaların melez bir grubu. Yaklaşık 40 cm yüksekliğinde çalılar oluşturur, bol bir bitki olarak kullanılabilir, ancak çok uzun sürgünler olmadığı için çoğunlukla bir çalı tarafından yetiştirilir. Çiçeklerin boyutu 10 cm’ye ulaşır, yapraklar kenar boyunca büyük volanlarla desteklenir (bu özellik melezlerin adına yansıtılır: “fırfır”, “fırfır, fırfır” anlamına gelir). Renk paleti, beyazın yanı sıra pembe, kırmızı, mor ve menekşe tonlarını içerir. Çiçeklenme, çok erken ekimle bile Haziran ayında başlar. Ancak muhteşem çiçekler yağmurdan ve rüzgardan korunmalı ve diğer petunya gruplarına göre daha dikkatli bakılmalıdır. Çalılarının gelişimi de daha uzun sürer – genellikle tohumlar ek aydınlatma kullanılarak Ocak ayının sonunda ekilir. Aynı zamanda, kendi bitkilerinizden tohum toplamak mümkün olmayacaktır – melez sadece vejetatif olarak çoğalır..