sabırsız

Impatiens, Balzamik ailesinden çiçekli bir bitkidir. En yaygın olarak tropik ve subtropiklerde bulunur. Toplamda yaklaşık 500 çeşit sabırsızlık vardır..

Otsu çiçekli bitkiler arasında impatiens özel bir zarafete sahiptir. Çiçeklenme aşamasına giren dik etli çalılar, çok sayıda parlak renkli tomurcukla kaplıdır. Birçok bahçıvan impatiens veya “balsam” veya “dokunaklı” der. Çiçeğin yabani ekimleri Asya ve Afrika ülkelerinde yoğunlaşmıştır..

sabırsızlık açıklaması

Dallanmış köksaptan, zamanla aktif olarak dallanmaya ve küresel bir çalıya dokunmaya başlayan düz sulu gövdeler ortaya çıkar. Çalı yüksekliği yarım metreden fazla değildir. Nemli bir iklim hüküm sürerse, sürgünlerin yüzeyinde şeker taneleri gibi küçük damlacıklar birikir..

Oval veya oval yapraklar, kısaltılmış yaprak sapı süreçleriyle gövdelerde tutulur. Bir yaprağın boyutu 12 cm’yi geçmez, yaprakların kenarları tırtıklıdır ve plakanın orta kısmı dışbükey bir damar ağı ile süslenmiştir. Yaprakların rengi tek renklidir. Yeşil, bronz ve mor çeşitleri yaygındır.

Aksillerde bulunan çiçekler ilkbaharın sonlarında oluşur. Yaz ve sonbahar boyunca, solmuş tomurcukların yerini taze çiçek salkımları alır. Yaprakları kırmızı, mor, mor veya mavi renktedir. Bu çeşitler, bir çan kabında 5 çıkıntılı yaprağın bulunduğu yetiştirilmiştir. Yetiştirilen türler arasında kadifemsi örnekler de bulunur. Tomurcukları küçük güllere benziyor..

Çiçek, solduktan sonra bir dut yumurtalığına yol açar. Meyveler herhangi bir dokunuşa karşı çok hassastır. Dallar titreştiğinde meyveler açılmaya ve tohum serpmeye başlar..

sabırsızlar için bakım

sabırsızlar için bakım

Bitki herhangi bir habitata kolayca uyum sağladığından ve bahçeyi uzun ve yemyeşil çiçeklerle süslediğinden, impatiens bakımı kolay bir iş olarak kabul edilir..

Konum ve aydınlatma

Impatiens çalıları iyi aydınlatmayı tercih eder. Gölgede yapraklar parlaklığını kaybeder ve çiçeklenme daha az olur. Güneş eksikliği ile gövdeler çıplak ve gerilir, bu nedenle bahçe ekimi için aydınlatılmış, açık alanlar seçilir. Güneş ışınları bitkilere zarar vermez.

Sıcaklık

Impatiens taslaklar için kötüdür. + 15 °C’nin altındaki sıcaklık dalgalanmaları mahsulün ölümüne neden olabilir.

Sulama modu

Büyüyen sabırsızlar

Büyüme mevsimi boyunca çalılar düzenli olarak sulanmalı ve toprağı nemli tutmalıdır. Aşırı su, köksap çürümesine neden olduğu için aşırıya kaçmamak önemlidir. Kış aylarında sulama azaltılır ve üst toprak tamamen kuruyana kadar toprak yalnız bırakılır. Çiçeğin nemli havaya ihtiyacı vardır ve bir sprey şişesinden ılık su püskürtmeye minnettarlıkla yanıt verir. Ancak tomurcukların üzerine su damlacıklarının bulaşmasından kaçınmalısınız..

Toprak

Dikim için hazır besin toprağı alın ve orta boy saksıları doldurun. Alt kısım genişletilmiş kil veya kırık tuğla ile kaplanmıştır..

Üst giyim

Aktif gelişim ve tomurcuklanma sürecinde, impatiens birkaç kez beslenir. Sulama suyu, çiçekli bitki formlarına yönelik mineral komplekslerle seyreltilir..

Budama ve çimdikleme

Sapların düzenli olarak sıkıştırılmasıyla güzel bir ince çalı elde edilebilir. Fideler güçlü bir şekilde büyüdüğünde, daha büyük saksılara nakledilirler. Çok yıllıklara dikkatlice bakarsanız ve tüm önerileri takip ederseniz, sabırsızlar dekoratif etkisini uzun süre koruyacaktır..

Impatiens üreme yöntemleri

Impatiens üreme yöntemleri

Impatiens’in çoğaltılması, meyvelerden veya kesimlerden elde edilen tohumlar kullanılarak gerçekleştirilir. Meyveler, altı yıl boyunca filizlenebilen küçük tanelerden oluşan bir üreme alanı içerir. Mayıs ayında çiçekli fideler elde etmek için ekim planlaması Ocak ayında başlar..

Ekimden önce, tohumlar zayıf konsantre bir potasyum permanganat çözeltisine daldırılır ve daha sonra 24 saat temiz suya batırılır. Tohumlar, turba ve kum içeren bir alt tabakaya ekilir. Tohum hafifçe toprak serpilir ve polietilen ile kaplanır. Fideli kapları sıcak bir yerde saklayın. Her gün fideler temiz havaya çıkarılır ve toprağa püskürtülür. Çimlenme süreci genellikle 1.5 ila 2 hafta sürer..

Filizler bir çift gerçek yaprak alır almaz, fideleri toplayıp farklı saksılara dikmeye başlarlar. Bir odayı bahçeye koymaya yönelik bir bitki hemen kalıcı bir kaba yerleştirilir. Dış mekan fidanları, bir süre sonra çalıları çıkarmak ve açık toprağa dikmek için turba saksılarına aktarılır. 6-8 yaprak oluşumundan sonra taç sıkılır, daha sonra saplar daha iyi dallanır.

Bitkisel yöntem, yaklaşık 6 cm uzunluğunda budama apikal kesimlerini içerir, alt yaprak döken tabaka kesilir ve yaprakların sadece yarısı üstte bırakılır. Dallar, ilk köklerin ortaya çıkması için suya batırılır. Bir süre sonra, çelikler 2-3 ay sonra kök salmaya ve salkım salmaya başlar..

Hastalıklar ve zararlılar

Kültür, hastalıklara ve böceklere başarıyla direnir. Etli saplar örümcek akarını cezbeder. Haşereyi kovmak için çalılara konsantre bir sabun çözeltisi ile muamele edilir veya böcek öldürücü müstahzarlar püskürtülür..

Fotoğraflı impatiens türleri ve çeşitleri

impatiens cinsi sadece az sayıda tür içerir. Kültürel amaçlar için, dekoratif melez çeşitler de dahil olmak üzere çeşitli isimler yetiştirilmektedir. Aşağıda bitkinin ana bitki formlarının yapısal özelliklerini ele alacağız..

Impatiens walleriana

Impatiens Waller

Parlak kahverengi-kırmızı yaprakları olan yemyeşil, yayılan bir çalı şeklinde sunulur. Çiçek açan saplar tomurcuklarla serpilir. Sürgünlerin uzunluğu yaklaşık 60 cm’ye ulaşır, yaprak bıçakları dikdörtgen yaprak saplarına bağlanır. Yapraklar oval veya elmas şeklindedir. Yaprak sapı ile birlikte bir yaprağın boyutu yaklaşık 6 cm’dir Bu tür, tomurcukların renginde farklılık gösteren melez karışımlar elde etmek için kullanılmıştır. Bunlar Symphony, Futura, King Kong, Novett, Colorpower koyu kırmızı ve Lavanta alevi çeşitleridir..

Impatiens Hawkeri

Impatiens Hawker

Bu tür, Yeni Gine çeşidinin üremesinin temelini attı. Çalılar, mızrak şeklinde plakalar ve hacimli çiçek salkımları ile karakterizedir. Parlak güneş ışığının etkisi altında, saplar hızla büyür ve bolca çiçek açar..

impatiens niamniamensis

Niameanlı Impatiens

Orijinal iç içe çiçeklerle öne çıkıyor. Parlak yapraklar, sarı veya kırmızı renkli büyük bir bob oluşturur. Çiçek salkımlarında genellikle çift renk vardır. Niamey’in impatiens çeşitleri arasında en popüler çeşit, kremsi, ayakkabı gibi, sıradışı tomurcukları olan “kadife” dir..

impatiens petersiana

sabırsız Peters

Yer kısımlarında kısa tüylü bir tabakaya sahip uzun türler. Yaprak bıçakları uzun yaprak saplarından çıkıntı yapar. Orta tomurcuklar. Yaprakların rengi ağırlıklı olarak kırmızı veya kırmızıdır..

Impatiens glandulifera

Demir içeren impatienler

Tür, adını yaprakların tabanındaki bezlerin varlığından almıştır. Bitki bahçede iyi kök salıyor, ancak yıllıklar grubuna ait, bu nedenle sadece bir sezon bahçıvan olarak hizmet edebilir. Sürgünlerin üst kısmında mızrak şeklinde yapraklardan oluşan sarmaşıklar bulunur. Dışa doğru bükülmüş tomurcuklar bordo, beyaz veya pembe yapraklardan oluşur. Çiçek salkımları göğüslerde saklanır ve gruplar halinde ayrı ayrı toplanır..

Impatiens balzamina

Impatiens balzamik

Soğuk mevsimde hayatta kalmayan ve yıllık olarak yetiştirilen başka bir termofilik çeşittir. Yemyeşil, yayılan çalılar yaklaşık 70 cm yüksekliğe ulaşır.Aksiller kıvrımlardaki tepelerde parlak doygun tonlarda tomurcuklar vardır..

impatiens demirhindi

demirhindi sabırsız

İç mekan yetiştiriciliği için uygundur ve mütevazı bir boyuta sahiptir. Yaprakları ve çiçekleri büyüktür. Bu tip impatiens beyaz ve mor mavi gibi çeşitleri içerir..

Bazı yetiştiriciler, bitki evcil hayvanlarının saflarında yemyeşil tomurcukları olan havlu çeşitlerini görmeyi tercih eder. Bunlar Rosette, Fiesta, Double Duet ve Stardust Lavanta’nın yaygın çeşitleridir..