Süpürge

Süpürge (Cytisus), Baklagil ailesine ait yayılan çiçekli bir çalıdır. Yabani dikimler batı Sibirya, Avrupa veya Afrika’da bulunur. Çalılar erken çiçeklenme ve yemyeşil taç ile ayırt edilir. Süpürgeler bahçede ve apartmanlarda büyümeyi öğrendi.

Keltlerin eski efsanelerine göre, bitki refah ve arınmanın bir sembolüdür. Hatta insanların günahlarından, bağımlılıklarından arınıp ruhlarını arındırabilmeleri için tam bir ayı ona adadılar. Günümüzde kültür, melliferous ve tıbbi özelliklere sahip bahçe için harika bir bahçıvan olarak kabul edilir..

Bitkinin tanımı

Süpürge bitkisinin tanımı

Süpürge çalıları veya ağaçları budanmazsa 0,5-3 m yüksekliğe ulaşır. Sürgünler yeşil bir ahşap tabakası ile korunmaktadır. Pürüzsüz bir kabuk yerine kısa tüylü veya gümüşi bir desene sahip türler vardır. Genç örneklerin esnek dalları vardır. Yaprakların ve tomurcukların ağırlığından dolayı yere doğru eğilirler..

Süpürge cinsi, yaprak döken ve yaprak dökmeyen bir grup türden oluşur. Yapraklar kısa saplarda düzenli olarak oturur. Plakalar, zengin yeşil tonda boyanmış üç lobludur. En üstte, yapraklar genellikle tek bir bütün halinde büyür. Plakaların boyutu yaklaşık 3-4 cm’dir..

Bitki yaz başında çiçek açar. Çiçek salkımları bir ay boyunca çalılarda kalır. Yaprakların oluşumundan kısa bir süre önce tomurcukların başlarını çözen çeşitler de geliştirilmiştir. Küçük salkım salkımları, yeşilliklerin aksiller kısmından kaynaklanır ve tüm sürgün boyunca bulunur. Sünger tomurcukları güzel kokar. Çiçeklerin rengi ağırlıklı olarak beyaz, krem, sarı veya pembedir. Narin yapraklardan oluşan kaliks, bir çan veya tüp gibi görünüyor. Çiçeğin boyutu yaklaşık 2-3 cm’dir. Yumurtalıklı uzun bir ercik kaliksin ortasında dışarı çıkar..

Tozlaşma süreci sona erdiğinde, çalılar küçük çekirdeklerle dolu küçük tohumlu baklalarda meyve verir. Bölmenin duvarları patladı ve birçok aken yere döküldü.

Alkaloidler süpürgenin dokularında bulunur. Bu madde, büyük dozlarda solunduğunda vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, bu nedenle bitkiyi hayvanlardan ve çocuklardan uzağa yerleştirmek daha iyidir. Yaprak ve çiçeklerle temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayınız..

Süpürge. Süpürgenin özellikleri. süpürge bakımı.Süpürge. Süpürgenin özellikleri. Süpürge bakımı.

Fotoğraflı süpürge çeşitleri ve çeşitleri

Edebi kaynaklar 50 çeşit çalıdan bahseder.

Rus süpürgesi (Cytisus ruthenicus)

Rus süpürgesi

Rus süpürgesinin düz veya kavisli dalları 1,5 m uzunluğa kadar büyür, küçük oval, bazen mızrak şeklinde yapraklarla kaplanır ve birkaç lob’a ayrılır. Yapraklar dikenli dikenler içerir. Sinüslerden dışarı bakan sarımsı bardaklar.

Koronal süpürge (Cytisus scoparius)

Süpürge

Yaprak döken türe aittir ve düşük sıcaklıklara karşı direnç gösterir. İnce sürgünler geniş bir şekilde yanlara yayılır ve yaklaşık 3 m uzunluğa ulaşır Genç çalıların gövdeleri kırmızı, yumuşacık kabuklarla kaplıdır. Yaklaşık 2 cm büyüklüğündeki dar tomurcuklar uçuk sarı yapraklardan oluşur. Süpürge süpürgesinin en yaygın çeşitleri arasında vurgulanmaya değer:

  • Burkwoodi, sarı kenarlıklı, kırmızı çiçekli;
  • Benekli limon kırmızısı tomurcukları olan Andreanus Splendens;
  • Kırmızı çiçek salkımının tüm uzunluğu boyunca altın bir şeridi olan Lena.

Sürünen süpürge (Cytisus decumbens)

Süpürge sürünen

Bu tür dağlık bölgelerde yetişir. Sürgün yüksekliği diğer mahsullere göre daha azdır. Sapları yere bitişiktir ve kök salabilir. Sürgünlerin yapısı nervürlüdür. Renklendirme yeşil tonlarında sunulmaktadır. Plakaların şekli oval ve ayrıca mızrak şeklindedir. Yaprakların alt tarafı yoğun tüylenme ile kaplıdır. Aksillerde gizlenmiş salkımlar gevşek salkımlarda toplanır. Sarıya boyanmış küçük bir korol, ancak 1,5 cm uzunluğa ulaşır Süpürge erken ilkbaharda çiçek açar. Yaz başında fasulyeler olgunlaşır. Kültür hafif donlara dayanabilir, ancak kuvvetli kışlar çalıların donmasına neden olur..

Erken süpürge (Cytisus praecox)

Erken süpürge

1-1,5 m uzunluğundaki kavisli sürgünler, yayılan bir taç oluşturur ve Mayıs ayında baş döndürücü kalıcı bir aroma yayan parlak sarı çiçeklerle süslenir. Soluk yeşil mızrak şeklinde yapraklar 1-2 cm büyür.

Eşsiz dekoratifliği nedeniyle, erken süpürgeden yetiştirilen Boskop Ruby çeşidi özel ilgiyi hak ediyor. Yayılan geniş sürgünler zamanla 1,5 m uzunluğa kadar büyük, yemyeşil bir çalıya dönüşür, narin yeşil yapraklar, uzun veya mızrak şeklinde. Yaprakları dışta yakut renginde ve içte pembe renktedir..

Büyüyen süpürge

Büyüyen süpürge

Yetiştirilen süpürge türleri, tohum yöntemiyle, kesimlerin köklenmesiyle ve ayrıca kesimlerle yetiştirilir. Tohumlu bir mahsul yetiştirmek, iyi bir sonuç almanızı sağlar. Çalılar kendi başlarına ekebilir. Malzeme toplama, baklalar tamamen olgunlaştığında sonbaharda gerçekleştirilir. İlkbaharda, iki gün boyunca ılık suda ıslatılırlar. Daha sonra nemli toprağa ekim yapabilirsiniz..

Bahçıvanlar, fidelerin daha sağlıklı olması ve hasta olmaması için tohumların 2 ay boyunca önceden tabakalandırılmasını tavsiye eder. Tohumlar 4 ila 6 cm aralıklarla 1 cm toprağa daldırılır Tohum kapları oda sıcaklığında dağınık ışık altına yerleştirilir. Birkaç yaprak elde eden fideler ayrı kaplara dalar..

Çalılar zamanla sıkıştırılırsa çok daha görkemli ve çekici hale gelecektir. Haziran ayında fideler bir beden daha büyük bir kaba aktarılır. Bitkiler üç yaşındayken açık toprağa ekmeye başlarlar. İşlem sırasında kökler yanlışlıkla hasar görürse, süpürge kök salmayabilir. Bu nedenle köklerde topraklı bir top tutmak önemlidir..

Kesim uygulaması için, çiçeklenme sona erdiğinde yaz ayları seçilir. Sürgünler 2-3 yaprak tutularak parçalar halinde kesilir. Yaprakların yarıya kesilmesi gerekir. Kesimler kumla karıştırılmış turbaya batırılır ve kaplar + 18 ° C’den düşük olmayan bir sıcaklıkta iç mekanlarda saklanır. Bitkiler dağınık ışığa ihtiyaç duyar. Nemi korumak için fideler şeffaf bir film ile kaplanmıştır. Köklerin oluşması yaklaşık 1-1.5 ay sürecektir. Daha sonra film çıkarılır. Çelikler, bahar gelene kadar oda sıcaklığında çimlenmeye devam eder..

Süpürgenin çoğaltılması için yetişkin sağlıklı çalılar katmanlara ayrılarak kullanılır. Aşağıda bulunan sürgünler yere indirilir ve bu pozisyonda sabitlenir, toprak üstüne dökülür. Gelecek yılın ilkbaharında köklenme gerçekleşecek. Daha sonra ayrılır ve kalıcı bir yere dikkatlice nakledilir..

Raktinik dikmek

Raktinik dikmek

Süpürge transplantasyona sert tepki verir, bu nedenle kök kısmının en ufak bir hasarı veya aşırı kuruması, büyüme ve gelişmenin engellenmesinin nedenidir. Uzun süredir tek bir yerde bulunan çok yıllık bitkilere dokunulmamalıdır. Toprak, besleyici içeriği ile gevşek olarak seçilir. Hafif asidik veya nötr substratlardan bahsediyoruz. Turba, kompost, çim veya kum bu amaçlar için mükemmeldir. Süpürge dikmek için siteyi kazmak, aynı zamanda mineral gübreler uygulamak.

Deliklere drenaj döşenir: çakıl veya kırık tuğla. Fideler, kök boğazını toprakla kaplamadan dikkatlice derinleştirilir. Grup dikimleri kısa mesafe ve çeşit tercihleri ​​dikkate alınarak organize edilir. Kural olarak, 30 ila 50 cm mesafe bırakın.

süpürge bakımı

süpürge bakımı

Raktinik’in bakımı herhangi bir zorluk yaratmaz. Tek koşul, doğru iniş yeridir. Fidanlar dağınık ışığa ihtiyaç duyar. Güneş ışınları sadece sabah ve akşam yapraklara dokunmalıdır, sıcak bir öğleden sonra yapraklarda yanıklar oluşabilir. Evcil hayvanlar doğuya veya batıya bakan pencere pervazlarına yerleştirilir. Bahçe çalıları, taslaklardan korunduğunda gelişecektir. Düşük sıcaklıklara kötü tahammül etmeyen çeşitler saksılarda yetiştirilir ve yaz aylarında bahçede yeniden düzenlenir. Sezon biter bitmez süpürge, ortam sıcaklığının +10 ila + 15 ° C olduğu verandalara veya diğer kapalı alanlara aktarılır..

Bitki uzun süreli kuraklığa ve hafif su basmasına dayanabilir. Vahşi doğada, su kütlelerinin yakınında çalılar bulunur, bu nedenle kökler bahar taşkınlarından korkmaz. Bununla birlikte, fideler için sabit bir nem fazlası kontrendikedir. Aynı şey yakın aralıklı yeraltı suları için de geçerlidir. Kuru havalarda sulama yapılır.

Yemyeşil bir taç gelişimi ve bol çiçeklenme için düzenli besleme yapılır. Su ile seyreltilmiş çim kütlesi ile humus veya üst pansuman kullanılması tavsiye edilir. Yaz aylarında 2-3 seans yapılır..

Bitki ayrıca hastalıklara ve zararlılara nasıl direneceğini de bilir. Nadiren, gövdeler külleme ile enfekte olur. Çalıların zemin kısımlarına serpilen bakır sülfat, mantarın yayılmasını durdurmaya yardımcı olur. Yapraklar saçkıran güvesini çeker. Zararlılar klorofos püskürtülerek dışarı atılır..

Peyzaj tasarımında süpürge

Süpürge gruplar halinde veya tek tek ekilir. Taze çiçeklerin şelaleleri, solmuş bir bahar bahçesini mükemmel bir şekilde süsleyecektir. Çalıların yanına kozalaklı ağaçlar, funda, vadi zambakları veya lavanta dikilmesi tavsiye edilir. Yoğun süpürge çalılıkları ince bir çit oluşturur.