Terry calistegia bitkisi

Calystegia terry bitkisi (Calystegia hederifolia plena), Vyunkov ailesine ait Calistegia cinsinin bir temsilcisidir. Aynı zamanda savaş olarak da adlandırılır. Genellikle dikey peyzaj için kullanılan güzel çiçekli bir asmadır. Subtropikler bitkinin doğum yeri olarak kabul edilir..

Terry calistegia sadece görünüşüyle ​​değil, dayanıklılığıyla da dikkat çekiyor. Küçük gülleri veya şakayıkları andıran narin pembe çiçekler, dona kadar sürgünlerde kalır. Kalistegia’nın düzenli ve muhteşem bir şekilde çiçek açması için bahçıvan, yetiştiriciliğinin temel ilkelerini izlemelidir..

Terry calistegia’nın tanımı

Terry calistegia'nın tanımı

Kalistegia, otsu sapları yaklaşık 3-4 m uzunluğunda çok yıllık bir asmadır. Kahverengimsi bir yüzeye sahiptirler. Her yıl, sonbaharın sonunda, sürgünler ilkbaharda rizomlardan kurtularak ölür. Calistegia sapları, zarifliklerine ve küçük kalınlıklarına rağmen çok güçlü olarak kabul edilir. Sürgünün tüm uzunluğu boyunca yaprak saplarında, kalp şeklinde bir taban ve sivri uçlu koyu yeşil renkli yapraklar tutulur. Güzel gündüzsefasının yakın akrabası yeni bir çittir – küçük beyaz veya pembe gramofon çiçekleri ve ok şeklinde yaprakları olan ortak bir ot.

Terry kalistegia, bu bitkinin çift çiçek yapısına sahip tüm çeşitlerini içerir. Bazıları Çin tipi povoy – kabarık kalistegia temelinde elde edildi. Bu tür asmaların çiçekleri yaklaşık 10 cm çapındadır ve dışa doğru güllere veya şakayıklara benzer. Yaprak axillerinde oluşan tüm çekimde görünebilirler. Yaprakları güzel bir renk tonuna sahipken, renkleri pembe tonlarını içerir. Çiçeklenme yaz ortasında başlar ve sonbahar donlarına kadar sürer. Her çiçeğin hoş bir aroması vardır ve sadece açık günlerde çiçek açar, geceleri ve yağmurda kapanır. Aynı zamanda güneşli bir günün süresi tomurcukların görünümünü etkiler. Daha açık bir alanda, çiçekler gölgede olduğundan birkaç hafta önce ortaya çıkar. Çiçeklenme sonrası bu tür bağlanmaz..

Yüksek dekoratifliğe rağmen, tüm kalisteji türleri agresif olarak kabul edilir ve havlu istisna değildir. Böyle bir asma, komşu bölgeleri yakalayarak hızla büyüyebilir. Kök sistemi sürünen olarak kabul edilir ve tüm uzunluğu boyunca yeni sürgünler oluşturarak 1,5 m’ye kadar büyüyebilir. Güzel bir asmanın yabani ot haline gelmesini önlemek için, zemine “engeller” kazarak büyümede önceden sınırlandırılmalıdır. Ek olarak, burcun uygun bir desteğe ihtiyacı olacaktır. Aksi takdirde, yenisi komşu büyük dikimlerin dalları boyunca kıvrılmaya ve onları boğmaya başlayacaktır..

Bahçe için çiçek açan asmalar &# 127802; KALİSTEJİ HAVLUSU &# 127802; HitsadTV’den incelemeBahçe için çiçek açan sarmaşıklar �� CALISTEGIA TERRY �� HitsadTV'den inceleme

Terry calistegia yetiştirmek için kısa kurallar

Tablo, açık alanda havlu calistegia yetiştirmek için kısa kuralları göstermektedir..

İniş Fidanlar Mayıs ayının ikinci yarısında açık toprağa dikilir.
Aydınlatma seviyesi Liana, güçlü ve soğuk rüzgarlardan korunan güneşli bir yerde en iyi şekilde büyüyecektir..
Sulama modu Sulama haftada 1-2 kez yapılır..
Toprak Bitki besleyici toprağa ihtiyaç duyar, ancak bileşimi için fazla talepkar değildir..
Üst giyim Bol çiçeklenmeyi sürdürmek için çalılar sistematik olarak beslenmelidir. Üst pansuman ayda 1-2 kez yapılır.
Çiçek açmak Çiçeklenme yaz ortasında başlar ve sonbahar donlarına kadar sürer..
Budama Sonbahar sonunda donun gelmesiyle birlikte bitkinin tüm sürgünleri köküne kadar kesilir..
üreme Çalıyı bölmek.
zararlılar Salyangozlar, salyangozlar.
Hastalıklar külleme.

Açık toprağa terry calistegia dikimi

Açık toprağa terry calistegia dikimi

Kalistegia gerçekten de, uygun denetim olmadan sahada hızla yayılabilen, iddiasız ve aktif olarak gelişen bitkilerin sayısına aittir. Ancak terry calistegia’nın bol çiçeklenmesi, ancak çalı uygun bir yerde büyürse ve iyi bakılırsa takdir edilebilir..

İniş için en iyi zaman ve yer

Calistegi fidanları, zeminin yaklaşık 20 cm derinliğe kadar ısındığı ve donun geçme ihtimalinin yüksek olduğu Mayıs ayının ikinci yarısında açık toprağa ekilir. Genç asmalar düşük sıcaklıkları iyi tolere etmez ve önemli ölçüde etkilenebilir..

Liana, güçlü ve soğuk rüzgarlardan korunan güneşli bir yerde en iyi şekilde büyüyecektir. Calistegia’nın besleyici toprağa ihtiyacı vardır, ancak bileşimi üzerinde çok fazla talepkar değildir. Ana şey, dünyanın aşırı nemi tutmaması ve yeterince gevşek ve nefes alabilir olmasıdır. Köklerdeki suyun sürekli durgunluğu nedeniyle çalı ölebilir, bu nedenle ekim yerlerinde yeraltı suyunun yüksekliği en az 1 metre olmalıdır..

Toprağın takviye edilmesi veya gübrelenmesi gerekiyorsa, bunlar calistegia ekiminden en az bir hafta önce gerçekleştirilir. Örneğin, ağır killi toprağı olan bir sitede, 1 metrekare başına 5 kg kum ve turba ekleyebilirsiniz. m. Üst pansuman için toprağa aynı miktarda humus verilir.

iniş özellikleri

Calistegia dikmeden önce dekorasyonun inatçı bir ota dönüşmemesine dikkat etmelisiniz. Güçlü malzeme – örneğin arduvaz, plastik veya çatı keçesi – köklerin yayılmasına karşı koruma görevi görebilir. Bu tür tabakalar, gelecekteki dikimlerin çevresine yerleştirilir. Ancak asmayı çok fazla sınırlamamalısınız – kökler sıkışık olmamalıdır.

Bir çalı dikmek için yaklaşık 60 cm derinliğinde bir delik hazırlarlar ve içeriden koruyucu bir bariyerle çevrelerler. Ortaya çıkan deliğin ortasına biraz toprak dökülür ve mineral gübre ile karıştırılır (kuyu başına yaklaşık 20 g potasyum sülfit ve 40 g süperfosfat). Ortaya çıkan höyüğün üzerine bir fide yerleştirilir. Kökleri yaklaşık 20 cm gömülmelidir.Çalı toprak serpilir, dikim çukurundaki boşluklar doldurulur, toprağı hafifçe sıkıştırır ve sonra sulanır..

Filizlerin çıkması ile daha gür bir çalı elde etmek için 7 cm seviyesinde sıkılırlar. Yetişkin bir bitkinin, çapı 10 cm’den fazla olmayan uygun bir desteğe ihtiyacı olacaktır – çok kalın sürgünler, sürgünlerin etrafına sarılmayacaktır. Henüz desteğin olmadığı bir yere yenisi dikilirse, çalılar bahçeye taşındıktan hemen sonra kurulur..

Kalistegi havlu bakımı

Kalistegi havlu bakımı

sulama

Kalistegia, kısa süreli kuraklık dönemlerini sakince tolere eder – gelişmiş kökleri yeterli nemi depolar, ancak çok uzun süre yağmur yağmazsa, dikimlerin periyodik olarak sulanması gerekir. Sulama haftada 1-2 kez yapılır, toprağı köklerin derinliğine kadar (yaklaşık 20 cm) ıslatmaya çalışır. Yaprakları tozdan yıkamak da faydalı olacaktır..

Sıcak yaz aylarında, malçlama köklerdeki nemin korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kalistegiya köklerini aşırı ısınmadan koruyacaktır..

Üst giyim

Bol çiçeklenmeyi sürdürmek için çalılar sistematik olarak beslenmelidir. Liana, Temmuz ayından büyüme mevsiminin sonuna kadar tomurcuklar oluşturur, bu nedenle, ilkbaharda, yenisi güçlü gövdeler oluşturmak için organik madde ile ve yaz aylarında – çiçeklenme için gerekli fosfor ve potasyum içeren mineral bileşiklerle gübrelenir. Üst pansuman ayda 1-2 kez yapılır. Sonbaharda, çalıların yakınındaki alan külle kaplanabilir..

Budama

Budama Kalistegiya havlu

Calistegia çiçekleri yaklaşık bir hafta boyunca görünümlerini korurlar, ancak solduktan sonra saplarda asılı kalmaya devam ederek asmaların görünümünü kötüleştirir. Dikimlerin dekoratifliğini korumak için düzenli olarak çıkarılmaları gerekir. Bu tür sıhhi budama haftalık olarak yapılır. Sonbaharın sonunda donun gelmesiyle birlikte kalistegiyanın tüm sürgünleri köküne kadar kesilir..

Aktar

Yetişkin Kalistegiler, nakli iyi algılamazlar, bu yüzden hemen onları uygun bir yere indirmeye çalışırlar. Orada çalı, yaklaşık 10-25 yıl boyunca normal olarak büyüyebilir, ardından köksapı bölerek yenilenir. Yaz aylarında, kalistejinin kök sistemi rahatsız edilmemelidir – ilkbahar veya sonbaharda herhangi bir nakil yapılır..

kışlama

Olgun gelişmiş povoy çalıların barınağa ihtiyacı olmayacak – böyle bir bitki -30’a kadar donlara dayanabilir. Ancak genç, olgunlaşmamış fideler soğuk havaya daha duyarlıdır. 3 yaşın altındaki çalılar sonbaharda turba veya humus malç ile kaplanmalıdır – tabaka kalınlığı yaklaşık 10 cm olmalıdır.Köklerin kurumasını önlemek için, gerekirse aşırı büyümeyi kaplayan barınak ilkbaharın ilk yarısında kaldırılır. bir filmle. Liana Mayıs sonunda uyanmaya başlar.

Hastalıklar ve zararlılar

Terry calistegia hastalıkları ve zararlıları

Optimal koşullarda büyüyen Terry kalistegia, pratik olarak hastalanmaz ve haşere saldırılarına karşı iyi bir bağışıklığa sahiptir. Nadir durumlarda, çalılar küllemeden etkilenebilir. Onun yüzünden, sarmaşık yaprakları beyaz bir çiçekle kaplanmaya başlar. Mantar öldürücüler, örneğin “Topaz”, böyle bir hastalıktan kurtulabilecektir. Böyle bir çare ile tedavi, 5 gün ara vererek birkaç kez tekrarlanır. Çalı gelişmeye devam ettiğinde püskürtme durdurulur. Calistegia’nın çürümesini önlemek için, toprağın nem seviyesini izlemeniz ve çalıları başlangıçta onlar için uygun bir toprağa dikmeniz gerekir..

Bazen salyangozlar veya salyangozlar asmalara zarar verebilir. Gastropodlar, calistegia’nın çiçeklerini ve yapraklarını yerler. Onlarla tuzaklar, manuel toplama veya çalının uygun hazırlıklarla işlenmesiyle başa çıkabilirsiniz..

Tüm yerleştirme kurallarına bağlı olarak, minimum bakım gerektiren havlu kalistegia pembe çiçekleri ile siteyi uzun süre dekore edebilecektir..

Terry calistegia’nın çoğaltılması

Terry calistegia'nın çoğaltılması

Terry kalistegia, melez kökeni nedeniyle tohum üretmez veya onlardan elde edilen bitkiler orijinal çalıdan farklı olacaktır. Aynı zamanda yeni olan, köksapı bölerek mükemmel bir şekilde çoğalır. Yeni bir bitki elde etmek için, sonbaharda, çalı toprak bir kesek ile kazılır ve ilkbahara kadar serin bir odada tutulur, toprağın orta derecede nem içeriğine dikkat edilir. Dikim malzemelerini ıslak kum veya turba ile kutularda saklayabilirsiniz. Mart ayında köksap yerden çıkarılır, temizlenir ve yıkanır. Daha sonra yaklaşık 5-7 cm uzunluğunda segmentlere ayrılır, kesitler kırma kömür ile işlenir. Elde edilen kesimler, verimli ve nemli toprakla dolu kaplara ekilir. Her segment 5 cm’den fazla gömülmez, kalistegia filizlendiğinde ve yüksekliği 7 cm’ye ulaştığında, daha iyi dallanma için fideler sıkıştırılır. Bu tür fidelerin ekimi, dünyanın düzgün bir şekilde ısınması için zamanı olduğunda, ilkbaharın sonunda gerçekleştirilir..

Büyüleyici yabancı – KALISTEGIA !Büyüleyici yabancı - CALISTEGIA!

Bölme prosedürü sadece sonbaharda değil, aynı zamanda erken ilkbaharda da yapılabilir. Bu yönteme ek olarak, kesimlerini köklendirerek kalistejiyi yaymayı deneyebilirsiniz. İlkbaharda kesilirler, birden fazla tomurcuğu olan sapları seçerler. Üstteki çift hariç tüm yapraklar segmentlerden çıkarılır ve daha sonra bir kök oluşum uyarıcısının eklendiği suya yerleştirilir. Bu tür fidelerin de ilk kış aylarında örtülmesi gerekecektir..

Peyzaj tasarımında Terry calistegia

Peyzaj tasarımında Terry calistegia

Sürgünlerin uzunluğu ve üzerlerinde bulunan güzel çiçekler nedeniyle, kalistegia, dikey yüzeylerin – çitler, kafesler, kemerler ve pergolaların yanı sıra diğer bahçe yapılarının peyzajı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür sarmaşıklar hızla yayılma yeteneklerinden dolayı diğer bitkilerle yapılan bileşimlere dahil edilmez. Geri kalan dikimler böyle bir mahallede normal bir şekilde gelişemeyecek..