Akasma bitkisi

Akasma bitkisi, süs asmalarına benzeyen çok yıllık otsu bir bitkidir. Çiçek Buttercup ailesine aittir ve yaklaşık 300 tür içerir. Ajur yapışan yapraklar, yıldız veya çan şeklinde parlak tomurcuklar ve odunsu bir gövde, çiçeğin ana avantajlarıdır. Doğal koşullar altında, kültür geniş bir büyüme alanına sahiptir, ancak çoğunlukla ılıman ve subtropikal iklime sahip ülkelerde bulunur..

Akasmaların dış yapısı, belirli bir çeşide ait olmasına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Geleneksel botanik ismine ek olarak, bitkiye asma veya akasma denir. Yunanca çeviride “klema” kelimesi tırmanan bitki anlamına gelir. Bozkırlarda, ormanlarda ve nehir kıyılarında kır çiçekleri görülebilir..

Clematis, çiçekçiler ve peyzaj tasarımcıları arasında en popüler olanıdır. Ayrıca tarlalarda kültüre alınan yabanasması türleri ve melezleri de yetiştirilmektedir. Deneyimli çiçek yetiştiricilerine göre, bir bitki tüm bahçenin yerini alabilir, dikey dekorasyon ve herhangi bir tasarım kompozisyonu oluşturmak için mükemmeldir. Çiçeklerin kokusu ve çeşitli renk tonları nedeniyle, akasma çiçek açan bahçıvanlar arasında eşit değildir..

Akasma açıklaması

Akasma açıklaması

Akasmaların otsu ve çalı formları birbirinden çok farklıdır. Botanik sınıflandırıcılarda, çiçeğin bakımını zorlaştıran birkaç yüz akasma çeşidinden bahsedilir. Yazlık evlerde, liana benzeri örnekler en çok yetiştirilir..

Bahçe yabanasması, kök sistemi türü ile ayırt edilir. Bazı türlerin belirgin bir ana kökü olmayan lifli bir sistemi varken, diğerlerinin çok önemli bir sistemi vardır. Son grubun akasmaları bir nakile acı verici tepki veriyor.

Genç gövdeler çok incedir, ancak oldukça basittir, 5 m uzunluğa kadar uzar.Odunsu çeşitleri, yönlü bir yüzeye sahip gövdelere sahiptir. Otsu çeşitlerin sürgünleri yuvarlak ve ağırlıklı olarak yeşil renktedir. Geçen yılki dalların hava tomurcuklarından veya çalının dibinden yeni gövdeler çıkıyor.

Yeşil veya mor yapraklar gövdenin karşısındadır. Basit, karmaşık veya eşleştirilmiş yaprak bıçakları vardır. Desteğin etrafında dönen, çalıyı destekleyen yaprak sapları ile sabitlenirler. Kompozit yapraklar 3-7 segmentten oluşur. Parmaklarınıza taze bir yaprak sürerseniz keskin bir koku hissedeceksiniz. Uyuyan tomurcuklar köklerin yakınında bulunur. Yer kısmı ölünce böbrekler uyanır..

Kalkan şeklindeki, yarı şemsiyeli veya salkım çiçekleri tek tek veya gruplar halinde oturur veya çiçek salkımlarında toplanır. Akasma için biseksüel çiçekler karakteristiktir. Çiçeklenmenin en başında daha büyük görünürler. Corolla 5-10 cm uzunluğa ulaşır, büyüklüğü çeşitliliğe bağlıdır. Bardaklar çeşitli renklerde boyanmıştır ve 4-8 yapraktan oluşur. Çiçeklenmenin sonuna doğru, yaprakların rengi kaybolur..

Çift akasma çiçeklerinin 70’e kadar yaprağı vardır. Tomurcuğun kendisi birçok pistil ve stamen içerir, bu yüzden çekirdek tüylü bir örümceği andırır. Zengin bir renk paleti, her zevke uygun büyüyen akasma seçmenizi sağlar. Yıldız biçimli, disk biçimli ve haç biçimli tomurcuklar yaygındır..

Tomurcuk tonları hava koşullarına ve toprak bileşimine bağlı olarak değişebilir. Mor, kadife mavisi, mavi, bordo, pembe, beyaz ve sarı sepalli çeşitler yetiştirilmiştir. Bu, tam bir gölge listesi değildir. Tomurcuğun açıldığı andan itibaren solmaya kadar 15-20 gün sürer. Çiçeklenme sırasında akasma aroması yasemin, çuha çiçeği veya bademi andırır. Bitki, çalıları sonbaharın sonlarına kadar süsleyen achenes ile meyve verir..

Clematis Ülkedeki tırmanma bitkilerinin bakımı ve yetiştirilmesiClematis Ülkede tırmanma bitkilerinin bakımı ve yetiştirilmesi

Büyüyen akasma için kısa kurallar

Tablo, açık alanda akasma yetiştirmek için kısa kuralları göstermektedir..

İniş Dikim genellikle sonbaharda, site kazıldıktan sonra veya ilkbaharda yapılır..
Toprak Su geçirgen, hafif alkali veya nötr bir substrat seçilir. Çiçek en iyi balçıkta büyür. Toprak iyi drenaj özelliklerine sahip olmalıdır. Tuzlu, nemli ve asidik topraklarda yabanasması yetiştirmek mümkün olmayacaktır..
Aydınlatma seviyesi Bitki ışığı sever. Ancak, güneşin özellikle agresif olduğu öğle saatlerinde çalıların gölgede olması önemlidir..
Sulama modu Haftada en az bir kez bol sulama gerektiren nemi seven bir bitkidir. Kuraklık sırasında, çalılar daha sık, yani her 3-4 günde bir nemlendirilir..
Üst giyim Besinler aktif büyüme mevsimi boyunca verilir. Bitkiler azot içeren gübrelerle beslenir. Tomurcuklar atıldığında, potasyum bileşikleri eklenir ve çiçeklenme sonunda toprak fosfor bileşenleri ile zenginleştirilir..
Çiçek açmak Çiçeklenme genellikle Mayıs ayında başlar ve Eylül ayına kadar sürer..
Budama Yetişkin bitkiler, aktif büyüme sırasında veya istenirse kompozisyonu şekillendirmek için budanır. Kışlamadan önce bir prosedür daha gerçekleştirilir..
üreme Tohumlar, çalıyı bölme, katmanlama, yeni sürgünleri sabitleme.
zararlılar Çeşitli böcekler, yaprak ve kök nematodları.
Hastalıklar Mantar hastalıkları, külleme, gri çürük, pas, nekroz, askochitis, zcochitosis, cylindrosporiasis, sarı mozaik.

Tohumlardan büyüyen akasma

Tohumlardan büyüyen akasma

Tohum ekim tarihleri

Mağazalardan veya fidanlıklardan yetişkin fideleri satın almak yerine, kendi bahçenize akasma dikmek kolaydır. Bu süreçle ilgili tüm bilgileri iyice incelerseniz ve ekim için uygun bir zaman hesaplarsanız, başarılı seçim sonuçları elde etmek zor değildir..

Kültürel akasma türleri geleneksel olarak tohumların boyutuna ve çimlenme yoğunluğuna göre üç gruba ayrılır:

 1. İlk grup, akenleri büyük tanelerle dolu, büyümesi zor akasmaları içerir. Açık alanda çimlenme süreleri 1.5-8 aydır. Akasma Duran, Jacqueman, mor, yünlü ve diğer çeşitlerden bahsediyoruz.
 2. Orta tohumlu çiçekli asma grubu, bütün yapraklı yabanasması, Mançurya, Douglas, Çin vb. Içerir. Fidelerin filizlenmesi yaklaşık 1.5-6 ay sürecektir..
 3. Küçük tohumlu akasma eşit ve hızlı bir şekilde filizlenir. Dost sürgünler ekimden 2-16 hafta sonra ortaya çıkar. Bu grubun temsilcileri akasma tangut ve üzüm yaprağıdır..

Taze hasat edilen tohum daha hızlı kök salmaktadır. Ekimi gelecek yıla ertelemeyi planlıyorsanız, tohumları kağıt torbalara aktarmak en iyisidir. Tohumları oda sıcaklığında kuru bir yerde saklayın. Bu koşullar altında çimlenme özellikleri 4 yıl korunur..

&# 127802; TOHUMLARDAN YETİŞTİRİLEN akasma – Clematis TV kanalından evde tohumlardan akasma�� TOHUMDAN YAKA YETİŞTİRME - Clematis TV kanalından evde tohumdan akasma

Farklı çeşitlerin ekimi belirli bir zamanda düzenlenir. Büyük tohumlar sonbaharın sonlarında veya kışın başlarında toprağa gömülür. Daha küçük tohumlar yeni yıldan hemen sonra kutulara ekilir ve en küçük akenler erken ilkbaharda ekilirse daha erken yumurtadan çıkar..

Fidelere ekimden önce malzeme tabakalanır. Tohumlar 10 gün suda bırakılır. Su periyodik olarak boşaltılır ve tatlı su ile değiştirilir. Kum, toprak ve turbadan toplanan gelecek çalılar için hazırlanan kutulara besleyici bir toprak karışımı dökülür. Bileşenler aynı oranda alınır. Alt tabaka düzleştirilir ve nemlendirilir. Daha sonra tohumlar yüzeye serpilir ve kumla kaplanır. Kum tabakası çok kalın olmamalıdır, aksi takdirde tohum ışığı geçemez..

Ekinler yukarıdan sıkıştırılır. Kutular cam veya ağ ile kaplanmıştır. Fide gagalama işlemini hızlandırmak için kaplar sıcak bir yerde saklanır. Optimum sıcaklık 25 ila 30 derecedir. Zaman zaman ekinler bir tencereye su dökülerek sulanır. Bu yöntem tohumların yıkanmasını önler. Yabani otların mahsulün gelişimini engellememesi için küçük çim bıçakları çıkarılır.

Fide bakımı nasıl

Akasma fidelerinin bakımı nasıl yapılır?

Toprağın üzerinde ilk yeşil sürgünler göründüğünde genç fidelerin bulunduğu kaplar aydınlık bir yere taşınır. Kutuların doğrudan güneş ışığında durmaması önemlidir, aksi takdirde normal sulamada bile sürgünler hızla solar..

Bitkilerin bir çift gerçek yaprak plakası oluşturmasını bekledikten sonra, tek tek saksıları toplarlar. Çalıları açık toprağa göndermeden önce, akasma içeride yetiştirilir. Sadece gece donları tehdidi geçtikten sonra bahçe arsasına fide dikmeye başlarlar..

Fideler için, hafif besleyici bir toprağın bulunduğu hafif gölgeli bir alan seçilir. Ayrıca, fideler arasında 15 ila 20 cm’lik bir aralık gözlenir, böylece ileride büyümüş asmaların birbirlerinin gelişimine müdahale etmemesi sağlanır..

Ayrıca, akasma sürgünlerin sistematik bir şekilde toplanmasına ihtiyaç duyar. Bu prosedür sayesinde, çalılar hem yaprak döken hem de kök kütlesini eşit şekilde büyütür. Sıkıştırılmış uzun ömürlülerde, çalılık zamanla artar. Kışlama dönemi için bitki yeşillik veya malzeme ile kaplanır..

İlkbaharda, hazır fideler 5-7 cm derinliğindeki oluklara ekilir ve bireysel örnekler arasında en az yarım metre mesafe bırakılır. Ardından, sürgünlerin üst kısımlarını kısalttığınızdan emin olun, ancak üzerlerinde 2-3 düğüm kalacak şekilde..

Birkaç yıl sonra, çalılar, o zamana kadar yaklaşık 10-15 cm uzunluğa ulaşacak olan güçlü kökler kazanacaktır.Bundan sonra, bitkiler zaten kalıcı bir habitata nakledilebilir..

Açık toprağa akasma dikimi

Açık toprağa akasma dikimi

Bitki dikmek için en iyi zaman

Bir çiçeğin başarılı bir şekilde yetiştirilmesinin garantisi, her şeyden önce, akasma ekimi için doğru seçilmiş bir zaman ve uygun bir sitedir. Bitki ışığı sever, yeraltı suyunun yakın oluşumundan korkar, kökler aşırı neme duyarlıdır..

Akasma fidanları evin rüzgarsız tarafından ekilir. Yer taslaklardan korunmalıdır. Güneşin bitkilere karşı özellikle agresif olduğu öğle saatlerinde çalıların gölgede olması önemlidir..

Su geçirgen, hafif alkali veya nötr bir substrat seçilir. Site döllenir ve gevşetilir. Çiçek yetiştiricilerine göre, yabanasması tınlı üzerinde daha iyi büyür. Toprak iyi drenaj özelliklerine sahip olmalıdır. Tuzlu, nemli ve asidik topraklarda yabanasması yetiştirmek işe yaramaz. Çiçeğin kökleri yerin bir metre altına inebilir. Bu nedenle yeraltı suyu nedeniyle kök çürümesi tehlikesi olan bir alanda dolgu yapılır..

KLEMATİS’İN İNİŞ SIRLARI: GAZETEYİ UNUTMAYIN!KLEMATİS'İN İNİŞ SIRLARI: GAZETEYİ UNUTMAYIN!

Üst pansuman olarak ekşi turba veya taze gübre kullanılması önerilmez. Asma evden ve çitten biraz uzağa dikilmelidir, aksi takdirde çatıdan akan su sürekli olarak çalının altına akar. Fideler için en yakın binadan en az 30 cm uzaklıkta bir delik kazmak daha iyidir..

Akasma, siteyi kazdıktan sonra sonbaharda veya ilkbaharda açık toprağa ekilir. Bir mağazadan satın alınan bir fide, herhangi bir uygun zamanda ekilebilir. Ancak, sonbaharın sonlarında bir saksı çiçeği aldıysanız, nakli gelecek yıla kadar ertelemek daha iyidir..

Kışlama için, tencere hava sıcaklığının 5 dereceden fazla olmadığı serin bir yere taşınır. Toprağın yüzeyine kumla karıştırılmış talaş serpilir ve nemlendirilir. Fide zaman zaman kontrol edilir ve sürgünlerin eşit şekilde gelişmesi için çimdiklenir, daha sonra çalı şeklini koruyacaktır..

Sadece sağlıklı fidanlar toprağa ekilir. Her yönden dikkatlice incelenirler. Hasarlı bir kök sistemine sahip örnekler atılır. Kök katmanları çok kuru olan çalılar soğuk suya batırılır. Kök sistemi uygun şekilde şiştiğinde bitkiler toprağa gönderilir..

İlkbaharda akasma dikimi

İlkbaharda akasma dikimi

Serin iklime sahip bölgelerde, yabanasması ilkbaharda, genellikle Nisan sonunda veya Mayıs başında açık toprağa ekilir. Fide en az bir gövdeye sahip olmalıdır.

Dikim çukuru 0,6 m derinliğe ve genişliğe kadar kazılır.Dip 10-15 cm kalınlığında drenaj malzemesi ile kaplanır.Genel drenaj malzemeleri kırık tuğla, kırmataş, perlittir..

Besin içeriği düşük olan toprak, turba ve mineral gübrelerle zenginleştirilmiştir. Çukura 1 kova turba, 1 kova kum, 2-3 kova kompost, 1 bardak süperfosfat ve 2 bardak dolomit unu dökülür. Bileşenler iyice karıştırılır.

Liana çerçevesini desteklemek için yaklaşık 2,5 m yüksekliğinde çıkarılabilir veya sabit destekler takın. Destekler sayesinde bitki rüzgarlı havalarda kırılmaz.

Drenaj tabakasının üzerine bir slayt ile toprak dökülür. Merkeze bir fide yerleştirilir, kökler düzleştirilir ve çukur kalan toprak karışımı ile doldurulur. Kilit nokta, kök boğazının 5-10 cm toprağa gömülmesidir, böylece sürgünün gövdesi de ilk boğum arası kadar toprakla kaplanır. Delik tepeye kadar doldurulmaz, 8-10 cm kalınlığında bir çöküntü olmalıdır, böylece sulama sırasında su deliğin dışına değil köklere akar..

Bir fidenin altına 10 litre su dökün. Su emildiğinde, çalının etrafındaki girintinin yüzeyine turba serpilir. İlkbahar ve yaz boyunca toprak sıkıştırılacaktır, bu nedenle periyodik olarak taze toprak eklemeniz gerekecektir. Bitişik fideler arasında bir metrelik bir aralık gözlenir.

Sonbaharda akasma dikimi

Sonbaharda akasma dikimi

Sıcak bir iklimin hakim olduğu bir bölgede, sonbaharda bahçeye yabanasması ekilir. Dikim Eylül veya Ekim aylarında yapılır. Sadece yeterince gelişmiş vejetatif tomurcukları olan fideler kök salacaktır..

Sonbaharda akasma dikme planı, ilkbaharda ekimden neredeyse farklı değildir. Tek fark ekim çukurunun tamamen toprak karışımı ile kaplanmış olmasıdır. Asmanın etrafındaki toprak kuru yapraklarla korunmalı ve dokusuz bir malzeme ile kaplanmalıdır. Lutrasil mükemmeldir – bitkileri dondan koruyan sentetik bir kaplama malzemesi.

Toprak ilkbaharda çözülür çözülmez, 8-10 cm kalınlığındaki eski toprak tabakasını çıkarın, ayrıca yaz aylarında boş çöküntü taze toprakla doldurulur. Bu özel oluklar, genç sürgünlerin toprak tabakasından çıkabilmesi için gereklidir..

Bahçede akasma bakımı

Bahçede akasma bakımı

Akasmaların site sahiplerini yemyeşil çiçeklenme ile her yıl memnun etmesi için, bitkinin uygun bakımı, budaması ve beslenmesinde yatan birkaç sırrı not etmek önemlidir..

sulama

Clematis, haftada en az bir kez bol sulama gerektiren nemi seven bir bitkidir. Kuraklık sırasında, çalılar daha sık, yani her 3-4 günde bir nemlendirilir. Genç bir çalıyı nemle doyurmak için bir kova su yeterlidir. Yetişkin örneklerin 2-4 kova suya ihtiyacı olacaktır..

Bitkiye yakın toprağa birkaç saksı gömülmelidir. Altta küçük delikler açın. Sularken, su bu saksılara akacak ve daha sonra yavaş yavaş topraktan sızacak ve kökler tarafından eşit olarak emilecektir. Bu sulama yöntemi özellikle sıcak havalarda geçerlidir..

Gevşeme

Yabanasması

Malçla kaplı olmayan toprak yüzeyi, sulamadan sonraki gün düzenli olarak gevşetilir ve aynı zamanda alanı yabani otlardan arındırır. Yabani otların yayılması, yabanasması etrafındaki üst toprağı yosun, turba veya humus ile kaplayarak durdurulabilir. Ek olarak, malç kök bölgesinde nemin tutulmasına yardımcı olur ve hızlı buharlaşmayı önler..

Üst giyim

Açık toprağa ekilen yıllık akasma fideleri çok fazla pansuman gerektirmez. Fazla gübre, çalının hızla çürümesine neden olabilir. Besinler aktif büyüme mevsimi boyunca verilir. Akasma azot içeren gübrelerle beslenir. Tomurcuklar atıldığında, potasyum bileşikleri eklenir ve çiçeklenme sonunda toprak fosfor bileşenleri ile zenginleştirilir..

Yaz budamasından sonra fideler, su kovası başına 20 g madde oranında çözünmüş mineral gübre ile beslenir. Bakır sülfat da eklenir. Mart veya Nisan aylarında, kültür, dolomit unu ve tebeşir karışımı olan kireç sütü ile muamele edilir. Çiçeklenme sırasında, tüm üst pansuman durdurulur, aksi takdirde çalı aktiviteyi kaybeder. Yaz aylarında bölgenin çok ıslak olduğu ortaya çıktıysa, toprak yüzeyine yakın gövde odun külü ile yağlanır. Bu kök çürüklüğü oluşumu riskini azaltır.

Akasmaların hızlı çiçeklenmesi için ne gereklidir? / Bahçe rehberiAkasmaların hızlı çiçeklenmesi için ne gereklidir? / Bahçe rehberi

Akasma desteği

Akasma altına çeşitli dikey destekler yerleştirilmiştir: fan ve kemerli yapılar, kafesler, kafesler, piramitler. Tahta direkler veya tel örgü kullanarak liana’ya stabilite verebilir ve aynı zamanda evin duvarlarını, müştemilatları veya bir çiti süsleyebilirsiniz. Sürgünlerin gövdelerinin güvenilir bir şekilde bağlanması için çelik veya plastik çubuğun çapı 10-12 mm’den fazla olmamalıdır. Ayrıca, aşırı büyümüş çalıların yağmurdan sonra kendi ağırlıklarının ağırlığı altında kırılma riskini de hesaba katarlar, bu nedenle dayanıklı malzemeden yapılmış bir yapı satın almak daha iyidir. Harika bir fikir, nadir metal hücrelere sahip bir silindir kurmaktır. Liana bu yapının etrafını sarar ve yavaş yavaş yapraklarla kaplar..

Budama

Yetişkin akasma, aktif büyüme döneminde veya kompozisyona bir şekil vermek istiyorsanız kesilir. Budama ayrıca çiçeklenme evresini de uzatabilir. Kışlamadan önce başka bir prosedür gerçekleştirilir. Geleneksel olarak 3 gruba ayrılan akasmaların kendi budama özellikleri vardır..

 • A grubu çiçeklerde, geçen yılki saplarda çiçek salkımları oluştuğundan sadece zayıflamış sürgünler budanır. Fidenin çiçek açmasını bekledikten sonra yaz başında budamaya başlarlar. Sonbaharın sonlarında, çalılar fışkırır.
 • İkinci B grubunun temsilcilerinin bu ve geçen yılın sürgünlerinde tomurcukları var. Bu örneklerin gövdeleri 50-100 cm kısaltılarak 2-5 çift tomurcuk bırakılır. Solmuş ve basınçtan yoksun olan gövdeler kökten çıkarılır. Kış dönemi için, asma destekten çıkarılır, katlanır ve yere dikkatlice serilir, kökleri kuru yapraklar ile kaplar..
 • Sezon boyunca, üçüncü grup C’nin örnekleri birkaç kez budanır. Bu yılın sadece genç sürgünleri tomurcuklanır. Sonbaharın gelmesiyle birlikte, saplar sitenin yüzeyi seviyesinde veya biraz üzerinde kesilir..

Çiçeklenme sonrası akasma

Çiçeklenme sonrası akasma

Sonbaharın sonlarında kışlama için akasma hazırlamaya başlarlar. Kalan yapraklar asmalardan koparılır. Yerden yükselen kök boğazı bakır sülfat ile işlenir. Çözelti konsantrasyonu %2.

Güneşli, kuru havalarda kökün altına bir kova humus dökülür. Asmanın etrafındaki alan spud. Höyüğün yüksekliği en az 10-15 cm olmalıdır, ayrıca odun külü ile kum karışımı da eklenir. Bileşenlerin oranı aşağıdaki gibidir: 1 kova kum için 250 g kül alınır..

Genç akasmaların, özellikle bitki soğuk iklime sahip bölgelerde yetiştiriliyorsa, barınmaya ihtiyacı vardır. Akasmaları kuru bir şekilde örtün. Saplar yere bükülür veya bir demet halinde bükülür, üstüne bir avuç kuru yaprak, ladin dalları veya köpük parçaları yerleştirilir. Yaprakların rüzgarla savrulmasını önlemek için tahta bir kutu ile bastırılır. Kutunun üzerine bir parça çatı kaplama malzemesi veya suyun geçmesine izin vermeyen herhangi bir malzeme konur. Çatı malzemesi uçlarında taş veya çubuklarla preslenir ve turba serpilir. Turba elinizde değilse, sıradan toprak kullanabilirsiniz (katman kalınlığı 20-25 cm).

Yapraklar ve ladin dalları ilkbahar donları geçtikten sonra hasat edilir, bitki tehlikede olmaz. Saplar tekrar kaldırılır, düzleştirilir ve desteğe yapışır.

Akasma yetiştirme yöntemleri

Akasma yetiştirme yöntemleri

Clematis genellikle tohumdan yetiştirilir. Bu işlemin açıklaması makalede biraz daha yukarıda belirtilmiştir. Akasmaların çoğaltılması için başka bir seçenek de vejetatiftir: çalıları bölerek, yaz ve sonbahar katmanları dikerek veya yeni sürgünleri sabitleyerek.

Çalı bölerek üreme

Henüz altı yaşına ulaşmamış bir çiçek bölünmeye uygundur. Eski çalılar güçlü bir kök sistemine sahiptir. Kazması zordur, köklere zarar vermez..

Bitki dikim çukurundan dikkatlice çıkarılır, yapışan toprak köklerden silkelenir. Çalıyı eşit bölümlere ayırmak için keskin bir budayıcı kullanın. Çıkıştaki bölümlerin sayısı, burcun boyutuna bağlıdır. Ana şey, kök boğazında birkaç tomurcukun korunmasıdır..

Katmanlama yoluyla çoğaltma

Çelikler Ekim ayında hasat edilir. Bundan önce, yapraklar dallardan tamamen kesilir. Solmuş saplar, ilk gelişen tomurcuğa kesilir, örülür ve turba ile doldurulmuş oyuklara serilir. Saplar bu pozisyonda sabitlenir ve turba ve toprakla kaplanır, yüzey sıkıştırılır.

Kış için akasma sürgünleri düşen yapraklar veya ladin dalları ile kaplanır. İlkbaharda, toprak çözülür çözülmez çalıyı düzenli olarak sulamaya başlarlar. Fideler dikim yerinde yeşile döndüğünde, yüzey bir malç tabakası ile kaplanır. Humus veya turba hakkında.

Sonbaharın başlamasıyla birlikte genç büyümenin çoğu kalıcı bir yere ekilebilir. Kök sistemine zarar verme riskini azaltmak için, filizler bir dirgen kullanılarak yerden çıkarılır. Yeni akasma almak için sabırsızlanıyorsanız, yaz aylarında kesimlere izin verilir, ancak kışın sürgünlerin yüksek bir ölüm olasılığı vardır..

Sabitleme

Saplar ilkbahar aylarında iğnelenir. Düğüm noktasında sabitlenmiş ve turba ile karıştırılmış gevşek bir alt tabaka ile saksılara gömülmüş sağlıklı iki veya üç yaşındaki sürgünleri seçin. Vazolar, sulama sırasında suyun kapta kalması için site seviyesinin altındaki bahçeye gömülür. Fide olgunlaştıkça, toprak saksıya dökülür, toprağı bir höyükle tırmıklanır. Sonbaharda, sabitlenmiş gövdelerden tam teşekküllü fideler oluşur..

Akasma hastalıkları ve zararlıları

Akasma hastalıkları ve zararlıları

Akasmaların çiçek açan sürgünleri, mantar hastalığının ilk belirtisi olan uygun bakım olmadan soluyor. Saplar turgor basıncını kaybeder, sarkar ve yavaş yavaş kurur. Hastalığın etken maddeleri genellikle bir toprak tabakasının altına saklanır ve kök sistemine bulaşır. Akasma yetiştirmek için temel kurallara uyarak, bir takım problemlerden kaçınabilirsiniz..

Mantarın tezahürü, bahar döneminin başında fark etmek kolaydır. Hastalıklı bir çalıda, etkilenen gövdeler kesilir ve Azosen veya Fundazol ile sulanır. Çözeltinin konsantrasyonu %2 olmalıdır. Toplam bir yenilgi durumunda, liana toprak bir yumru ile birlikte kazılır ve sitenin dışında yakılır ve çok yıllık bitkinin oturduğu yer mantar öldürücülerle dezenfekte edilir. Mantar hastalığına ek olarak, Azosen ve Fundazol, külleme veya gri çürüme ile enfekte olmuş bitkileri iyi tedavi eder..

Akasma ayrıca yaygın bir mantar hastalığı şekli olan paslanmaya karşı hassastır. Semptomlar, ilkbaharda, sürgünlerin ve yeşilliklerin yüzeyi kabarık turuncu lekelerle kaplandığında görülebilir. Yavaş yavaş, yapraklar kahverengi bir renk alır ve kurur ve saplar deforme olur. Etkilenen örnekler %1 veya %2 Bordeaux sıvısı, bakır oksiklorür veya Oxychom ile işleme tabi tutulur..

YABANASMASI. HASTALIKLAR VE ZARARLILAR.YABANASMASI. HASTALIKLAR VE ZARARLILAR.

Yaz sonunda, genellikle akasmaların zemin kısımlarının derisinde koyu gri lekeler şeklinde nekroz oluşur, bir süre sonra etkilenen dokularda nekroz oluşur. Temmuz ortasına kadar, bitki askoşit ile hastalanabilir. Zskochitosis belirtileri belirsiz nekrotik noktalardır. Bitkiyi takip eden bir başka hastalık da yaprak plakalarının yüzeyinde sarı lekeler oluştuğunda cylindrosporiasis’tir. Bakır müstahzarları, listelenen problemlerle savaşmaya yardımcı olur. Öncelikle %1 bakır sülfattan bahsediyoruz..

Akasma birçok viral hastalığa karşı özel bir bağışıklığa sahiptir. Tehlike, yaprakları sarı mozaikle enfekte edebilen emici böcekler tarafından taşınır. Bu hastalık için hala etkili bir çare yok, bu yüzden hastalıklı çalılardan kurtulmanız gerekecek..

Tatlı bezelye, delphinium, aquilegia, phlox ve şakayıkların bitişiğindeki alanlara yabanasması dikmek kötü bir fikir olarak kabul edilir. Bu çiçek grubunun temsilcilerinin mozaiklerle enfekte olma olasılığı diğer kültürlerden daha fazladır..

Dağınık çiçekler yaprak ve kök nematodlarından muzdariptir. Çalıları kazarken, köklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Kök katmanlarında yoğun nodüller oluşmuşsa, bu alana bir asma dikmemek daha iyidir..

Fotoğraf ve isimlerle akasma türleri ve çeşitleri

Akasma sınıflandırması yaklaşık yüz madde içerir. Asmalar, ana bitkinin kökenine göre gruplara ayrılır. Arsalarında yabanasması yetiştiren bazı bahçıvanlar onları çiçek boyutuna göre sınıflandırır: küçük çiçekli, orta çiçekli ve büyük çiçekli. Yetiştiricilerin geri kalanı akasmaları morfolojik özelliklere göre gruplandırır:

 1. A Grubu – sadece geçen yılki sürgünler çiçek açar.
 2. B Grubu – bu yılki sürgünler ve geçen yılki sürgünler çiçek açabilir.
 3. C Grubu – sadece bu yılki saplar çiçek açar.

Birinci grup A

Alp Clematis (Alpina)

Alp akasma

Liana Alpina 3 m yüksekliğe kadar ulaşabilir. Bitki yoğun yeşil yapraklara sahiptir. Yetişkin örneklerde oldukça büyüktürler. Küçük çaplı mavi bir renk tonuna sahip boru şeklindeki çiçek salkımları. Türler yaz sonunda çiçek açar. Peyzaj tasarımcıları bu akasmayı kaldırım dikimleri için kullanır. Popüler çeşitler şunları içerir:

 1. Artagena Franchising – sapları 2-2.4 m’ye ulaşan orta uzunlukta bir çalı Çan çiçeklerinin başları aşağı bakar. Tomurcukların rengi beyaz çekirdekli mavidir..
 2. albina plena – yerden 2,8 m yükseklikte yükselir, çeşitlilik beyaz çift çiçeklerle çiçek açar. Çok yıllık bir bitkinin çiçeklenmesini Mayıs veya Haziran aylarında görmek mümkündür..
 3. Pamela Jackman – çalının yüksekliği 2 veya 3 metreden fazla değildir. Mor bir tonun tomurcukları düştü. Nisan-Haziran aylarında geçen yılki sürgünlerde görünürler. Bu çeşitlilik tekrar çiçek açma eğilimindedir. Bu genellikle Temmuz ortasında olur, ancak ikinci çiçeklenme ilk seferki kadar gür değildir..

Çiçekli Akasma (Florida)

Çiçekli akasma

Odunsu gövdeli Liana. Düzleştirilmiş sürgünlerin uzunluğu 3 m’ye kadardır, kokulu çiçekler tek başına oturur ve açık renklerde boyanır. Ayrıca bicolor çeşitleri yetiştirilmektedir. Bahçecilik endüstrisinde, aşağıdaki isimler daha sık kullanılır:

 1. Vyvyan pennell – çift leylak tomurcuklu uzun bir tırmanma çalısı. Çapları 12-15 cm’ye ulaşır.
 2. Bebek – 10-14 cm genişliğe kadar çapraz şekilli çiçeklerle süslenmiş cılız çeşitlilik.Tomurcukların rengi mavi taşma ile soluk mor.
 3. Jeanne d’Arc – başka bir havlu çeşidi. Kompakt beyaz çiçek salkımları, alçak bir çalının arka planına karşı organik görünüyor. Bitki şiddetli donlara karşı dayanıklıdır, güneşte veya gölgede büyümekten korkmaz, nadiren hastalıklara maruz kalır..

Dağ Akasması (Montana)

Dağ akasması

Çiçekçilikte kültüre dağ akasması denir. Bu dev liana yaklaşık dokuz metreye ulaşabilir. Yapraklar keskin ve sığdır, rozetler 5 yapraktan oluşur. Kar beyazı salkımları uzun pedicellerde bulunur. Kaliksin ortasında sarı bir ercik dışarı çıkar. Bir tomurcuğun çapı 4 ila 5 cm arasındadır.Clematis Montana çeşitleri içerir:

 1. Rubens – çeşitliliğin odunsu sürgünleri yoğun büyüme ile ayırt edilir. Çalı uzunluğu 6 m’ye kadardır, yaprakların şekli oval ve sivri, rengi bronzdur. Sepals pembemsi, çiçekler 3-5 parça halinde toplanır. Kültür iyi ışıkta büyümeyi tercih ediyor ve yemyeşil çiçeklenmeden memnun.
 2. büyük flora – üzerindekoşular 5 metre uzar. Kaynaşmış üç yapraklı yapraklar, birbirine zıt demetler halinde gövdelere oturur. Orta boy çiçekler, tüm bahçeyi dolduran hoş kokulu bir aroma yayar. Yaprakların rengi pembe veya beyazdır, anterler parlak sarıdır, çiçeklenme Mayıs ayında başlar..

İkinci grup B

Yünlü Akasma (Lanuginoza)

Akasma yünlü

Doymuş tek çiçeklerle açan çalı türü. Çap olarak 20 cm’ye kadar açılırlar Tomurcukların renk aralığı geniştir. Mavi, beyaz, pembe çiçek salkımına sahip örnekler var. İlk kez, bir fide Mayıs ayında çiçek açar ve bir dahaki sefere Ağustos sonunda olur. En yaygın olanı 3 çeşittir, yani:

 1. Madam Le Cultre – katı veya loblu yaprak bıçaklı kompakt çok yıllık. Açık tomurcukların genişliği 14-20 cm’dir, kaliks beyaz çanak yapraklar ve şeffaf anterlerden oluşur. Kupalar Temmuz’da açılıyor. Soğuk kışları olan bölgelerde, asmayı dokumasız malzeme ile korumak daha iyidir..
 2. Hybrida Sieboldii – sürgünleri üç metre yüksekliğe ulaşan uzun bir çalı. Çiçeklerin çapı 16 cm’yi geçmez, yaprakların kenarları zıt bir kenarla çevrilidir, çanak yaprakların ana tonu soluk leylaktır. Anterler kırmızımsıdır. Farklı bölgelerde çiçeklenme Temmuz’dan Eylül’e kadar görülebilir..
 3. Lawsoniana – üç metre yüksekliğe kadar bir desteğe tırmanabilen çeşitli çalı liana. Yapraklar ya basit ya da üç yapraklıdır, ancak her ikisi de ovaldir. Kokulu kaplar üste doğru bükülür, çapları 18 cm’den fazla değildir, çeşitlilik mor renklidir. Tomurcukların ortası koyu bir nokta ile işaretlenmiştir, uzun anterlerin rengi mordur. Çiçeklenme Mayıs veya Haziran aylarında gerçekleşir ve genellikle sonbaharda tekrarlanır..

Yayılan Akasma (Patens)

Yayılan akasma

Bu çalı asmasının sürgünleri sitenin üzerinde 3-3,5 m seviyesinde yükselir.Büyük tomurcuklar 15 cm genişliğe kadar büyür.Tomurcukların renk aralığı lacivertten beyaz tonlara kadardır. Yetiştiriciler ayrıca iki renkli çeşitler yetiştirmiştir. Kupanın şekli ya yıldız şeklindedir, ya basit ya da havludur. Çiçeklenme dönemi Mayıs veya Haziran başında başlar, tomurcuklar sadece geçen yılki sürgünlere serilir. İkincil çiçeklenme sonbahara daha yakın gerçekleşir. Yayılan akasma çeşitleri zayıf kışa dayanıklılık gösterir.

 1. Joan Pikton – kısa uzunlukta bir bitki. Sürünen sürgünler 300 cm’ye ulaşır Çiçeklenme ortasında çalılar büyük kokulu tomurcuklarla kaplıdır. Leylak veya leylak gölgesinde boyanırlar ve çekirdek hafif bir nokta ile öne çıkar. Sepals dalgalı, organlarındaki parlak kırmızı.
 2. Çoklu Mavi – liananın uzunluğu yaklaşık 250 cm’dir Çiçekler 14 cm çapında menekşe-mavidir Çiçek salkımları katmanlar halinde düzenlenmiştir. Tomurcukların açılması haziran-ağustos ayları arasında gerçekleşir..

Üçüncü grup C

Akasma Jacqueman

Akasma Jacqueman

Bu tür, yabanasması Vititsella ve Lanuginose’u geçerek elde edilen asmaları içerir. Çoğu temsilci çalı asmaları gibi görünür ve iyi gelişmiş bir kök sistemine sahiptir..

Jacqueman’ın sapları 4-6 m uzunluğunda büyür, pinnate segmentli plakaların rozeti 3 veya 5 yapraktan oluşur. Tomurcuklar uzar, 3’lü demetler halinde toplanır veya birbirinden uzakta oturur. Bardak pratik olarak kokmaz, yana veya yukarı çevrilir. Türler, beyaz hariç çeşitli renk tonlarında boyanmıştır. Yetiştiriciler, çiçeklerin çapının zar zor 8 cm’ye ulaştığı çeşitler yetiştirmiştir. Uzun ve yemyeşil çiçeklenme, yalnızca bu yılki sürgünlerin özelliğidir. Kışlamadan önce, çıplak çalı neredeyse köküne veya tomurcukların bulunduğu yere kadar kesilir. Dört çeşit ün kazandı:

 1. Kızıl Kardinal – uzunluğu 2 ila 2,5 m arasında değişen liana benzeri çok yıllık Yapraklar bileşiktir, 3 yapraktan oluşur ve tek bir yerde bir yaprak sapı ile bağlanır. Çiçeğin şekli haç şeklindedir, açık formda kaliks yaklaşık 15 cm’ye ulaşır.Mor yaprakları dokunuşa kadifemsi, organlarındaki bir ton daha açık görünüyor. Çiçeklenme dönemi genellikle birkaç haftadır, genellikle Temmuz’dan Eylül’e kadardır. Çeşitlilik, kış donlarını orta derecede tolere eder, bu nedenle kış için hala hafif barınağa ihtiyaç duyar. Rouge Cardinal, çiçekçiliğe adanmış uluslararası sergilerde çok sayıda ödül kazanmayı başardı..
 2. Hindistan yıldızı – desteğe yapışan bitkisel kütle, yerden üç metre yükseklikte yükselir. Yukarıda bahsedilen çalı tipinin kompozit yaprak plakaları, sivri kenarlı, 3-5 bütün veya loblu oval şekilli yapraklara sahiptir. Orta boy tomurcuklar, bitkiyi yaz ortasından yaz sonuna kadar süslüyor ve 15 cm’ye kadar büyüyor Çeşitliliğin parlak mor bir rengi var. Kaliksin ortasından mor bir şerit geçer. Açık gölge organlarındaki.
 3. çingene kraliçesi – uzun bir çeşitlilik, bu tür çalı akasmalarının sürgünlerinin büyümesi 3,5 m’ye kadardır, yaprak plakaları karmaşıktır. Çiçek açan liana tomurcukları tepeye doğru yönlendirilir. Açık konumda, ortalama çapları yaklaşık 15 cm’dir Geniş mor yaprakları, ortasında parlak kırmızı anterlerin yapıştığı güzel kadifemsi tomurcuklar oluşturur. Organlardaki polen bile renklidir. Bol çiçeklenme Temmuz ayında gerçekleşir ve ilk dona kadar devam eder. Çiçekler birbirinin yerini alır, böylece çalı her mevsim canlı ve sağlıklı görünür. Çeşitlilik, gölgeyi mükemmel şekilde tolere eder, mantar enfeksiyonu ile enfeksiyona karşı dirençlidir. Bir sap 20’ye kadar çiçek taşır.
 4. bella – bahçede büyümeye uygun kompakt akasma. Saplar 2 m uzar ve 10-15 cm çapında yıldız şeklinde çiçekler oluşturur, yoğun sarı renk yavaş yavaş renk değiştirir. Çok yıllık, soğuk havalardan korkmaz ve ayrıca nadiren mantar hastalıklarından muzdariptir. Temmuz’dan Eylül’e kadar bolca çiçek açar.

Akasma menekşesi (Viticella)

akasma mor

Bu tür akasmaların tomurcukları, en koyudan en açık olana kadar çeşitli mor tonlarda sunulur. Bardaklar basittir, çapı 2 cm’den fazla değildir, bazı çeşitlerde çiçek açan başlar aşağıya bakar. Sürgünlerin büyümesi 3.5 m’yi geçmez Kültür hızlı büyüme ile ayırt edilir. Uygun bakım ile çiçeklenme Haziran’dan Eylül’e kadar görülebilir. Çeşitler:

 1. Ville de Lyon – koyu kahverengi saplı çalı asması. Kırpma olmadan 3,5 m uzunluğa ulaşırlar Karmaşık tam yapraklı plakalar 3 ila 5 segment içerir. Zamanla, alt yaprak tabakası sararır ve gövdenin tabanına yakın kurur. Tomurcuklar uzun pedinküllere oturur ve yukarı doğru çekilir. Çapları 10-15 cm’dir, kırmızı yaprakları geniştir, sıcak havalarda fide açık bir alana yerleştirilmişse güneş altında solabilir. Orta kısım sarı-yeşil organlarındaki tarafından işgal edilir. Verimli topraklarda gelişen bitki, yemyeşil çiçeklenmeden memnun.
 2. Viyola – orta uzunlukta sapları ve üç yapraklı yaprakları vardır. Uzun çiçeklenme Temmuz-Ekim aylarında gerçekleşir. Tomurcuklar tamamen açıldığında 10-14 cm genişliğinde bir pervaneye benzerler.Koyu mor çanak yapraklar mor damarlarla kaplıdır, organlarındaki rengi sarıdır..
 3. Polonya ruhu – kısa sürede 4 m uzunluğa kadar vejetatif bir kütle yetiştirebilen uzun bir çeşittir.Saplar birçok küçük mor çiçek oluşturur. Çeşitlilik Temmuz ayının son günlerinde çiçek açmaya başlar. Tomurcuklar sonbaharın sonlarına kadar çalıda tutulur..

Akasma Tangut

Akasma Tangut

Bu uzun liana türü Moğolistan’a özgüdür. Temelde, yetiştiriciler birçok melez yetiştirmeyi başardılar. Çalılar, yoğun sürgün büyümesi ve güçlü bir kök sistemi nedeniyle hızla kütle kazanır. Saplar, destekler ve çitler boyunca sicim. Tangut liana’nın çitleri gerçek bir çite benziyor. Yıllık sürgünlerde oluşan sarı sarkık çiçekler çan şeklindedir..

Bitki dona karşı dayanıklıdır, karmaşık bakım gerektirmez ve zararlılardan korkmaz. Kışı barınaksız yaşar. Meyveler, sonbaharın ortasında hasat edilen tohumları içerir. Daha sonra, bahçıvanlar onları akasma yaymak için kullanır. Güney bölgelerinde, kültür neredeyse tüm yaz çiçek açar. En ünlü çeşitleri Anita ve Bill Mackenzie’dir..

Bütün yapraklı Clematis (Integrifolia)

Bütün yapraklı akasma

Bu çalının yaprak sapı yoktur, dallar kırılgandır ve özel desteğe ihtiyaç duyar. Verimli humuslu topraklarda ve yüksek nemde kısmi gölgede iyi yetişir. Tabanda odunsu olan sürgünlerin yüksekliği 2,5 m’den fazla değildir, kösele yaprakların uzunluğu 5 ila 7 cm arasındadır, dikdörtgen veya dar mızrak şeklinde plakaların yüzeyi pürüzsüzdür. Damarlar aşağıda dışbükey, hafif tüylü. Çan çiçekleri dekoratif saplara tek tek oturur. Renk çeşitlidir, yaprakları pembe, mavi, kırmızı, mor veya mavi olabilir. Anterler sarıdır ve taç yapraklarının neredeyse yarısı kadar uzun görünürler. Popüler tam yapraklı çeşitler şunları içerir: Clematis Duran, Vyarava, Kalbin Hafızası.

Clematis keskin (küçük çiçekli)

Clematis keskin (küçük çiçekli)

5 metre uzunluğa kadar hızlı büyüyen liana. Koyu yeşil tüylü yapraklar, küçük, kokulu beyaz çiçeklerle tezat oluşturur. Çiçek açan tomurcuklar, bahçe boyunca onlarca metreye yayılan bal aroması yayar. Bitki Temmuz’dan Ağustos’a kadar çiçek açar..

BAHÇENİZ İÇİN EN İYİ 10 AKASYA ÇEŞİTİ.BAHÇENİZ İÇİN EN İYİ 10 KLEMATİS ÇEŞİTİ.

Akasma çalıları, herhangi bir kişisel arsa dönüştürmenize izin verir. Kültür iddiasız ve kış sıcaklıklarına dayanıklıdır. Çiçek, çiçek tarhlarında veya dağ slaytlarında grup dikimlerine veya mixborders’a ekilir. Düşük büyüyen akasma çeşitleri, kemerleri ve bahçe yollarını süsleyecek ve uzun asmalar estetik olmayan bir duvarı mükemmel bir şekilde süsleyecektir. Sürünen çeşitlerden, parlak tomurcuklardan ve taze yeşilliklerden dokunacak yoğun bir çiçek halısı oluşturabilirsiniz..