Zinya

Zinnia bitkisi (Zinnia), Astrov ailesinin bir temsilcisidir. Bu cins sadece normal bahçe çiçeklerini değil, aynı zamanda çalıları da içerir. Bunlar arasında hem çok yıllık hem de yıllık türler vardır..

Çiçek, botanik bahçesinin müdürü olarak görev yapan ve araştırmasında Karl Linnaeus’a yardım eden Alman botanikçi Zinna’nın onuruna zinnia (daha az sıklıkla – zinnia) adını aldı. Çiçeğin bir başka popüler adı da “majör”.

Azteklerin XIV yüzyılda zinnia yetiştirdiği ve Avrupa’da sadece üç yüzyıl sonra ortaya çıktığı bilinmektedir. Zinnia’nın yüksek dekoratifliği, sadece bahçıvanlar arasında değil, aynı zamanda yüksek toplumda da büyük bir popülerlik sağladı: teknikleri süslemek için çiçekler kullanıldı. 20. yüzyılda, bitki dünyaya yayıldı. Zinnia, çiçeğin parlaklığı, iddiasızlığı ve aşırı sıcağa dayanma kabiliyeti nedeniyle değer verildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece popülerdir. Eyaletlerden biri – Indiana – çiçeğe sembolü yaptı. Zinnia uzaya bile gitti ve sıfır yerçekiminde çiçek açan ilk bitki oldu..

Bahçıvanlar iki düzine farklı zinnia türü bilir. Temellerinde melezler ve muhteşem çeşitler elde edildi. Bu çiçeğin geniş popülaritesi, bakımda çekicilik ve yüksek iddiasızlığın bir kombinasyonu ile ilişkilidir..

zinnia açıklaması

zinnia açıklaması

Zinnia çalısının boyutu, çeşidine bağlıdır ve 20 cm ila 1 m arasında değişebilir, gövde güçlü, diktir. Üzerinde, sert tüylenme ile kaplı oval yapraklar zıt veya kıvrımlardır. Çiçek sepetleri, genellikle kiremitli bir sargı ile kalınlaştırılmış bir sap üzerinde bulunan, gövdelerin üst kısımlarında çiçek açar. 14 cm çapa kadar olabilirler, ancak daha minyatür çiçekleri olan türler vardır. Her çiçeklenme bir ila birkaç sıra kamış çiçeğine sahiptir. Renkleri kırmızı, mor, turuncu, sarı veya diğer renkleri içerir. Çoklu renk seçenekleri de vardır. Zinnias tonlarının çeşitliliği sadece blues veya blues içermez. Çiçeklenme merkezinde küçük boru şeklindeki orta çiçekler vardır. Genellikle kahverengimsi veya sarı renktedirler. Çiçek meyvesi – tutamlı veya tutamsız aken.

Zinnia, Haziran ayının sonuna doğru çiçek açar ve dona kadar görünümünden memnun kalmaya devam eder. Çalıları, sıcak hava veya kuraklık dönemlerinden korkmaz, ancak çiçek dona tahammül etmez. Bu nedenle, ılıman enlemlerde, çok yıllık türler bile genellikle yıllık olarak yetiştirilir..

Geniş renk paleti, çalı boyutları ve çiçek salkımı şekilleri sayesinde, herhangi bir peyzaj fikri için mükemmel zinnia çeşidini bulabilirsiniz. Ayrıca bitkinin parlak çiçekleri birçok kelebeği kendine çeker. Şekil ve renklerdeki geniş çeşitlilik nedeniyle, zinnias renkli ve zarif bir çiçek bahçesi oluşturan grup dikimlerinde harika görünüyor. Zinnia, hem oldukça katı bir çiçek tarhını hem de bahçe yatağını rustik tarzda dekore edebilir. Yıllıkların yanı sıra dekoratif yaprak döken türler ve faydalı bitkilerle mükemmel bir şekilde bir arada bulunur. Bazen sebze yatakları bile zinnia ile süslenir: uzun saplar pratik olarak gölge oluşturmaz ve komşulara müdahale etmez.

Çiçek tarhlarında yetiştirmenin yanı sıra, zinnia çiçekleri kesim için kullanılabilir. Çiçeklenme ¾ ile açıldığında bu tür çiçeklerin kesilmesi gerekir. Aynı zamanda sapın ucu sıcak suda eğik bir açıyla kesilmelidir. Bu işlem çiçeğin buket içinde daha uzun süre kalmasını sağlar. Prosedür periyodik olarak tekrar edilebilir..

Tohumlardan büyüyen zinnia

Tohumlardan büyüyen zinnia

Tohum ekmek

Zinnia en yaygın olarak tohumdan yetiştirilir. Sıcak bölgelerde, onları Mayıs ayında doğrudan toprağa ekebilirsiniz. Bu zamanda, dönüş donları hala mümkünse, sıcaklık sıfıra düştüğünde fideler ölebilir. Bundan kaçınmak için, ancak mümkün olduğunca erken çiçek alın, bu tür bölgelerde zinnias, Nisan ayında fidelerle yetiştirilir. Uygun hazırlık ve sertleştirme ile bu tür fideler açık alanda hızla kök salacak ve aktif büyümeye başlayacaktır..

Ekimden önce, zinnia tohumları, örneğin bir Epin veya potasyum humat çözeltisine batırılmış nemli bir beze sarılarak ek olarak hazırlanabilir. Bu tür çimlenme için ideal sıcaklık 25 derece civarındadır. Bu prosedür, canlı olmayan tohumları tanımlamanıza izin verir. Taze ekim malzemesi birkaç gün içinde yumurtadan çıkabilir, eskiler için bu işlem yaklaşık bir hafta sürebilir..

Fideler için travmatik bir dalıştan kaçınmak için ortak bir kap değil, ayrı kaplar kullanmalısınız. Canlı tohumlar, her biri 2-3 parça, 1 cm’den fazla derin olmayan turba kaplarına yerleştirilir ve ardından toprağı nemlendirir. Daha sonra kaplar ılık (en az 22 derece) ve aydınlık bir yere yerleştirilir. Tüm koşullar yerine getirilirse, ilk sürgünler birkaç gün sonra ortaya çıkar..

Tohumlar doğrudan toprağa ekilecekse yaklaşık 10 gün içinde fidelerin çıkması beklenmelidir. Zinnias çimlenmeden 2.5 ay sonra çiçek açar.

ZINNIA fidanları nasıl ekilirZINNIA fidanları nasıl ekilir

Fide bakım kuralları

Zinnia fideleri parlak, ancak dağınık ışıkta tutulmalıdır. Gölgede, filizler hızla uzayacak ve solacaktır. Bitkinin maceralı kökler oluşturma yeteneği nedeniyle, uzatılmış ekinlere hafifçe toprak ekleyebilirsiniz. Fidelerin sulanması ılımlı olmalıdır. Tohumlar çok sık ekilmemişse filizler daldırılmamalıdır. Aksi takdirde, nemli topraklı ayrı saksılara dikkatlice taşınırlar..

Dikimden önce, zinnia fidanlarının dış ortam koşullarına hızla uyum sağlamaları için sertleştirilmesi gerekir. Bunu yapmak için, bitkili kaplar her gün havaya maruz kalır ve orada kalma sürelerini kademeli olarak artırmaya çalışır..

Açık havada zinnia dikimi

Açık havada zinnia dikimi

Ne zaman inmeli

Zinnia, nihayet dışarıda ılık hava oluştuğunda açık toprağa ekilir: bu genellikle Mayıs ortasından veya daha sonra gerçekleşir. Yetiştirme için kuvvetli rüzgarlardan korunan aydınlık bir yer seçilir. Sapların gücü nedeniyle, zinnias’ın destek ve jartiyerlere ihtiyacı yoktur, ancak yine de güçlü rüzgarlardan korunmaları gerekir..

Toprak verimli, nötr veya hafif asitli ve iyi drene edilmiş olmalıdır. Çiçek hafif toprağı tercih eder, ancak önce çim ve kum eklenirse zinnia tınlı toprakta da yetiştirilebilir. Sonbaharda gelecekteki dikim için toprağı kazabilirsiniz. Bu, gerekli gübreleri önceden eklemenize izin verecektir. Toprak yaklaşık 45 cm derinliğe kadar kazılır, tüm yabani otlar çıkarılır ve toprağa kompost, humus veya çürümüş gübre verilir (1 metrekare başına yaklaşık 9 kg). Toprağa, örneğin bir kaşık süperfosfat, nitrofosfat ve potasyum sülfat gibi mineral bileşimler de ekleyebilirsiniz. Uygun olmayan veya çok ağır topraklarda çiçek sapları kısa, sepetler küçük ve soluk olacaktır..

iniş kuralları

Zinnia ekimi, bir toprak parçası veya turba kabı ile birlikte hazırlanmış bir yerde gerçekleştirilir. Dikim sırasında çalılar arasında yaklaşık 30 cm’lik bir mesafe korunur, cılız türler için mesafe azaltılabilir. Fide zinnias Temmuz ayında çiçek açacak.

Bahçede Zinnia bakımı

Bahçede Zinnia bakımı

Bahçe zinnia’nızın bakımı büyük bir sorun değil. Ancak gerçekten güzel ve yemyeşil bir çiçek yetiştirmenizi istiyorsanız, zinnia’nın bakımı ve ekimi için belirli kuralları bilmek önemlidir..

Çiçeklerin sadece periyodik olarak ayıklamaya, gevşetmeye ve sulamaya ihtiyacı olacaktır. Zinnia, kuraklığa dayanıklı türlerden biridir ve parlak, kavurucu güneşi iyi tolere edebilir. Kuru hava dönemlerinde, çok sık değil, çok bol sulanması tavsiye edilir. Bu durumda, nem damlalarının yaprak ve çiçeklerin üzerine düşmemesi için sadece köklerin altına su dökülmelidir. Aşırı nem ve zemindeki durgunluğu bitkiye zarar verebilir. Ancak, aşırı sıcağa dayanma kabiliyetine rağmen, böyle bir dönemde zinnia’yı mümkün olduğunca uzun süre susuz bırakmaya değmez. Bu, çiçek salkımlarının boyutunu ve renklerinin parlaklığını olumsuz etkileyebilir: öğütürler ve solgunlaşırlar ve solurlar..

Zinnia’nın çiçeklenmesinin başlamasından sonra, dikim, solmuş çiçeklerin varlığı açısından düzenli olarak kontrol edilir. Bunları çıkarmak çiçeklenmeyi önemli ölçüde uzatacaktır. Tek istisna, tohumlar için kalan çiçeklerdir..

Gübreler

Sürgünler toprağa ekilmeden önce ortaya çıktığı andan itibaren, zinnia az miktarda azot içeren bir bileşim ile üç kez beslenmelidir. Sokağa taşındıktan sonra, bitkiler sezonda en az 2 kez seyreltilmiş gübre veya mineral bileşimlerle gübrelenebilir, ancak çok sık gübreleme yapılması da önerilmez. Genellikle, ilk besleme ekimden bir ay sonra, ikincisi ise tomurcuklanma döneminde yapılır. Giyinmeden önce, yatakları odun külü ile serpin (1 metrekare başına 2-3 yemek kaşığı L).

kıstırma

Zinnia kıstırma isteğe bağlıdır. Daha gür ve dallı çalılar oluşturmak gerekirse gerçekleştirilir. Sıkma sırasında bitkinin tepesi 3. veya 4. yaprağın üzerinden alınır. Zinnia genellikle fide aşamasında veya daha sonra, çalılar dışarı çıktıktan sonra uyum sağladığında gerçekleştirilir. Kesmek için zinnia kullanılacaksa, çalıları sıkıştırmamalısınız – bu, daha uzun ve daha muhteşem çiçek sapları oluşturmasını sağlayacaktır..

Çiçeklenme sonrası Zinnia

Çiçeklenme sonrası Zinnia

Tohum toplama

Her zinnia çiçeği güzelliğini yaklaşık bir ay korur. Sepetin açıldığı andan itibaren bir bitkinin tohumları olgunlaştırması genellikle yaklaşık 8-10 hafta sürer. Toplama için ilk çiçeklerden elde edilen tohumların bırakılması tavsiye edilir. Bunların en yüksek kalitesi, ana sürgünlerde bulunan çiçek salkımlarından elde edilen meyvelerdir. Bunu yapmak için, ayrıca seçilen pedinküllerden tüm yan gövdeleri kaldırabilirsiniz. Solmuş sepetler kahverengileşmeye başladığında, onları kesip içeride kurutabilir ve ardından tohumları çıkarabilirsiniz..

Temizlenmiş ve kurutulmuş ekim materyali, yeterince kuru olduğu ve aşırı sıcaklıkların olmadığı bir yerde saklanır. Bu tür tohumların çimlenmesi yaklaşık 2-4 yıl sürer..

Çok yıllık türlerin kışlaması

Zinnia genellikle orta enlemlerde yıllık bir bitki olarak bulunsa da, onu gelecek yıl için saklamayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fideler ilk olarak yaz aylarında dışarıya konulan ve sonbaharda içeriye getirilen hareketli bir kap veya saksıya yerleştirilir. Böyle bir bitkinin bakımı, sıradan iç mekan çiçeklerinin bakımından farklı olmayacaktır. Bu, zinnia’nın başarılı bir şekilde kışa girmesine izin verecek ve sıcaklığın başlamasıyla tekrar sokağa dönebilecek..

Bazen düşük büyüyen yıllık zinnia çeşitleri sonbaharda saksılara ekilir ve çiçeklenme tamamlanana kadar eve getirilir. Bu gibi durumlarda, birkaç hafta daha sürebilir..

Zinnia hastalıkları ve zararlıları

Zinnia hastalıkları ve zararlıları

zararlılar

Mayıs böcekleri, salyangozlar, sümüklü böcekler ve yaprak bitleri, zinnia’nın ana zararlıları olarak kabul edilir. Bitkileri gastropodlardan korumak için tuzaklar kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, çiçek yatağının etrafına bira içeren kapların yerleştirilmesi ve ayrıca alanın etrafına arduvaz parçalarının dağıtılması önerilir: sümüklü böcekler altlarında saklanmayı sever. Çatı kaplama malzemesi de kullanabilirsiniz. Mayıs böcekleri gibi yakalanan haşereler elle yakalanır..

Çalıları katran sabunu (1 kova su için 100 g) ile işleyerek yaprak bitlerini yok edebilirsiniz. Büyük hasar odakları, insektisitlerin kullanılmasını gerektirecektir – Actellik, Fufanon ve diğer benzer ajanlar. Talimatlara göre kullanılırlar..

Hastalıklar

Genellikle, zinnia hastalıklarına çiçek bakımı kurallarının ihlali neden olur. Bu nedenle çürümenin nedeni dikimlerin sıklaşması veya çok sık ve bol sulama olabilir. Sorunun kökünü belirledikten sonra, bakımı ayarlamaya çalışmanız ve ancak bundan sonra çalıları tedavi etmeye başlamanız gerekir. Bu, gelecekte bu tür enfeksiyonları önleyecektir..

Zinnia’nın yaygın bir hastalığı küllemedir. Bu zamanda, çiçeğin hava kısmı hafif bir çiçekle kaplıdır. Mantar öldürücü ajanlar onu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca gri çürüklük ve fusarium ile başa çıkmaya yardımcı olacaklar. Başka bir olası hastalık bakteriyel lekelenmedir. Yaprak bıçaklarının yüzeyindeki yuvarlak grimsi kahverengi lekelerden tanınabilir. Bu hastalık tedavi edilemez olarak kabul edilir, bu nedenle bitkinin etkilenen kısımlarından mümkün olan en kısa sürede kurtulmak gerekir. Aksi takdirde, çalının diğer kısımlarına hızla yayılacak ve tamamen yok edilmesi gerekecektir..

Tsinia (Binbaşılar). Bahçe İçin En İyi Uzun Çiçekli Yıllık BitkilerTsinia (Binbaşılar). Bahçe İçin En İyi Uzun Çiçekli Yıllık Bitkiler

Fotoğraf ve isimlerle zinnia türleri ve çeşitleri

20 zinnia türünden sadece dördü ekili olarak kabul edilir. Bunların en popülerleri iki çeşittir: dar yapraklı ve zarif. Genellikle yeni melez formlar üretmek için kullanılırlar..

Zinnia zarif (Zinnia elegans)

Zinnia zarif

Yıllık, Meksika’nın güneyindeki doğal ortamda yaygın. Yüksekliği bir metreyi aşabilir. Yuvarlak kesitli düz, çoğunlukla dalsız sürgünlere sahiptir. Sapın ve yaprakların yüzeyinde sert bir tüylenme var. Yapraklar 7 cm uzunluğa ve 3-4,5 cm genişliğe kadar olabilir. Sapların üst kısımlarında sepet şeklinde çiçek salkımları bulunur. Boyutları 5 ila 16 cm arasında olabilir, salkımları farklı bir yapıya sahip olabilir – basit veya havlu. Kamış çiçeklerinin boyu 4 cm uzunluğa ve 1.5 cm genişliğe kadardır.Mavi hariç çok çeşitli renklere sahiptirler. Çiçeklenme ortasında sarı veya kırmızı-kahverengi renkli tübüler çiçekler vardır..

Türlerin çiçeklenmesi Haziran ayında başlar ve ilk don başlayana kadar sürer. Kültürde, Aztekler en az 1520’den beri bilinmesine rağmen, 18. yüzyılın sonundan beri kullanılmaktadır. Zarif zinnia, sepetlerin yapısı ve şekli, çiçeklenme süreleri ve çalının boyutu. Zamanlama ile erken, orta ve geç çiçeklenmeye ayrılırlar. Zinnia çalısının büyüklüğüne göre:

 • Yüksek: sürgünlerin boyutu 60 ila 90 cm arasındadır.Çiçek tarhlarında, bu tür çiçekler çok dekoratif görünmeyebilir, bu nedenle en sık kesim için kullanılırlar..
 • Ortalama: 35 ila 50 cm arasında değişen saplar çiçek tarhlarında yetiştirilir, ancak buketler oluşturmak için de kullanılabilir.
 • Bodur (cüce): sürgünlerin büyüklüğü 15 ila 30 cm arasındadır, kural olarak, bu tür zinyalar iyi dallanır. Bu, saksı bitkileri olarak yetiştirilmelerine, mobil kaplara dikilmelerine veya çiçek tarhlarının ön planında kullanılmalarına olanak tanır..

Tüm melezler, birkaç temel türden birine ait bir çeşit çiçeklenmeye sahip olabilir. Ilıman enlemlerde, en yaygın olarak aşağıdakiler yetiştirilir:

Zinnia yıldız çiçeği (Zinya elegans dahliaeflora)

Zinya yıldız çiçeği

90 cm yüksekliğe kadar oldukça büyük çalıları vardır, en uzun zinnialardan biri olarak kabul edilir. Yapraklarının boyutu 12 cm uzunluğa kadar olabilir. Havlu sepetleri yarım küre şeklindedir, çapları 14 cm’ye kadardır.Ana çeşitler:

 • Benariz Devleri – özellikle büyük (15 cm’ye kadar) sepetleri olan bir dizi uzun çeşit. Bu tür zinniaların çalılarının boyutu 120 cm’ye ulaşıyor.
 • Menekşe (“Menekşe”) – 75 cm’ye kadar bir çalı yüksekliğine sahiptir, salkımları sıkıdır, farklı tonlarda mor bir renge sahiptir. Her birinin boyutu 12 cm’ye ulaşırken, çalılarda 20’den fazla sepet çiçek açabilir..
 • Kızıl Hükümdar (“Kızıl Hükümdar”) – 70 cm yüksekliğe kadar yemyeşil çalılar. Sepet sayısı 25 parçaya ulaşır. Çiçek salkımları 13 cm’ye ulaşır, renkleri koyu kırmızıdır..
 • Lavanta Koenigin (“Lavanta Kraliçesi”) – 80 cm yüksekliğe kadar yemyeşil çalılar oluşturur. Havlu sepetler yüksek yoğunluğa ve oldukça büyük (12 cm’ye kadar) boyuta sahiptir. Renk mor-lavantadır, farklı tonları olabilir. Bitkide yaklaşık 20 sepet görünür.
 • Turuncu Koenig (“Turuncu Kral”) – 70 cm yüksekliğe ulaşır. Aynı zamanda, salkım 14 cm’ye kadar ulaşır, havludur, çok yoğun değildir ve akılda kalıcı kırmızımsı-turuncu renkte boyanmıştır..
 • Nane çubuğu (“Nane çubuğu”) – alacalı renkte “çiçekler” içeren bir karışım. Bu tür sepetlerdeki kamış çiçekleri birçok leke ve çizgiyle kaplıdır..
 • Mor Prens (“Mor Prens”) – mor bir paletin etkileyici salkımına sahip, çalıların boyutu – 60 cm’ye kadar.
 • Kutup Ayısı (“Kutup Ayısı”) – 65 cm yüksekliğe kadar oldukça dar çalılar oluşturur. Çok sayıda kamış çiçeği, merkezde narin yeşil bir renk tonu ile beyazdır. Yaklaşık 20 çiçek salkımı oluşturur.
 • Gül – yüksekliği yarım metrenin biraz üzerinde olan daha fazla minyatür bitki. Orta yoğunluklu ve çift yapılı salkımları, boyutları oldukça büyüktür ve rengi birçok pembe tonu içerir..
 • Tango – 70 cm yüksekliğe ulaşır. Gevşek sepetlerin çapı 11 cm’ye kadardır ve parlak kırmızımsı-turuncu bir renge sahiptir..
 • Kiraz Kraliçesi (“Kiraz Kraliçesi”) – 70 cm yüksekliğe kadar sepetler zengin kiraz tonunda boyanmıştır.
 • Kıskançlık (“Kıskançlık”) – alışılmadık sarımsı-yeşil renkte çift zinnias, daha tanıdık bir pembe-leylak aralığındaki çiçekleri iyi gölgeleyen.

Zinnia cüce veya ponpon

Zinnia cüce veya ponpon

55 cm’den yüksek olmayan küçük çalılar Dallanma nedeniyle, sadece birinci dereceden değil, aynı zamanda ikinciden dördüncüye kadar gövdeler oluşturabilirler. Yapraklar minyatürdür, çiçek salkımları da büyük değildir (sadece yaklaşık 5 cm) ve küresel şekillerinde ponponları andırır. Ortak çeşitler:

 • Thumbelina (“Tambelina”) – 45 cm boyutuna kadar çalılar ile bir karışım.Çiçekler farklı renklere ve yüksek yoğunluğa sahip olabilir, boyutları 6 cm’ye ulaşır.
 • Küçük Kırmızı Başlıklı Kız (Rotkophen) – 55 cm boyunda yuvarlak çalılar oluşturur. Çiçekler koyu kırmızı, yoğun çift. Güneşte renkleri solmaz. Çiçek salkımlarının şekli bir top veya kesik bir koniye benzer. Bir çalıda 75 sepete kadar çiçek açabilir. Çiçeklenme Haziran sonunda başlar.
 • Lilliput Reçeli – çeşitli tonlarda küresel çiçek salkımına sahip bir karışım.
 • Tom Tamb – 45 cm’ye kadar çalılar Çift, sıkı, kırmızı renkli “çiçekleri” vardır. Düzleştirilmiş bir top şeklindedirler, ancak Kırmızı Başlıklı Kız sepetlerinden daha az yuvarlaktırlar. Güneşte solmazlar. Çalıda 40’a kadar çiçeklenme oluşur.

Zinnia fantezisi

Zinnia fantezisi

65 cm’ye ulaşan yuvarlak çalılar oluşturur, yaprak bıçakları oldukça büyüktür. Farklı yönlerde kıvrılan ve kıvrılan ince ligulat çiçekler, oldukça gevşek bir sepet oluşturur. Bazı “yaprakları” çatallı bir sona sahip olabilir. Ana çeşitler arasında:

 • fantezi – yer üstü kısmının boyutları 60 cm’ye kadardır.Sepetler 10 cm’ye kadar gevşektir.Havlu bir yapıya ve leylak, pembe, sarı, turuncu, ahududu vb. tonları dahil olmak üzere geniş bir renk paletine sahiptirler..
 • Sunmak – kırmızı renkli kamış çiçekleri ile çeşitlilik.

Türlerin geri kalanı yurtdışında iyi bilinmektedir. Aralarında:

 • Kaliforniyalı dev zinnia – metre uzunluğunda saplar oluşturur, ancak çalı daha etkileyici bir boyuta sahip olabilir. Havlu sepetlerin çapı 16 cm’ye kadardır. Geç çiçeklenmeye aittir.
 • Zinnia dev kaktüs çalılar neredeyse bir metreye ulaşır. “Çiçekler”, çapı 11 cm’ye kadar olan havlulardır. Kamış çiçekleri genellikle kenarlarda kıvrılır, ancak dalgalı olabilir ve kenarları yükseltilmiş olabilir..
 • Zinnia süper kaktüs – öncekine benzer sepetlere sahiptir, ancak daha küçük sürgün boyutlarında farklılık gösterir (60 cm’ye kadar).
 • Zinnia uyuz (veya anemon) – çiçek salkımının boyutu ortalama – 8 cm’ye kadar Ligulat çiçekler, birçok tübüler çiçeklerle dolu, ortada bir sıra oluşturur. Bu durumda, ortadaki renk “yaprakların” rengiyle çakışır. Genellikle kırmızı, turuncu, krem ​​veya pembe olabilir..
 • Zinnia krizantem – kenarlarda bulunan bu tür bitkilerin ligulat çiçekleri hafifçe bükülürken, diğerleri çiçeklenme ortasına kadar yükselir. Çalıların ortalama yüksekliği 65 cm’dir..

Çoğu zaman, çeşitli karışımlar, aynı anda birkaç çeşit veya farklı renkte çiçek salkımına sahip bitkilerin sunulduğu bahçe mağazalarında satılmaktadır, ancak son zamanlarda parkların, büyük çiçeklerin tasarımına yönelik olarak daha fazla bireysel çeşit satışa çıkmaya başlamıştır. yataklar ve çiçek yatakları..

Zinnia haage (Zinnia haageana) veya dar yapraklı zinnia (Zinnia angustifolia)

Zinya Haage

Meksika bakışı. Dallanma çalıları ile yıllık. Gövdeler dik, 40 cm yüksekliğe kadar. Yaprak bıçakları uzun ve sivridir. Çalıların daha minyatür boyutuna rağmen, onları dikerken, 25-30 cm’lik bir boşluk da bırakmalısınız “Çiçekler” küçük, basit veya hafif çifttir, çoğu zaman turuncu veya sarı renktedir. Aynı zamanda, tübüler çiçekler daha koyu bir renge sahiptir. Ana çeşitleri:

 • Glorienshein (“Güneş Çemberi”) – yaklaşık 25 cm yüksekliğinde kuvvetli dallanan çalılar “Çiçekler” 3.5 cm’ye kadar çift yapıya ve boyuta sahiptir, kamış çiçeklerinin rengi tabanda geçişlidir – zengin bir turuncu renk tonu ve uçlarda – koyu bordo. ortası turuncu.
 • Şeker Şerit (Çizgili Şeker) – ortalama sepet büyüklüğünde (10 cm’ye kadar) alacalı karışım.
 • Farsça Halı Karışımı (“Fars halısı”) – alacalı iki tonlu bir renge sahip yarı çift “çiçekler” içeren bir dizi çeşit. Genellikle içindeki kırmızı, turuncu, beyaz veya sarı tonlarıyla birleştirilir. Grup dikimi ile çiçeklik çok zarif görünüyor. Nispeten düşük bitki büyümesi nedeniyle, bu tür zinnialar gerçekten çok renkli bir halıya benzemeye başlar..
 • Klasik ve Starbright – İngiliz karışımları. 30 cm’ye kadar alçak çalılar oluştururlar, dallı sürgünler, sürünen, ancak aynı zamanda oldukça incedir. Çiçek salkımları beyaz, sarı veya turuncu tonlarında renklendirilir. Çeşitleri yaygın olarak zemin örtüsü olarak kullanılmaktadır..
 • fötr şapka – genellikle çiçek tarhlarında yetiştirilir. Turuncu kenarlıklı bordo çiçek salkımına.

İnce çiçekli zinnia (Zinnia tenuiflora)

Zinnia ince çiçekli

Genellikle peyzaj tarzı çiçek tarhlarında yetiştirilir. Çalılar 60 cm yüksekliğe kadar büyür. Sapları, soluk kırmızı bir renk tonu ile oldukça incedir. Çiçek salkımları minyatürdür (3 cm’ye kadar). “Yaprakları” ince ve dar, hafifçe bükülmüş ve hafif kıvrılmış bir uca sahiptir. Ünlü çeşit – Red Spyder (“Kırmızı Örümcek”).

Zinnia lineer

Zinnia lineer

Yaprak şeklinde dar yapraklı zinnia’yı andırır. Dar ve sonunda sivridirler. Tür, yetiştirilenlerin en küçüğü olarak adlandırılır. Çalılarının boyutu sadece 35 cm’ye ulaşır, “Çiçekler” de küçüktür. “Yaprakların” en yaygın rengi: turuncu kenarlıklı sarı. Tipik olarak, bu tür dikimler, balkonları ve saksılarda yetiştirilen küçük çiçek tarhlarını süslemek veya dağ slaytlarını süslemek için kullanılır. En ünlü çeşitleri:

 • Altın Göz (“Altın Göz”) – altın merkezli beyaz sepetleri vardır. Şekil olarak papatyaya benzerler..
 • Karamel – çok karanlık bir merkeze sahip, kamış çiçeklerinin rengi sarımsı-karamel.
 • Sarı Yıldız (“Sarı Yıldız”) – sarı çiçek salkımına sahiptir.

Haage ve zarif zinnias temelinde bir dizi melez çeşit geliştirilmiştir. En ünlü dizilerden biri olarak kabul edilir bolluk. 35 cm’ye kadar boylanabilen bu bitkiler, soğuğa ve yağışlı havaya karşı artan dirençleri ile dikkat çekicidir. Çalılar, beyazın yanı sıra turuncu ve kiraz tonları da dahil olmak üzere çeşitli renklerde birçok küçük (4 cm’ye kadar) papatya “çiçekleri” ile dekore edilmiştir..

Diğer bir yaygın dizi Macellan, güçlü çift dahlia “çiçekler” ile alçak çalılar. 10 cm boyutuna ulaşırlar ve renk paleti krem, kiraz, pembe, turuncu ve diğerlerini içerir. Yeni serilerden biri – Swizzle, muhteşem renkli sepetleri olan çalılar oluştururken, ligulat çiçekleri kenarlara doğru hafifçe incelir. Şimdiye kadar, sadece iki çeşit içerir:

 • Kiraz Fildişi – kiraz renginin kremaya dönüşmesi.
 • sarı sarı – kırmızı, sarıya dönüşüyor.