Bahçe tasarım fikirleri açık oturma alanı

Bir tahsisli bahçeniz varsa, onu tasarlamanın gerçek bir meydan okuma olabileceğini deneyiminizden zaten biliyorsunuzdur. Bahçenin güzel görünmesi ve ihtiyaçlarınızı karşılaması için mümkün olduğunca akıllıca kullanmanız gereken yalnızca küçük bir alanınız var. Bu makalede, yaratıcı bahçe tasarımı fikirleri ve küçük bahçenizi dikmenize yardımcı olabilecek bazı pratik tavsiyeler bulacaksınız. iyi okumalar!

Bir tahsisli bahçe tasarlamanın zorluğu

Bahçe tasarım fikirleri tahsis bahçesi

yaratıcı bahçe tasarım fikirleri tahsisli bahçe harika bir görünüm

Bahçe tasarım fikirleri bahçede oturma alanı

Bahçe tasarım fikirleri oturma alanı

Bahçe tasarım fikirleri tahsis bahçe harika bir görünüm

Bahçe tasarım fikirleri site köşe teras

Küçük bahçede her şey için çok az yer var, bu nedenle dikkatli planlama vazgeçilmezdir. Bu gönderideki bahçe tasarım fikirleri, her bahçede eksik olmaması gereken temel unsurların hangileri olduğu ve daha fazla alan kazanmak için hangi bitki türlerini seçebileceğiniz hakkında size bilgi verecektir. Ayrıca fotoğraflara dikkatlice bakın – size daha sonra uygulayabileceğiniz yaratıcı fikirler verebilirler. İyi bir seçenek, bahçenizin şemasını önceden çizmektir – bu, her şeyi çok daha ayrıntılı olarak görselleştirmenize yardımcı olacaktır. Bu durumda, özellikle emin değilseniz, profesyonel tavsiye de önerilir. Tabii ki hepsini kendi başınıza yapmak imkansız değil – sadece hayal gücünüzü serbest bırakın ve iyi şanslar!

Bahçe tasarım fikirleri: Optimum gizlilik koruması sağlayın!

Bahçe tasarım fikirleri gizlilik koruma çiti

Bahçe tasarım fikirleri gizlilik koruması yüksek çit

Bahçe tasarım fikirleri gizlilik perdesi çit tırmanma tesisleri

Bahçe tasarım fikirleri yüksek gizlilik perdesini korur

Bahçe tasarım fikirleri pergola Japon tarzı

Bahçe tasarım fikirleri pergola

Her şeyden önce, mahremiyetin korunması her bahçe için çok önemlidir. Yüksek bir çitiniz olsa bile, canlı bitkiler tercih edilir – kendi bahçenizde değil de yeşil bir vahada olduğunuzu hissettirebilirler. Olasılıklar çoktur – bahçenin etrafındaki bir çit, tırmanma bitkileri ile dikilmiş bir çardak. Pergola, güzel yaz akşamlarını orada geçirmek veya konukları davet etmek için idealdir – mümkün olduğunca evden uzağa inşa edin ve ağaçlarla veya büyük çalılarla çevrili olduğundan emin olun. Bu amaçla sarmaşık, asma dalları, akasma ve hatta bambu gibi bitki türleri sadece idealdir..

Bahçe tasarım fikirleri: kaldırımları uygun şekilde planlayın

Bahçe tasarım fikirleri yollar mozaiği yaratır

Bahçe tasarım fikirleri bahçe yolları yaratır doğal taş

Bahçe tasarım fikirleri yollar planlar ve yaratır

Bahçe tasarım fikirleri merdiven taş yükseltilmiş yataklar

Bahçe tasarım fikirleri bahçe yolu kaldırım taşları

Bahçe tasarım fikirleri bahçe yolları yaratır basamak taşları

Yeterince bahçe yolları planlamak da çok önemlidir. Küçük bahçede bazen bitkiler için bile yeterli alan yoktur, ancak bahçedeki her şeye kolay erişim için yollar gereklidir. Bahçenizdeki en önemli noktaların hangileri olduğunu hatırlayın ve bunlara bağlı olarak yolları planlayın – girişten yükseltilmiş yataklara, barbekü alanına, pergolaya vb. Daha büyük bahçelerde, yürüyüş yolları genellikle betondan yapılır, tahsisler için, ancak bu varyant oldukça uygun değil. Bu nedenle, kaldırım taşlarını veya çakılları seçmek en iyisidir – bu varyant betona kıyasla daha kararlı değildir, ancak çok daha doğal görünür..

Bahçe tasarım fikirleri: aydınlatma ve su temini

Bahçe tasarım fikirleri Bahçe yolları boyunca güneş lambaları

Bahçe tasarım fikirleri vurgulu aydınlatma gecesi

Bahçe tasarım fikirleri aydınlatma feneri

Güneş lambalarını aydınlatmak için bahçe tasarımı fikirleri

Bahçe tasarım fikirleri çeşme

Bahçe tasarım fikirleri dekoratif gölet

Bahçe tasarım fikirleri gölet harika bir görünüm

Bahçe tasarım fikirleri dekoratif gölet büyük

Altın balık ile bahçe tasarım fikirleri gölet

Bahçe tasarım fikirleri gölet geometrik olarak ilginç bir görünüm

yaratıcı bahçe tasarım fikirleri mini gölet dekoratif taşlar

Su temini ve aydınlatma da bahçede önemli bir rol oynamaktadır. Bahçenizde meyve ve sebze yetiştirmek istiyorsanız bunların da düzenli olarak sulanması gerekir. Bahçe havuzları ve çeşmeler birçok insan için çok çekicidir, ancak bu tür nesneler çok fazla yer kapladığından ve düzenli bakım gerektirdiğinden, tahsisli bahçe için bu her zaman iyi bir çözüm değildir. Aydınlatma söz konusu olduğunda, gündüz güneş enerjisini depolayan ve geceleri parlayan çevre dostu bahçe lambaları iyi bir fikirdir. Bunları örneğin bahçe yolları boyunca konumlandırabilirsiniz..

Bahçe tasarım fikirleri: bitki türlerini seçin

Bahçe tasarım fikirleri yükseltilmiş çiçek tarhları

Bahçe tasarım fikirleri yükseltilmiş yataklar

Bahçe tasarım fikirleri egzotik bitkiler

Sebze yetiştiren bahçe tasarım fikirleri yükseltilmiş yataklar

Bahçe tasarım fikirleri yükseltilmiş yataklar harika bir görünüm

Bitki türlerinin bahçe tasarım fikirleri seçimi

Bahçe tasarım fikirleri yükseltilmiş yatak ahşabı

Bahçe tasarım fikirleri bitki salyangozu

Espalier meyvesi yetiştiren bahçe tasarım fikirleri

Bahçe tasarım fikirleri espalier meyve

Bir tahsisli bahçenin başarılı tasarımı için bitki seçimi belki de en önemli faktördür. Yeşil marul, lahana, taze otlar gibi çok büyük veya çok uzun büyümeyen, sağlam ve bakımı kolay bitki türlerini tercih edin. Ayrıca cephelerde ve duvarlarda espalier meyvesi yetiştirebilirsiniz – bu varyant sadece çok çekici görünmekle kalmaz, aynı zamanda çok yerden tasarruf sağlar! Bitkileri mantıklı bir şekilde birleştirmelisiniz – örneğin, tahsis edilen bahçenizde uzun ağaçlarınız varsa, altında gelişebilecek gölgeyi seven bitki türlerini seçin. Yaprak dökmeyen ve dayanıklı bitkiler, soğuk mevsimde bile bahçenin güzel görünmesini sağlamak için iyi bir seçimdir..