Kuru taş duvar bitkisi mavi minderler

Bahçenizde kuru taş duvar var mı? O zaman tam buradasın! Bu yazıda, bahçe duvarınızı dikerek nasıl gerçek bir göz alıcı yapabileceğinizi göstereceğiz. Burada, duvar derzleri için hangi bitki türlerinin en iyi olduğunu ve duvarınızın sonunda gerçek, rengarenk bir çiçek denizi gibi görünmesi için nasıl bakılması gerektiğini öğrenebilirsiniz! Umarız fikrimizi beğenirsiniz ve umarız keyifle okursunuz!

Kendiniz kuru taş duvar inşa edin

kuru taş duvar dikim pennywort hardy

kuru taş duvar bitki mor mavi yastıklar

Kuru taş duvarlar uygun çiçek türleri diker

Doğal taştan yapılmış kuru bir taş duvar, bahçede mükemmel bir mahremiyet perdesidir ve ayrıca bireysel bahçe alanlarını birbirinden ayırmak için de uygundur. Duvarı kendiniz de inşa edebilirsiniz, ancak bu biraz daha fazla zaman ve çaba gerektiren zorlu bir kendin yap projesidir. Aslında, birçok insan onsuz yapar çünkü çimento veya başka bir yapıştırıcı olmadan bir duvar inşa etmeyi hayal edemezler. Ve işlenmemiş doğal taşları boyutlarına göre yapboz gibi üst üste koymak da büyük bir sabır gerektiriyor. Ancak bu görev imkansız değildir – ağda inşaatta size yardımcı olabilecek birçok talimat vardır ve dekoratif bir duvar inşa ediyorsanız, çok yüksek olmamalıdır – yaklaşık 0,5-1 metre oldukça yeterlidir. Ama yine de kendin yapmaya cesaret edemiyorsan, profesyonelce örülmüş bir taş duvar yaptırabilirsin. Doğal bir malzeme olarak taş, çevredeki bahçe manzarasıyla mükemmel bir şekilde bütünleşir ve duvarı da dikerseniz, özellikle çekici görünecektir. Ve bu aslında nasıl çalışıyor? Cevabı öğrenmek için okumaya devam edin!

Kuru taş duvar dikmek – ipuçları ve püf noktaları

Kuru taş duvar dikim ipuçları ve püf noktaları

Kuru taş duvar bitkisi hornwort

Kuru taş duvar bitkisi mavi minderler

Kuru taş duvarlar inşa edin ve bahçeye göz alıcı bir bitki dikin

Kuru taş duvar ve bitki kaldırımı inşa edin

Bağımsız bir taş duvarda gelişebilen bitki türleri olmasına rağmen, istinat duvarları, bitkiler için sürekli olarak besin ve nem sağlayan arkaya bir toprak bağlantısına sahip oldukları için dikim için en uygun olanlardır. Bu tür duvarların inşası da daha kolaydır çünkü zemin, inşa ederken sırt desteği sağlar. Bununla birlikte, yine de bağımsız bir kuru taş duvar tercih ediyorsanız (veya bahçenizde zaten varsa), bitkilerin daha kolay kök salması için derzlere biraz toprak ve kum (1: 1) koyabilirsiniz. Duvar dikerken bitkilerin birbirine karışmaması veya güzel taş görünümünü tamamen kaplamaması için birbirine çok yakın yerleştirmemek çok önemlidir. Ayrıca, çoğu tırmanıcı bitki veya sallanan baş (Soleirolia soleirolii) gibi kontrolsüz bir şekilde yayılan ve kaçınmanız gereken bitki türleri de vardır. Duvarı kendiniz yapıyorsanız, inşaat sırasında taşlar arasında yerden yaklaşık 20 cm yükseklikten daha büyük, yaklaşık 2 parmak genişliğinde derzler bırakmalısınız. İdeal olarak, bu boşluklar arkalarındaki toprakla da temas halindedir (istinat duvarı söz konusu olduğunda) – bu nedenle bitkiler de yeterli kök alanına sahip olur. Derzler daha sonra bir kısım kum ve bir kısım bahçe toprağından oluşan bir alt tabaka ile yarıya kadar doldurulur. Şimdi genç bitkiler, köklere zarar vermemek için yarıklara çok dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Parmaklarınızla hafifçe bastırarak biraz daha substrat ekleyin, ardından bitkileri sulama kabıyla bolca sulayın. Toprağın eklemden düşmemesi için küçük taşlarla da kama yapabilirsiniz. Kuru taş duvarınızı daha sonra yeniden dikerseniz, en iyi seçenek, bahar aylarında en iyi derzlere yerleştirilen sığ köklü bitkiler ve sulu meyvelerdir..

Kuru bir taş duvar dikmek için, dayanıklı ve kuraklığı seven bitkiler özellikle uygundur. Duvarın farklı alanlarını da dikkate almak önemlidir:

Kuru taş duvarlar dikin – uygun bitki türleri

Kaya tere kuru taş duvar bitki türleri

Kuru taş duvarlar Yunan mavisi yastıklar dikiyor

Duvarın üstü için:

  • Cüce çalılar, karaçalı ve ipek püskürtme türleri, spar çalıları (Spiraea chamaedryfolia)
  • Kaya teresi türleri (Arabis alpina, Arabis aubrietoides, Arabis blepharophylla)
  • Çeşitli taş bitki türleri (Alyssum montanum, Alyssum wulfenianum, Alyssum saxatile compactum)
  • Mavi yastık türleri (Aubrieta tauricola, Aubrieta x cultorum)
  • Taş kese çeşitleri (Aethionema grandiflorum, Aethionema armenum, Aethionema schistosum

Çan çiçeği dikme kuru taş duvar

Kuru taş duvar bitki çiçek türleri taş ot

Duvar tarafı için:

  • Yunan mavi yastığı (Aubrieta deltoidea)
  • Baharatlı stonecrop (sedum dönüm, S. spurium)
  • Pennywort (Lysimachia nummularia)
  • Çan çiçeği (Campanula poscharskyana, C. portenschlagiana)
  • Porselen çiçekler (Saxifraga umbrosa)

çiçek karanfil kuru taş duvar bitki türleri

Kuru taş duvarlar bitki porselen çiçekler

Kuru taş duvar tesisi sıcak stonecrop