Spathiphyllum'un çiçek açması için nasıl bakım yapılır

Spathiphyllum’a (Spathiphyllum), Güney Amerika ve Malezya’ya özgü 30’dan fazla tropikal bitki türü dahildir. Spathiphyllum, kısa, yaprak dökmeyen çok yıllık bir çiçektir. Uzun, sert gövdeler üzerinde düzenlenmiş, parlak yeşil, kürek şeklindeki yaprakları için yetiştirilir. Çiçeklenme döneminde, uzun pedinküller yemyeşil bitki örtüsünün üzerinde yükselir, her birinin beyaz bir battaniyeye sarılmış küçük bir çiçeklenme koçanı vardır – bir bracts. Yaşla birlikte, yatak örtüsü yeşilimsi bir renk alır. Bir spathiphyllum satın aldıysanız ve çiçeklenmesini istiyorsanız, bu çiçeğe nasıl düzgün bakılacağını öğrenin..

Spathiphyllum’un bakımı ve ekimi

Spathiphyllum uzun çiçeklenme ile ayırt edilir. Spathiphyllum’un birçok dekoratif çeşidi ve çeşidi, iç mekan çiçeklerini sevenleri memnun eder..

Spathiphyllum uzun çiçeklenme ile ayırt edilir. Spathiphyllum'un birçok dekoratif çeşidi ve çeşidi, iç mekan çiçeklerini sevenleri memnun eder.

Spathiphyllum, çiçekler için herhangi bir evrensel gübre kullanılarak ilkbahar ve sonbaharda her hafta sulama sırasında gübrelenmelidir (zayıf bitkilerin beslenmesi daha düşük konsantrasyonlu gübrelerle gerçekleştirilir). Yılın geri kalanında çiçeğin büyüklüğüne rağmen ayda bir kez gübreleme yapılır..

Spathiphyllum, çiçekler için herhangi bir evrensel gübre kullanılarak ilkbahar ve sonbaharda her hafta sulama sırasında gübrelenmelidir (zayıf bitkilerin beslenmesi daha düşük konsantrasyonlu gübrelerle gerçekleştirilir). Yılın geri kalanında, çiçeğin büyüklüğüne rağmen, ayda bir kez gübre uygulanır.

Çiçeği nereye koymalı? Spathiphyllum’un iyi aydınlatılmış bir alana ihtiyacı var, kışın buna dikkat etmelisiniz. Işınlar yaprakları yakabileceğinden, yaz aylarında doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır. Spathiphyllum için en iyi yer gölge veya kısmi gölgedir. İdeal yer odanın kuzey tarafı olacaktır..

Sıcaklık rejimi ve sulama spathiphyllum

Spathiphyllum sıcaklığı sever, + 25’te rahat hisseder. Kışın, uzun çiçeklenme başlangıcına katkıda bulunacak + 16 civarında bir sıcaklık rejiminin korunması önerilir. Tesis, en az +13’lük bir ortam sıcaklığını tolere eder. Sıcaklıkta ve taslaklarda ani değişikliklerden kaçının.

Bu çiçek nemi sever, bu nedenle orta veya yüksek nemli odalarda iyi hissettirir. Bunu yapmak için ilkbahar, yaz ve çiçeklenme döneminde bitkiyi bol sulayın. Çiçek sık püskürtmeye duyarlıdır. Spathiphyllum yüksek nemde hızla büyür, bu nedenle tencereyi genişletilmiş kil veya kumlu bir palet üzerine yerleştirmeniz önerilir..

Bu çiçek nemi sever, bu nedenle orta veya yüksek nemli odalarda iyi hissettirir. Bunu yapmak için ilkbahar, yaz ve çiçeklenme döneminde bitkiyi bol sulayın. Çiçek sık püskürtmeye duyarlıdır. Spathiphyllum hızla büyürSpathiphyllum Yapraklarının Solmasını Önleyin

Kış aylarında, çiçek daha az sulanır. Dinlenme döneminde kuru hava en uygun olacaktır. Çiçeğin sulanması, oda sıcaklığında tutulan su ile tavsiye edilir. Çiçeğin yaprakları nemli bir bezle silinir. Kurutulmuş yapraklar, koçanı salkımları çıkarılmalı, sapı dikkatlice kesilmelidir. Bakımlı bir çiçek daha çekici görünür ve solmuş kısımların zamanında çıkarılması, yeni çiçek salkımlarının aktif oluşumuna katkıda bulunur..

İlginç makale: Laleleri kendi ellerimizle ekiyoruz

Aktar. Bitkinin kökleri tüm saksıyı doldurduğu anda, bitkiyi dikmeye başlamalısınız. Kural olarak, nakil işlemi ilkbaharda gerçekleştirilir, gerekirse, her yıl, eskisinden bir beden daha büyük olan, kapların doldurulduğu olağan evrensel toprak karışımı kullanılarak gerçekleştirilir..

Bitkinin kökleri tüm saksıyı doldurduğu anda, bitkiyi dikmeye başlamalısınız. Kural olarak, nakil işlemi ilkbaharda gerçekleştirilir, gerekirse, her yıl, eskisinden bir boy daha büyük bir ekici ile doldurulmuş olağan evrensel toprak karışımı kullanılarak yapılır.Spathiphyllum nakli

Çiçek kadın mutluluğunun hastalıkları

Spathiphyllum seçici bir bitkidir, ancak yine de büyüme sorunlarının ortaya çıkmadığı durumlarda dikkatli bakıma ihtiyacı vardır. Aşırı nem ile yapraklarda sarı-kahverengi lekeler belirir veya uçları kurur.

Spathiphyllum seçici bir bitkidir, ancak yine de büyüme sorunlarının ortaya çıkmadığı durumlarda dikkatli bakıma ihtiyacı vardır. Aşırı nem ile yapraklarda sarı-kahverengi lekeler belirir veya uçları kurur.Yanlış bakım yaprakların sararmasına ve kurumasına neden olur

Saksı yanlış seçilirse Spathiphyllum uzun süre çiçek açmaz: çok büyük. Kenelerden etkilenen bitki, yapraklar arasında küçük sarımsı lekeler veya zar zor farkedilen beyaz örümcek ağı formlarıyla kaplıdır. Akarisitlerle tedavi ve yüksek nemin korunması kenelerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Yaprak bitleri göründüğünde, yapraklar deforme olur ve uygun işlem gerektiren bir tüpe kıvrılır..

üreme yöntemi. En basit üreme, genellikle baharın başlangıcında gerçekleştirilen bitkinin bölünmesidir. Bu durumda kökler de ayrılır. Yeni çiçekler, altta bir drenaj tabakası olan turba toprağı olan kaplara yerleştirilir. Bitkiler yaklaşık + 20 sıcaklıkta köklenir.

İlginç makale: Menekşeler: evde bakım, fotoğraf

Artık spathiphyllum’unuzun çiçek açması için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu çiçek sadece dairenizi dekore etmekle kalmayacak, aynı zamanda kendi ellerinizle bir bitkinin nasıl çoğaltılacağını ve nakledileceğini öğrenirseniz iyi bir hediye olacaktır..