Sümbüller: zorlama, emzirme, saksılama ve dış mekan

Erken ilkbaharda, ilk çiçekler daha sonra gelen her şeyden çok daha değerlidir. Sümbül sadece hoş kokulu kokusuyla değil, parlak renkleri ile de dikkat çeker, bu nedenle bahar buketleri için idealdir. Sivri, zambak yapraklarının ardından, çok hızlı bir şekilde bir ok belirir, üzerinde kulak şeklinde çiçekler, beyaz veya leylak, uyum içinde açılır. Çeşitliliğe bağlı olarak, sümbüller basit veya çift olabilir. Toprağa uygun dikim ve özenle, sitede kendi ellerinizle güzel çiçekler yetiştirebilirsiniz..

Büyüyen sümbüllerin özellikleri

Sümbül zorlamak için idealdir. Bu güzel çiçeği belirlenen tarihe kadar yetiştirmek için, ekim malzemesinin önceden hazırlanmasına dikkat etmeniz gerekir.Ampul yeterince büyük, en az 5 cm çapında olmalıdır.Sağlıklı bir ampul yoğundur, mekanik hasar yoktur. ve üzerine kalıp plaketi. İkincisi, çürük türlerinden biriyle enfeksiyon belirtisi olabilir. Toprak işleme ve sulama gereksinimleri ihlal edilirse sümbüller çürük hastalıklarına karşı hassastır..

Videoyu izleyin: Sümbül – Bir çiçek yatağına sümbül dikmek

Faydalı makale: Açık toprağa krizantem dikmek

Zamanında güzel bir çiçek elde etmek için ampulün bir dizi fizyolojik aşamadan geçmesi gerekir. Bu nedenle, ampullerinizi pişiriyorsanız, yazın kazdıktan sonra, iki hafta boyunca sıcakta tutun, ancak güneşte değil, yüksek nem sağlayın. Daha sonra iki hafta boyunca 25 derecede ve daha sonra 15-18 derecede soğukta ekime kadar saklanmaları gerekir. Ampul, istenen çiçeklenme başlamadan 3.5-4 ay önce bir tencereye ekilir. Zorlayacağını önceden biliyorsan, bahçede bitkinin çiçek açmasına izin verme. Pedinkülün kırılması gerekiyor.

Daha sonra iki hafta boyunca 25 derecede ve daha sonra 15-18 derecede soğukta ekime kadar saklanmaları gerekir. Ampul, istenen çiçeklenme başlamadan 3.5-4 ay önce bir tencereye ekilir. Zorlayacağını önceden biliyorsan, bahçede bitkinin çiçek açmasına izin verme. Pedinkülün kırılması gerekiyor.

Bir tencereye sümbül dikimi

Bir tencereye birkaç ampul dikebilirsiniz, ne kadar yakınsa o kadar iyidir, ancak birbirlerine veya tencerenin duvarlarına dokunmamalıdırlar. Altta drenaj gereklidir, hafif arazi gereklidir – bir çim, kompost, turba karışımı, sonra bir kum tabakası. Kum üzerine sümbül ekilir, ampulün üzerindeki toprağa hafifçe bastırılır ve toprakla serpilir, ancak ampullerin tepesine değil. Bitkilere huzur sağlamak artık önemli.

Bir tencereye birkaç ampul dikebilirsiniz, ne kadar yakınsa o kadar iyidir, ancak birbirlerine veya tencerenin duvarlarına dokunmamalıdırlar. Altta drenaj gereklidir, hafif toprak gereklidir - çim, kompost, turba karışımı, sonra bir kum tabakası

İlginç makale: Laleleri kendi ellerimizle ekiyoruz

İki ay boyunca, ampuller tam karanlıkta 7 dereceden yüksek olmayan artı sıcaklıkta olmalıdır. Toprağın düzenli olarak nemlendirilmesiyle sümbüllerin köklenmesi ve filizlerin salınması meydana gelir. Çiçeği ışığa aktarabilirsiniz, ancak serin bir yerde. Bir aylık büyümeden sonra, genellikle bir çiçek sapı atılır, burada zaten parlak güneş ışığına ve sıcaklığa ihtiyacınız var. Pil ısısı ile karıştırılmamalıdır! Sulama sırasında bitkiye su almamaya çalışırken, toprak nemini sürekli olarak korumak gerekir. Pedinkülün eşit olması için, tencerenin kendi ekseni etrafında düzenli olarak döndürülmesi gerekir. Akşamları ek aydınlatma sağlamak ve beslemek güzel olurdu..

İki ay boyunca, ampuller tam karanlıkta 7 dereceden yüksek olmayan artı sıcaklıkta olmalıdır. Toprağın düzenli olarak nemlendirilmesiyle sümbüllerin köklenmesi ve filizlerin salınması meydana gelir. Çiçeği ışığa aktarabilirsiniz, ancak serin bir yerde.

Çiçeği almak istediğiniz tarih henüz gelmediyse, bitkiyi yaklaşık 20 derecelik bir sıcaklıkta bir hafta boyunca yarı açık çiçeklerle durabileceği ve getirildiğinde karanlık bir yere iade edebilirsiniz. ışığa ve sıcağa çıkın, 1-2 gün içinde çiçek açın.

Açık alanda sümbül yetiştiriyoruz

Bu çiçeği beğendiyseniz, çiçek açtıktan sonra daha fazla üremeyi düşünebilirsiniz. Sapı kesmek, yapraklar kuruyana kadar bitkiyi ara sıra sulamaya devam etmek gerekir. Ampul büyüyecek ve bebekleri doğurabilir. Öyle olur ki bitkiler çoğalmak istemezler, o zaman bahçıvanlar riskli ama kanıtlanmış bir yöntem kullanırlar. Ampulün altı kesilir, dezenfektanlarla işlemden geçirilir, kurutulur ve ampul toprağa ekilir. Bu tür manipülasyonlardan sonra çocuklar nihayet ortaya çıkıyor.

Bu çiçeği beğendiyseniz, çiçek açtıktan sonra daha fazla üremeyi düşünebilirsiniz. Sapı kesmek, yapraklar kuruyana kadar bitkiyi ara sıra sulamaya devam etmek gerekir. Ampul büyüyecek ve bebekleri doğurabilir.

Kazı yaparken çocuklar ayrılmışsa ayrılabilir, değilse yetişkin bir soğanla birlikte kurutulabilir. Dikim materyali kuru bir yerde sonbahara kadar saklanır ve ardından bahçeye ekilir. Yer kuru ve aydınlık seçilmiştir. Dikim prensibi saksı kültürü ile aynıdır. Kış için bitkileri, örneğin ladin dallarıyla örtmek daha iyidir. İlkbaharda, büyük olasılıkla çiçek almayacaksınız, ancak sabırlı olmanız ve uzun zamandır beklenen sümbüllerin ortaya çıktığı gelecek yıla kadar beklemeniz gerekiyor..

Kış için bitkileri, örneğin ladin dallarıyla örtmek daha iyidir. İlkbaharda, büyük olasılıkla çiçek alamayacaksınız, ancak sabırlı olmanız ve uzun zamandır beklenen sümbüllerin ortaya çıktığı gelecek yıla kadar beklemeniz gerekiyor.

Artık sümbülleri belirli bir tarihe kadar nasıl damıtacağınızı ve bahçe koşullarında yetiştireceğinizi biliyorsunuz.. Açık toprağa iniş sümbül basit bir iştir, asıl şey doğru dikim malzemesini seçmek ve bu güzel çiçeklere bakma becerilerine hakim olmaktır..