Balkonda veya bahçede bulunan sert otlar evdeki havayı hafifletebilir. Aynı zamanda çok pratik bir fikirdir.Çeşitli yemeklerde baharat olarak kullanılabilirler. Ayrıca balkona ve eve güzel bir koku yayarlar. Taze otlar da bağışıklık sistemimiz ve dolayısıyla sağlığımız için çok iyidir. Sert ve soğuk havalarda bile büyüyebilenler var. Sizin için en popüler 11 tanesini seçtik ve aşağıdaki makalede özellikleri hakkında bazı ek bilgiler bulacaksınız..

Kekik yaprakları bütün kış hasat edilebilir 

kışlık balkon kekiği için harika bir fikir

11 popüler dayanıklı bitki

Kekik

Güzel yeşil renginin yanı sıra kekik de harika çiçekler gösterir. Ancak bunları daha çok yaz ve sonbahar aylarında görüyoruz. Bununla birlikte, yapraklar tüm kış boyunca hasat edilebilir. Geniş bir kullanım alanına sahiptirler ve narin narenciye kokusu ile sıcak yemek ve salataları ve içecekleri zenginleştirebilirler..

Kekik ile soğuk algınlığı semptomlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırırsınız. Bu amaçla tercihen meyve suyu veya çay olarak içilmelidir. Baharat olarak kullanmak sindiriminizi iyileştirecek ve metabolizmanızı hızlandıracaktır..

Sağlıklı bir mide ve daha rahat bir sinir sistemi için frenk soğanı yiyin 

Frenk soğanı bakımı - ipuçları ve püf noktaları

Daha fazla vitamin için frenk soğanı

Sert otlar harika bir önemli vitamin kaynağı olabilir. Düzenli olarak frenk soğanı tüketimi bunun ideal bir örneğidir. Düzenli tüketim size çok önemli olan C vitamini ve değerli provitamin A’yı sağlar. Bol miktarda folik asit içerir ve birçok uçucu yağ vardır. Frenk soğanı, yüksek fosfor içeriği nedeniyle hassas mideleri olan kişiler için de önerilir. Orada da bol miktarda potasyum var. Bu iki bileşen ayrıca gergin bir sinir sistemine yardımcı olur. Frenk soğanı biraz baharatlı tadı sevenler için mükemmeldir. Yapraklar kışın hasat edilebilir. Çiçekler genellikle sadece yaz ortasında bulunur.

Adaçayı, dayanıklı otlar listemizdeki bir başka şifalı bitkidir.

kış için adaçayı otları

adaçayı

Tropikal türler hariç hemen hemen tüm adaçayı türleri dayanıklıdır. Ayrıca balkonda donmaya karşı dayanıklı olanların bakımını yapabilir, soğuk günlerde onlardan öksürük çayı yapabilirsiniz. Adaçayı baharat olarak da çeşitli yemeklerde kullanabilirsiniz. Adaçayı onlara biraz acı bir tat verir. Et, pizza ve makarna bu şekilde rafine edilebilir. Adaçayı, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli minerallerin yanı sıra doğal bir B3 vitamini kaynağı olarak hizmet eder. İçerisinde bol miktarda demir ve C vitamini bulunur. Bu değerli bileşenlerin kombinasyonu saç ve dişlerinizin daha sağlıklı kalmasını sağlar. Kışın bakteri ve virüslerle başarılı bir şekilde savaşmak için kullanırlar. Mideniz de sağlıklı kalacak.

Biberiye, harika kokusu nedeniyle en popüler balkon ve bahçe bitkilerinden biridir.

biberiye - harika kokulu bitki fikri

Biberiye

Biberiye, ılık mevsimlerde daha yoğun yetişir, ancak bir kısmı kışın da hasat edilebilir. Yoğun kokusu balkonda doğal aromaterapi yaratır ve birçok yemeğin daha aromatik olmasını sağlar. Biberiyeyi özellikle Noel ve diğer aile kutlamalarında doyurucu bir tat yaratmak için kullanabilirsiniz. Bulaşıklarınız size kendinizi evinizdeymiş gibi hissettirecek! Biberiye aynı zamanda tıbbi bir bitkidir: Stres hormonlarını kontrol altında tutmanıza yardımcı olur ve mide rahatsızlığını azaltabilir..

Roka salatası kışa çok yakışır

roket salatası için lezzetli bir fikir

Roka

Roketin acı ve aynı zamanda eşsiz taze tadını neredeyse hepimiz biliyoruz. Doyurucu yemekler, pizzalar ve makarnalar ile harika bir şekilde kombine edilebilir. Pek çok dayanıklı bitki gibi roka da birçok mineral ve vitamin içerir. Aynı zamanda çok yüksek nitrat içeriğine ve bir dizi sağlıklı bitki bileşiğine sahiptir. Rokadaki en değerli bileşenler potasyum, kalsiyum, beta-karoten ve folik asittir. Her türlü yeşil yapraklı sebze gibi roka da bol miktarda C vitamini içerir..

Balkonunuzdan nane çayı yapın

çay için lezzetli nane

Nane

Nane, çok tatlı veya baharatlı bir tada sahip yemekler için mükemmeldir. Çeşitli içecekler hazırlamak için de kullanılabilir. Elbette ondan lezzetli bir çay yapabilirsiniz. Nane sadece nefesimizi tazelemekle kalmaz, aynı zamanda değerli iyileştirici özelliklere de sahiptir. Naneyi baş ağrısını gidermek için kullanabilirsiniz ve aynı zamanda tahriş olmuş cilde de yardımcı olacaktır..

 Kış için aromaterapi – lavanta

lavanta - kokulu bitki fikirleri

lavanta

İyi sağlık, refahla başlar. Güzel aromalar bunun için çok önemlidir. Lavanta dahil birçok dayanıklı bitki size bunları sağlayabilir. Bu yüzden balkon için çok iyi bir fikir. Diğer şeylerin yanı sıra, çeşitli yemeklere lavanta ekleyebilirsiniz. Kendinize biraz çay yapın ve sinir krampları veya baş ağrıları olmadan iyi bir gece uykusu çekin..

Rezene ayrıca sağlığımız için son derece iyi olan dayanıklı bitkilerden biridir. 

balkon rezene için fikirler

Rezene

Akdeniz karakterine sahip yemekler, günlük kış yaşamına açıkça çeşitlilik katıyor. Yanlarında güneye benzeyen, yaz ve güneş çağrışımlarını hemen uyandıran bir tat getiriyorlar. Balıkları rezene ile baharatlayabilir ve onlara hafif tatlı ve anason tadı veren lezzetli salatalar yapabilirsiniz. E, C ve B vitaminleri eksikliğiniz varsa daha fazla rezene yiyin. Ayrıca potasyum, folik asit, magnezyum ve demir sağlar..

Kekik böyle görünüyor, aynı zamanda harika bir balkon bitkisi olabilir. 

iyi ve harika bitki kekik

kekik

Balkona dayanıklı otlar dikmek isteyenler için bir başka harika fikir de kekik. Yani doğal bir antibiyotik ve hafif soğuk algınlığında size etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Ayrıca iltihabı ve baş ağrılarını başarıyla giderirler. Diğer Avrupa ülkelerindeki tatilinizden bildiğiniz pizzalarınızı, makarnalarınızı ve diğer lezzetli yemeklerinizi süslemek için kullanın.!

Bahçe teresinin iyi özelliklerini keşfedin!

bahçe teresi - harika ve lezzetli bitki fikirleri

bahçe tere

Bahçe tere, geleneksel mutfağın hayranları için idealdir. Tadı oldukça nötr ama aynı zamanda taze ve bibere daha yumuşak bir alternatif sunuyor.Bu baharat, geleneksel kış salataları ve patates yemekleri ile mükemmel uyum sağlar. Bu, birçok virüsü etkili bir şekilde uzaklaştıracak ve size enerji sağlayacaktır. Ayrıca tere yağı obezite ile mücadelede yardımcı olur..

Yabani sarımsak balkonda da yetişir

baerlauch harika bahçe tasarımı

Yaban sarımsağı

Yabani sarımsak da C vitamini açısından zengindir. Serbest radikallerle savaşmak, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve bağışıklık sisteminizi son derece güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Yabani sarımsak ayrıca diğer sağlıklı mineralleri ve ikincil bitki maddelerini de içerir. Lezzetli salata sosları ve taze ev yapımı pesto hazırlamak için kullanabilirsiniz..

Bitki bakımı tek başına ruhumuz ve vücudumuz üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, dayanıklı otlar yemek pişirmeye harika bir katkı sağlar ve günlük yaşamımızı başka birçok yönden zenginleştirir. Önceki yıllara göre daha uzun süre evde kalacağımız bir kış mevsiminde, onlara bakmak çok daha yararlı ve uygun! Bol lezzetli ve güzel kokulu bitkilerle sağlıklı bir kış dileriz..