Bahçenizi güzelleştirmenin ve daha pratik hale getirmenin yeni bir yolunu mu arıyorsunuz? Yükseltilmiş yataklar iyi bir çözümdür. Birkaç malzemeden oluşturulabilirler. Hepsinin pratik ve estetik açıdan farklı avantajları vardır. Bu yazıda yükseltilmiş bir taş yatağın nasıl yapıldığını açıklıyor ve birkaç pratik ipucu veriyoruz..

Taştan yapılmış yükseltilmiş yataklar ile bahçede sofistike bir görünüm ve daha fazla stil yaratırsınız.

Yükseltilmiş yatak rustik bir görünüme sahiptir

Kendiniz taştan yükseltilmiş bir yatak inşa etmek – bunun için hangi seçenekler var?!

Yükseltilmiş taş yataklar çok alçak veya bir metreden yüksek olabilir. Malzemenin sağlam karakteri çok farklı şekillere izin verir. Taştan yapılmış yükseltilmiş yataklar farklı oval veya diğer geometrik şekillere sahip olabilir. Ayrıca aşamalar halinde yetiştirilebilirler..

Çok işlevli yükseltilmiş yataklar da yaygındır. Genellikle oturma ile birleştirilirler, örneğin.

Bu arka bahçede, yükseltilmiş yatak tasarımı, diğer yapıların tarzına tekabül ediyor.

arka bahçeye karşılık gelen yükseltilmiş yataklar ve şömine

Doğru taşları seçin

Yükseltilmiş taş yatakları kendiniz inşa etmek istiyorsanız, birkaç çeşidi mevcuttur. Doğal ve kumtaşı en çok seçilenlerdir. Tarz açısından istikrarlı ve aynı zamanda tarafsız bir seçimdir. Tuğla yükseltilmiş yataklar da yaygındır. Göz alıcı rengi sayesinde bahçede kolayca vurgu yapabilirsiniz..

Kumtaşı veya doğal taştan yükseltilmiş bir yatak yapmak biraz daha kolaydır. Bu size kaba, rustik bir etki verir. Ancak tuğla ile lüks bir etkiyi daha kolay elde edebilirsiniz..

Biraz yaratıcılıkla çok ilginç taş yataklar oluşturabilirsiniz.

ilginç tuğla yapı

Yükseltilmiş yatakları kendiniz taştan inşa edin: adım adım

Her şeyi doğru ölçün

Taştan yükseltilmiş yataklar için doğru taban çok önemlidir. Daha uzun bir süre boyunca istenen kararlılığı elde etmenin tek yolu budur. Konum da bir o kadar önemlidir. Bunları ve yükseltilmiş yatağın boyutunu işaretleyin. Bunun için tahta çubuklar, boya veya başka araçlar kullanabilirsiniz. İlkini yapının köşelerine koyun. Daha sonra yapıyı çerçeveleyecek zemin alanını işaretlemek için bir sprey kullanabilirsiniz..

Alçak yükseltilmiş yataklarda bile baza çok önemlidir

düşük taş yükseltilmiş yatak

beton temel

Daha yüksek bir yatağa karar verirseniz, kesinlikle somut bir temele ihtiyacınız vardır. Bu yaklaşık 30 cm derinliğinde olmalıdır. Genişlik olarak, her iki tarafta duvardan yaklaşık 5 cm çıkıntı yapmalıdır.

Taş duvarın altındaki toprak, donmayan bir derinliğe ulaşana kadar kazılmalıdır. Bu bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Kural olarak, 70 ila 80 cm arasında ulaşmalısınız. Alt toprağın sıkıştırılması da gereklidir. Bunu yapmak için özel malzemeye ihtiyacınız var..

Çoğunlukla çakıl veya lav kullanılır. Bunlar, vakfın donmayan karakterini sağlar. Elbette alternatif olarak başka malzemeler de kullanabilirsiniz. İşlevini iyi yerine getirmesi önemlidir. Bu, suyun geçemeyeceği anlamına gelir. Aksi takdirde bu, kışın donabilir ve tabanın dengesini bozabilir..

Bu temele drenaj tabakası da denir. Kural olarak, aynı zamanda yoğunlaştırılması gerekir ve bu, bir Plakalı kompaktör. Bu işlem için bir tane almanızı şiddetle tavsiye ederiz..

Bu temel ile işiniz biter bitmez beton tabakayı dökmeye devam edersiniz. Bunları üzerine eşit olarak dağıtmanız gerekirdi..

Doğal taş yükseltilmiş yatak

yükseltilmiş yatak doğal taş

Taşları döşemek

Bununla işiniz bittiğinde, üzerine taş sıraları yaymaya başlayabilirsiniz. En alttaki en önemlisi. Düz olmalıdır, çünkü üzerindeki tüm yapının stabilitesi ve hizalanması buna bağlıdır..

İlk kat taş döşendikten sonra harcın sertleşmesi için biraz beklemelisiniz. Sonra kalan taş sıralarını üstüne koyabilirsiniz..

Farklı katmanlar arasındaki mukavemet için sıradan harç size yardımcı olamaz. Bunu yapmak için, sıradan bir yapı malzemesi yapıştırıcısı veya benzer özelliklere sahip araçlar kullanmak en iyisidir..

Bir sıvacı, özellikle duvarın görünen kenarı için etkili çalışma için çok yardımcı olabilir. Bu, tek tek taşları daha etkili bir şekilde kırmanıza olanak tanır. Daha kapsamlı projeler için bu tekniğin kullanılmasını tavsiye etmek isteriz. Bunun için bir diğer iyi alternatif ise charter gezileri olacaktır..

Üst sıra şeffaf silikon ile neme karşı kapatılmalıdır..

Arka bahçe için iyi bir kendin yap projesi

yükseltilmiş yatak taşı

Özet

Kendiniz yükseltilmiş bir taş yatak inşa ederseniz, kesin ve dikkatli olmanız gerekir. Süreç karmaşık değildir, ancak yanlışlıklar sonrasında çok olumsuz bir etkisi olabilir..

Tarz ve tasarım söz konusu olduğunda çok çeşitli seçenekleriniz var. Taştan yükseltilmiş yataklar hava koşullarına dayanıklı, sağlam ve zamansız bir görünüme sahiptir. Böylece uzun vadede bu projeden faydalanabileceksiniz..

Konu hakkında ve özellikle aşağıdaki kanalda bordürlerin döşenmesi hakkında daha fazla bilgi edinin:

Bu yükseltilmiş yatak aynı zamanda cephenin görünümünü de iyileştirir.

yükseltilmiş yatak iki seviye

Bu yükseltilmiş yatak, mevcut alanı etkili bir şekilde kullanır

yaratıcı-yükseltilmiş-yatak taşı

Bu yükseltilmiş taş yatak, bir Akdeniz görünümü yaratır

Akdeniz kırsal

Yükseltilmiş taş yatağın önüne bir bank yerleştirildi.

önüne yerleştirilmiş ahşap banklı taştan yükseltilmiş yatak

Banklar buraya taştan yükseltilmiş yataklara yerleştirildi.

yükseltilmiş yataklarda taş ve ahşabı birleştirin

Bu avluda, yükseltilmiş yataklar verandayı da çevreliyor.

teras yükseltilmiş yatak

Bu egzotik köşe, herhangi bir bahçede harika bir vurgu olacaktır.

aynı zamanda-saklama-ve-koltuk