Bahçenizde talaş kullanmanın 13 yolu

Talaş, iyi bir sahibinin her zaman kullanacağı odun atığıdır. Birisi bu malzemeyi ciddiye almıyor, ancak birileri onu ülkede ve bahçede kullanım için en değerli malzeme olarak görüyor..

Bahçıvanlar talaşta çok sayıda faydalı nitelik ve özellik bulmuşlardır. Bu malzeme mükemmel bir toprak kabartıcıdır. Toprağı nefes alabilir hale getirir ve toprak yüzeyinde kabuklanmayı engeller. Talaş içeren bir toprak karışımı nemi iyi emer ve tutar. Ve talaş, doğal bir organik üst pansumandır..

Bu odun atığı sadece toprağı korumak ve gübrelemek için değil aynı zamanda sitenizi ve evinizi dezenfekte etmek, yalıtmak ve süslemek için de kullanılabilir..

Ülkede talaş kullanırken sorunlardan nasıl kaçınılır

Yaz sakinlerinin talaş kullanırken ek sorunları olmaması için bu malzemenin bazı özelliklerini dikkate almak gerekir. Örneğin, toprakta talaşın ayrışma sürecinde azot içeriği azalır ve yataklardaki taze talaş, toprağın asitliğinin artmasına katkıda bulunur..

Taze talaş kullanabilirsiniz, ancak yalnızca asidik topraklarda gelişebilen mahsulleri yetiştirmek için. Listeleri çok geniştir: meyve ve meyve bitkileri (yaban mersini, ayva, kızamık, kartopu, hanımeli, kızılcık, kızılcık), kozalaklı ağaçlar, otlar ve baharatlar (kuzukulağı, ıspanak, biberiye), sebzeler (salatalık, domates, turp, turp, patates) , havuç).

Taze talaş, asidi nötralize eden alkali maddelerden biri ile toprağı oksitleme özelliğinden arındırılabilir. Bu malzemeler talaşla karıştırılmalı ve ancak daha sonra yataklara eklenmelidir. Hem organik katkı maddeleri (yumurta kabuğu, odun külü, tebeşir tozu, dolomit unu) hem de fosfor, potasyum, kalsiyum, güherçile vb. içeren çeşitli mineral gübrelerin kullanılması tavsiye edilir..

Talaşın topraktan nitrojeni emmesini önlemek için bunları nitrojen içeren bir gübre ile karıştırmanız gerekir. Suda çözülmüş iki yüz gram üre, dolu bir kova taze talaşa eklenmelidir. Odun atığı, gerekli miktarda nitrojen ile iyi doyurulur. Mineral gübreler yerine organik bileşenler eklenebilir: bitkisel infüzyonlar (örneğin ısırgan otuna dayalı), taze kesilmiş çimen, kuş pisliği veya gübre.

Pratikte çürümüş talaş aşağıdaki gibi elde edilir. Üzerine hazırlanmış taze talaş dökmeniz gereken büyük bir kalın plastik sargı parçasına ihtiyacınız olacak. Hazırlanan sıvı (200 gram üre ve 10 litre sudan) tüm ahşap atıklarla iyice sulanmalıdır. Aynı miktarda çözeltiyi bir kova talaş üzerine dökün. Islak, neme doymuş, talaş koyu renkli malzemeden yapılmış büyük çöp torbalarına katlanmalı, sıkıca bağlanmalı ve bu formda 15-20 gün kavrulmaya bırakılmalıdır..

Ülkede talaş kullanmanın yolları

Ülkede talaş kullanmanın yolları

1. Malç tabakası olarak talaş

Malçlama sadece çürümüş talaş ile yapılır. Malçlama tabakasının kalınlığı yaklaşık beş santimetredir. Çoğu zaman, bu tür malç, meyve mahsulleri (ahududu, çilek ve çilek) ve ayrıca sarımsak için kullanılır. Talaş tabakasının Mayıs – Haziran aylarında uygulanması tavsiye edilir, böylece Eylül sonunda talaşın çürümesi için zaman kalır. Daha sonra malçlama, aşırı nemin yerden buharlaşmasını önleyeceğinden, bitkilerin kış dönemi için hazırlanmasını olumsuz yönde etkileyecektir..

2. Kompostta talaş

Taze talaş ile kompost iki şekilde hazırlanabilir..

İlk yol klasik. Kompost bitki ve gıda atıkları, inek gübresi ve kuş pisliği ve talaş içerir. İçerdikleri karbon ile kısa sürede mükemmel bir organik gübre hazırlamaya yardımcı olurlar..

İkinci yöntem daha uzundur. Gübreyi hazırlamak için, yüzde seksen oranında talaşla doldurulması gereken bir çukura (yaklaşık bir metre derinliğinde) ihtiyacınız olacak. Yukarıdan, odun atıkları kireç ve odun külü ile kaplanmalıdır. Çürüme süreci iki yıl boyunca devam edecek..

3. Substrat olarak talaş

Bitki tohumlarını çimlendirmek için küçük bir kap ve taze talaş almanız gerekir. Kabın dibine ince bir tabaka halinde dökülürler, üstüne tohumlar serpilir ve sonra yine küçük bir talaş tabakası. Kalın bir filmle kaplayan tohumlu kutu, ilk sürgünler görünene kadar ılık ve karanlık bir odaya yerleştirilir. Fidelerin daha da geliştirilmesi iyi aydınlatılmış bir yerde yapılmalıdır. Üst talaş tabakası ince bir toprak tabakası ile serpilir. Genç bitkilerin toplanması, ilk tam teşekküllü yaprağın oluşumundan hemen sonra gerçekleştirilir..

Patateslerin talaş alt tabakasında çimlenmesi tavsiye edilir. İlk önce hazırlanan kutuya on santimetre ıslak talaş dökülür, daha sonra patates yumruları serilir ve tekrar talaş (yaklaşık üç santimetre). Tam teşekküllü fideler görünene kadar (yaklaşık sekiz santimetre uzunluğunda), düzenli su püskürtme yapılır, bundan sonra yumrular yataklara nakledilebilir..

4. Sıcak yataklarda talaş

Sıcak bir yatak oluşturmak için talaş da dahil olmak üzere çeşitli organik atıklar uygundur. Ancak onların yardımıyla yatağı sadece “ısıtamazsınız”, aynı zamanda yükseltebilirsiniz. Yaklaşık iş sırası:

  • Yaklaşık 25 santimetre derinliğinde bir hendek hazırlayın.
  • Açmayı talaş, kül ve kireç karışımıyla doldurun.
  • Üstteki hendekten bir toprak tabakası yayın.

Talaş tabakası, aşırı nemi muhafaza etmek ve bitkiler için bir besin tabakası olarak etkili bir bileşen olacaktır..

5. Talaş yolları ve koridorlar

Bahçedeki veya kulübedeki yataklar arasındaki talaşın örtülmesi, yağmurlu günlerden sonra bile arazide dolaşmayı mümkün kılar.

Bahçedeki veya kulübedeki yataklar arasındaki talaşın örtülmesi, yağmurlu günlerden sonra bile arazide dolaşmayı mümkün kılar. Ayakkabılar temiz kalacaktır, kir topakları veya bahçe toprağının yapışması sizi korkutmaz. Bu kapsama alanı arsa üzerinde düzgün ve hatta çekici görünüyor. Talaş tabakası sıkıştırıldığında, tek bir ot filizlenmeyecektir. Talaş sadece yabani otlara karşı koruma değil, aynı zamanda toprakta nem tutma ve organik gübrelemedir..

6. Yalıtım olarak talaş

Sebze ve meyveler (örneğin elma, havuç veya lahana) iç mekanlarda talaşlı yüksek bir kutuda saklanırsa, tazeliğini ve lezzetini uzun süre koruyacaktır. Ayrıca balkonda hasatınızı özel yapılmış termal kutusunda saklayabilirsiniz. Talaş, böyle bir kapta bir tür yalıtım olacaktır..

7. Fide toprağındaki talaş

Domates, dolmalık biber, patlıcan ve salatalık gibi sebze fidelerinin yetiştirildiği toprak da çürümüş talaş içerir..

8. Üreme mantarları

Mantar yetiştirmek için, birkaç aşamadan oluşan özel eğitimden geçen taze talaş kullanılır. Alt tabaka için sadece sert ağaç talaşının alınması tavsiye edilir. Huş ağacı, meşe, kavak, akçaağaç, titrek kavak ve söğüt talaşı istiridye mantarı yetiştirmek için idealdir..

9. Ağaç yalıtımı için talaş

Meyve ağaçlarının kış için izolasyona ihtiyacı vardır. Talaş, yoğun çöp torbalarına konulmalı ve nem, don ve kemirgenlerin nüfuz etmemesi için sıkıca bağlanmalıdır. O zaman bu tür torbaları gövdenin etrafındaki genç ağaçların üzerine koymanız gerekir. Bu yalıtım yöntemi kanıtlanmış ve güvenilirdir..

Asma başka bir şekilde yalıtılabilir. Bunu yapmak için küçük tahtalardan yapılmış ahşap bir çerçeveye ihtiyacınız olacak. Bitkinin üzerine yerleştirilmeli, en üstüne taze talaş ile doldurulmalı ve folyo ile sıkıca kapatılmalıdır..

Isıtıcı olarak kullanıldığında talaşın ıslanmaması çok önemlidir, aksi takdirde ilk donda donmuş bir yumru haline gelirler..

10. Hayvanlar için talaş yatağı

Meyve ağaçlarından elde edilen talaş ve talaşlar, tavşanlar, keçiler, domuz yavruları, kümes hayvanları ve diğer hayvanlar için mükemmel kafes yatakları oluşturur. Bu malzeme çifte fayda sağlayabilir: minimum maliyet (veya hiç finansal maliyet yok) ve organik gübreleme. Ahşap işleme atıklarının yardımıyla, talaş tüm aşırı nemi mükemmel bir şekilde emdiği için zemini yalıtabilir ve hijyenik açıdan endişelenmeyebilirsiniz. Kirlendikçe, eski çöp yataklarda hala doğal bir gübre görevi görecektir..

11. Tütsühanede talaş kullanımı

Talaş şeklindeki odun atıkları, et, domuz yağı, balık, sebze ve meyvelerin sigara içilmesinde kullanılır.

Et, domuz pastırması, balık, sebze ve meyvelerin sigara içilmesi için, bazı ağaç türlerinin talaşı, talaşı ve talaşı şeklinde odun atıkları kullanılır. En yaygın olarak kullanılanlar kızılağaç, ardıç, meyve ağaçlarının yanı sıra meşe, akçaağaç, dişbudaktır. Tütsülenmiş ürünün aroması, talaş ve talaş tipine bağlıdır. Bu işteki profesyoneller, aynı anda birkaç ağaçtan talaş karışımları hazırlar..

Sadece ağaçların bahar budamasından sonra kalan dalların sigara içmek için kullanılması tavsiye edilir..

12. İnşaat ve ince işlerde talaş kullanımı

İnşaat uzmanları, talaş betonu yapmak için talaş kullanır. Böyle bir beton ve kıyılmış odun atığı karışımı, yapı taşları ve tuğlaların yanı sıra kır evlerini ve kapalı çardakları bitirmek için sıva yapmak için kullanılır. Ayrıca talaş ve kilden sıva için bir karışım yapabilirsiniz..

Talaş, ısıyı tutan ve doğal bir malzeme olduğu için herhangi bir odada zemin ve duvarları yalıtmak için kullanılabilir..

13. Yaratıcılığın gelişimi için sınıfta talaş

Yaratıcı fantezi ve hayal gücünün sınırı yoktur. Gerçek ustalar talaşı hem saf halde (yastık veya oyuncak doldurmak için) hem de renkli olarak kullanırlar. Biraz guaj ve renkli talaş aplike için harika bir malzeme olacaktır..

Bahçede talaş kullanımı (video)

Bahçede talaş kullanmakBahçede talaş kullanmak