En iyi yeşil gübre bitkileri: baklagiller

Baklagil ailesinden bitkiler, tükenmiş toprağın durumunu büyük ölçüde iyileştirebilir. Baklagil yeşil gübreleri toprağa gerekli miktarda azot sağlar, böylece doğurganlığını geri kazandırır. Yeşil gübre seçimi, sahada bulunan toprağa bağlıdır. Her toprak türü için uygun bir yeşil gübre vardır. Baklagil bitkisinin doğru seçimini yapmak çok önemlidir..

Baklagil ailesinin en iyi yanları

yem fasulyesi

Bitki güçlü bir kök sistemine ve düz etli bir gövdeye sahiptir. Çeşitli topraklara ekilebilir – bataklık, killi ve podzolik. Bu yıllık bitki, toprağın asitliğini azaltabilir ve onu yeterli azotla doyurabilir. Bakla yabani otları dışarıda tutar.

Yüz metrekare arazi, bu otsu bitkinin yaklaşık 2,5 kg tohumunu gerektirecektir. Sonuç olarak, bu bölgenin toprağı yaklaşık 60 g azot, yaklaşık 25 g fosfor ve yaklaşık 60 g potasyum içerecektir..

Bakla, dona dayanıklı ürünlerdir. Sıfırın altında 8 dereceye kadar hava sıcaklıklarında büyüyebilirler. Bu, bitkilerin sahadaki ana hasattan sonra güvenli bir şekilde ekilebileceği ve şiddetli donlara ve kış soğuğuna kadar büyümek için zamanları olacağı anlamına gelir..

Vika

Fiğ, daha dayanıklı başka bir ürün şeklinde desteğe ihtiyaç duyan bir tırmanıcı bitkidir.

Fiğ, daha dayanıklı başka bir ürün şeklinde desteğe ihtiyaç duyan bir tırmanıcı bitkidir. Genellikle bu yeşil gübre, böyle bir destek haline gelen yulaf ile birlikte ekilir. Bitkinin küçük mor çiçekleri vardır. Yeşil kütlenin hızlı büyümesinde fiğin diğer yeşil gübre bitkilerine göre avantajları. Bu nedenle fiğ, sebze dikmeden önce erken ilkbaharda ekilebilir..

Bu otsu bitki yabancı otların yayılmasını ve toprağın tahribatını engeller. Sadece nötr topraklarda yetişir. 10 metrekare arazi için 1,5 kg tohum gerekecektir. Sonuç olarak, toprak azot (150 gr’dan fazla), fosfor (70 gr’dan fazla) ve potasyum (200 gr) ile zenginleştirilecektir..

Bu baklagil yeşil gübresinin biçilmesi, tomurcuk oluşumu döneminde veya çiçeklenmenin en başında gerçekleştirilir. Domates ve lahana yetiştirmek için fiğ en iyi öncüdür.

bezelye

Bezelye ayrıca hızla yeşil kütle kazanan yanlara aittir. Bu yeşil gübre sadece bir buçuk ayda büyür, ancak gece donlarından çok korkar. Hava sıcaklığındaki hafif bir düşüş onun için tehlikeli değil.

Bezelye, hasatın çoğunun hasat edildiği Ağustos ayında ekilir. Tomurcuk oluşumu döneminde bitkinin biçilmesi tavsiye edilir. Bezelye nemli, nötr topraklarda gelişir. Bu baklagil yeşili gübresi, toprağın bileşimini yeniler ve hava değişimini iyileştirir. Toprak gevşer ve nemi kolayca emer.

10 metrekarelik arazi, gelecekte toprak bileşimini 115 g azot, 70 g fosfor ve 210 g’dan fazla potasyum ile iyileştirecek olan 2-3 kg tohum gerektirecektir..

donnik

Baklagil ailesinde yıllık ve iki yıllık bir tatlı yonca bulunur. Siderat olarak genellikle iki yılda bir tatlı yonca kullanılır. Bitki, arıların ziyafet çekmeyi sevdiği kokulu küçük sarı çiçekleri olan uzun (1 metreden fazla) dallı bir gövdeye sahiptir..

Bitki soğuk hava ve kuraklıktan korkmaz. Kök sistemi toprağın derinliklerine nüfuz eder ve oradan çok sayıda faydalı element çıkarır. Melilot, farklı bileşimdeki topraklarda büyüyebilir. Doğurganlıklarını iyileştirebilir, kompozisyonu iyileştirebilir. Bu bitki mükemmel bir haşere kontrol ajanıdır..

Bu baklagil yeşili gübresi yaz mevsiminin sonunda ekilir, yetiştirilir, ancak sonbaharda biçilmez, ancak ilkbahara kadar bırakılır. Kışı geçiren tatlı yonca, bahar sıcağının gelmesiyle çok hızlı büyür. Çiçeklenmeden önce biçilmelidir. Bitkinin tohumları küçüktür. Yüz metrekarelik bir arazi için yaklaşık 200 g’a ihtiyaç duyacaklar, böyle bir alana sahip bir arsada, melilot 150 ila 250 g azot, neredeyse 100 g fosfor ve 100 ila 300 g potasyum içerir..

acı bakla yıllık

Acı bakla, en iyi yeşil gübre olarak kabul edilen bir bitkidir.

Acı bakla, en iyi yeşil gübre olarak kabul edilen bir bitkidir. Bitki, çiçek salkımına toplanan parmak benzeri yapraklara, dik gövdelere ve leylak veya mor renk tonlarında küçük çiçeklere sahiptir. Başlıca ayırt edici özelliği, alışılmadık derecede derin ve uzun kökleridir (2 metreye kadar).

Acı bakla herhangi bir toprakta büyüyebilir. En tükenmiş ve fakir toprağın yapısını iyileştirebilir, yenileyebilir ve eski haline getirebilir. Kök sistemi, toprağı gevşek ve nem ve hava için kolayca erişilebilir hale getirir..

Bitki erken ilkbaharda veya yaz sonunda ekilmelidir. İlk aşamada, acı bakla bol ve düzenli sulama gerektirir. Siderat, yaklaşık 2 ay sonra, ancak her zaman tomurcuklanmadan önce biçmeye tabi tutulur. Çilek ve çilek için mükemmel bir öncüdür..

10 metrekare arazi için çeşide bağlı olarak 2-3 kg tohum gerekli olacaktır. Bu baklagil azot (200 ila 250 gram), fosfor (55-65 g) ve potasyum (180-220 g) içerir..

yonca

Bu bitki çok yıllık, nemi ve sıcaklığı sever. Yonca, toprağın asitliğini düzenleyebilir ve gerekli tüm organik bileşenleri sağlayabilir. Toprak seçiminde çok talepkar. Çok killi, bataklık, kayalık ve ağır topraklarda yetişmez..

Büyümenin ilk aşamasında, bitkinin hızlı bir şekilde yeşil kütle oluşturması için bol ve düzenli sulamaya ihtiyacı vardır. Nem eksikliği ile yonca vaktinden önce çiçek açmaya başlar ve yeşillik miktarı minimum düzeyde kalır. Tomurcuk oluşumundan önce yeşil gübreyi kesin.

100 metrekare arazi için 100-150 gr yonca tohumu yeterlidir..

Seradella

Seradella

Bu nemi seven yeşil baklagil gübresi yıllık bitkilere aittir. Yetiştiriciliği için, sık yağışlı ve düşük sıcaklıklı hava ve gölgeli bir alan uygundur. Küçük donları iyi tolere eder. Asidik dışında herhangi bir toprakta büyüyebilir.

Saradella erken ilkbaharda ekilir ve 40-45 gün sonra gerekli yeşil kütleyi oluşturur. Biçilir ve yeni bir yeşillik oluşumu için bırakılır..

Bitki, toprak bileşiminin yenilenmesine ve iyileştirilmesine katkıda bulunur ve ayrıca zararlı böcekleri de uzaklaştırır. Nemli iklimlerde veya sürekli yüksek nemde büyümeyi tercih eder.

Yüz metrekarelik bir arsa üzerinde 400 ila 500 gr bitki tohumu tüketilir. Toprak bileşimi, en az 100 g azot, yaklaşık 50 g fosfor ve 200 g’dan fazla potasyum ile iyileştirilir..

Korunga

Korunga yeşili gübresi tek bir yerde 7 yıl büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Donlardan, soğuk rüzgarlardan ve kuraklığa dayanıklı havalardan korkmuyor. İlk yıl, korunga kök sistemini oluşturur, tüm gücü sadece buna gider. Ancak sonraki yıllarda yeşil gübre büyük miktarda yeşil gübreyi artırmaktadır..

Bitkinin ayırt edici bir özelliği, güçlü kök sistemi nedeniyle kayalık alanlarda yetişebilmesidir. Köklerinin uzunluğu 10 m derinliğe ulaşır. Böyle bir derinlikten kökler, diğer bitkilerin erişemeyeceği faydalı organik maddeler alır..

Yüz metrekarelik bir arsa ekmek için yaklaşık 1 kg tohuma ihtiyacınız olacak..