Evde fideler için tohumlardan kekik veya kekik yetiştirme. Tanım, çeşitlerin fotoğrafı

Kekik, Asya, Avrupa ve hatta Afrika kıtasının ılıman bölgelerinde yaygın olan çok yıllık bir bitkidir (kekik için başka bir isim). Yaklaşık dört yüz tür vardır ve küçük koyu yeşil yaprakları ve beyaz, bir kerelik veya mor tonlarında salkımına sahip sürünen bir cüce çalıdır. Karakteristik ve çok hoş bir narenciye kokusuna sahiptir.

Slav halkları arasında kekik Bogorodskaya otu olarak adlandırıldı. Çok eski zamanlardan beri insanlar, halk tıbbında anti-inflamatuar ve antimikrobiyal bir ajan olarak kekik veya kekik tentürlerini ve kaynatmalarını kullanmaya başladılar. Olağanüstü limon kokusu, kekiği birçok ulusun yemeklerinde popüler bir baharat haline getirdi. Kekik bileşiminde çok sayıda çeşitli uçucu yağın bulunması, kozmetikçiler ve birçok parfümeri ürününün imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır..

Güzelliği, çeşitliliği, iddiasızlığı ve çok sayıda dekoratif çeşidi nedeniyle kekik, kişisel ve yazlık evlerin peyzaj tasarımında sıklıkla kullanılır. Farklı renk tonlarında kekik ile büyümüş çiçek tarhlarına ve alp tepelerine bakıldığında, istemsiz olarak bitkinin eşsiz bir limon kokusu yayan yeşil-mor canlı bir halı ile karşılaştırılması ortaya çıkıyor..

Ekim ve büyüyen kekik

Ekim ve büyüyen kekik

Sürünen kekik yayılımının üç ana yolu vardır: kesimler, yetişkin bir çalıyı ve tohumları bölmek.

Kekik kesimlerle çoğaltıldığında, sağlıklı bir yeşil sürgünün bir kısmı (en fazla 5 santimetre) dikkatlice kesilir ve önceden hazırlanmış toprakla dolu bir kaba ekilir. Toprak gevşek, hafif olmalı ve kum, turba ve odun külü içermelidir. Sap toprağa ekilir, cam veya plastik bir kapakla kaplanır, böylece nemli bir mikro iklim oluşturulur. Kesimi uygun şekilde sulamak çok önemlidir, kekik çok ıslak toprağı sevmez..

Büyük bir yetişkin çalının sürgünlere bölünmesi. Gelecekteki her bitkinin kök sistemine zarar vermemek için çalıyı çok dikkatli ve dikkatli bir şekilde ayırmak gerekir. Daha iyi köklenme için toprağı köklerden sallamamaya çalışın. Güneş tarafından hazırlanmış, iyi ısıtılmış bir alana inin.

Tohumlardan büyüyen fideler, büyük miktarda ekim malzemesi elde etmenizi sağlar. Kekik tohumları bir seraya veya seraya 5 milimetre derinliğe kadar serpilir. Hazırlanan alanın bir metrekaresini ekmek için 1 gram tohum yeterlidir. Kekiğin ilk filizleri 20-25 gün içinde filizlenecektir. Kekik tohumlarının çıkmasından sonra, filizler inceltilir, nemlendirilir (ılımlı olarak, aşırı su kullanmayın) ve yabani otlar düzenli olarak çıkarılır. İlkbaharda, olgun genç bitkiler alpin slaytlara ekilir, çiçek tarhları, kekik bahçe yolları için canlı bir sınır olarak kullanılır..

Gelecekteki kekik fideleri için toprak gevşek bir yapıya sahip olmalı, kum, turba elementleri ve kül içermelidir. Dikilen fidelerin sıraları arasındaki mesafe en az yirmi, yirmi beş santimetre olmalı ve sıradaki tek tek bitkiler arasındaki mesafe 20 ila 30 santimetre olmalıdır. Yakından ekilen bitkiler birbirine karışacak ve çiçekler küçülecek.

Kekik bakımının özellikleri

Kekik bakımının özellikleri

Kekik gibi bir bitkinin bakımı için kurallar karmaşık değildir, ancak gerekli tüm prosedürlere sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir..

 • Dikim için, güneş tarafından iyi ısıtılan ve rüzgardan korunan toprak alanlarını seçmelisiniz. Gölgede yetiştirilen kekik daha az çiçek ve tomurcuk üretir.
 • Yılda iki kez, sonbahar ve ilkbaharda, bitkiler arasındaki toprağı iyice gevşetin ve bir gübre kompleksi uygulayın. Bitkinin yeşil kütlesinin çoğunu biçtikten sonra gübre uygulamak en iyisidir. Toprağın çok dikkatli bir şekilde gevşetilmesi tavsiye edilir, bitkinin kökleri toprak yüzeyine yakın yerleştirilir ve kök sistemine zarar vermesi çok kolaydır..
 • Kekik, termofilik bir bitkidir ve kış için kuru yapraklar veya samanla dikkatlice örtülmelidir..
 • Kekik sulama rejimi, doğal yağış miktarına bağlıdır. Toprak orta derecede nemli olmalıdır, yoğun bir yaprak ve çiçek halısı altında toprakta artan nem içeriği gri çürük oluşumuna yol açar, kökler ıslanır ve bitki ölür..
 • Hızlı büyüyen yabani otların genç sürgünlerin gelişimine müdahale etmemesi için yabani otları zamanında ve düzenli olarak çıkarın..
 • Aşırı büyümüş kekik çalılarını budamak için özel bir alet kullanılmalıdır. Büyük ekstra sürgünleri elinizle kopararak, topraktan sağlıklı bir çalıyı kolayca çıkarabilirsiniz..
 • Çiçeklenme başlangıcı ve tomurcuk oluşumu döneminde, sulama miktarı arttırılmalıdır. Böylece çiçekler daha hızlı çiçek açacak ve güzellikleri ve kokularıyla daha uzun süre keyif alacaklar..
 • Kekik çalılarının düzenli kontrol ve muayenesi, zararlıların zamanla fark edilmesine ve uygun önlemlerin alınmasına yardımcı olacaktır..
 • Her yaz göze hoş gelen şık bir canlı halı yapmak için 3-4 yılda bir sürünen kekik ekim yerini değiştirmelisiniz..
 • Kekik ekim zamanı gerçekten önemli değil, bunu şiddetli soğuk havaların başlangıcından önce yapmak önemlidir, böylece bitki kök salır ve kök salır. Rusya’da geleneksel olarak bitki çayları veya tıbbi tentürler için kekik otlarının toplanması Kutsal Üçlü Günü’nde gerçekleşti. Kekik otunu gölgede kurutun, keten veya pamuklu bir bez üzerine yayın. Ayrıca kekiğin kuru meyveleri ve meyveleri et, balık ve sebze yemekleri için mükemmel bir baharattır..

Kekiğin sadece açık havada çiçek tarhlarında veya tarhlarda değil, sıradan bir apartman dairesinde de özel bir kap veya saksıya ekilerek yetiştirilebilmesi dikkat çekicidir.

Pencere kenarında büyüyen kekik

Pencere kenarında büyüyen kekik

Evde kekik yetiştirerek, sadece her zaman orijinal bir baharata sahip olamazsınız, aynı zamanda odanın parlak bir dekoratif dekorasyonuna da sahip olabilirsiniz..

 • Kekik ekimi planlanan toprak alkali veya nötr olmalı, drenaj, kum ve turba eklenmelidir..
 • Saksı veya kap, bitkinin kök sisteminin düzgün ve tam gelişimi için yeterince büyük olmalıdır..
 • Sera etkisi yaratmak için kabı plastik sargı ile örtün.
 • Genç bitkiler için temiz hava sağlamak için oda havalandırılmalıdır.
 • Isıtma cihazları ve ısıtma sistemleri havayı çok kurutur, bu nedenle kekik filizlerini bir sprey şişesinden periyodik olarak püskürtmek ve odadaki sıcaklığı düşürmek çok önemlidir..
 • Tüm yıl boyunca evde kekik yetiştirebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan güneşli bir pencere pervazı veya iyi yalıtılmış bir sundurma..

Kekik veya kekik diğer süs bitkileri için çok iyi bir komşudur. Kekik gibi bir bitki için dikim ve bakım sürecinin doğru organizasyonu ile sonuç uzun sürmez. Bazen, zaten ilk yılda, beyazdan çubuklara muhteşem bir çiçek halısı, rekreasyon alanını ve evin etrafındaki alanı dekore edebilecektir. Beyaz, pembe ve mor çiçekler, eşsiz bir aroma hem ev sahiplerini hem de misafirlerini memnun edecek. Kekik özellikle yaz boyunca çiçek açması ve çiçek tarhları nedeniyle sevilir, alpin kaydıraklar tüm yaz boyunca çekici görünür..