Maydanoz, kereviz, pancarı evde zorlamak

Tüm sıcak mevsimi topraklarında geçirmeye alışmış olan yaz sakinleri, kışın yatakları çok özlüyor. Ancak hevesli bahçıvanlar, sıradan bir apartman dairesinde soğuk ve soğuk günlerde bile beğenilerine göre bir şeyler bulurlar. Sonuçta, dilerseniz pencere veya balkonda taze otlar yetiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, bitkileri yeşilliklere zorlamanın sırlarını, yani yılın herhangi bir zamanında büyümeye başlayan çeşitli mahsulleri etkilemenin yollarını bilmeniz gerekir..

Kışın yeşillik yetiştirmek için 5 temel kural

1. Sonbahar aylarında bile ekim materyalinin hazırlanmasına özen göstermeniz gerekir. Hasar görmemiş ve kesinlikle sağlıklı olmalıdır. Bir perakende ağında veya piyasada damıtma için malzeme satın alırken, her bir kopyayı dikkatlice inceleyin.

2. Tüm dikim materyali nemli ve serin bir mahzende veya bodrumda saklanmalıdır. Kullanmadan önce, tüm kök bitkileri ve rizomları bir kez daha ayrıntılı bir şekilde incelemeniz ve şımarık olanları ayırmanız gerekir..

3. Dikilen bitkiler tamamen köklenene kadar serin fakat karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Sulama sadece ılık su ile tavsiye edilir..

4. Yeşilliklerin oluşumu ve toplanması döneminde bitkiler düzenli olarak havalandırılan bir alanda olmalıdır. Sulama ölçülü, ancak düzenli olarak yapılmalıdır..

5. Yeşillik formundaki vitaminlerin bütün kış sofranızda olması için, 15 günde bir ayda 2 kez damıtma için kök bitkileri dikmeniz gerekir. Önce küçük kök bitkileri ekilmeli, sonra geri kalan her şey ekilmelidir..

Maydanoz ve kerevizi zorlamak

Maydanoz ve kerevizi zorlamak

Bu bitkilerin kök bitkileri ve rizomları, oldukça iddiasız ürünler olarak kabul edildiğinden, evde çok fazla yeşillik üretebilir. Kök çeşitleri birkaç ay boyunca yeşilliklerden memnun kalacak, ancak küçük miktarlarda. Yapraklı çeşitler çok fazla yeşillik üretir, ancak çok kısa sürede.

Çoğu zaman, dikim materyali için en küçük örnekler bırakılır. Ne ekersen onu biçersin herkes bilir. Bu nedenle, deneyimli yaz sakinlerinin 30 ila 80 gram (maydanoz) ve 60 ila 200 gram (kereviz) ağırlığında damıtma için kök bitkileri bırakmaları tavsiye edilir..

Zorlama yeşillikleri herhangi bir ayda başlayabilir, ancak gündüz saatleri artmaya başladığında daha iyidir. Şubat veya Mart en uygun zamandır ve diğer aylarda ek ek aydınlatma tesisleri gerekli olacaktır..

Kök bitkileri dikmek için kullanılacak tüm kaplar iyice yıkanmalı ve zayıf bir manganez çözeltisi ile muamele edilmelidir. Drenaj delikleri ve drenaj tabakası gereklidir. Bir genişletilmiş kil tabakasından sonra, küçük bir kum tabakası dökmek ve ondan sonra humus veya turba toprağı dökmek gerekir..

Saksıların boyutu en az 25-30 santimetre yüksekliğinde ve en az 20 santimetrekare alanda olmalıdır. Maydanoz kökü dikmek için toprak tabakası yaklaşık 15 santimetredir. Toprağa göre dar bir açıyla yerleştirilirler. Çok uzun bir kuyruk kısaltılabilir.

Maydanoz kökleri neredeyse tamamen toprakla serpilir ve yüzeyde başın yaklaşık bir santimetresini bırakır. Dikimden hemen sonra ılık su ile bol sulanması tavsiye edilir..

Dikim kabının boyutu dışında kereviz dikmek için gereksinimler tamamen aynıdır. Kerevizi zorlamak için saksı yaklaşık 20-25 santimetre yüksekliğinde ve yaklaşık 50 santimetrekarelik bir alanda olmalıdır..

Maydanoz ve kereviz bakım kuralları

Maydanoz ve kereviz bakım kuralları

Dikim malzemelerini saksılara diktikten hemen sonra, onları parlak aydınlatmalı bir pencere pervazına koymak için acele etmeyin. On ila on beş gün içinde bitkiler karanlık ve serin koşullarda kök salmalıdır. Kereviz için uygun sıcaklık yaklaşık 10 santigrat derece ve maydanoz için – 12-13 derece.

Köklenmenin ilk aşamasında, ekimden hemen sonra bir sulama dışında, sulama önerilmez. Aşırı nem, hala zayıf gelişmiş bitki kök sisteminin çürümesine neden olabilir. Bu arada, kök mahsulü çok derine dikmek de aynı sonucu getirebilir..

Apikal tomurcukların görünümü, 18-20 santigrat derece hava sıcaklığına sahip bir odada bitkileri hafif pencere pervazlarına aktarmak için en uygun zamandır. Bu andan itibaren bitkilerin sulanması başlar..

Durgun hava ve yüksek iç ortam sıcaklıkları, yeşilliklerin büyümesini olumsuz yönde etkileyeceği için kabul edilemez olarak kabul edilir. Düzenli havalandırma ve sabit bir sıcaklığın korunması, maydanoz ve kerevizi zorlamak için mükemmel koşullardır..

Uygun sulama önemlidir. Sulama suyu en az 20 ve 25 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta olmalıdır. Sulama, yeşillikler veya kök bitkileri üzerinde değil, sadece toprakta yapılmalıdır. Aksi takdirde bitkinin ıslak kısımları çürümeye başlayabilir. Kışın, kök sistemi için su miktarı minimum olmalı ve hava değişimi maksimize edilmelidir..

Yeşilliklerin iyi büyümesi, sıvı bitkisel gübreler (yerli bitkilerin düşen yapraklarına dayanarak) veya satın alınan özel müstahzarlar şeklinde zamanında beslenmeyle kolaylaştırılır. Örneğin, süperfosfat veya “İdeal” üst pansuman.

İlk hasada ekimden yaklaşık 15-20 gün sonra başlanabilir. İlk önce bitkilerin dış yapraklarının kesilmesi tavsiye edilir..

Tüm bakım kurallarına tabi olarak, kereviz kökleri iki ay boyunca yeşillik ve maydanoz – bir buçuk ay boyunca yeşillik verecektir..

Pancar ve pazı yeşillikleri

Pancar ve pazı yeşillikleri

Kışın pancar yeşillikleri, salataya sadece birçok vitamin ve çeşitli besin eklemekle kalmayacak, aynı zamanda dekorasyonu haline gelecektir. Maydanoz ve kerevizden farklı olarak, bu sebzenin ekim malzemesi küçük, hatta küçük olmalıdır – 40 ila 60 gram ağırlığında. Kök sebze ne kadar küçükse, o kadar fazla yeşillik olacaktır. Seçilen tüm pancar başları düzgün, sağlam ve hasarsız olmalıdır..

Pancar kökleri – İsviçre pazı – ekimden önce iyice durulanmalı ve bir manganez solüsyonunda dezenfekte edilmelidir..

Pancar yeşilliklerini zorlamak için iyi bir toprak, üç bileşenin bir karışımıdır – bahçe toprağı (1 kg), çürümüş bitki ve hayvanlardan oluşan toprak (2 kg) ve turba toprağı (3 kg).

Pancarları zorlamak, 10 gün boyunca 10 santigrat dereceden fazla olmayan bir karanlık odada köklenme ile başlar. Bundan sonra, bitkiler en az 18 derecelik sabit bir sıcaklıkta evde gelişir..

Ayda bir kez amonyum sülfat (2 litre suya 10 gram) ve potasyum klordan (2 litre suya 4 gram) oluşan gübrelerin uygulanması tavsiye edilir..

İlk ürün ekimden 20-25 gün sonra hasat edilebilir..

zorlayarak ravent

Ravent

3-4 yaş arası ravent rizomları tam karanlıkta zorlamak için kullanılır. Bu, hassas ve hoş tatma saplarının oluşumu için gereklidir..

Ravent’e sonbahar mevsiminde başlanması önerilmez. Bunun için en uygun zaman Aralık ayının ikinci yarısıdır. Bu aydan bahara kadar ravent, lezzetli ve sağlıklı meyvelerini verecek..

Ravent rizomları ekim sırasında yaklaşık on santimetre toprakla serpilir.

Başarısız bir ravent zorlaması, bitki için özel bir sıcaklık rejimi oluşturmayanları bekleyebilir. Bitki yüksek sıcaklıklara tolerans göstermez. Sadece beş ila altı derece ısıya ve yüksek neme ihtiyacı var. Bu koşullar oluşturulduğunda, bir hafta içinde yaprak sapının aktif büyümesi başlayacaktır..

Ravent sapları yirmi santimetre yüksekliğe ulaştığında yemeye hazır olacak..

Pencere kenarında büyüyen yeşillik. Ekim ve Bakım İpuçları (Video)

Pencere kenarında büyüyen yeşillik. Ekim ve Bakım İpuçlarıPencere kenarında büyüyen yeşillik. Ekim ve Bakım İpuçları