Sıcak bir yatağın düzenlenmesi. İlkbaharda sıcak bir bahçe yatağı nasıl yapılır

Özellikle sıcağı seven sebze bitkileri için sıcak yatak denilen yapılar icat edildi. Organik atıklardan oluşan doğal bir “ısıtma yastığı” rolünü oynarlar. Bu atık ürünler, fermantasyon ve çürüme sürecinde, kök sistemini aşağıdan ısıtan ve böylece bitkileri ani hava değişimlerinden ve sıcaklıktaki düşüşlerden koruyan ısıyı serbest bırakır..

Büyük miktarda bitki atığının ayrışma sürecinde, sadece sıcaklık yükselmez, aynı zamanda bitkiler için faydalı besinlerin oluşumuna katkıda bulunan karbondioksit de salınır. Bu tür yataklarda bitkilerin büyümesi ve gelişmesi çok daha hızlı gerçekleşir, çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık kazanırlar. Sebze mahsullerinde, uzun bir meyve dönemi için uygun koşullar da dahil olmak üzere verim önemli ölçüde artar..

Sıcak bir bahçe için bir yer, iyi aydınlatılmış, açık bir alanda, güneşli seçilmelidir. Zaten yaz sonunda, onu inşa etmeye ve düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bu sırada bahçede çeşitli bitki atıkları toplanır. Bu arada, erken ilkbaharda böyle bir yatağa tohumlar ve fideler ekilebilir..

İşlenmemiş arazide sıcak bir yatak nasıl yapılır

Sürülmemiş arazide, fide dikmenin zaten mümkün olacağı tam teşekküllü ve kaliteli bir sıcak bahçe yatağı oluşturmak neredeyse bir yıl sürecek. Bir kutu tahta yapımıyla başlamanız ve ardından farklı organik madde katmanlarıyla doldurmanız gerekir..

İşlenmemiş arazide sıcak bir yatak nasıl yapılır

İlk katman odunsu olmalıdır – bunlar küçük ağaç dalları, talaşlardır. Bir sonraki katman kağıttır. Atık kağıt burada uygundur: gazeteler, dergiler, ambalaj kağıdı, karton. Daha sonra humus veya gübre yaklaşık on santimetrelik bir tabaka ile kaplanır. Nemi korumak ve besinleri oluşturmak için gereklidir. Ve son katman çimen olmalı.

Yaz aylarında bahçede gereksiz olan her şey (örneğin yabani otlar ve bitkilerin tepeleri) yavaş yavaş sıcak bahçe yatağına eklenir. Her şeyi haftada bir kez bolca sulayın. Bu özenle bahçenin içindekiler çürümeye başlayacaktır. Ve zaten baharın başında, geriye kalan tek şey, on santimetrelik bir çürümüş yaprak tabakası ile üstünü örtmek ve ekime başlayabilirsiniz..

Bir kutuda “hızlı” bir sıcak yatağın cihazı

Mucize bahçesinin tabanı genellikle gereksiz tahtalardan yıkılır ve bazen çevre beton veya yapı taşından yapılır. Kutu duvarlarının yüksekliği otuz santimetreden az olamaz. Bahçeyi yerine yerleştirdikten sonra, yavaş yavaş çeşitli organik maddelerle doldurun..

Yatakları katmanlarla doldururken çok önemli bir koşulun dikkate alınması gerektiğini unutmayın. Kutunun en altında – uzun süre ayrışan atık ve üst katmanda – hızla ayrışan.

  • 1. – atık kağıt, çalı ve ağaç dalları, kalın gövdeler;
  • 2. – sebze ve meyve atıkları, talaş, yemek atıkları;
  • 3. – düşen yapraklar ve küçük otsu bitkiler.

Her katmanı turba veya gübre ile ayırabilir ve bolca sulamayı unutmayın. Üst tabaka malç veya herhangi bir yeşil gübre ile kaplanır ve kışlama için bırakılır..

İlkbaharda, tohumlar normal bir bahçe yatağından daha önce bitmiş ılık bir yatakta ekilir.

Soğuk mevsimde, tüm katmanlar yavaş yavaş küçülür. İlkbahar ekiminden önce, biraz gevşetilmeleri gerekecektir. Erken ilkbaharda, ayrışma sürecini başlatmak ve ısıyı serbest bırakmak için bahçenin tüm içeriği ılık su veya gübre çözeltisi ile sulanmalıdır. Tüm bahçenin yüzeyinin plastik sargı ile kaplanması tavsiye edilir..

İlkbaharda, tohumlar normal bir bahçe yatağından daha önce bitmiş ılık bir yatakta ekilir. Şeffaf film sadece bitki köklerinin ısınmasına katkıda bulunacaktır. Filizler çok daha erken görünecek ve böyle bir yataktaki fideler daha hızlı çiçek açacak ve uzun süre meyve verecek..

Böyle bir yatağın etkinliği iki veya üç yıl sürecek. Organik atık tamamen aşırı ısındığında, yatak “ısıtmayı” durduracaktır. Ardından bitki katmanları eklemeyi deneyebilir veya kutunun içeriğini tamamen güncelleyebilirsiniz..

Hendek kazma ile sıcak yatak

Sıcak bir yatağın canlılığını iki ila üç yıldan daha uzun bir süre uzatmak mümkündür. Bu, onu oluşturmak için daha fazla zaman ve daha fazla çaba gerektirecektir. Ama kazılmış bir hendeğe dayalı bir yatak size on yıl hizmet edecek..

Gelecekteki bahçe yatağı için seçilen sitede, yaklaşık elli santimetre derinliğinde sığ bir hendek kazmanız gerekiyor. Ağaçların kalın ve güçlü dalları ve gövdeleri, güçlü ve hacimli kökler veya gereksiz tahtalar hendeğin ortasına ve ortasına serilir. Küçük talaşlar, talaşlar, talaş, ağaç kabuğu atıkları ve orta boy dallar gelecekteki yatağın kenarlarına dökülür.

Hendeğin tabanı ağır killi ise, doldurmadan önce tüm tabanın üzerine bir ince kum tabakası dökülmeli ve ancak bundan sonra ahşap bir tabaka oluşturulmalıdır. Site, soğuk ve sert kuzey iklimi olan bir bölgede bulunuyorsa, ilk katman, birbirine sıkıca istiflenmiş sıradan plastik şişeler olabilir. Topraktan gelen soğuğu önleyecekler.

Hendek kazma ile sıcak yatak

Odunsu tabaka, otsu bitkilerin yoğun köklerinden oluşan ve sıkıca bastırılmış veya ezilmiş bir ters çevrilmiş toprak tabakası ile tamamen kaplanmıştır. Yüksekliği yaklaşık otuz santimetre olan sod tabakasına devrilmiş bir ahşap kutu yerleştirilir ve daha sonra dönüşümlü olarak gerekli tüm bileşenlerle doldurulur. Üst tabaka bire bir kompost toprağı olmalıdır..

İlk yıl sıcak bir bahçe yatağında salatalık ve domates, kabak ve patlıcan, balkabağı ve dolmalık biber yetiştirilmesi tavsiye edilir. Ancak pancar, turp ve çeşitli yeşillikler buna değmez..

Ekimden önce sadece toprağın en üst tabakası gevşetilir. İki veya üç mevsimden sonra, üst tabaka bahçe boyunca beslenmek için kullanılabilecek mükemmel humusa dönüşecektir. Ve onu yeni bitki atıkları ile değiştirebilirsiniz..

Mikroorganizmaların büyümesini teşvik eden bol ve düzenli sulama gibi sıcak yataklar. Onlarsız, sıcak bir bahçe yatağı amacını yerine getiremez. Bu nedenle, “yanma” sürecini sağlamak için nemli bir ortam sağlamak gerekir..